The Butterfly Button
אני רוצה להתחתן, אבל אין כסף

שאלה מקטגוריה:

שלום רב.
אני בחור צעיר ובאמת אני חפץ בקשר נפשי עמוק ולהיות אוהב ונאהב. אני קורא גם הרבה טורים של הורות ואני אפילו יכול להעיד על עצמי שעבדתי הרבה על מידת הכעס והסבלנות שלי, ודי הצלחתי. אבל הבעיה היא שעל מנת שאוכל להתחתן ולגדל משפחה בלי לפרק אותה אחרי כמה חודשים בודדים, שמתחילים בהתלהבות של החתונה ונגמרים במריבות מרות וכואבות, אני צריך בסיס כלכלי.
אם יש כסף, ואפילו לחיות בדוחק, זה כבר מספיק לי, ואני גם רוצה אישה שלא מחפשת בזבוזים ומותרות.
אבל הבעיה מתחילה בזה שאין לי אפילו שקל משל עצמי.
אני חי על חשבון ההורים שלי מהגרביים ועד הכיפה. אני ממש לא בזבזן, וידעתי בתור ילד לחסוך יפה את דמי הכיס שקיבלתי, אבל ההורים שלי בחיים שלי לא עודדו אותי לעבוד במשהו ואפשר להגיד שהם אפילו מתנגדים לזה. (כמובן שהם רוצים אבל שבתור איש בוגר תהיה לי עבודה, )
ככה שהם מכניסים אותי למעגל של הזדקקות.
כשדיברתי עם ההורים שלי על חתונה, הם אמרו לי שהם יעזרו לי עד כמה שהם יוכלו.
אבל אנחנו לא אנשים עשירים! את אבא שלי הוציאו לחל”ת בגלל הקורונה ואין לו עבודה. אמא שלי עובדת בתור מורה, והיא לא מרוויחה משכורת בשמיים.
אני יודע שאני צעיר, וזאת פשוט פנטזיה להתחתן עכשיו, אז אולי שנה הבאה או בעוד שנתיים, אבל אני הולך ללמוד בישיבת הסדר די יקרה, וגם על זה ההורים שלי צריכים לשלם.
אפשר לציין שאני לומד תואר תוך כדי הישיבה, ובגיל עשרים ושתיים בערך אני אשתחרר עם תואר וכבר אוכל לצאת לעבוד, אבל עד אז אני לא מוכן להמשיך לסבול. (כל יום בלי אישה גורם לי סבל עז, כי אני אחד שבאמת זקוק לאהבה ולקרבה)

לא יודע מה לעשות… אשמח אם יוכלו לעזור לי.

תשובה:

שלום לך,

יפה לראות אדם צעיר שחושב ומתכנן את עתידו ולא רק משייט בזרם החיים ללא מצפן וללא כיוון. ניכרת גם ההערכה שלך להוריך שמסייעים לך ושאינך מקבל זאת כמובן מאליו.

אתה מתאר את הדאגה שלך לגבי הפרנסה כאשר בעז”ה תבוא בברית הנישואין. דאגה כזו מובנת לחלוטין ולמעשה כולנו מתמודדים עם המתח בין שני פקטורים הקשורים לדאגה הזו – האחריות מול הקושי לצפות את העתיד. שניהם נכונים אך הם מושכים אותנו במגמות מנוגדות.

מצד אחד אדם חייב לנהוג באחריות, לצפות קדימה, לנסות לזהות מכשולים לפני שנתקלים בהם, לתכנן ולחשב את צעדיו בתבונה. מן העבר השני אנו גם יודעים שהחיים מלאים בהפתעות. כמה פעמים תכננת משהו לפרטי פרטים ולבסוף שום דבר לא הלך כמו שחשבת? אני מוצא את עצמי לפעמים משקיע אנרגיה ומחשבה בתכנון פרוייקט בעבודה, מתכנן לוחות זמנים, מגבש קבוצת פיתוח, מארגן את הבדיקות, מתאם עם קבוצות התמיכה בלקוח, ובונה תוכנית עבודה לתפארת. ואז לפתע מקבל אימייל לקוני מההנהלה שמודה לי מאד על כל הטרחה אבל הפרוייקט בוטל בגלל סיבות תקציביות… כאלה הם חיינו, אנחנו יכולים לתכנן, אבל לקב”ה יש לפעמים תכניות יותר טובות ממה שנראה לנו, וכולנו התנסינו במקרים בהם עשינו תכניות מסויימות והתאכזבנו כאשר הן נכשלו, אולם מאוחר יותר התברר שמזל גדול היה לנו שהתכנית המקורית לא התממשה.

אז מה לעשות? לא לתכנן כלום? בוודאי שצריך לתכנן, אבל כאן בדיוק נכנס עניין הביטחון בקב”ה. אנו צריכים לתכנן על פי הנתונים העכשויים ולא לסמוך על הנס, אבל הידיעה שבסופו של דבר הקב”ה מנהיג את העולם מעניקה לנו את תחושת הרוגע שמאפשרת לנו לישון בשקט בלילה לאחר שעשינו את ההשתדלות הסבירה במקובל בין בני אדם.

אתה מדבר על הבסיס הכלכלי שנדרש על מנת להקים משפחה. כמדומני שמצבך דומה למצבם של אחוז גבוה מחבריך. כאשר תמצא בעז”ה את חברתך ואשת בריתך, או זמן קצר לאחר מכן, תוכל כבר להביא פרנסה הביתה, ובסבירות גבוהה גם אשתך תסייע בפרנסה. ההורים הנפלאים שלך מתכוונים לעזור לכם ומסתבר שגם ההורים של רעייתך ישתדלו לעזור במה שהם יכולים. זה אולי לא הרבה אבל מספיק להתחיל אתו את החיים. אדם שמוכן לחיות לפי האמצעים שברשותו יכול להתקיים כך בכבוד ומי שלא חייב לגור דווקא בעיר יקרה יכול גם להגיע לדירה משלו בקלות יחסית עם מעט עזרה מההורים ותוך נטילת משכנתא.

אתה בן 18 היום וכפי שכתבת עוד חזון למועד עד שתגיע לפרק “האיש מקדש”. טוב לצפות פני עתיד אבל מכיוון שבסך הכל הנתונים מציבים אותך במקום לא רע בכלל הרי שכמדומני שזה

המקום להדרש למידת הביטחון ולסמוך על מי שזן מקרני ראמים ועד ביצי כינים שידאג גם לך. דאגה בשלב זה לא תהיה במקומה והיא מאותם דברים שאדם צריך להשליט את שכלו על ליבו על מנת שזה לא יוביל אותו בנתיבות עקלקלות של דמיונות ופחדים שרק יהוו מכשול בדרכך.

כתבת שאתה חפץ בקשר נפשי עמוק ואני משוכנע שאתה עתיד בעז”ה לעשות את רעייתך לאשה מאושרת, ואני מאחל שתדע תמיד מתי להשתמש במידת האחריות ומתי במידת הביטחון.

בברכה,

גרשון

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

יש לי נקיפות מצפון שאני גולשת באינטרנט בזמן העבודה
אני עובדת בהייטק. נחשבת לעובדת מוערכת. אבל יש ענין שטורד רבות את מנוחתי ואינני מעזה לשתף איש: במסגרת שעות העבודה אני מוצאת את עצמי שעות רבות מבזבזת בגלישה באתרי חדשות, מייל, רשתות חברתיות ותוכניות מענינות כמו הידברות וכו. (האינטרנט מסונן ואי אפשר בלעדיו לגמרי בעבודה) קשה לי להתרכז במשימות ובכל...
להכריח את עצמי לעבוד בתחום או לעשות שינוי וללכת ללמוד משהו אחר?
ראשית כל, ברצוני להודות לכם על הפלטפורמה הנהדרת, המחכימה והמכילה. יישר כח גדול ותודה לכם. אני בת 23, נשואה פלוס אחד. הוריי חזרו בתשובה כשהייתי בת עשר, והתחנכתי במוסדות דתיים לאומיים. מאז ומתמיד היה לי קל בלימודים (עד התיכון) והצלחתי לקבל ציונים טובים בהשקעה של יום יומיים לפני בחינה. בגיל...
איך אפרנס בעתיד את המשפחה שלי אם כעת אלמד בישיבה?
זכיתי לחזור בתשובה בשנה האחרונה ואני מאוד רוצה ללכת לישיבה ולעסוק רק בתורה, אבל יש משהו שמציק לי כל פעם שאני חושב על זה, זה איך אני בדיוק אפרנס את האישה שלי ואת הילדים שלי בעתיד בעזרת השם בלי עין הרע, כאשר אני אלך לישיבה, שמעתי כמה פעמים שהשם מפרנס...
חלוקת התפקידים בזוגיות לא נראית לי הוגנת
ראשית תודה על אתר שעונה בדיוק על מה שצריך הציבור החרדי ופותר הרבה ספקות פנימיים . ומכאן לשאלתי: חשוב לי להדגיש שאני מסתכלת על העולם בעיניים של צדק ושויון ולכן יש לי שאלה שלא ברורה לי . לפני דור או שניים היה ידוע שהתפקיד של האישה זה לבצע את צרכי...
ויכוחים ואתגרים במקום העבודה
שלום לאתר המדהים ולמשיבות היקרות! אני אמא ל 2 ילדים, ובעלי אברך. אני נמצאת בעבודה שכל הסביבה חילונית ושמאלנית ששונאת ממש את הדת. היה לי לפעמים פה ויכוחים, אבל מאז שראיתי שזה לא רק מזיק הפסקתי. אבל משום מה, אני מרגישה כל הזמן מהסביבה פה דחויה ולא רצויה, הייתי עוזבת...
אני צריך להיות יציב כלכלית כדי להתחתן?
היי רציתי לשאול האם זה בסדר ולגיטימי שאני בתור בחור בן 26 רווק, אף על פי שלעיתים לא קל לי הרווקות כרגע אני מעדיף ככה בלית ברירה על פני חיפוש ויציאה לשידוכים, מפני שאני כרגע כביכול לא בדיוק אדם ש”מצא את עצמו”.. סיימתי לימודי חשמלאות ולבסוף החלטתי שהמקצוע לא בשבילי....

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן