The Butterfly Button
לא מגיש התלהבות בלימוד

שאלה מקטגוריה:

אני  בן 20 תלמיד שיעור ב’ בישיבה
רציתי לשתף אתכם שמשהו שעובר עליי
אני מרגיש שאני מסוגל ללמוד תורה מהבוקר עד הערב ולהבין מה שאני לומד ולהעמיק בקלות אבל אני לא מרגיש התלהבות בלימוד שלי. אני מרגיש כאילו אני לומד המון אבל זה כאילו אני לומד מקצוע חול ולא כמו שאומרים שאמורים להרגיש.. מה אני עושה עם זה?

תשובה:

שלום לך

ראשית תרשה לי להביע בפניך את הערכתי הרבה, אנחנו מקבלים הרבה שאלות על התמודדויות שונות,  מעט מאוד שאלות עוסקות בספירה גבוהה שכזו, מעט מאוד אנשים מוטרדים משאלות גבוהות שכאלו. ללא ספק הנך אדם בעל אישיות מיוחדת ושאיפות גדולות.

לגופם של דברים – מצוות לימוד תורה שקולה כנגד כל המצוות, ומכיוון שאתה בן ישיבה ומאידך קצרה היריעה מהכיל, לא נאריך בחשיבות לימוד התורה, בנוסף וכפי העולה משאלתך הנך מודע לחשיבות הגדולה של לימוד התורה מתוך הנאה,  גם בעניין זה אני מניח שאתה התוודעת ומכיר את הספרות התורנית הענפה שעוסקת בחשיבות המיוחדת של ההנאה מלימוד התורה, (נזכיר על קצה המזלג את ההקדמה המפורסמת של רבי אברהם בורנשטיין לספרו “אגלי טל”, הט”ז ביו”ד רכא , י, ס”ק מ”ג, בעניין מצוות לאו ליהנות נתנו ועוד ספרות רבה שאתה בוודאי מכיר). נציין ונוסיף שיש חשיבות מיוחדת בהנאה מלימוד תורה, בשונה ממצוות אחריות שבדר”כ הינן מתוחמות בזמן, ההתמדה בלימוד תורה לאורך כל ימי חיינו תלויה במידה רבה בהנאה ובחיבור שאנחנו מפיקים ממצווה זו, שכן המציאות מוכיחה שללא הנאה וחיבור עמוק ללימוד תורה, ההתמדה והעיסוק בה פוחתים והולכים ואינם מלווים את שגרת החיים, במיוחד בשנים שלאחר תום הלימודים בישיבה.

אתה שואל מדוע אינך חש טעם בלימוד התורה ומה אפשר לעשות בנידון.

הרהרתי רבות בשאלתך ואף התייעצתי במיוחד עם שני תלמידי חכמים “משגיחים” בישיבות גבוהות המלמדים תורה ומלווים שנים רבות בחורים בישיבות.

למעשה קשה מאוד לתת תשובה לשאלה זו ללא הכירות אישית אתך שכן יכולות להיות מספר רב של סיבות המובילות למצב זה, ונפרט אחדות מהן:

א – צורת הלימוד: לכל אדם ישנה את צורת הלימוד שמתאימה ליכולותיו כישרונותיו וסגנונו האישי, לשם בירור והבנת הסגנון האישי דרושה בדרך כלל הכוונה מתלמידי חכמים בעלי ניסיון בחינוך, וחיפוש אמיתי ורציני מצד הלומד.

ב – עומק והבנה: פעמים רבות הבנה עמוקה ויסודית של הסוגיה, הניתוח והיסודיות והיכולת להעניק פרספקטיבה ואמירה אישית מעניקות טעם בלימוד. אתה מרגיש שאתה מסוגל להבין ומעמיק בקלות, אני מניח שזו התרשמות אישית שמבוססת על השוואה חברתית מסוימת, לא כתבת באיזה ישיבה אתה לומד, אך יכול להיות שהסביבה הלימודית שלך איננה מותאמת לרמתך יכולותיך וכישורך.

ג- קדושה: פעמים רבות התמודדות עם ניסיונות בתחום הקדושה משפיעים באופן ישיר על  היכולת ליהנות מלימוד תורה. שוב, זה עניין אינדיבידואלי לחלוטין, כל אחד רגישות נפשו וטוהר נשמתו מגיבים לדברים אלו בצורה שונה.

ד – ערך הלימוד: הבנת ערך לימוד התורה יכול להשפיע במידה רבה על ההנאה מהעיסוק בה.

ה – מניעים: כמו כל דבר בחיים, למניע יש משקל רב על החוויה וההרגשה, מניעים של תחרות, לחץ פחד או צורך להרשים ולהוכיח עשויים בקלות להשפיע על חווית הלימוד.

ו – תכניות לעתיד: כאשר אדם מתחם את הלימוד לשנות הישיבה ולא רואה בזה עיסוק לכל החיים קשה מאוד להתחבר לחוויה של הלימוד וההעמקה. משאלתך ניתן להתרשם בנקל שלא כך הם פני הדברים, אבל כאמור –דרושה הכירות עמוקה לתשובה בנושא.

ז – סביבה חברה חברים …

המלצתי – אני משוכנע שבישיבה שאתה לומד ישנם אנשים גדולים שישמחו לעזור לך לקבל תשובה ולמצוא את הדרך האישית שלך בלימוד תורה, מתוך שמחה וחוויה. במידה ואתה מעדיף כמובן שאשמח להיות לעזר בתקשורת ישירה יותר.  במייל

בברכה

נתנאל

net.tfz@gmail.com

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

יצאתי מהישיבה-מה עושים עכשיו?
ראשית אפתח בזה שאני אוהב לקרוא את הפניות הרבות וכן את השאלות האמיתיות המגיעים מלב נכון ועכשיו אגש לעניין אני בחור ישיבה שהועף מהישיבה ולא יודע מה לעשות הלאה אני בחור עם ראש טוב ולמדתי והייתי בחור מצוין אך חוויתי קצת ירידות עד שעכשיו בתקופה שמסובכת לכולם בגלל המלחמה אני...
אני שוכח כל מה שאני לומד!
רציתי לשאול לגבי לימוד תורה אני מרגיש שכל מה שאני לומד אני שוכח דבר זה גורם לי לתסכול איך זה יכול להיות שאני שוכח את מה שאני לומד אני קובע כל יום לימוד תורה בגמרא והלכה אבל פשוט שוכח את מה שאני לומד זה קצת גורם לי לתסכול איך זה...
לקחת כסף מהמדינה שלא כדין זה מותר?
לאחרונה עזבתי את מקום העבודה ואני זכאי לדמי אבטלה. יש לי אפשרות להרשם כאברך כולל בתקופה הזו והקצבה החודשית תועבר ישירות לכולל כתרומה. אציין כמובן שאיני מתכוון ללמוד בכולל הנ״ל. האם ראוי לעשות זאת?
רוצה ללמוד ולהספיק כמה שיותר ולסיים ש"ס
אני בחור בן 16 בקרוב אני עומד לסיים את השס אני מחר מסיים מסכת חולין אני כבר 5 שנים לומד את השס בגרסא ולא מעמיק ולא עושה חזרות רק מסכתות מאוד ספציפיות שכן יש לי עליהם חזרות ואני זוכר מהם יותר מהשאר שנה שעברה התוודעתי ללימוד טוב שכולל שקלא וטריא...
לא מבין את הגמרא ! איך אוכל להתחבר אליה?
אני לומד בישיבה תיכונית חרדית בסך הכל טוב לי שם אבל יש לי שאלה שמטרידה אותי יותר מדי והיא: כל יום שאני יורד לסדר בוקר להכין את מה שילמדו בשיעור אני ניכנס למין תיסכול שאני לא מבין כלום ממה שאני לומד, במלים אחרות אני מרגיש כמו בול עץ שיושב מול...
יתאים לי ללמוד תורה לאורך כל היום?
ראשית תודה על הפלטפורמה המיוחדת הזו. האפשרות לשאול שאלות כבדות משקל ולקבל מענה בהיר ומחזק וכל זאת לגמרי בחינם אינה מובנת מאליה. . אני נשוי + ילד. התחתנתי בגיל מבוגר יחסית עם אישה מיוחדת ואצילית (לא מושלמת אבל בהחלט אישה טובה. זה לא שאני מושלם, כן? 😉 ). כשהכרתי את...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן