The Butterfly Button
שאלה בעניין ירושה שהתגלגלה אלי

שאלה מקטגוריה:

אקשיבה ייעוץ דיסקרטי חרדי שאלות באמונה קושי נפשי זוגיות שידוכים תפילה בינו לבינה

לכ’
הרמי”ם המקשיבים באתר אקשיבה הי”ו

אני בן 45 עובד בעבודות מזדמנות, משתדל להקדיש הרבה מזמני לעבודת השם, ללימוד תורה ולהעברת שיעורים.
בשנים האחרונות יש לי בעיות כלכליות לא פשוטות שגורמות לנו להתנהל בצמצום גדול, זה לא קל אבל אשתי ואני באותו ראש ועמלים שלא יחסר כלום לילדינו כמה שאפשר.
בעודינו מתפללים לבורא עולם על פרנסה טובה. רעייתי קיבלה מייל מוזר על מתנה שהיא קיבלה כירושה מאשה בשם תוט אסתר קלמן ממדינת טוגו. מדובר בסכום עתק ואני אמרתי לרעייתי שזה בלוף כמו מקרים אחרים מפורסמים כעוקץ וכבלוף.
התבקשנו לשלם 1000 $ על מנת לקבל את מסמכי הירושה. רעייתי היתה עם הרגשה פנימית חזקה מאוד שזה אמיתי וזה מענה לכל תפילותינו .ואני טענתי בעקשנות שזה בלוף..עד כדי ויכוח.
בכדי להימנע ממריבה שהיא נדירה בביתינו כי באמת ב”ה זכינו לבית מלא בשלום ואהבה אמון וכבוד הסרתי את התנגדותי להמשך ההתכתבות עם העו”ד בטוגו. ואישרתי לרעייתי לגייס את הכסף הדרוש כהלוואה מחברים וכך אכן עשתה.
לתדהמתי, הגיעו אלינו מסמכים ותעודות אמיתיים המעידים על רעייתי כיורשת של סכום עתק 6.8 מליון $ [כ21 מליון ₪]
פנינו לעו”ד מומחה בתחום, ולאחר בירורים ובדיקות מטעמו הוא פסק שהכל אמיתי ושריר ובריא וקיים. ואף קבענו את שכר טרחתו שישולם מתוך הכספים שיתקבלו.
כ3 חודשים חלפו מאז. אנחנו ניצלנו כל חבר שיכול לסייע לנו בהלוואה לצורך תשלומי שכירות ומעט כלכלה. הגענו עד למצב שאזלה ממש הפרוטה מהכיס, והחובות מצטברים.
מבחינת העורך דין הכספים קיימים ויגיעו אך הביוקרטיה היא ארוכה ואין לו יכולת לחזות מתי יסתיים הטיפול בפרשה. אם בכלל.
וכאן מגיעה בקשתי אליכם.
האם ישנה אפשרות להביא בקצרה את סיפורי הזה בפני אחד מגדולי הדור שיוכל לקבוע האם באמת אנחנו נקבל את הכספים הללו בקרוב? או שחלילה הכל עורבא פרח?

תשובה:

שלום לך ידידי,

ראשית כל אני חייב לומר שלמדתי ממך עד היכן צריך להגיע ויתור למען שלום בית. למרות שלך היה ברור שמדובר בהונאה, הרי שכאשר רעייתך התעקשה בתוקף לבדוק את עניין הירושה, העדפת לזרום אתה ויחד גייסתם את הכסף הדרוש. הלוואי שכולם היו לומדים ממך.

ויחד עם התבונה שגלית לגבי דרך ההתנהלות שלך עם אשתך, הרי שגלית גם תבונה בכך שהבנת מיד שמדובר בהונאה. עורך דין אמור לדעת ולהכיר את ההונאה הנפוצה הזו, אבל כנראה שגם עורכי דין יכולים ליפול בפח, ואני רק מקווה שהוא לא יבקש מכם בעתיד שום תשלום.

נוכלים רבים מסתובבים בעולם ומפעילים הונאות שונות באמצעים מתוחכמים על מנת לדוג אנשים ברשתם. המכנה המשותף ביניהם הוא שהם מתבססים על ניצול מצוקות או תאוות אנושיות. יש המשווקים תרופות אליל למחלות חשוכות מרפא, תוך ניצול הייאוש והסבל של אנשים אומללים שאת כל אשר להם יתנו בעד נפשם. יש מי שמציע השקעה מופלאה שמבטיחה תשואה של 30% בשנה ואנשים בעלי עיניים גדולות מתפתים ומניחים את כספם על קרן הצבי. גם השיטה של הירושה המדהימה שבאורח פלא נפלה בחיקו של האדם, היא ידועה ומוכרת היטב, ומסתבר שתפסה תאוצה בשנה האחרונה. כל מה שהנוכלים הללו זקוקים לו הוא אדם אחד מתוך אלף שבדיוק נמצא במצב רפואי או כלכלי קשה, מצב שהתקווה הצפונה בהצעה, מפתה מאין כמוה ופוגעת בשיקול הדעת. אין שום בושה בטעות כזו. האנשים שמפעילים את ההונאות הללו משתמשים באמצעים הפסיכולוגיים המתוחכמים ביותר, וכבר הפילו ברשתם אנשים חכמים להפליא ומפוכחים לחלוטין.

תוכל לקרוא על כך https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A2%D7%95%D7%A7%D7%A5_%D7%94%D7%A0%D7%99%D7%92%D7%A8%D7%99

אינני נמצא בקשר עם גדולי הדור על מנת להביא בפניהם את הסיפור שלך. אם יש לך קשר עם תלמיד חכם ירא אלוקים ונבון דבר, אני בהחלט מציע לך להתייעץ אתו לגבי העניין. אבל אלא אם כן אתה מקבל תשובה אחרת, הרי שמוטל עליך לפעול על פי הניסיון האנושי והשכל הישר שחוברים כאן יחד ומורים בבירור על כך שמדובר בהונאה.

נו שוין… הפסד של 1000$ הוא עניין לא נעים, אך שאפשר לצאת ממנו. יש כאמור אנשים שהפסידו את כל רכושם בהונאות כאלה ואחרות. אולם מסתבר שהנזק המשמעותי יותר הוא תקוות השווא שנוצרה ונבנתה ושאולי מונעת מכם לפתור את המצוקה הכלכלית שלכם בדרכים קונבנציונליות. ההיסטוריה מספרת שבתקופתו של משיח השקר שבתי צבי, אנשים האמינו בו עד כדי כך שלא זרעו את שדותיהם מכיוון שציפו לעלות לארץ ישראל תוך זמן קצר, אולם נותרו ללא מזון להם ולילדיהם כאשר התברר שהם לא הולכים לשום מקום. זכית להתחבר לקב”ה ולמצוא נחת רוח בלימוד תורה. אשריך בעולם הזה ובעולם הבא. במקביל, אתה גם מנווט את ספינת המשפחה שלך בנתיבות החיים דרך זרמי מים עזים, סערות ואתגרים אחרים, ומשפחתך זקוקה לך ערני, יציב ומפוכח. צא ובקש פרנסה ואל תחכה לשום ירושה, מכיוון שזו אינה עתידה להגיע. זו אחריותך וזה מה שהקב”ה מצפה ממך לעשות.

אבל אולי בכל זאת אשתך צדקה ומצאתם אוצר. הרבי מפשיסחא היה מספר על יהודי בשם אייזיק מהעיר קרקוב שחלם כי עליו לנסוע לעיר פראג שם ממתין לו אוצר ענק מתחת לגשר פלוני. נסע מיודענו לפראג ומצא את הגשר המדובר, אולם הוא לא יכול היה לחפור מתחתיו מכיוון שעל הגשר שמרו חיילים חמושים והוא לא רצה לעורר את חשדם. כך הסתובב לו היהודי כמה ימים סביב הגשר הלוך ושוב וחיכה להזדמנות לחפור ולחשוף את האוצר. לבסוף פנה הקצין האחראי ליהודי ושאל אותו למעשיו. בתחילה נבהל ר’ אייזיק, אך הבין שעל מנת להסיר מעליו חשדות אין לו ברירה אלא לספר לקצין את האמת, וכך עשה. צחק הקצין ואמר לו: “האם היה כדאי שתיסע דרך ארוכה כל כך רק בגלל חלום? מי מאמין בכלל לחלומות? הנה גם אני חלמתי שעליי לנסוע לקרקוב ולחפור בביתו של איזה יהודי בשם אייזיק מתחת לתנור ושם אמצא אוצר גדול. האם אפשר להאמין לחלומות? האם יעלה על דעתי לנסוע עכשיו לקרקוב? החלומות שוא ידברו!” חזר ר’ אייזיק לביתו וגילה את האוצר מתחת לתנור שלו עצמו.

לפעמים אנו זקוקים לאוצר מדומה על מנת להבין שהאוצר נמצא אצלנו, לפעמים ממש על סף ביתנו. מהו האוצר? איך לחשוף אותו? אין לי מושג. אלו שאלות שתצטרך לפתור בעצמך…

אני מאחל לך שתצא בקרוב מתוך ההפיכה ולראות רק טוב בחייך עם אשתך ונחת מכל ילדיך.

שבוע טוב

גרשון

gporush@synamedia.com>

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

ה"לא נעים" פשוט מנהל לי את החיים באין מפריע!
אני בחורה מהצפון שעובדת במשרה סתמית כלשהי, בתחום הפרא רפואי. סיימתי לימודי תואר ראשון לפני שנה, לא מצאתי עבודה בתחום שלי וכעבור חצי שנה של חיפושים הגעתי למשרה הזאת. אני מתכננת לעזוב עכשיו לקראת בין הזמנים, קצת לנפוש לפני שאני מתחילה לימודים בתחום אחר בעז”ה, עד שאמצא את עצמי… הבעיה...
איך למנוע התקררות רוחנית באקדמיה?
אני מתחילה שנה הבאה לימודי תואר ושמעתי מסביבי הרבה קולות בנושא. הקול שהכי צף היה כל הנושא של התקררות רוחנית. המורה שלי אמרה שאחותה אמרה שהמקום אליו אני הולכת נותן לגיטמציה להתקררות רוחנית, והאמת, אני רואה בעצמי, אחוזים גדולים של בנות יוצאות הרבה יותר פתוחות. והבנתי שהשאלה היא ” איך...
מה הסיכוי שלי למצוא עבודה אם לא למדתי ליבה?
לפעמים, ברגע של תסכול, אני זורק לאבא שלי משפט חצי בצחוק חצי ברצינות: “למה לא שלחת אותי לבית הספר שלומדים בו ליבה?”. אבא, כרגיל, לא נשאר חייב ועוקץ בחזרה: “נו באמת, אם היית צריך עזרה בלוח הכפל, אתה חושב שזה היה עוזר אם הייתי שולח אותך למקום שמלמדים בו ליבה?...
אני חסרת ביטחון עצמי ובורחת למסך
תודה על האתר הזה!! אני בחורה,עבדתי במשך חצי שנה בעבודה,ולא מצאתי את עצמי שם,וב’’ה היה לי הזדמנות מצוינת לצאת ויצאתי. אני כבר שבוע בבית,בלי עבודה,וזה לא קל לי לנפש,אני רגילה להיות פעילה ועסוקה, ואני מוצאת את עצמי אלופה בלהיות ליד הפלאפון ולא מפסיקה לצפות בתוכניות,סרטונים,וואטאפ וכו (תודה לה’ שיש לי...
עבודה עם גברים שגורמת לי לחששות
אני מרגישה רגשות אשמה כלפי עצמי. לפני כחצי שנה התחלתי לעבוד בחברה חרדית שאומנם שומרת על כללי הצניעות אך בהחלט יש הרבה שיחות עבודה בין הגברים והנשים. אני לא עבדתי בעבר בעבודה שדרשה ממני שיחות עם גברים וכעת אני נדרשת לבצע לא מעט שיחות כאלה. לפעמים בצוות ופעמים בפגישות יחידניות...
יש לי נקיפות מצפון שאני גולשת באינטרנט בזמן העבודה
אני עובדת בהייטק. נחשבת לעובדת מוערכת. אבל יש ענין שטורד רבות את מנוחתי ואינני מעזה לשתף איש: במסגרת שעות העבודה אני מוצאת את עצמי שעות רבות מבזבזת בגלישה באתרי חדשות, מייל, רשתות חברתיות ותוכניות מענינות כמו הידברות וכו. (האינטרנט מסונן ואי אפשר בלעדיו לגמרי בעבודה) קשה לי להתרכז במשימות ובכל...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן