The Butterfly Button
סמרטפון של חבר

שאלה מקטגוריה:

שלום וברכה,
אני בחור ישיבה, ויש לי חבר שלמד איתי בישיבה שנפל מבחינה רוחנית. לשם הדיוק ניתן לומר שלא “למד” איתי בישיבה, אלא “שהה” איתי בישיבה, שכן אני לא זוכר בדיוק אם הוא למד או לא…
באיזשהו שלב החליטה הנהלת הישיבה להרחיק אותו מעליה, ובמילים אחרות – להעיף אותו מהישיבה. (האמת היא שאני מתפלא מאד שזה לא קרה הרבה קודם לכן).
הבחור נראה כיום כבחור ישיבה לכל דבר, אולם תכלס’ – הוא יצא לעבוד.
עקבתי בחשש אחרי הקורות אותו (לא עקבתי אחריו באופן חפרני, אני מתכוון לומר שהתסקרנתי מה יהיה איתו). ואכן חששותי לא התבדו. הבחור לא לומד מילה (ואם בישיבה הוא לפחות “רשמית” למד, הרי שכעת הוא כלל לא לומד). שאלתי אותו אם הוא קובע עיתים לתורה, והוא חייך במבוכה, דבר שלכשעצמו הוא טוב, כיון שלכה”פ אינו מתריס ומבין שיש כאן בעיה. אך זה עוד בעיה קטנה. הבעיה הגדולה ביותר היא שהוא קנה סמארטפון, וכמובן שלא טרח לחסום או לסנן אותו כלל. במילים אחרות, היה לו עד עכשיו סמארטפון פרוץ!
כשדיברתי עם חברים אחרים, שהיו איתו בקשר מתמיד יותר ממני, שאלתי אותם למה הם לא משכנעים אותו לסנן את הסמארטפון הזה. בקיצור, הם לא אזרו אומץ לעשות זאת.
לפני קצת זמן יצא לי לפגוש אותו, והחלטתי שלא להעלות את הנושא בינתיים, רציתי שהוא ירגיש מספיק פתוח איתי. להפתעתי תוך כמה דקות הוא מיד העלה את הנושא, גם אם הייתי מופתע הרי שהיטבתי להסתיר זאת. הבנתי שאם הוא מעלה את הנושא כ”כ מהר, אות הוא שהדבר מפריע לו עצמו רק שאין בו האומץ לסנן את זה.
היות ואני בחור עם “ראש פתוח” הרי שהוא הסכים לדבר איתי על הנושא, דבר שלא הסכים לעשות עם אף אחד אחר.
בקיצור, הצלחתי לשכנע אותו לסנן את זה בסינון מינימלי ביותר דרך חברה כלשהי, שהייתי בטוח שלא דורשים שום תשלום. בסוף התברר שהם אכן דרשו תשלום על סוג הסינון הזה. שילמתי את זה בעצמי, בלי שההוא ידע. (בסוף השגתי תרומה ממישהו אחר).
אלא שצריך לסנן את זה עוד, ואינני יודע כיצד לגרום לו לסנן את זה באופן מחמיר יותר.
השאלות הם:
מה כדאי לעשות בכדי לגרום לו לסנן זאת עוד?
כל שנה צריך לשלם על זה, אך אינני יודע אם אוכל לשלם זאת כל שנה, האם עלי להודיע לו באיזשהו שלב שהוא צריך לשלם על זה (מדובר בסכום די גדול, שיתכן שלא ירצה לשלם על זה, ונמצאנו מפסידים את המטרה, מה גם שלא ירצה שמישהו אחר ישלם עליו)?

תשובה:

בחור יקר

שאלתך מלאת אכפתיות ודאגה לחברך, ואתה מקדיש מחשבה רבה, ואף מוכן להשקיע כסף עבורו. זה לא דבר של מה בכך, אכפתיות לזולת, חברות ונאמנות הם תכונות נפלאות, ואולי אף הנפלאות ביותר על מנת להגדיר אדם כאדם נעלה. לב טוב, אומר ר’ יוחנן בן זכאי לתלמידיו, הינה התכונה שכוללת את כל התכונות המגדירות דרך ישרה (אבות ב).

אדם החש את חברו, רואה אותו, אכפת לו ממנו, הוא זה שיש לו סיכוי להתקרב לאתה מדרגת הכלל הגדול של התורה ואהבת לרעך כמוך. אשריך שזכית לקנות תכונה זה, שמור עליה מכל משמר.

ודווקא משום כך, דווקא מהמקום האכפתי, שים לב לנקודה שמפריעה לך, למה באמת אכפת לך בחבריך. ר’ ישראל סלנטר לימד אותנו שה”גשמיות של השני היא הרוחניות שלנו”, כלומר עלינו קודם לכל, ובעיקר לדאוג שלחברינו יהיה טוב. האכפתיות קודם כל צריכה לפנות לצרכיו הגשמיים של החבר, שיש לו מקום לינה טוב, אוכל טעים ובריא, ושמצב רוחו שפיר ושמח. רק אחרי שבאמת ובתמים דואג אדם שלחברו יהיה טוב ויתמלאו כל צרכיו, רק לאחר מכן עליו לחשוב טוב טוב כיצד גם לסייע לו ברוחניות.

חשוב שתדע, גם כלפי חבריך, אך גם כלפי עצמך. ירידה רוחנית או הסחפות אחר בטלה ודברים גרועים מזה נדיר מאוד שהיא באה מתוך יצר הרע שבפתע פתאום קפץ על האדם. זהו תהליך שתחילתו ריקנות, המשכו בטלה, וסופו חיפוש מתמיד אחר תוכן ועומק ומשהו שימלא את הלב. ואין אין מים, אז הבור ריק ומתמלא בנחשים ועקרבים.

אם ברצונך לסייע לחברך, דאג לסייע לו בתוכן, היו לו לאח הן בהקשבה למצוקתיו הרוחניים, הקשה נטו, ללא תוכחה ומוסר, והן בסיוע במילוי תוכן משמעותי, בקביעת עיתים לתורה, בהליכה משותפת לשיעורים או לארועים בעלי תוכן רוחני. כך תוכלו יחד למלא את החוסר והחיפוש אחר תוכן שכנראה ממלא את לב חבריך בחייו המתפתחים.

בכל התהליך הזה הזהר מאוד מלהעמיד את עצמך כמוכיח בשער. אנו איננו יודעים לחשב נסיונותיו של אדם, ואף לא של חבר קרוב, ועל כן אין לנו יכולת לדון אותו או להעמיד את עצמנו במקומו, ולא די שאיננו יודעים אנחנו גם לא במקום בו יכולים אנו להוכיח אחרים. חז”ל אומרים ש”תמהני אם יש בדור הזה מי שיודע להוכיח” (ערכין טז) ואם מי שאינו יודע – מוכיח, הרי בדבריו יש רק הרס. הם נתפסים כהתנשאות, כצביעות וגורמים לאפקט הפוך ממה שנדרש.

 

בחור יקר, לכל אדם יש בחירה, זוהי מתנה נפלאה מאת הבורא, שעל כל אדם להשתמש בה על פי רצונו. אתה אחראי על בחירותיך, ואינך אחראי על בחירות חבריך. לך ולחבריך יש בחירה האם להיות צדיקים או רשעים, בכל מקום ובכל מצב בו תהיו. אך רק אתה אחראי על בחירותיך, ורק חבריך, בסופו של דבר אחראי על בחירותיו. לכן נוסף על מה שאינך צריך לקחת אחריות על בחירותיו, אתה נדרש להיות זהיר עם בחירותיך. ולכן למרות הרצון הטוב, והחברות והנאמנות, שים לב כל העת האם אתה אינך נפגע מחברותכם הנפלאה, ואם אכן אתה חש כך, כדאי לטכס עיצה עם דמות מבוגרת כיצד להגן על עצמך מפני פגיעה זו, לעיתים למרות המחיר שהחברות תשלם.

 

לכן המשך בדרכך האכפתית, אך דאג קודם כל באמת לחייו הפשוטים של חבריך, לתחושותיו, לכעסיו ושמחותיו, ורק לאחר מכן סייע בידו למלא בתוכן את חייו, ללא תחושת התנשאות וללא תוכחה, היי חבר.

ואם אכן תצליח בחכמה ובתבונה לשמור על חברות אמיצה שתעלה את שניכם (בזהירות וברגישות הנדרשת), אני בטוח שעוד תקבלו מכך ערך רב בהמשך חייכם.

אשמח לדעת אם תשובתי סייעה לך ואתה מוזמן בשמחה לפנות שוב

בהערכה רבה

מיכאל

mn1405@gmail.com

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

הסמארטפון והמסכים משתלטים לנו על החיים!
רציתי לשאול ככה.. אני נשואה פלוס 3 יש לי סמארטפון וגם לבעלי… יש לי מחשב נייד לצורך עבודה בבית שכשהוא לא בעבודה הילדים צופים בו ביוטיוב בתכנים שאני מאשרת להם כמובן. או משחקים בפלפון של בעלי אם הוא בבית.. מאדדדדד מפריע לי שזה כמעט הדבר היחיד שהם עושים בבית פלפון...
שוב פעם נפלתי בסרטים הנוראיים האלו
לפני תקופה ארוכה עשיתי פילטר סינון לאינטרנט ומאז הפסקתי לראות את התכנים הבעיתיים שהייתי רואה . ככה כמה חודשים ”נקיים” ורגועים מבחינה מסוימת. לא יכול להגיד שהייתי ממש רגוע כל הזמן הזה אבל בגדול זה היה הרבה יותר טוב. שבוע שעבר, תוך כדי חיפוש נושא מסוים פתאום צץ אפשרות של...
נקרע בין הצורך למכשיר חכם לבין הדוגמא לילדי
שלום רב. אני אב למשפחה בוגרת ברוך ה’ נחשפתי לראשונה לפלאפון מוגן כאשר יצאתי ללימודי תואר ראשון לפני כ 10 ומאז… אני תמיד נקרע בין הצורך להוות דוגמא אישית לילדי ובין הצורך (הקיים כמשגיח כשרות ובעתיד הקרוב מורה..) במייל ווטצאפ בנקים וכו הבעיה היא ש.. אני מרגיש שזה שורף לי...
יש לי הרבה התלבטויות ובלגן בראש על צניעות ואינטרנט
תודה רבה על המקום שאתם מהווים בציבור שלנו!!! יש לי שאלה בנוגע לצניעות, אני כל כך מבולבלת אם מה אסור מה מותר מה חומרא ומה סתם תקנון. הבעיה הראשונה שלי זה גרביים, אני מתמודדת עם כל כך הרבה דברים אחרים הרבה יותר חשובים ואני מרגישה דפוקה על המאבק הזה, וכל...
אח שלי רואה סרטים- מה אני אמורה לעשות עם זה?
שלום ותודה רבה!!!! אתם לא מבינים כמה את ם עוזרים לי באופן אישי !! יש לי אח בן 21 (מתחיל עוד מעט שידוכים) לומד בישיבה מעולה הכול נראה מעולה…. אני זאת שיודעת על כל הסרטים שהוא רואה…. ברוך ה’ יש לו טלפון כשר אבל לא חסר היום דרכים אפילו באינטרנט...
איך לחזור לתמימות שלפני האינטרנט בלב שלם?
הייתי פעם בחורה תמימה, טהורה, לא הכרתי את העולם על כל סמטאותיו האפלות. להורים שלי היה אינטרנט לצרכי עבודה, ולשמחתנו הם הצליחו לשמור על הילדים במרחק ממנו, ולא היתה לנו גישה לשם. התחתנתי עם אברך ת”ח וחלום של בית- בית מדרש, כמו בסיפורים. כך זכינו להתחיל את החיים. קושי טכני...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן