The Butterfly Button
אין לי כוח ללמוד כבר

שאלה מקטגוריה:

יראת שמים

אני בחור בישיבה קטנה. אני נחשב בחור עם ראש טוב אבל כבר הרבה זמן שאני מרגיש שאין לי כוח ללמוד אני לומד מהבוקר עד הלילה עם הפסקות קצרות ואין לי כוח אבל מצד שני אני לא רוצה לעבור לישיבה פתוחה יותר מכל מיני סיבות והעיקרית זה בגלל הורים שבטח לא יסכימו כי יגידו שאני צריך קצת להתאמץ ועוד כל מיני סיבות ולכן זה לא אופציה. אז מרוב שאני לומד בלי כח ובלי רצון גם אני מתחיל לחשוב הרהורי עבירה ומראות אסורים.. אשמח למענה

תשובה:

שלום ורוב ברכה

קראתי את שאלתך והתמלאתי הערכה, יש לך ראש טוב ואתה מתמיד גדול, לומד מהבוקר עד הערב עם הפסקות קצרות בלבד, אתה מתאמץ לעמוד בדרישות הישיבה ובציפיות ההורים למרות שמצידך אולי היית מעוניין לעבור למסגרת פחות תובענית ויותר פתוחה, זה מלמד על כוחות נפש גדולים ואופיך הבוגר.

ניכר גם הרצון שלך להיות עם יותר מתיקות וסיפוק בלימוד ובמקביל בדרגת קדושה המתאימה לרמה שלך, זה מלמד על יראת שמיים פנימית נפלאה. אשריך.

למרות שאין לך מספיק כח ורצון ללמוד כבעבר, בכל זאת אתה “כופה” את עצמך ללמוד שעות ארוכות, כפיה זו יוצרת אצלך סבל נפשי גדול מידי הדוחף אותך עוד יותר למצוא נחמה וסיפוק דמיוני בזרועות היצר.

אתה מתאר שני מישורים מקבילים, חוסר טעם בלימוד ואתגר בענייני ה’קדושה’.

בדומה לחוק ‘כלים שלובים’, אלו אכן שני עניינים התלויים אחד בשני, וכמאמר חז”ל: ‘בראתי יצר הרע ובראתי לו תורה תבלין’.

עיקר כוחו של ה’תבלין’ הוא בנתינת טעם במאכל, וככל שטעם התבלין אינו מורגש כראוי… ככל שיש פחות חשק ומתיקות בלימוד, כך מתחלפת לה תשוקת הלב אל חכמת התורה ובמקומה מתמלאת התשוקה הרדודה, ‘אין מחשבת עריות מתגברת אלא בלב פנוי מן החכמה’.

*

זכית שסף הרגישות שלך גבוה, עד כדי שאפילו רק מחשבות זרות כבר מכבידות עליך.

אתה בטח מכיר את שאמרו חז”ל “שלושה דברים אין אדם ניצול מהם בכל יום… הרהורי עבירה”, למעט אלה שנהפכו לרובוטים (או שמשקרים…) אין אדם שניצול בכל יום מהרהורי עבירה!

הקונפליקט בתקופת הבחרות גדול משום שגיל הנישואין התאחר למרות שמבחינת בשלות פיזית הצורך כבר קיים במלוא עוזו (!)

לגבי יוסף הצדיק בבית פוטיפר, כתוב: “ולא ידע איתו מאומה כי אם ה’לחם’ אשר הוא אוכל” – זה אשתו. איך אפשר להסתדר בלי ה’לחם’? בעקבות כך אמרו חז”ל: שלושה הקב”ה מכריז עליהם בעצמו: על רווק הדר בכרך ואינו חוטא…!

אל תמדוד את רמתך והצלחתך הרוחנית בגיל הבחרות, ביחס להצלחת ההתמודדות בנושא הקדושה, מדוד את עצמך רק לפי נושאים אחרים כדוגמת דקדוק הלכה ויראת שמים, התמדה וסיפוק בלימוד, מעשי חסד ובין אדם לחבירו וכיוצ”ב. כך קיבלתי מרבותי ראשי הישיבות שליט”א.

ככלל עליך לדעת שאם באה מחשבה זרה, שעלולה לבצבץ מאליה בגלל ההורמונים הטבעיים בגיל הבחרות (זאת על אף ההקפדה הנדרשת על חובת שמירת העיניים), ואתה חוזר ומסיט דעתך למחשבה אחרת, עובר למשהו אחר שמעניין אותך, הרי אתה נחשב בן עליה וירא שמים ‘קדוש מרחם’.

חז”ל לימדו שאם לוקחים את הטבע הזה ומכניסים אותו להקפאה, הוא נרדם והולך לישון, אך כל זה בתנאי שהוא פשוט נשאר במקפיא! ובנקודה הזאת דחף התאווה שונה מהצורך לאכול ‘לחם’…

על כך אמרו חכמים “מרעיבו – שבע”!

לפעמים מכל מיני סיבות כדוגמת חוסר בחום ואהבה מהבית או חוסר סיפוק מהלימוד ועוד, אנחנו מכניסים את הטבע לחימום (לפעמים חימום מהיר) במיקרוגל, כשאנחנו מתחילים להתעסק בנושא, שוב האש מתחילה לבעור והצורך גובר ועולה… (עד כדי דמיונות על חברה אילו רק היה לך איך למצוא – כלשונך).

בהקשר זה, מזכיר לך את העצה הנודעת בשם ה’חפץ חיים’ להשקיע בפעילות גופנית, הקפד להתעמל לכל הפחות חצי שעה, ולפחות שלש פעמים בשבוע, זה צריך להיות סוג של פעילות שאתה נהנה ממנו כדי שתוכל להתמיד בזה!

דווקא בחורים כמוך שהם ‘בני עליה’, בגלל שהם שרויים בלחץ ומתח לימודי גבוה הם צריכים לשחרר אנרגיות, לכן פעילות גופנית שמייצרת בגוף את אותם הורמונים של הנאה – מהווה תחליף חיובי, זה אף משפיע על מצב רוח יציב יותר, הגברת תיאבון בריא, סיוע לשינה ללא הפרעות ועוד.

מלבד הנושא של סיפוק מהלימוד הנדרש להתמודדות בריאה בגיל הבחרות (עליו אפרט בהמשך), התנאי השני המשמעותי ביותר הוא ‘דיבוק חברים’.

ריחוק חברתי ומחסור בקשרים חברתיים מספקים, הם החלל המייצר את תחושת הבדידות הדוחפת ביתר שאת אל דמיונות היצר.

הקפד לצאת מידי פעם להתאוורר, לטייל, ליהנות עם חברים טובים, ישנה חשיבות גדולה להשקיע ולייצר חברויות קרובות ואיכותיות עם חברים מהישיבה – קנה לך חבר!

תחושת שייכות מתוך קשר של נתינה והתעניינות כנה בטובתם של חבריך הטובים, זהו תריס גדול מפני ה’בדידות’ שעומדת בבסיס הקושי להתמודד מול מחשבות זרות.

זהו גם הבסיס והתשתית להתפתחות הזהות והאישיות בגיל הבחרות, ואף יש בכך הכנה חשובה להקמת בית וליצירת זוגיות בשלב מאוחר יותר.

*

בעניין טעם בלימוד. תחילה אתייחס באופן כללי.

ההוראה שמצינו בחז”ל היא: ‘אין אדם לומד תורה אלא ממקום שליבו חפץ’. זהו למעשה המפתח העיקרי איך להדליק שוב את ניצוץ אהבת התורה.

לכל אדם יש חלק בתורה, לכל אדם יש את הייחודיות שלו ואת צורת החשיבה האישית שלו, הדרך להגיע לחיבור אישי אל הלימוד עובר דרך חיפוש מתמיד אחר נטיית הלב.

אתה נמצא במסגרת ישיבה בה אפשרויות הבחירה מצומצמות יחסית, אבל עדיין בכל סוגיא יש מגוון נושאים להתמקד בהם, קצה החוט נמצא במקום ש’ליבך חפץ’, שאל את עצמך מה מעניין אותי לברר בסוגיא הזו באופן אישי?

אותה נקודה שבה הרגשת שמתעוררת לך שאלה, שמתחדשת לך הבנה, היא הנקודה שנועדה לך משמים, גם אם ביחס לסוגיא היא נראית צדדית, זו הנקודה ממנה אתה צריך להתחיל, משם יהיה לך את הכח להתקדם גם לאותם נושאים שכרגע אתה מרגיש ‘חסום’ אליהם.

שאל את עצמך באיזה סגנון לימוד אני מעוניין, האם יש איזה ספר מספרי המפרשים שכשעיינת בו הרגשת שאתה “מתחבר” לצורה בה הוא מבאר את הדברים? שם נקודת ההתחלה שלך, חזור לאותו ספר שוב, נסה ללמוד משיטתו, להמשיך את קו המחשבה שלו.

ככל שתתן ביטוי למקום האישי שלך ולהבנה הייחודית לך, כך תוכל להתחבר ולחוש סיפוק גדול יותר.

ייחד לך זמן פנוי ביום בו תעסוק בסוגיא שאתה זוכר שנהנית ממנה במיוחד, אולי בנושא אחר הקרוב אל ליבך. התורה רחבה מיני ים וארוכה מארץ מדה, אתגר נוסף של לימוד מהצד, כזה שאתה אוהב במיוחד, יכול לתת לך חיות ולהשפיע על כל מהלך היום, זה יכול להיות לימוד תנ”ך, אגדות חז”ל בעיון, לימוד הלכה על נושאים מקיפים, חיבור לפנימיות התורה / לחסידות, ועוד כהנה רבות.

וכעת לשאלתך באופן פרטי.

לרוב כאשר אדם מרגיש שדבר מה הוא מעבר לכוחותיו הוא חדל מכך מעצמו, אבל ככל הנראה אתה מסוג הבחורים ששאיפותיהם הטובות נטועות בליבם חזק כל כך, עד שהם מתעקשים להמשיך לדרוש מעצמם בכל מחיר, הבעיה היא שכאשר אתה דורש מעצמך התמדה בלימוד מעבר ליכולתך האמיתית ובאופן כפוי בלא שמחה – לאורך זמן רב, בכך אתה בעצם משניא את התורה עליך! אתה מאבד את טעם החיים!

כתוצאה מהמאמץ מצטבר בליבך ‘מטען’ שמנסה להתפרץ, הוא מוביל אותך לברוח אל מחוזות הדמיון של היצר, זהו אכן איתות ברור עבורך שהמאמץ שלך בלימוד איננו מותאם כראוי לכוחותיך.

מתוך שאלתך קשה להבין מה גורם לתחושת חוסר החשק ללמוד, האם מדובר בחוסר חיבור כללי ללימוד או קושי שקשור לתקופה האחרונה, אולי להתרופפות הכללית שהתרחשה אצל רבים בגלל הקורונה.

אתה מוצא בעצמך אנרגיות נמוכות וחוסר חשק גם בדברים אחרים שבדרך כלל אתה נהנה מהם?

אולי מדובר בהצטברות של עודף אנרגיות שלא קיבלת הזדמנות לפרוק עקב חוסר בפעילות משחררת בבין הזמנים?

האם עליך לרענן ולחדש את ההכרה בנחיצות וחשיבות לימוד התורה? הרי רק כאשר יש את ה”למה” אפשר לעבור ל”איך”!

שאל את עצמך, עד כמה מניעים של תחרות, לחץ או פחד, או רצון להרשים מעורבים בחווית הלימוד שלך.

עד כמה הקושי שלך מושפע ומשותף לרפיון אצל החברים והסביבה. מדוע אתה מרגיש שאתה לא מצליח ללמוד?

האם אתה מצליח ללמוד במתינות ונחת ללא חפזון, להשקיע בסדר ובבהירות כפי הנדרש למתיקות בלימוד?

איך אתה יכול להפוך את אווירת הלימוד בסביבתך לנעימה יותר.

כדי לייצר בהירות מציע לך לערוך בירור מעמיק הן לגבי יכולותיך והן לגבי דרך הלימוד המתאימה לך דרך יצירת קשר יציב ופתוח עם דמות חינוכית שאתה יכול לסמוך עליה – עשה לך רב!

דמות כזו יכולה להימצא במסגרת הישיבה, אך זה יכול להיות גם אברך שפעיל במסגרת ‘איגוד בני הישיבות’ או ‘ישיבת בין הזמנים’ בשכונתך, או כל אברך רציני מבית הכנסת השכונתי שמוכן להאיר פנים ולהשקיע מעט מזמנו (אם רק תנסה לגשת תופתע לגלות נכונות רבה, לרוב).

תוכל לדון איתו על השיקולים שלך לגבי מעבר לישיבה אחרת, ועל הדרך הנכונה לקבל את הסכמת ההורים ככל שיידרש, (אגב, זו תופעה נפוצה בגיל הבחרות שרבים בטוחים שההורים לא מסוגלים להבין אותם ‘באמת’, אבל אם תעשה הכנה להורים לפני כן, מעריך שתופתע ממידת ההבנה והנכונות שלהם להיות לצידך).

נסה לברר יחד כיצד לעורר סקרנות וטעם מחודש בלימוד, איזה תוכן או סגנון של לימוד כן יכול כרגע לאתגר ולרתק אותך?

השתדל ליצור עם מי שתבחר להתייעץ איתו תכנית המותאמת לך אישית, כזו המהווה עבורך אתגר להגיע להישגים מוגדרים בלימוד, הסתמך על הכרת טבעך ויכולותיך, כך תהיה לתכנית זו המשכיות.

אם אוכל לבקש שתיקח איתך משפט אחד לסיכום, זו העצה שכבר נאמרה במסכת אבות והיא פשוטה בתכלית – ‘עשה לך רב, וקנה לך חבר’!

מאחל שתמצא שמחה וסיפוק פנימי – תמיד!

חיים עוזר ה.

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה עושה בחור שלא מתאים לישיבה?
אני בחור חרדי (לפחות מבחוץ) בן 18 אוטוטו 19. האמת אני לא יודע מה לשאול אני מאוד מבובל ומלא שאילות אני מבקש סליחה מראש על ניסוח השאלה אני ינסה לכתוב לכם כמה שיותר כדי שתוכלו להבין אותי. אז ככה בצעירותי בת”ת הייתי מהטובים ביותר בכיתה הייתי מקבל מאה בציונים מכבד...
חסר ביטחון ומתלבט איך להתקדם מפה
הנני בחור שמרגיש קצת מועקה ותחושת בודדות. הייתי בחור ישיבה מאוד מצליח ועם הרבה לימוד טוב בישיבה שלפני הישיבה הגדולה שהלכתי, והנה אחרי כמעט 5 שנים בישיבה אני הרגשתי כבר מזמן ומרגיש גם כעת תחושה ענקית של פספוס וחוסר ניצול זמן. כל חבריי לישיבה התקדמו בעלייתם ברוחניות וכן מקצתם גם...
אני יודע את החומר בישיבה אבל אני לא מאמין בעצמי
אני לומד בישיבה קטנה שיעור ג יש לי עוד מעט מבחנים בישיבות גדולות ואני מרגיש שאני יודע את החומר אל לא מאמין בעצמי יש לי חששות מה יקרא אם אני יטעה בשאלות שישאלו אותי במבחן קבלה או שישראל אותי המשגיח שאלה שאני לא ידע מה לענות לו אני מפחד שאני...
מחפש את עצמי אחרי כמה שנים בישיבה
אני בחור מתחזק כבר 5 שנים לומד בישיבה והתחזקתי מאוד וכרגע אני נמצא במצב שאני לא הולך לישיבה ומחפש את עצמי כי דיי נמאס לי מהישיבה ואני רוצה לעשות דבר שיתן לי סיפוק וייתן לי פרנסה כי ללמוד כל היום זה דבר שמקשה עליי מנטלית כי אני לא מאמין בזה...
אני מרגיש לא שייך בישיבה
אני בעל תשובה, בחודשיים האחרונים הייתי בסבב ישיבות הייתי ב-4 ישיבות לא אהבתי בכלל. עד שמצאתי את הישיבה שמאוד אהבתי והתחברתי, אני כבר לומד שם שבועיים אקסטרני. אבל יש בעיה, אני לא מרגיש שאני מצליח להתחבר לבחורים שם, אני לא מרגיש שייך.. מאוד כיף ללמוד שם, מכיר את רובם, מדבר...
יצאתי מהישיבה-מה עושים עכשיו?
ראשית אפתח בזה שאני אוהב לקרוא את הפניות הרבות וכן את השאלות האמיתיות המגיעים מלב נכון ועכשיו אגש לעניין אני בחור ישיבה שהועף מהישיבה ולא יודע מה לעשות הלאה אני בחור עם ראש טוב ולמדתי והייתי בחור מצוין אך חוויתי קצת ירידות עד שעכשיו בתקופה שמסובכת לכולם בגלל המלחמה אני...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן