The Butterfly Button
רוצה לנצח את היצר הרע

שאלה מקטגוריה:

שלום אני בן 19  רוצה להתחזק רוצה להיות בן תורה ולנצח את היצר הרע אבל קשה לי עם שמירת הברית ושמירת נגיעה אם אפשר עזרה תגידו לי איך להתחזק וכל זה? תודה

תשובה:

שואל יקר

שלום וברכה.

תודה שפנית והעלית את הנושא החשוב הזה.

אין ספק שאתה לא לבד בהתמודדות הזאת. כל יום בכל העולם, צעירים בגילך מתמודדים עם העניין הזה, מי יותר ומי פחות.

ניתן אפילו לומר, שאין כמעט בעולם מישהו שאינו מתמודד עם זה, בעיקר בגיל צעיר.

המציאות היום היא שאנו מוקפים בגירויים בלתי פוסקים, בבית וברחוב, בחנויות ובקניונים, וכמעט בכל מקום אפשרי.

חברות הפרסום מבינות היטב מה מעורר אנשים והם מנצלים את זה לרעה, ומפציצים את כולנו במסרים ותמונות המעמידות אותנו בנסיון כמעט בלתי פוסק.

בנוסף, המוסכמות שיש היום בענייני יחסים שבין גבר ואישה, וההרגלים שכבר השתרשו, נותנים מקום רב להתנהגות חופשית וחסרת גבולות, המעמידה את האדם הרגיל בפני מציאות שבו קשה לו להתמודד ולשמור על קור רוח.

הגמרא מביאה משל ידוע: אמר רבי חייא בר אבא אמר ר’ יוחנן, משל לאדם אחד שהיה לו בן, הרחיצו וסכו והאכילו והשקהו, ותלה לו כיס על צוארו, והושיבו על פתח של זונות, מה יעשה אותו הבן שלא יחטא?

המסר במשל הוא שמי שנמצא במצב של נסיון, שלא יתפלא אם הוא נכשל. לפעמים הנסיון הוא גדול מידי ואין אפשרות להצליח לעמוד בו.

המסקנה מזה היא כפולה. ראשית, אדם חייב להזהר ולא להכניס את עצמו לנסיון מראש, הוא יודע לאן הוא נכנס אבל הוא לא יכול לדעת איך הוא ייצא מזה. זה כולל כמובן את כל סוגי הנסיונות, מי שמרגיש שהדברים שהוא רואה מעוררים אותו, צריך לשמור על העיניים ולא להסתכל על דברים שגורמים לו נסיון. למשל שיטוט באינטרנט או בכל מיני מקומות המוצפים בתמונות ודברים שמעוררים את הדמיון.

לפעמים, הימצאות בסביבה שבה יש בנות באופן קבוע יכולה לגרום קושי לבחור צעיר. ההורמונים משתוללים והדמיון עובד, וקשה להתמודד עם המשיכה.

דבר נוסף שניתן ללמוד מהמשל הוא, שאם כבר נכנסים למצב עם נסיון, צריך להשתדל ולהתרחק ממנו במהירות האפשרית. בפרט אם זה מצב קבוע או צפוי. למשל, בחור שמכיר את עצמו ויודע שכשהוא לבד עם עצמו, הוא משתעמם, ואז נמשך לעשות דברים שהוא מתחרט עליהם אחר כך, צריך להזהר מלהגיע למצב הזה של להיות לבד או להשתעמם, ואם הוא רואה שהוא במצב הזה, הוא צריך לעשות שינוי מהיר ולדאוג להיות במצב אחר. למצוא חברים, להעסיק את עצמו, לנתק מגע מהמצב הבעייתי, ולעסוק בעניינים אחרים.

אם יש מצבים קבועים שהוא יודע מראש שמביאים אותו לנסיון, צריך לעשות תכנית ולדאוג שזה לא יקרה מראש.

אתה מציין שאתה עושה שירות לאומי, ומתקשה בשמירת נגיעה.

אינני יודע בדיוק עם מי אתה נפגש שם ובאיזו מסגרת, אבל אם יש בנות שאתה נפגש איתם באופן קבוע, אין שום ספק שזה יעמיד אותך בנסיון קבוע וקשה מנשוא. כל אדם נורמלי היה מתקשה להתמודד במצב כזה.

אינני אומר לך לעזוב את המקום הזה או להפסיק עם ההתנדבות, אין שום ספק שזו פעולה ברוכה וזה גם תורם לך באופן אישי. אבל אם אתה יכול לשנות סביבה למקום יותר ניטרלי, באופן שלא תהיה חשוף כל הזמן לנסיון, ברור שזה יקל עליך מאד, ויתן לך הזדמנות להתמודד ולהצליח.

קשר קבוע עם בנות הוא נסיון קשה מנשוא, בפרט בגילך, ולא כדאי להחשף לזה שלא לצורך. רק אם זה למטרה ספציפית, למשל למטרת נישואין, או במסגרת של עבודה או פעילות נצרכת.

עניין נוסף וחשוב מאד הקשור לנושא הזה הוא, ההתייחסות שלך לעצמך, והיחס שלך למקרים בהם אתה נכשל.

כתוב בפסוק בקהלת “כִּי אָדָם אֵין צַדִּיק בָּאָרֶץ, אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה טּוֹב וְלֹא יֶחֱטָא“. אין מי שלא נכשל בחטא! זה חלק מהמציאות שלנו. מצד שני, אנו מצווים להזהר ולא לחטוא. איך זה מסתדר יחד?

התשובה פשוטה, קודם כל צריך להזהר לא להגיע למצב שיכול להכשיל אותך בחטא. אם ראית שכשאתה עומד קרוב לשפת הבור, אתה בדרך כלל נופל – תתרחק! אל תתקרב לנסיון ואז תהיה מוגן יותר. כלומר, התפקיד שלך הוא לקחת אחריות שלא להגיע למצב של חטא. 

מצד שני, אם כבר נכשלת, אל תיפול ברוחך ואל תתייאש. תדע שגם צדיקים חוטאים, והתפקיד שלך הוא רק לחזור בתשובה! 

כלומר, לפני החטא – תפקידך להזהר. אם כבר נכשלת – תפקידך לחזור בתשובה. לחזור בתשובה זה להתחרט על מה שהיה, ולקבל על עצמך להזהר להבא. כולל צעדי זהירות שיעזרו לך להשמר מכישלון. ובשום פנים ואופן לא להכנס לעצבות ודכאון מזה!

המלכודת של הדכאון  מסוכנת למי שכבר נכשל, כי היא מונעת ממנו לקום ולהמשיך הלאה. ברגע שנפלת, עצור. הבט סביב, קום, תתאבק, והמשך הלאה! תדע שהשם יתברך אוהב אותך בכל מצב, וכל מה שאתה צריך לעשות זה לחזור בתשובה ולהזהר מעכשיו והלאה.

אני מאחל לך המון הצלחה בתהליך החשוב הזה! זה תמצית התפקיד שלנו בעולם הזה, ובשביל זה באנו לכאן. יש לך הזדמנות לתרגל זהירות וחשיבה, ושליטה עצמית. והכי חשוב, קימה וצעידה קדימה בשמחה.

אתה הבן של הקדוש ברוך הוא, והוא רואה את המאמצים שלך, אל תהסס לפנות אליו במילים פשוטות ולבקש עזרה, גם בעמידה בנסיון, וגם בכך שלא תהיה בכלל במצבים כאלה. הוא שומע ומאזין, ונמצא איתך בכל מקום.

בברכה

יוסף

נ.ב. אתה מוזמן לפנות שוב בכל שאלה אם תרגיש צורך בכך. בשמחה.

 

 

 

 

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה עושה בחור שלא מתאים לישיבה?
אני בחור חרדי (לפחות מבחוץ) בן 18 אוטוטו 19. האמת אני לא יודע מה לשאול אני מאוד מבובל ומלא שאילות אני מבקש סליחה מראש על ניסוח השאלה אני ינסה לכתוב לכם כמה שיותר כדי שתוכלו להבין אותי. אז ככה בצעירותי בת”ת הייתי מהטובים ביותר בכיתה הייתי מקבל מאה בציונים מכבד...
איך לא נפחד מהמוות אם יש מצב לגיהנום?
תודה שיש כאן מקום לשאול- יש לי שאלה, יש לי פחד גדול מלמות , פחד שמורכב מהמון נקודות כמו החוסר וודאות , כמו האיבוד שליטה , כמו לא להגשים את עצמי ועוד ועוד. ככל שעובר הזמן אני מבינה, שכשאדם מפחד ככ למות, הוא הרבה פעמים לא זוכה לחיות.. כי הוא...
ירידה רוחנית לפני חתונה
אני שלושה שבועות לפני חתונה. ציפתי להיכנס לחתונה מתוך עבודת השם מתוך עליה רוחנית ולא ירידה. אלא שאני מרגיש חוסר חשק לתפקד אני קם מאוחר בקושי לומד ובעקבות זאת חושש מהעתיד- איך אקים בית של תורה. זה מאוד מתסכל. ואני מאוד מפחד שלא אצליח ללמוד בכולל ושלא אנהל סדר יום....
אני מחוברת לתורה? מוכנה לחג השבועות?
הנה שבועות מתקרב ואני ניצבת שוב פעם מול עצמי האמיתי שלא מחובר לתורה, לא מחובר ללימוד תורה. אני אישה מאמינה, חרדית, מנסה ככל יכולתי לקיים מצוות קלה כבחמורה. חלקן מתוך יראה, חלקן מתוך הרגל, חלקן מחיבור למצווה, חלקן מחיבור לה’ ועל חלקן גם פחות מצליחה להקפיד. אבל לפני שבועות, כשעם...
אני יודע את החומר בישיבה אבל אני לא מאמין בעצמי
אני לומד בישיבה קטנה שיעור ג יש לי עוד מעט מבחנים בישיבות גדולות ואני מרגיש שאני יודע את החומר אל לא מאמין בעצמי יש לי חששות מה יקרא אם אני יטעה בשאלות שישאלו אותי במבחן קבלה או שישראל אותי המשגיח שאלה שאני לא ידע מה לענות לו אני מפחד שאני...
הצלחה בלימוד התורה באמת לא קשורה לכושר האינטלקטואלי?
רציתי לשאול בנוגע לאמירה נפוצה אצל רבותינו שהצלחה בלימוד התורה אינה קשורה ליכולת החשיבה אלא רק לרמת ההשקעה וההתמדה, בפועל ראיתי אנשים יחסית טיפשים ששנים מנסים ללמוד כראוי ובקושי רב מתקדמים, רציתי לשאול באיזה שלב כבר אפשר לראות את מה שדובר בו ושומעים בסיפורים על רבנים שונים? במציאות אני לא...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן