The Butterfly Button
על מה אני צריכה לוותר בשידוכים?

שאלה מקטגוריה:

אני בשידוכים וממש רוצה כבר להתחתן יש לי שאלות כל הזמן בסדרי עדיפויות אבהיר שמעל הכל יראת שמים ומידות ועל זה אין שאלה.

העניין הוא כזה אני בחורה שנחשבת מאד חכמה ומאד רגישה עד לפני מעט זמן חשבתי שזה בכלל לא משנה אם הבחור יהיה מאד חכם או לא רציתי שיהיה אחד שאכפת לו מהחיים ולאן הוא הולך ולא אחד שיטחי ורדוד אבל חשבתי שדווקא אם הוא לא יהיה חכם כל כך זה יצור סוג של איזון כי אני יותרה עמוקה ומתפלספת ואני צריכה מישהו פרקטי עם ראש על הכתפיים, אבל אני שומעת שוב ושוב שזה לא טוב ויכול ליצור זלזול בבעל.

יוצא שאני מחפשת משהו שלא קיים.. בחורה צעירה עדיין בלימודים עם ראש פתוח שלא מוכנה להתפשר על קיום תו”צ וצד שני מישהו שיזרום עם מראה חיצוני לא חרדי סטנדרטי (מטפחת קשורה חצאיות ארוכות וכו’) מישהו חכם מאד עמוק רגיש מאד שיקבל אותי עם הרגישות המופרזת שלי בקיצור רשימה ארוכה מידי!! אני מרגישה שאני צריכה לוותר על משהו וכל הדברים הם הכרחיים כי זאת אני רק על הנושא של החכמה אני יכולה להתפשר מה אתם אומרים?

תשובה:

שלום לך בחורה יקרה מאוד,

אחד התרגילים שאני אוהבת לעשות כשהבנות שלי או עמיתות שואלות אותי שאלה, אני מבקשת מהן כמה רגעים לנסות לענות על השאלה בעצמן כאילו אני שאלתי אותן, וה”בעיה” שהן מעלות היא שלי. אז מה דעתך, לענות לי על השאלה הרשומה מעלה?

ואחרי התרגיל, בואי נתחיל מהסוף, נחשוב יחד על הגדרת ה”חכמה”.

מהי לדעתך הגדרת החכמה שאת מתכוונת אליה?

ההגדרה הכללית המקובלת מתייחסת לחכמה כיכולת להבין ולנתח במהירות ולעומק סיטואציה ולהגיב לה בקרב קבוצת הייחוס בה נמצא האדם.

לעומת החכמה יש גאונות ומחוננות, שהן תכונות יוצאות דופן המתבטאות במיומנויות גבוהות של פעולות (נגינה, פתרון בעיות…) המבוצעות במהירות מבלי לוותר על דייקנות ועוד.

נראה לי שאת לא באמת מתכוונת להגדרת החכמה האוניברסלית, אולי את מתכוונת לכישרונות יוצאי דופן, כי איש, גבר צריך להיות חכם, צריך להבין ולנתח סיטואציה ולפעול כראוי בהתאם להבנתו המותאמת גם לסביבה האנושית שבמחיצתו.

אולי את מוכנה לוותר על גאונות פיקחות ומחוננות שהן בהחלט מבטאות תכונות יוצאות דופן.

וכעת נתייחס לנושא השידוכים שסטיתי ממנו בכוונה בתחילת התשובה, לצורך הבנה של הגדרות.

ברור שידוע לך שזיווגו של אדם נקבע, ואת רק עסוקה בלחפש ולמצוא אותו.

ושמעתי מאדם גדול כי גם על הזיווג נאמר בדרך שאדם רוצה לילך מוליכים אותו. רוצה ירא שמים, ומתפלל על כך ימצא בעזרת השם, רוצה חכמה ומתפלל, ימצא בעזרת ה’…. וכו’…

נהדר שהשיקולים שלך לבחינת זיווג הם לוגיים. כלומר, את בוחנת את סולם הערכים והשאיפות, ומנסה למחוק חלומות…אגב לא מצאתי ברשימה שלך פנטזיות. רשימה בהחלט הגיונית, יישימה, ומציאותית.

בפועל, מעבר לרשימה והמחשבות, מפגשים עם בני זוג לעתיד מזמנים היכרות, בתקווה בעזרת השם, שתצליחו להגיע להיכרות עמוקה, ושפה משותפת ופתיחות.

ההיכרות מאפשרת לך לבחון מקרוב בפעם הראשונה בחייך את הקשר שבין הרעיונות המחשבתיים והדמיוניים לקשר עם בן זוג כתהליך אמיתי.

לא פעם קורה שנערות בתקופת שידוכים מכירות את עצמן דרך תהליך ההיכרות שלהן עם בחורים פוטנציאלים להקמת בית משותף.

כלומר, מה שאת חשה כעת, שאת רוצה, שאת מוותרת לא בהכרח שתרגישי ותחשבי תוך כדי בניית תהליך של קשר עם בחור שתכירי לעומק.

אי לכך, אולי כדאי וטוב שיש לך רשימת מחשבות ורשימת “דרישות” רגשיות וקוגניטיביות. אך יחד עם זאת לכי להכיר בחורים ממקום פתוח, מתוך אמונה שבתהליך ההיכרות וההתפתחות ההדדית בניכם תכירי טוב יותר את עצמך, את צרכייך הרגשיים, את האופן שבו את מתחברת למחשבות של הזולת לרעיונות שלו, ולאישיות שלו כאדם שלם.

מאחר וזו האמונה שלי על תהליך השידוכים, אין בי את העוז או המחשבה להציע על ויתור של תכונה זו או אחרת מרשימתך. כאשר בני זוג מכירים הם מתחברים יחד לרעיונות גדולים, ועם הזמן פחות מרגישים את חיסרון תכונה זו או אחרת, ולא מתוך רגשנות יתר.

בדרך כלל כאשר מדברים על ויתור בזיווג מתייחסים לרעיונות שולים, ולא מהותיים.

לעניות דעתי חכמה היא תכונה מהותית באדם, יש מי שחכם בניהול, אחר חכם במשא ומתן, שלישי חכם בפתרון בעיות קטנות לאורך החיים, רביעי חכם ביכולת להכיל כל אדם ולהרגיש את הזולת כפי הזדקקותו.

מאחלת לך שתמצאי את הראוי והמיועד לך עוד טרם יצירתך, בקלות, מתוך תחושה ששניכם יחד מסוגלים להרגיש ולהבין את המסע המשותף של החיים, תבנו יחד קשר של אהבה שתכסה על כל “פשעים” ויבנה ביתכם בחכמה.

כי דווקא על הבית נאמר ” בְּחָכְמָה יִבָּנֶה בָּיִת וּבִתְבוּנָה יִתְכּוֹנָן” (משלי כד’ ג’).

בהצלחה לרשותך,

תקוה

tikvao@actcom.net.il

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מחפשת דבר שלא קיים?....
אני בחורה חרדית, קצת פתוחה, בגיל השידוכים, שאמורה להתחיל לדעת איך היא רוצה שהבית שלה יהיה ויראה, איזה בעל היא רוצה.. הבעיה היא שאני לא יודעת מה אני רוצה מעצמי. בהתחלה היו לי הגדרות מאד ברורות מה אני רוצה, מה אני מחפשת ואיזה בית אני שואפת להקים. ואז שהתחלתי יותר...
מה המקום של התלבטויות אחרי האירוסין?
בן 29 ממשפחה דתית גדלתי כדתי לאומי ובשנים האחרונות התחזקתי בדת והתפיסה שלי יותר נוטה לכיוון החרדי או החרדלי,קובע עיתים ומבין את החשיבות של לימוד תורה וכן רוצה שהילדים ילמדו במסגרות יותר תורניות ולא דתיות לאומיות. מבחינת לבוש אני מתלבש בסיגנון הרגיל מכנסיים או גינסים וטי שירט סולידים כיפה שחורה...
מה צריך להרגיש כשנפגשים?
יש לי שאלה שמעסיקה אותי מאד בנושא שידוכים השאלה היא: מה צריך להרגיש. כולם אמרו לי כשזה יגיע את תדעי. ולא. אני לא יודעת. אם נחמד לי זה נקרא שאני מרגישה? האם לחשוב עליו יום למחרת זה נקרא להרגיש? או שאחרי הפגישה צריך להיות פרפרים וכו? אני פשוט לא יודעת...
מתלבטת לגבי הבחור - האם יש בינינו פערים?
אני בת 26. חרדית בחורה ביישנית ומעט מופנמת. יצאתי לשידוכים בגיל מאוחר כי סיימתי סמינר בתחושה מאד מבולבלת – מי אני, מה אני מחפשת? חיפשתי את עצמי מאד. אפשר לומר שמצאתי. בשביל הרקע: גדלתי בבית פתוח אבל עד רמה מסויימת (רואים סרטים, שומעים מוזיקה ישראלית / לועזית), אבל הרוח וההלכה...
אכזבה עמוקה משידוך שירד
אני בחור ישיבה כבר תקופה ארוכה בשידוכים , נחלתי אכזבות רבות במהלך הבירורים פגישות וכו’. אבל בימים האחרונים קרה משהו ששבר את ליבי לגמרי, נפגשתי עם בחורה כמה פגישות, ופעם ראשונה שנהניתי מכל רגע, היתה זרימה, התחברתי, וכך גם היא נתנה את התחושה, שהיא נהנתה וכו’, לפני כמה ימים קבענו...
נעלמה לי המשיכה אחרי שהתחזקתי מהנפילות
אני בחור כבן 22 התמודדתי בעבר בנסיונות קשים של צניעות אחרי כל פעם שראיתי ברחוב מה שהו זה גרם לי להיכשל על בסיס יום יומי, עד שקראתי איזה ספר שפתחתי שסידר לי את הראש וגרם לי לחשוב ולהפסיק לקשר בין מה שרואים ברחוב לבן המעשים שנכשלים אח”כ, וככה יצאתי מזה...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן