The Butterfly Button
לא רוצה להתמקד בנפילות

שאלה מקטגוריה:

לא יודע מאיפה להתחיל

הרבה מהבעיה שלי זה שאני לא מעריך את עצמי, אני מתעסק הרבה יותר הפעם שנפלתי מאשר בחמש פעמים שהתגברתי על עצמי,וכשאנ מרגיש שאני כבר ממילא במצב נמוך המסלול לירידה הבאה כבר מוכן..

איך יוצאים מהמעגל הזה?????

 

-השאלה קוצרה לבקשת השואל-

תשובה:

שלום לך,

די להסתכל על הכינוי שנתת לעצמך (“אחד שכואב לו”) ועל הנושא של הפנייה (“לא יודע מאיפה להתחיל”) על מנת להבין שאינך נמצא היום בנקודת חוזק. מתוך הדברים ניכר שנחונת ברגישות רבה לסובב אותך ולעולמך הפנימי. נראה שהקדשת מחשבה רבה לגבי יחסיך עם עצמך ועם סביבתך ושבנית מודל שכולל הערכה של גורמים פנימיים וחיצוניים שעיצבו ומעצבים את חייך ושל השפעתם על מצבך היום. אתה שואף לטוב ועושה טוב, וגם אם ייקח זמן למצוא את הדרך הנכונה, הרי שכיוון שאתה מחפש, בסופו של דבר תמצא אותה והיא תוביל אותך למחוזות טובים ונפלאים.

 

אינני מכיר אותך אישית ואת מכלול הגורמים שבמסגרתם אתה פועל, אך אשתף אותך בתובנה כללית ואשאיר לך את ההחלטה אם היא רלוונטית עבורך ומה לעשות אתה.

 

 

טוב לאדם לחשוב מחשבות, להבין את עצמו על מנת לשפר ולהתקדם, אולם עיסוק מרובה במחשבות מעין אלו מביא לעיתים קרובות לתוצאה הפוכה. כאשר אדם שוקע במחשבות על הקשיים ועל הגורמים להם, הן נוטות להסתובב במעגלים אינסופיים ולהפוך עקלקלות ועקרות. בתהליך התשובה מדברים על שלב “עזיבת החטא”  – כל זמן שאדם דבק בחטא, הוא אינו יכול לחזור בתשובה עליו. לפעמים הדרך הנכונה לעזוב את החטא היא לא רק להפסיק את החטא עצמו אלא גם להפסיק להתעסק במחשבות עליו. עצם העיסוק והמחשבה על החטא וההתבוססות בו גורמים לנו למחשבות לא טובות ולא מועילות. כך בנוי המוח שלנו שחזרה על מחשבות חורצת נתיבים בדרכי החשיבה המתנהלים בו והנטייה של המוח היא לשוב על אותם נתיבים. הדבר נכון לא רק לגבי חטאים אלא באופן כללי לגבי מחשבות על הצדדים הפחות חיוביים בחיים שלנו. לעזוב. לא להתעסק.

 

המוח האנושי הוא יצירה מופלאה ויעילה מאד. הוא כל הזמן עובד ולא נח לרגע. הוא כל הזמן מעבד מידע ומנתח אותו מזוויות שונות (אפילו בזמן השינה). כאשר האדם חושב ומתעמק בנושא מסויים, המוח עלול לעשות מה שעושה רכב בחול טובעני, הוא מתחיל להתחפר. הגלגלים מסתובבים סביב עצמם והמוח שב על אותן מחשבות ומנסה לדוש בהם שוב ושוב, מה שמביא להתחפרות עמוקה אף יותר. מנגנון מופלא במוח גם גורם למחשבות שחוזרות על עצמן להפוך לאוטומטיות, מה שחוסך ממנו עבודה כאשר הוא מזהה מצב מוכר. זהו מנגנון מועיל מאד בדרך כלל, אבל לפעמים הוא הופך לרועץ כאשר מדובר במחשבות שליליות ומזיקות.

 

מספרים על נזיר זקן ותלמידו שהלכו בדרך והגיעו לנהר. על שפת הנהר עמדה אשה שבקשה לעבור את הנהר אך לא יכלה בגלל הזרם החזק. לתדהמתו של התלמיד נטל הנזיר הזקן את האשה על כתפיו, העביר אותה את הנהר, הניח אותה בגדה שממול והמשיך בדרכו עם תלמידו. לאחר זמן מה אזר התלמיד אומץ ושאל את מורו “הרי אתה תמיד מלמד אותנו להתרחק מנשים והנה אתה מעביר אשה על כתפיך???” השיב לו הנזיר בנחת “בני, אני העברתי את האשה, הנחתי אותה על שפת הנהר והמשכתי הלאה. אתה עדיין סוחב אותה על כתפיך…”.

 

אתה מדבר על בעיות רבות שיש לך כמו יחסיך עם ההורים, קשיים בישיבה, חרדה חברתית והערכה עצמית נמוכה – כל זאת מעבר לבעיה הספציפית של נפילות באינטרנט שבגללה פנית. אפשר להכנס לשיחות ארוכות בשאלות של סיבה ותוצאה ולהרהורים על איך אפשר לעקור את הסיבות הראשוניות, אבל הניסיון מלמד שלעיתים קרובות אין תועלת במחשבות הללו והעיסוק היתר בהם מביא אפילו לתוצאה הפוכה.

 

 

נשמע פשוט… לא? תפסיק לחשוב מחשבות שליליות וזהו! אבל אתה יודע היטב שזה רחוק מלהיות פשוט…  איך אפשר למנוע את המחשבות המעגליות הללו אם המוח חוזר בעצמו על אותם הנתיבים?

 

הדרך הנכונה, הבריאה והיעילה ביותר היא לא להאבק במחשבות הרעות אלא פשוט לספק למוח עניינים אחרים חיוביים לעסוק בהם. כאשר טוב לאדם והוא מצליח באופן כללי במעשיו, המחשבות משתנות והמוח מתחיל לעסוק במחשבות חיוביות שממילא דוחקות החוצה את המחשבות הרעות. לאחר זמן המוח כבר מתרגל לחשיבה חיובית ונוטה ללכת במסלולים כאלה יותר ויותר. אי אפשר להכריח את המוח. אי אפשר לקבל החלטה ולומר “אני עכשיו חושב מחשבות טובות” אי אפשר לנצח את המוח בעזרת המוח… הוא מכיר את עצמו ויודע לחזור לתבניות הישנות. הדרך היא על ידי הבאת האדם למקום שטוב לו בו ושהוא חש בו הצלחה וסיפוק.

 

ידידי, אין לי מתכון עבורך איך למנוע את הנפילות, כמו שגם אין לי מתכון איך להפחית את החרדה ואיך לשפר את הקשר עם ההורים. אבל אם אתה חפץ להתקדם בכל התחומים הללו וברבים אחרים, הרי שהדרך מתחילה בבחינה אמיתית ואמיצה של המקום בו אתה נמצא היום, של הדברים שאתה מתעסק בהם, של החברה בתוכה אתה נמצא ובמכלול מרכיבי החיים שלך. האם טוב לך שם? האם אתה הולך לישון בלילה בציפייה ליום המחר? האם אתה קם בבוקר עם חיוך? האם אתה צופה היכן תהיה בעוד 10 שנים והמחשבה הזו משמחת אותך? אלה השאלות האמיתיות. אם התשובה על השאלות הללו איננה חיובית הרי שהייתי מציע לך להתחיל משם. לפעמים קשה לאדם לנתק את נתיב החשיבה וההרגל והוא זקוק לעזרה. מצא לך אדם שיעזור לך בזה ותתחיל לצאת מתוך ההפיכה.

 

לא נלחמים ברע על ידי מאבק פנים אל פנים. פשוט מתעלמים ממנו, מכניסים טוב, והרע מסתלק מעצמו בבושת פנים.

 

בברכת חורף בריא והמון הצלחה,

גרשון

gporush@cisco.com

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה המקום של אשמה ביחס לנפילות?
ראיתי הרבה פעמים בכל מיני ספרים שכשאדם נופל אז לפני הנפילה הוא צריך להילחם ולנסות וכן’ אבל אחרי הנפילה הוא צריך להאמין שזה משמיים ושאלתי איך זה מסתדר עם זה שהכל בידי שמיים חוץ מיראת שמים? וכל הבחירה הנתונה ביד האדם ואגב אשמח מאוד להתייעץ אם מישהו תורני בנושא הזה...
התחתנתי ועדיין יש לי ניסיונות...
אני נשוי טרי חודש פלוס וכבר קרה לי פעמים תוך השבוע אחרון רצון חזק להכנס לאתרים עם דברים אסורים אין לי מושג מה אני מחפש שם בבית יש לי אשה יפה מאוד טובה חכמה נעימה לא מבין למה זה ככ חזק הנטיה. והכי חשוב לי לדעת האם אם אני לא...
נעלמה לי המשיכה אחרי שהתחזקתי מהנפילות
אני בחור כבן 22 התמודדתי בעבר בנסיונות קשים של צניעות אחרי כל פעם שראיתי ברחוב מה שהו זה גרם לי להיכשל על בסיס יום יומי, עד שקראתי איזה ספר שפתחתי שסידר לי את הראש וגרם לי לחשוב ולהפסיק לקשר בין מה שרואים ברחוב לבן המעשים שנכשלים אח”כ, וככה יצאתי מזה...
קשה לי עם אבא שלי אחרי מה שראיתי בפלאפון שלו
אני נערה חרדית מבית חרדי יום אחד פתחתי את הפלאפון של אבא שלי (לא כשר) והייתה שם תמונה מאוד בעיתית מבחינת צניעות ותמיד אמרו לי שמה שההורים עושים לא קשור אלי וזה בינם לבין אלוקים אבל תכלס זה העלה בי רגשות מאד קשים כלפיו ואני אמורה לכבד אותו ואני מבולבלת...
נפילות,שידוכים, רווקות. בדידות.
אני רווק בן 25. ליטאי שעבר מסלול דיי קלאסי בעולם הישיבות- חיידר ישיבה קטנה וישיבה גדולה. התמודדתי -כמו כל בחור בגילאי ההתבגרות – עם הענין של הנפילות, ועם רגשות האשם הכל כך קשות שבאות אח”כ, ועם היצר וההורמונים הבלתי -פוסקים. התמודדתי. לא הייתי אומר באיזה פרישות יתירה. היו הרבה נפילות,...
שוב פעם נפלתי בסרטים הנוראיים האלו
לפני תקופה ארוכה עשיתי פילטר סינון לאינטרנט ומאז הפסקתי לראות את התכנים הבעיתיים שהייתי רואה . ככה כמה חודשים ”נקיים” ורגועים מבחינה מסוימת. לא יכול להגיד שהייתי ממש רגוע כל הזמן הזה אבל בגדול זה היה הרבה יותר טוב. שבוע שעבר, תוך כדי חיפוש נושא מסוים פתאום צץ אפשרות של...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן