The Butterfly Button
רוצה לעזור בפרנסה אבל זה לא אפשרי

שאלה מקטגוריה:

איך אני מפסיקה לחשוב כל הזמן על כסף?

אני נשואה בת 26 +4 ילדים ב”ה וההוצאות גדולות. אני לא טיפוס שמבזבז וגם בעלי לא אבל קונים מה שצריך וזה עולה כסף. אני מאוד רוצה לצאת לעבודה או לעבוד בבית אבל אני בבית עם שני הילדים הקטנים אחד בן שנתיים והקטנה בת חצי שנה.

הבן השני שהולך כבר לגן סובל מאסטמה חריפה שהמון פעמים(אחת לשבועיים לפחות) הוא חולה גם אם זה יום או יומיים ולפעמים יותר עדין הוא צריך השגחה כך יוצא שאני מטפלת בו. בעלי לומד כל היום ב”ה והוא אדם מיוחד מאוד שתמיד עוזר למרות שרוב הים הוא לא בבית.

העניין הוא שצריך שהרבה פעמים אני רוצה לקנות סתם בשביל עצמי או שהילדים צרכים נעליים וכדומה ואז בעלי אומר אין לי כסף ואז עולה לי לראש שזה בגלל שאני לא עובדת שזה אולי נכון אבל מה אני יכולה לעשות?

ניסיתי לשמור על ילדים בבית וזה לא אפשרי לי אין לי סבלנות ניסיתי לעבוד בחוץ אבל כנראה שאין לי מוסר עבודה זה לא תירוץ ולכן אני כבר מרגישה מתוסכלת שבהכל אני אשמה אני יודעת שהקב”ה מנהל את העולם והוא מחליט הכל אבל אני צריכה לעשות השתדלות לא?הרבה פעמים אני חושבת שזה פשוט נובע מעצלות ובעלי אומר לי שזה לא נכון ומנסה לחזק אותי אבל ההרגשה תמיד נשארת. אני רוצה לצאת מהתסכול תעזרו לי.

תשובה:

שלום לך שואלת יקרה.

השאלה שלך מכילה כמה חלקי מחשבות ופיסות חיים, ומכולן נראה לי שיש כאן יסוד אחד, מרכזי:

מה תלוי בהשתדלות שלנו, ומה לא?

בואי נתחיל מהשאלה הזו, של ההשתדלות. האם מה שהשם גזר עלינו יהיה בכל מקרה, ומה זה משנה מה נעשה, או שצריך להשתדל?

יש הרבה מאד מקורות בנושא, אז נתחיל מאחד. רבי יצחק עראמה, בעל ‘עקידת יצחק’ בפרושו על ספר בראשית מדבר על הנושא. הוא אומר שישועת השם מגיעה רק למי שמשלים את ההשתדלות שלו בדבר. ואפילו דוד המלך, שהשם שלח נביא להבטיח לו במפורש שהוא יהיה מלך על ישראל, הבין שהוא חייב לעשות את כל ההשתדלות של בריחה משאול בכל מיני תחבולות מסובכות, ולא לשבת בחיבוק ידים ולחכות לראות איך השם מסדר את העניינים. ואם לא היה דוד משתדל בעצמו בכל סוגי ההשתדלות האפשריים, אומר רבי יצחק עראמה, הרי שהוא לא היה ראוי שיציל אותו השם מצרותיו.

בדומה לכך אומר גם בעל ה’חת”ם סופר’ בפרשת משפטים, שהשם שם חוק לטבע, והרצון שלו הוא שיתנהג העולם על פי דרך הטבע, בכללים שהשם קבע לו.

אז חולה שלפי הרפואה לוקח תרופות שאמורות לרפא אותו – בדרך כלל הוא אכן יתרפא, ומי שלא לוקח תרופות – בדרך כלל לא יתרפא. כמובן שיכול להיות מישהו שמאד מאד צדיק או מישהו אחר שמאד מאד רשע, והשם יעשה ממש שינוי מגדרי הטבע כדי לרפא אותו או כדי למהר את מותו, אבל רוב האנשים לא נמצאים במקומות הקיצוניים האלו.

לסיכום נושא ההשתדלות, חשוב להבין שלבחירות שלנו יש כח השפעה בעולם, והן מביאות לתוצאות על פי דרך הטבע, כי זו ההנהגה שבה בחר השם להנהיג את עולמו.

אם את מחליטה לא לעבוד, מהסיבות הכי טובות שבעולם, ובעלך מחליט לא לעבוד מהסיבות הלא-פחות טובות שלו – זה בסדר גמור מצד שניכם, וביחד עם זאת התוצאה הבלתי נמנעת על פי דרך הטבע היא חיים בצמצום כלכלי קיצוני.

וצמצום כלכלי קיצוני זה אומר אין כסף לנעלים חדשות, זה אומר צריך להצטמצם באוכל, וזה אומר ללכת לרופא שיניים רק ברפואה ציבורית, כי זה התוצאה הטבעית של הבחירה לא לעבוד.

זה בטח נשמע חד וחריף קצת, כי יש לנו איזו פנטזיה כזו בראש שאיכשהו נסתדר ‘כמו כולם’. אז זהו, שזה ה’כולם’…. בכל אופן הכולם שאני מכירה, בעיר האברכים שבה אני מתגוררת. לבחירה לא לעבוד יש תוצאות חד משמעיות, איך שלא נסובב את התמונה.

הערה חשובה בסוגריים: לפעמים אנשים שואלים ‘אז איך פעם כן הסתדרו ככה?’ והתשובה היא, כמו בכל דבר מחולקת לדרך הטבע ולהנהגת השם הנסתרת.

בדרך הטבע אני יודעת לענות בדיוק איך. היית שם. גדלתי בבית עם אבא אברך ואמא ששנים ארוכות לא עבדה. התשובה הפשוטה והחד משמעית: היה ביטוח לאומי. תארי לעצמך, מהסכום שההורים שלי קיבלו בביטוח לאומי הם קנו אוכל לכל המשפחה לכל החודש! כולל פירות (יש לציין שרק שניים ליום ולא מדי יקרים), ירקות, ביצה כל יום ועוף שלוש פעמים בשבוע, מלבד שבת.

את מדמיינת לעצמך שסכום קצבת הילדים של ביטוח לאומי מתחיל לגרד אפילו צריכת מזון כזו?

ביחס להנהגת השם הנסתרת אין לי מקורות מידע, צר לי :) אבל כנראה שאם פעם הקדוש ברוך יצר מציאות כזו שזה היה אפשרי, והיום הוא גרם לכך שלא תהיה יותר מציאות כזו, היו לו סיבות טובות מאד לעשות את זה.

לשאלת הפרקטיקה, האם לצאת לעבוד או לא, האם זה אפשרי בכלל, מי משניכם יכול לעשות השתדלות לפרנסה – זה באמת מורכב ודורש החלטה משותפת של שניכם.

בארגון ‘מסילה’, שנותן הדרכה להתנהלות כלכלית נבונה, מתארים את המצב שבו משפחה מתקשה להתפרנס כמו רכב שנוסע בכיכר, מסתובב סביב עצמו, ולא פונה לא ימינה ולא שמאלה. הוא לא מתקדם לשום מקום.

הדבר היחיד שיכול להוציא אותו מהלולאה הזו, זה לבחור מסלול. מה האפשרויות? מסילה מונים אותם כך:

1. תקציב לשעת חירום – כמעט כל משפחה יכולה ‘להדק חגורות’ באופן קיצוני לתקופה של חודש, חודשיים, חצי שנה. אבל לא לנצח.

2. ירידה ברמת החיים – כמובן, כשיש לאן לרדת. כפי שאת מתארת, את חיים כבר כרגע ברמת חיים לא גבוהה במיוחד.

3. חשיבה מחוץ לקופסא – פתרונות יצירתיים. (באופן אישי אני גרועה בזה, אבל אולי את דווקא טובה?)

4. התייעלות בהוצאות – יש טיפים שחלקם יעילים מאד וחלקם יעילים ברמה בינונית, אם נראה לך שיש לכם לאן להתייעל אתם יכולים לבדוק את זה.

5. הגדלת הכנסות – מפה יצאנו לדרך, זו היתה השאלה הראשונה שלך. האם אפשר? רק את ובעלך יכולים לענות על השאלה הזו.

מציעה שתחשבי על הדברים יחד עם בעלך, ותבדקו ביניכם לבין עצמכם האם אתם מעונינים לעשות שינוי, ואם כן, מאיזה סוג.

בהצלחה!

דבורה.

vidvora2@gmail.com

נ.ב. חשוב לי להתייחס לנקודה שהזכרת בדרך אגב, על הילדון עם האסטמה החריפה שלא מאפשרת לך כמעט לשחרר אותו לגן – מאד יכול להיות שאת זכאית לקצבה עבורו, ואני יכולה לקשר בינך לבין מישהי שאני מכירה שפועלת בנושא הזה, של קצבאות לילדים, בהתנדבות ובמקצועיות.

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

חלוקת התפקידים בזוגיות לא נראית לי הוגנת
ראשית תודה על אתר שעונה בדיוק על מה שצריך הציבור החרדי ופותר הרבה ספקות פנימיים . ומכאן לשאלתי: חשוב לי להדגיש שאני מסתכלת על העולם בעיניים של צדק ושויון ולכן יש לי שאלה שלא ברורה לי . לפני דור או שניים היה ידוע שהתפקיד של האישה זה לבצע את צרכי...
ויכוחים ואתגרים במקום העבודה
שלום לאתר המדהים ולמשיבות היקרות! אני אמא ל 2 ילדים, ובעלי אברך. אני נמצאת בעבודה שכל הסביבה חילונית ושמאלנית ששונאת ממש את הדת. היה לי לפעמים פה ויכוחים, אבל מאז שראיתי שזה לא רק מזיק הפסקתי. אבל משום מה, אני מרגישה כל הזמן מהסביבה פה דחויה ולא רצויה, הייתי עוזבת...
אני צריך להיות יציב כלכלית כדי להתחתן?
היי רציתי לשאול האם זה בסדר ולגיטימי שאני בתור בחור בן 26 רווק, אף על פי שלעיתים לא קל לי הרווקות כרגע אני מעדיף ככה בלית ברירה על פני חיפוש ויציאה לשידוכים, מפני שאני כרגע כביכול לא בדיוק אדם ש”מצא את עצמו”.. סיימתי לימודי חשמלאות ולבסוף החלטתי שהמקצוע לא בשבילי....
מה שמספרים לנו בסמינר על מכללות ותארים זה נכון?
שלום, תודה רבה על האתר אני נערה בת 18 ולומדת באחד הסמינרים הגדולים בירושלים, הסמינר נחשב לסמינר פופולארי מאוד וטוב ביותר, ואני שאני נמצאת בתוכו אני מרגישה שאני נמצאת בתוך שקר אחד גדול, אני בכיתה י”ב ועכשיו הנושא המרכזי זה לימודי ההמשך… הסמינר מבחינתו כל הזמן מחדיר לנו את ההרס...
דואג לעתיד הכלכלי של הילדים שלי שקיבלו חינוך חרדי
הילדים שלי גדלים במוסדות חרדים, תלמודי תורה וישיבות קטנות מהשורה הראשונה, ואני שמח מאוד בכך, באמת משוכנע שבמצב הנוכחי המוסדות החינוכיים בציבור החרדי הם הדבר הטוב ביותר ביחס לכל מערכת חינוכית חלופית שאני מכיר. יחד עם זאת, אני גם גדלתי בצורה כזאת ולמרות היותי בעל יכולות טובות מעבר לממוצע.. גם...
האם לשם השתדלות בפרנסה עלי לעשות הסבת מקצוע?
שלום ותודה ענקית על אתר נפלא! אני עובדת כרגע במשרה מלאה, עם משכורת קצת מעל המינימום. אני כבר לא צעירה, ותוהה האם לעזוב את העבודה וללמוד מקצוע חדש רווחי יותר? חוששת מצעדים משמעותיים מדי שיכולים להתברר ככישלון אשמח מאוד לעצה טובה איך להתקדם ואיך לראות את הדברים באור הנכון

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן