The Butterfly Button
התמודדויות של נער חוזר בתשובה

שאלה מקטגוריה:

שלום,  חזרתי בתשובה לפני שנה וחצי.
הגעתי מבית מסורתי – וקידוש התחלנו רק כאשר הייתי בן 12 ואני ביקשתי לעשות, הייתי תלמיד מצטיין מבית טוב בבית ספר חילוני בירושלים.
כאשר סיימתי כיתה ט כבר חזרתי בתשובה (סיפור ארוך מדי) והייתי דבק בהחלטה לעבור לבית ספר דתי (בית ספר טוב מאוד, רמת דתיות ממוצעת, כיפות סרוגות) , כאשר עברתי, החיים שלי השתנו!
עברתי לפנימייה של בית הספר מבחירה חופשית ואף מהתנגדות של הבית (עברתי לפנימייה עקב המרחק בין הבית לבית הספר)
אני מרגיש שמאז שעזבתי אני בדיכאונות, אני מרגיש שהרמת משכל שם לא גבוהה כמו בבית הספר הקודם… אני לא מתחבר לילדים שם אשר לא הכירו בנות מימיהם בקושי, ואני פשוט סובל! אני מתכנן לעשות שנה צבא, מתכנן ללכת לישיבה גבוהה (שחורה), ללמוד שם כמה שנים ואז, רוצה לעבוד וללמוד תואר, אבל הרי איזו חרדית תרצה מישהו שעובד ועושה תואר יותר מאשר שהוא לומד תורה?
פשוט מרגיש שאני הפכתי לנער רחוב, יש לי חבר חדש שהכרתי אשר משפיע עליי לרעה ובגללו התחלתי לשתות בירה, קפה בוץ.
בנוסף לכל אני מרגיש שאני כל הזמן חוטא בפני השם, חוטא וחוזר בתשובה בלי בסוף, מה הסליחה שלי שווה אם אני לא מסוגל לעזוב את החטא?
אשמח למענה אם מישהו יהיה מסוגל להכיל…
סיכום הבעיות:
1) מרגיש שהמוח מתנוון מאז שעזבתי את בית הספר הקודם.
2) חבר אשר משפיע עליי לרעה וגורם לי לשתות ולהתנסות בדברים רעים.
3) מרגיש עצוב מהמרחק לבית וגם בגלל שאני מרגיש שנולדתי מחדש למערכת חיים שלא הכרתי.
4) מרגיש שאני עושה אותו חטא כל הזמן ומבקש סליחה, מה הסליחה שווה אם אני לא מסוגל לעזוב את החטא?
5) מרגיש שאני לא חי ולא אחייה את החיים שאני ארצה.
6) מרגיש צורך להכיר מישהי למרות שחזרתי בתשובה.
7) אני מרגיש בן אדם רע… בגלל שכל מה שאני עושה נגמר רע… אשמח לעזרה אמיתית.

תשובה:

משיב/ה:דן|

שלום לך

קראתי את שאלותיך כמה פעמים. ניכר שאתה נשמה מיוחדת, כבר בגיל כה צעיר לעשות כאלה צעדים, זה אומר שאתה בחור רציני עם מודעות עצמית גבוהה ורצון להתקדם לכיוון חיובי, ועצם פנייתך הברורה מלמדת אותי שאתה ודאי בדרך הנכונה.

עליך לדעת, שההתקרבות לקדושה היא אף פעם אינה ישירה ולינארית. בדרך תמיד יש ירידות, זה לא באג או תקלה, כך צורת ההתקרבות לקדושה, שאתה כרגע חווה מהכיוון הכואב…

על כל אחת מהשאלות שלך היה אפשר להאריך הרבה. התמודדות מול חברים ‘רעים’, התמודדות מול רגשות אשמה, חרטה וסקרנות.

מכנה משותף אחד יש לכל שאלותיך. הנחת יסוד טוטלית כזאת, של עולם בינארי, שחור לבן, ללא שלבי ביניים וגווני אפור. “אף חרדית לא תרצה מישהו שלא לומד תורה כל היום”, “התחלתי לשתות בירה וקפה בוץ”, “מרגיש כל הזמן חוטא”. תרשה לי לחלוק על המוחלטות הזאת ולהציע בפניך כמה מדברי רבותינו שהאריכו לדבר על ספקטרום, מנעד שלם, של רמות קדושה, של רמות עבירה, של רמות תשובה, של יכולת לאזן בין קודש לחול באופן אישי, ייחודי, מתאים, איפן שיאפשר יותר סיפוק ושמחה, חיות ומימוש עצמי.

כתוב בספרים שאחת מדרכי הפעולה הקלאסיות של היצר הרע היא דרך של ‘הכל או כלום’. או שתהיה אברך שלומד בהתמדה מבוקר עד ערב, או שכבר עדיף שלא תלמד כלל. או שתיתן חומש מממונך לצדקה או שכבר עדיף שלא תיתן כלל. או שתהיה אחד מל”ו צדיקי הדור או שכבר עדיף שתהיה גוי. זה ממש שיטת עבודה רשמית וממלכתית של היצר הרע.

אבל היא אינה נכונה. כי הנפילות והעבירות הן מובנות ומוכרחות, והעיקר זה לא להתיאש, לחטוף עוד מצוה ועוד חיזוק. כל דבר תורה קטן הוא מצות עשה יקרה וכל פרוטה לצדקה, כל הרהור תשובה וכל הימנעות מעבירה. הכל יקר מאד בעיני השם יתברך שאוהב אותנו, רוצה שנתקרב, שנשמח, שנמצא את דרכנו הייחודית בעולם. ובספרי החסידות מאד האריכו ביסוד בסיסי זה.

הקב”ה סולח. באמת. ויפה הגדיר זאת אביתר בנאי שכנראה אני עדיין לא לגמרי מאמין בזה. וזה מה שדוחף אותנו לא לחשוב בצורה ישרה ביקורתית, עם השכל שחנן אותנו הקב”ה ובזכותו זכינו לחזור בתשובה, גם הלאה במסע אל הקודש פנימה. להתרווח בכסא, לשמוח עם מה שעשינו, וברוך השם עשינו, לא לחנוק את השאיפות והאש לעלות מעלה מעלה, אבל עם הרבה שכל, הרבה בירור בין הנהגות חכמות וטובות שיכולות לקדם אותי לבין הנהגות שלא. זה דורש הכרת התורה וההלכה. זה דורש פז”מ בעולם התשובה. אבל זה גם דורש יותר אמונה בעצמנו ובכח המופלא של התשובה. אמת, אתה הוא יוצרם ואתה יודע יצרם כי הם בשר ודם. הקב”ה מודע היטב ליצרים שלנו וליכולת המוגבלת שלנו להתנהל איתם, בקרב בלתי פוסק.

בירה אינה עבירה (חוץ מאשר בימי הפסח, כמובן). להיפך. זה אחד המשקאות שבכלל אינם צריכים הכשר ומותר לשתות אותם אף בחו”ל. גם קפה, אפילו קפה בוץ. זה אולי סימלי שציינת דוקא את שני המשקאות הללו כראייה להתדרדרות שלך. הקב”ה לא שונא שותי בירה וקפה בוץ. הקב”ה מכיר את יצרנו ומבין שעלינו לשלב בחיינו גם בירה וקפה. אולי יש זמנים שאנו זקוקים להם יותר ויש זמנים שפחות. זה בסדר. אנחנו לא בריצת מאה מטר. זה מרתון וזה מחייב גם לדעת לשחרר, לכלכל את כוחותינו בתבונה מתוך מבט רחב. יש הרבה חרדיות ובעלות תשובה שמחפשות דוקא בעל שיודע לאזן בין תורה ועבודת השם לבין אדם שלומד לתואר ומתפרנס בכבוד על פי כישוריו.

יש עוד הרבה עצות נקודתיות על כל שאלה, ואולי בספר: “מקום שבעלי תשובה עומדים” שכתבתי תוכל למצוא כמה מהן, או באתר: ‘מענה’, אבל לדעתי הבסיס והיסוד של הכל מחייב לדעת לשחרר ושזה בסדר גמור לפני השם יתברך שאוהב אותך ומבין שזו דרכך להתקדם בחיים.

בהצלחה רבה

דן

Dan@maane.info

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

האם חייב בהכרח להיכנס לחברה מסוימת בשביל לעבוד את הקדוש ברוך הוא?
שלום לכם ותודה רבה על ההיענות העמוקה והרחבה, לפני פחות משנה זכיתי תודה להשם, לחזור בתשובה כשאני לוחם בצבא. כיום עדיין משרת ובעזרת השם כשאסיים השנה אני רוצה להיכנס לישיבה וללמוד תורה באופן מסודר וביישוב הדעת ולהקים בית יהודי כשר ולעסוק וללמוד תורה כמה שרק אפשר. מרגיש לי שאם אני...
מותר לי לכעוס על הקב"ה?
כבר זמן מה אני מטופלת הכדורים פסיכיאטריים . כשאני לא לוקחת אותם. לעיתים אני כועסת על החיים ועל בורא עולם. האם מותר לי להגיד את מה שאני מרגישה ולהוציא כעס. או שזה נקרא להתלונן ואסור. אני בד”כ מאוד מעריכה מודה לה’ על כל הטוב . אבל יש לי גם קשיים...
ספקות איומים באמונה שמטלטלים את חיי
אני חוזר בתשובה מלפני כ20 שנה, נשוי עם אישה טובה וילדים. במשך שנים הכל הלך למישרים ואז השטן נכנס. פתאום אני מוצא את עצמי משוטט במחשבות- מי אמר לך שכל זה נכון? אולי הכל בלוף? יום הצטרף ליום ומחשבה רודפת מחשבה ואני אומר לעצמי עזוב אתה מכיר את זה, תשחרר...
לא מתחשק לי להתפלל
אני מרגיש מאוד נבוך בנושא התפילה בעת צרה. ממש לא מרגיש לי חשק ותשוקה להתפלל או אפילו לקרוא תהילים. במהלך החיים עברתי הרבה. בגוף ובנפש. וגם התפללתי הרבה. ביקשתי התחננתי עשיתי סגולות מסגולות שונות. לא אומר שלא עזר כלום אבל בגדול רוב רובם של הבעיות המרכזיות מלווים אותי עד עצם...
הרב פוסק לי אחרת ממה שאני לומד בהלכה
מה אני אמור לעשות כשאני רואה בהלכה דעה מסויימת שנכתבה ללא חולק ואז הרב פוסק לי לעשות הפוך? ובחדא מחתא מחד גיסא מעודדים את הציבור ללמוד הלכות, ומאידך גיסא מעודדים אותם שלא לפסוק ע”פ ההלכה שלמדו אלא להציג כל שאלה לרב. ממה נפשך. אם אני לא אמור לפתוח ספר ולפסוק...
תמיד יש כוח לניסיון?
אשמח למענה עבור שאלה שמפריעה לי מאוד. לא ארחיב . בקצרה , יש משפט/פסוק שאומר “לא נותנים לאדם נסיון שהוא לא יכול לעמוד בו” ועוד כל מני משפטים בסגנון של: אם קבלת את זה קבלת את הכח להתמודד עם זה וכ’ כן זה משפט שמעודד, כי הוא אמר שחור על...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן