The Butterfly Button
לא מצליחה לכבד את ההורים שלי

שאלה מקטגוריה:

בס”ד

שלום, תודה רבה על האתר המיוחד והאיכותי הזה, מחזק אותי!
השאלה שלי היא כזאת,
כבר הרבה שנים שאני רוצה לכבד את ההורים שלי, בשבילי לכבד זה אומר מה שה’ ציווה ומפורש בקיצור שולחן ערוך, של להיות בענוה מול ה’ וההורים לא לסתור אותם, לדבר בכבוד, לשתוק גם שזה קשה. ואני לא מצליחה. מרגישה שאין לי יראת שמיים לזה וגם כנראה לא מספיק רצון ולא מספיק אמת. כי אם היה לי את הדברים האלו המצב היה ממש שונה. המצב כרגע הוא שאני עונה להורים בחוצפה, מצערת אותם, מזלזלת, ועוד הרבה דברים עצובים. ובאמת, שאני לא רוצה לצער אותם וכואב לי על זה. ועל הריחוק שזה גם עושה מה’ מן הסתם. ופשוט אני לא יודעת מה לעשות עם זה. קשה לי לשתוק להורים שהם עושים הרבה דברים שנראים לי כפוגעים בי. ואז אני לא יודעת אם זה ניסיון או לא. ומה בעצם ה’ רוצה ממני? וקשה לי. למשל, אני אומרת להם שאני מפחדת מהלימודים במכללה אז הם אומרים לי להתבגר ושאני כבר גדולה וזה מעליב אותי ופוגע בי, אז אני מתעצבנת. או שאמא אומרת בקול למה קמתי מאוחר ביום שישי ולא יודעת מה קרה איתי בחמישי ואיזה שבוע מורכב עבר עלי נפשית ופיזית. אני יודעת שה’ שם אותי במקום המדוייק לי ולתיקון שלי. אבל בפועל קשה לי להחזיק בזה. אני באמת מרגישה שנאבדתי. שכ”כ הרבה ציערתי ועשיתי רע שמאיפה בכלל להתחיל? ומה עושים עם תגובות של ההורים שאין לי שליטה בהם? לשתוק? לתת להם להוציא אותי סמרטוטית? אשמח לעזרתכם. תודה רבה

תשובה:

שלום יקרה,

מצטערת על שהתמהמהתי עם התשובה. אני משערת שבימים אלה, כשכולם בבית(!) כל היום(!) וכולם רגישים(!) ויש זמן(!) וניקיונות לפסח(!) – מה עוד צריך כדי שכיבוד הורים יהפוך לשאלה קריטית?

אבל האמת היא שגם בימים כתיקונם כיבוד הורים הוא אחת המצוות שקשה לקיים כהלכתן. אני לא כותבת את זה מניסיון אישי (בעצם כן), אלא מבינה כך מדברי רבי יוחנן שהיה יתום ומעולם לא זכה לראות את הוריו, ואמר: אשרי מי שלא ראה את הוריו, כי כמעט ואין סיכוי שאדם יקיים את המצוה בשלמות. כמובן שזה לא נאמר כדי לייאש אותנו ולרפות את ידינו, אלא כדי שנדע מה עומד לפנינו, ונבין שזו משימה רצינית. בהשוואה למצוות אחרות, למשל קביעת מזוזה, כיבוד הורים היא מצווה מורכבת מבחינה רגשית, ודורשת מאיתנו הרבה מעבר ללחיצות כפתור וביצוע מעשי.

דבריו של רבי יוחנן עוזרים לנו לגשת למשימת כיבוד הורים מתוך הבנה שזה הולך להיות תהליך פנימי שלוקח זמן ודורש העמקה ונכונות רבה. יישר כוחך על שהתגייסת למשימה! אם עדיין לא הצלחת להגיע למקום שאת שואפת אליו זה לא כי אין לך מספיק יראת שמים אלא כי באמת יש כאן פרויקט רציני. להיפך, הכאב שלך על שלא הגעת לדרגה גבוהה יותר הוא עדות ליראת שמים ולרצון אמיתי להתקדם. כדי שבאמת תוכלי לראות שיפור חשוב שתביני יותר לעומק את הסיבות לקושי ולחיכוכים, וכך תוכלי לתת מענה אמיתי ופנימי, שבסופו של דבר יבוא לידי ביטוי ברמה המעשית.

הקשר בין ילד לבין הוריו הוא עמוק מאין כמוהו. זה מתחיל בחיבור טוטאלי ובתלות מקסימלית, והולך ונפרד. ההתרחקות הזו היא מאוד עדינה: איך ליצור היפרדות ולא התרחקות? איך לצאת לשחייה קדימה בלי לתת בעיטה לאחור?

זה הקונפליקט. דמייני את עצמך בגיל 32, אמא לכמה ילדים נפלאים, מגיעה לבקר את סבא וסבתא (שעבורך הם אבא ואמא). האם את רואה את עצמך מתחצפת? מצערת? מזלזלת? נראה לי שלא. גיל 20 הוא גיל שבו את משלימה את ההיפרדות שלך מההורים, משחקת ב”מצא את ההבדלים”, מבטיחה לעצמך שתהיי שונה. לא כך?

גם עבור ההורים זהו שינוי. אתמול עוד היית ילדה קטנה שמעבירים אותה את הכביש והיום את מחליטה דברים גורליים בלי לשתף. לא תמיד ברור להם אם הם מדברים כרגע אל הילדה שמתחת לסינר או לאדם בוגר בעל עולם פנימי עצמאי.

גיל ההתבגרות שאת לקראת סופו מאתגר את כיבוד ההורים מעוד ועוד זוויות. את עצמאית ובבית הורייך, אמורה להיות אדם בוגר וילדה בעת ובעונה אחת. זה רגיש, פגיע, מבלבל. הזדמנות לטעויות מכל הצדדים.

מה עושים?

ממשיכים להיות מחויבים להלכות כיבוד הורים המעשיות. פעולות טכניות שחייבים לעשות או שאסור לעשות הם גבולות ששומרים עלינו. נניח שאת לא סותרת את דברי הורייך, זה לא כי הם צודקים או כי את סמרטוט. זו ההלכה, ואת מכבדת אותם. זה כבוד אמיתי ובלתי תלוי בהם ובמעשיהם אלא נובע מעצם העובדה שה’ נתן לך אותם כהורים. זה אומר שאת לא חייבת לחשוב כמותם או להסכים עם כל דעה שלהם, ועדיין כבודם במקומו מונח. תרגישי גדולה וחזקה כשאת מכבדת אותם, כי זו מחויבות שלך כלפי ה’ ומתוקף זה גם כלפיהם.

במשך הזמן אני מקווה שתבני, לצד הקיום של הלכות כיבוד הורים, גם מערכת פנימית יותר של קשר ותקשורת שיאפשרו לך להביע את עצמך ואת מה שאת מרגישה. תנסי לדבר יותר על עצמך (“הרגשתי שאני מאוד נפגעת כש…”) ופחות עליהם (“את לא צודקת”, “זה פוגע בי כשאתה…”).

זה תרגול חשוב ביחסי אנוש ובסיס לזוגיות טובה, ובאמת בדרך כלל התקשורת עם ההורים היא הזדמנות להתאמן על מערכות יחסים משמעותיות.

כשתתאמני בכך את תרגישי איך ההתבגרות יוצרת נפרדות בריאה ביניכם, והנפרדות הזו דווקא מקרבת. ילד קטן בטוח שאבא שלו הכי גדול וחזק וחכם בשכונה. כשהוא גדל ומגלה שאבא שלו בסך הכל איש פשוט ורגיל הוא עלול להתאכזב, כי הדימוי של האב התנפץ. אבל אז הוא יגלה מה זה אבא אמיתי: אדם לא מושלם, שלפעמים טועה אבל עדיין נשאר אב אוהב.

מאחלת לך שכיבוד הורים יהפוך להיות תהליך של גדילה עבורך. תהליך של גדילה בדרך כלל מכיל עליות וירידות, ומלווה במודעות, בחירה, כבוד עצמי ושמחה.

ברוריה

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

כיבוד הורים של אמא נרקסיסטית הוא אפשרי?
לי ולאמי מעולם לא היו יחסים טובים. היא מה שמגדירים היום, הייתה הורה נרקסיסטית. כל חיי למדתי לרצות אותה וכשלא עשיתי זאת חשתי אשמה ומצפון עצומים, גם אם הדברים לא קשורים בה בכלל. לפני כעשר שנים היא פיתחה הפרעה פרנואידית ובה היא חושבת שאבא שלי ואח שלי פוגעים בה (מעולם...
קושי גדול עם אמא שלי
אני גדלה בבית איכותי, עם ייחוס טוב וכו׳. בתכלס, השלום בית של הורי לא כל כך מוצלח- מאז שאני זוכרת את עצמי כילדה קטנה היו ביניהם ריבים ומחלוקות. אני תמיד הייתי בצד של אבא, עודדתי אותו וחיזקתי את דבריו במריבות כי לדעתי אימי לא פעלה נכון. הורי עברו קשיים אמי...
דברתי רע על אבא שלי ואני לחוצה מזה מאד
אקדים ואודה לכם.ן על עבודת הקודש שאתם עושים… עצם העובדה שאני עכשיו בפחדים ותהיות- יש לי לאן לפנות- היא מרגשת ומוערכת מאוד… תודה! אז ככה. לפני בערך 3 שנים דיברתי עם דמות שהכרתי (שהיא גם פסיכולוגית..) על קשריי עם אבי. דיברתי איתה לא במסגרת טיפולית, אלא כי סתם ככה הכרנו...
אמא שלי יורדת עלי בלי סוף
אני בת 31. נשואה + 1. מאז ומתמיד יש לי בעיות עם אמא שלי מהילדות שעוד גרתי איתה תמיד היא הייתה יורדת עליי בלי סוף, לא יודעת להכיל אותי בכלום, אי אפשר היה לספר לה שום דבר מבלי לקבל צעקות ממנה, לא אהבה שחברות באות אליי בתור ילדה כדי שחס...
השקפת העולם שלי שונה מזו של ההורים שלי
אני בחור ישיבה לומד בישיבה קטנה ולא כל כך מוצא את עצמי גם מבחינה לימודית וגם מבחינת חיבור לערכים החינוכיים. אני מבין שאני עוד צעיר ושלא הכל ניראה תמיד נכון אבל בכל זאת אני שואף לדרך חיים שונה ויותר מאפשרת. אני גם רואה הרבה שוני ביני לבין ההורים שלי מבחינת...
קרועה בין בעלי לאבא שלי
אני בת 30 נשואה שמונה שנים ויש לנו 6 אוצרות שמיים מתוקים ברוך השם…אני מאוד אוהבת את בעלי ובעלי אוהב אותי יש לנו את כל הכלים ברוך השם לבניית זוגיות מאושרת. מאז שהתחתנתי אבי לא סובל את בעלי הוא מדבר עליו לא יפה ומתנהג גרוע. בהתחלה זה היה רק מולו...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן