The Butterfly Button
לעזוב סופית את הישיבה?

שאלה מקטגוריה:

לא מצליח ללמוד

אני לומד בישיבה ולא יכול יותר נמאס לי מזה כבר ואין לי אפילו מושג מה אני רוצה כן לעשות…. אני לא רוצה לעזוב ולחיות כמו חילוני כי אני מאמין ויודע שזה לא יהיה טוב ונכון בשבילי אבל גם לא טוב לי איפה שאני עכשיו ואני אפילו לא יכול להצביע מה כל כך רע לי או מה אני כן רוצה לעשות בחיים.
אני רק יודע שעוד קצת אני נופל ואני לגמרי קולט שזה כבר אמצע התהליך של הנפילה, אני גמור כבר מכל העסק אפילו דיברתי עם רבנים וכל מה שיצא זה עוד ישיבה יותר פתוחה ועוד אחת ונמאס לי מהחיים האלה לגמרי…. מה עוד אפשר לעשות?

תשובה:

בחור יקר!

קראתי בהזדהות את דבריך וחשתי היטב את הכאב היוצא מבין השורות.

כל אדם צריך להרגיש שהוא עושה משהו חשוב בעולם, וזמנו אינו מתבזבז לריק, ותחושת חוסר התוחלת שאתה חש נגעה מאוד ללבי. אתה לא מוצא בישיבה את מקומך, ואתה לא מצליח לשאוב סיפוק מהלימוד בה. אתה אולי מתבונן בחבריך לספסל הלימודים שעבורם הישיבה היא ביתם השני והם מצליחים ונהנים מאוד, וליבך נחמץ. מדוע אני אינני כמותם? מדוע הכול כל כך קשה לי?

אבל האמת, שאם תבין את סיבת הקושי, תראה שדווקא הפוטנציאל האדיר הטמון בך, ודווקא האישיות החזקה והיצירתית שלך, הם אלו שגורמים לך את הקושי. אך בדיוק מאותה הסיבה, תכונות אלו, אם תדע להשתמש בהם בצורה נכונה, יובילו אותך להצלחה רבה בחיים.

בשביל להבין מדוע זה קורה וכיצד ניתן לפתור את ההתמודדות, עלינו להבין את שורשה העמוק:

ישיבה היא מסגרת המונית. כל מסגרת שמיועדת לאנשים רבים, יש בה אלמנט העלול לדכא את היצירתיות ואת המקוריות של היחיד. בין אם זה בית ספר, בין אם זה ישיבה קטנה, ובין בכל מסגרת המונית אחרת.

הסיבה היא פשוטה, המסגרת מתפקידה לחנך אנשים רבים, והיא לא יכולה להכיל כל פרט על האופן הספציפי שבו הוא צריך להתפתח.

כשאדם מתחיל את חייו כילד קטן, לא רק הגוף שלו קטן, אלא בעיקר האישיות שלו עדיין איננה מפותחת. הכוחות שלו אינם מפותחים דיים, ואין לו חלומות ושאיפות מיוחדים. לילד יש פחות קשיים בהתאמה למסגרת מפני שהאישיות שלו זעירה, והיא איננה צריכה לבוא לידי ביטוי ייחודי במסגרת שבה הוא נמצא.

כשבחור מתבגר אישיותו מתחילה להתעצב. פתאום יש לו שאיפות ורצונות, והמסגרת לעיתים רבות מהווה חסם עבורו. הוא מפתח יכולות ייחודיות בתחומים מסוימים, אך לעיתים המסגרת בה הוא נמצא, אינה מאפשרת ליכולות אילו לבוא לידי ביטוי.

בחור יקר!

הקושי שלך להחזיק מעמד במסגרת, מעיד על כך שאתה מתפתח. זה מעיד על כך שאתה נעשה לאדם בוגר בעל חשיבה עצמאית, שקשה לו לעמוד במסגרות אם הן אינן תואמות את אישיותו ואת כוחותיו.

הסיבה שעבורך כל כך קשה עכשיו ולחבריך אולי קל יותר, היא לא בגלל שהם טובים ממך. להיפך, הסיבה היא שלך יש אישיות מפותחת יותר. יש לך יכולות גבוהות שקשה להם לבוא לידי ביטוי בתוך המסגרת. הקושי שלך מוכיח שיש בך כישרונות שעולים על בני גילך. הכישרונות הללו מחפשים כיצד להתבטא, והמסגרת מקשה עליהם זאת.

מצד שני חשוב לדעת, שלמסגרת ישנה חשיבות רבה גם לאנשים מוכשרים ויצירתיים. המסגרת מלמדת אותנו כיצד לשלוט ולעדן את העולם הסוער של הדחפים והשאיפות שבתוכנו. המסגרת מלמדת אותנו לעצור באור אדום. שלא תמיד הכול מסתדר כמו שהיינו רוצים.

בעתיד כאשר תהליך היותך לאיש מבוגר יושלם, תוכל להביא לידי ביטוי את כל הפוטנציאל הגלום בך, ובטוחני שעוד תגיע רחוק מאוד. אבל כעת עליך לדעת שלמרות שהמסגרת קשה לך מאוד, היא זאת שתביא להצלחה הגדולה שלך בעתיד. המסגרת היא זו המלמדת אותך כיצד לרסן את הדחפים שבך ולדעת לסגת כשצריך.

כאשר תפנים את התועלת הרבה שמביאה לך המסגרת לגבי עתידך, הקושי יפחת וההתמודדות תיעשה קלה יותר. ההבנה שמטרת המסגרת איננה נגדך אלא רק מנסה לסייע לך, בבניית אישיותך, תעזור לך, לחיות לצידה ללא מהמורות.

חשוב שתדע, אחד הגורמים המקשים על אנשים לשוב למוטב, הוא הקושי להשתנות. לאנשים רבים ישנו קושי לשנות הרגלים ישנים ויכולת כזו איננה מובנת מאליה. דווקא הנכונות שלך לשנות את המצב, ולשוב לדרך המלך, מעידה על כל שיש בך את הכוח והאומץ לעשות שינויים. ניכרת בך עוצמה רבה, ואתה מסוגל לשנות את המסלול לכיוון הנכון. יש לך יכולות שאין לאחרים, לך בכוחך זה!

ובכל זאת, אתה שואל כיצד ניתן להפיק את מירב התועלת מתקופה זו?

ראשית, אל תתיאש! מה שנראה לך היום כבור שחור ללא תחתית, אמור להתברר מחר כיוזמה גדולה. כרגע הכל מסביב אפוף עשן שחור ומאיים, מחר תזרח השמש ותראה שהכל היה לטובה.

כרגע אתה במצב של “נמאס” ונראה לך שבריחה מהמציאות אל חילוניות וחידלון היא מה שתציל אותך. זו טעות! אתה נמצא בתוך הבור ומתקשה לראות את מה שמחוצה לו. כעת אתה בעיצומה של הצרה, אך היא יכולה להתגלות כהזדמנות גדולה. אל תתייאש, אל תיפול, תחזיק עוד קצת מעמד ובסוף תראה שהמאמץ היה משתלם.

מבין שאתה כרגע נמצא בישיבה ועדיין שוהה במסגרת. הצעתי אליך היא, שתנסה לחפש כיצד בתוך המסגרת של הישיבה אתה יכול לממש את כישרונותיך. זה יכול להיות למשל אחריות על “אוצר הספרים”, פתיחת גמ”חים שונים, או כל עיסוק שיהווה עבורך גורם המביא לתחושת סיפוק ומימוש עצמי, וכן ביטוי של הכישרונות הרבים הגלומים בך. מקווה שאנשי הצוות יוכלו וירצו לאפשר, ובכך יסייעו לך לצמוח ולגדול.

בנוסף, יתכן שיציאה מידי פעם לטיולים בחיק הטבע או התפרקות באמצעות כושר, עשויים לתת לך פורקן ושחרור. אוכל לתת כאן הצעות רבות, אך רק אתה יכול לדעת מה הדבר שהכי ייטיב אתך.

כאשר תצליח גם להישאר בתוך המסגרת ולקבל את כל הכלים שהיא מעניקה לך, וגם לשלב ביטוי הולם לכישרונותיך הברוכים, אין לי ספק שתוכל להחזיק מעמד, לעלות ולהתעלות ולמצות את כל יכולותיך. חכה עוד קצת! זה כבר הולך לקרות בעז”ה!

מאחל לך הצלחה רבה בדרך העולה לסיפוק ומימוש.

דניאל

Akshiva1976@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

יצאתי מהישיבה-מה עושים עכשיו?
ראשית אפתח בזה שאני אוהב לקרוא את הפניות הרבות וכן את השאלות האמיתיות המגיעים מלב נכון ועכשיו אגש לעניין אני בחור ישיבה שהועף מהישיבה ולא יודע מה לעשות הלאה אני בחור עם ראש טוב ולמדתי והייתי בחור מצוין אך חוויתי קצת ירידות עד שעכשיו בתקופה שמסובכת לכולם בגלל המלחמה אני...
רוצה ללמוד ולהספיק כמה שיותר ולסיים ש"ס
אני בחור בן 16 בקרוב אני עומד לסיים את השס אני מחר מסיים מסכת חולין אני כבר 5 שנים לומד את השס בגרסא ולא מעמיק ולא עושה חזרות רק מסכתות מאוד ספציפיות שכן יש לי עליהם חזרות ואני זוכר מהם יותר מהשאר שנה שעברה התוודעתי ללימוד טוב שכולל שקלא וטריא...
לא מבין את הגמרא ! איך אוכל להתחבר אליה?
אני לומד בישיבה תיכונית חרדית בסך הכל טוב לי שם אבל יש לי שאלה שמטרידה אותי יותר מדי והיא: כל יום שאני יורד לסדר בוקר להכין את מה שילמדו בשיעור אני ניכנס למין תיסכול שאני לא מבין כלום ממה שאני לומד, במלים אחרות אני מרגיש כמו בול עץ שיושב מול...
אני בחור ישיבה וקשה לי
קודם כל מרגע שראיתי את האתר זה נתן לי תקווה שאולי יש פתרון לבעיות שלי אז ככה אני בחור ישיבה שיעור לומד במרכז בישיבה אקסטרנית (בלי פנימייה) פה ושם במהלך הזמן מרגיש דברים שונים בנפש ובדרך כלל אני מתאר את זה כדיכאון שאין לי כוח ללמוד ולחיות וכל מה שבא...
אני מעביר את הזמן בישיבה
זה ארוך… אני בחור ישיבה קטנה בירושלים שעור ב אני אתחיל מהתחלה למדתי במקום מאד פתוח (שהרוב הולכים לישיבות תיכוניות עם סמארטפונים וכו לא כולם כן )אני בא מבית פתוח מה זה אומר יש לי טאבלט משלי סרטים רשתות חברתיות וכו אבל אני יודע להתנהל עם זה אני יודע מה...
מה זה אומר עלי אם אין לי חברים?
שלום, אני שיעור א’ בישיבה יחסית קטנה. היו סיבות רבות שבחרתי ללכת לישיבה קטנה בכלל, ולישיבה הזו בפרט, ואחת מהם היא עניין החברה. אף פעם לא הייתי ‘מגה-חברותי’, היו לי כמה חברים טובים, אבל זהו בערך, וקיוויתי שעצם העובדה שאני הולך לישיבה קטנה (אנחנו פחות מ15 בשיעור) תעזור לי להתחבר...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן