The Butterfly Button
אין לי כוחות להתמודד עם הנסיונות שהקב"ה מביא עלי

שאלה מקטגוריה:

היי, אני נערה חרדית בת 20
השאלה שלי היא בנושא נסיונות.
אני עברתי הרבה בחיים, אבא שנפטר, קשיים כלכליים, אחיות שירדו מהדרך,
ואני לא באה לספר פה את כל זה כדי להגיד עד כמה אני מסכנה, פשוט מאד מאד קשה לי, תמיד אומרים שכש-ה’ נותן לאדם נסיון אז הוא נותן לו כלים להתמודד עם זה, ואני ממש אבל ממש לא מרגישה ככה, אני לא מרגישה שיש לי כוחות להתמודד עם כל זה!!! וכל פעם שאני מתמודדת עם קושי מסויים, כשאני עדיין באמצע לעבוד או לעכל אותו- מגיע לי קושי נוסף… לפעמים אני מרגישה שאני לא יכולה יותר…. באמת שאין לי כבר כח…. מה המטרה בכל הקשיים האלו????? אני לא מרגישה שאני צומחת או לומדת מהם!!!! אני אשמח לתשובה, כי זה באמת נושא שמאד מעיק עלי….
תודה מראש!

תשובה:

שלום אחת שבוחרת לבחור.

את מודעת לנסיבות חייך, לנתונים שאין לך שליטה עליהם

ומתוך המיצר של המגבלות הללו-

את מחפשת, לא כי את מסכנה אלא מידיעה שאת נסיכה.

את מבקשת איך להיות ולחיות כפי שאת רוצה,

בעוד בכל רגע נתון גל חדש מתנגש עלייך.

לפני ההתיחסות לגלים,

אני רוצה להקדיש רגע ליחס שלך לעצמך: “אני מחפשת מטרה, מחפשת לגדול”

זה – בפני עצמו,

גדול.

מתוך המקום הזה, בואי נחפש ביחד.

כלל ראשון בחיפושים, לא מחפשים את מה שלא.

החסר הוא נתון. לא צריך להתאמץ בשביל לראות את מה שעדיין לא בסדר/הגיע/התממש.

המח אף הוא יודע לחפש “מה כן”, וכשמתעכבים על “מה לא”, הוא נשאר תקוע שם. למשל, אם אגיד לך לא לחשוב על פיל לבן, מה קורה אוטומטית?

לכן המצפן של הכאב הוא נהדר, מסמן לך מה לא. מסמן שהגיע הזמן למשהו אחר שמבקש להתממש, געגוע למשהו שעדיין לא.

וכדי למצוא אבידה, צריך להגדיר מה בעצם מחפשים.

בואי רגע נביט מהזוית הזו, של חיפוש מה כן:

מי את רוצה להיות?

בואי קחי לך זמן, דף ועט, והכיני רשימה של מי את רוצה להיות, בכל הרבדים: תכונות, תחומי עיסוק, לבוש, סגנון אכילה, תחביבים, אישיות, כוחות… כל מה שעולה לך בלי לחשוב יותר מדי. זו יכולה להיות רשימה קצרה או ארוכה, זה לא משנה. רק תני ללב לכתוב. תעני מהבטן.

*

*

*

רובנו עסוקים בחיים הישרדותיים, בהם יש מלחמה נגד הרוע/מקור הכאב, או בריחה ממנו.

האם את מזהה דפוס כזה אצלך?

זה משרת הישרדות, ויופי שהמנגנון הזה פועל. לפעמים באמת זקוקים לו.

רק את יודעת כמה מלחמה ובריחה נכונים לך- מתי ובאיזה מינון.

ומעבר להישרדות, יש חיים.

ממה חיים עשויים?

מכל מה שכן.

חזרי לרשימה שלך- ועל כל פרט חפשי משהו קטן, צעד אחד, שאת יכולה לעשות כדי להתקרב. עדיין לא קיבלת על עצמך. רק סמני צעד אפשרי. זה יכול להיות כל דבר ממחשבה חיובית ומקדמת, ועד טלפון או צעד ביצועי אחר. קחי לך את כל הזמן שאת זקוקה לו.

*

*

*

לאחר התוספת המקדמת הזו,

עברי שוב על הרשימה וסמני אילו פעולות (לא יותר מ-3 קטנות) את מוכנה ויכולה להתחייב אליהן.

כשתבאנה מחשבות מחלישות/מקטינות, זכרי שהן רק מחשבות. ראי אותן כמו עננים שחולפים – באים, עוברים, ולא מכתיבים או מכריחים אותך. רק מחשבות.

כשיבוא קושי- ראי שהוא נפרד ממך. את זו את והבעיה היא הבעיה. התבונני עליה מבחוץ- והיא לא תכבול אותך, לא תצמצם אותך לקופסא שלה.

באמת אין לך כוחות להתמודד עם כל מה שקורה, כי את לא אמורה.

הכוחות שה’ נותן הוא בבחירה קטנה בתוך הסערה. היא תמיד אפשרית, למי שמחפש ורוצה. ה’ נותן כח לעמוד בנסיון- כלומר: למצוא יציבות ועוגן, למי שמחפש ועוזר לעצמו קודם. את נשמעת כזו שלא ממתינה שיעשו עבורה, אלא בעלת יוזמה ונחישות.

את לא אמורה לקחת על עצמך עול של כל הבלאגן סביבך. רק לשאול ולענות לעצמך, כפי שאף אחד אחר לא יכול לעשות במקומך: מה נשמע איתי שם בפנים? מי אני רוצה להיות? איזה מילים אני רוצה לקחת איתי?

ולהצמד לצעדים שהתיחבת להם, כאחת שמחפשת דרך קדימה.

לכי בכוח שאלתך- משאלתך,

והצמיחה תבוא.

גדילה לא מגיעה מאשמה או הקטנה. היא מגיעה מרגעים-רגעים של בחירה מתוך חיבור רך ומיטיב לעצמך, בשאלה: מה הצעד קדימה שלי עכשיו?

שלך באמונה,

שפרה

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

האם חייב בהכרח להיכנס לחברה מסוימת בשביל לעבוד את הקדוש ברוך הוא?
שלום לכם ותודה רבה על ההיענות העמוקה והרחבה, לפני פחות משנה זכיתי תודה להשם, לחזור בתשובה כשאני לוחם בצבא. כיום עדיין משרת ובעזרת השם כשאסיים השנה אני רוצה להיכנס לישיבה וללמוד תורה באופן מסודר וביישוב הדעת ולהקים בית יהודי כשר ולעסוק וללמוד תורה כמה שרק אפשר. מרגיש לי שאם אני...
מותר לי לכעוס על הקב"ה?
כבר זמן מה אני מטופלת הכדורים פסיכיאטריים . כשאני לא לוקחת אותם. לעיתים אני כועסת על החיים ועל בורא עולם. האם מותר לי להגיד את מה שאני מרגישה ולהוציא כעס. או שזה נקרא להתלונן ואסור. אני בד”כ מאוד מעריכה מודה לה’ על כל הטוב . אבל יש לי גם קשיים...
ספקות איומים באמונה שמטלטלים את חיי
אני חוזר בתשובה מלפני כ20 שנה, נשוי עם אישה טובה וילדים. במשך שנים הכל הלך למישרים ואז השטן נכנס. פתאום אני מוצא את עצמי משוטט במחשבות- מי אמר לך שכל זה נכון? אולי הכל בלוף? יום הצטרף ליום ומחשבה רודפת מחשבה ואני אומר לעצמי עזוב אתה מכיר את זה, תשחרר...
לא מתחשק לי להתפלל
אני מרגיש מאוד נבוך בנושא התפילה בעת צרה. ממש לא מרגיש לי חשק ותשוקה להתפלל או אפילו לקרוא תהילים. במהלך החיים עברתי הרבה. בגוף ובנפש. וגם התפללתי הרבה. ביקשתי התחננתי עשיתי סגולות מסגולות שונות. לא אומר שלא עזר כלום אבל בגדול רוב רובם של הבעיות המרכזיות מלווים אותי עד עצם...
הרב פוסק לי אחרת ממה שאני לומד בהלכה
מה אני אמור לעשות כשאני רואה בהלכה דעה מסויימת שנכתבה ללא חולק ואז הרב פוסק לי לעשות הפוך? ובחדא מחתא מחד גיסא מעודדים את הציבור ללמוד הלכות, ומאידך גיסא מעודדים אותם שלא לפסוק ע”פ ההלכה שלמדו אלא להציג כל שאלה לרב. ממה נפשך. אם אני לא אמור לפתוח ספר ולפסוק...
תמיד יש כוח לניסיון?
אשמח למענה עבור שאלה שמפריעה לי מאוד. לא ארחיב . בקצרה , יש משפט/פסוק שאומר “לא נותנים לאדם נסיון שהוא לא יכול לעמוד בו” ועוד כל מני משפטים בסגנון של: אם קבלת את זה קבלת את הכח להתמודד עם זה וכ’ כן זה משפט שמעודד, כי הוא אמר שחור על...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן