The Butterfly Button
כדאי שיהיה לי סמארטפון?

שאלה מקטגוריה:

שלום,
רציתי לשאול אני מאוד נלחמת עם עצמי שלא יהיה לי סמארטפון (אומנם הוא יהיה עם חסימה אבל עדיין…)
אבל מדי פעם עולות לי ספקות בקשר לכמה שזה יעיל.
הרי כמעט ולא יהיה מצב שבאמת אני אמצע בחור שאין לו סמארטפון וגם לרוב האנשים שאני מכירה (חרדים) יש את זה, לחלק אפילו בלי חסימה.
הרי זה גם מקל מאוד על החיים אפשר להצטלם ולהיות בקשר עם אנשים.
בעיקר קשה לי שאנחנו יושבים כל המשפחה (לא בשבת) וכל אחד עסוק בפלאפון שלי ורק לי אין מה לעשות.
אשמח עם תעשו לי סדר בדברים.
תודה!

תשובה:

שלום פונה צעירה ויקרה,

התרגשתי מאד לקרא את שאלתך.

העובדה שבחורה צעירה שוקלת את צעדיה בשום שכל, מתלבטת ושוקלת, מבינה את המשמעות של הצעד העומד בפניה, שאיננו רק ענין טכני, אלא אתגר הסתגלותי, מכשיר שעשוי לשנות תודעה, ולהשליך על אופי חייה מכאן ולהבא, מעוררת בי השתאות ורגשות הערכה כנים.

אהיה כנה עמך ואציין, ששיתפתי בתוכן שאלתך כמה וכמה אנשים חכמים, ושאלתי אותם, מה אתם תשיבו לה לו נשאלתם שאלה כזו – והם ענו, כל אחד במילותיו שלו, איני יודע/ת, גם אני מתלבט/ת באותה התלבטות.

אכן, המכשיר החכם (כשמו כן הוא) לעיתים עשוי גם לקחת מאיתנו את החכמה, את הדעת, את היכולת לשלוט בחלק הגופני שבתוכינו.

הקלות שבה, ניתן , באופן יחסי, להגיע לשימוש מוגזם ולא בריא (זאת אף לפני התכנים הבעייתיים שאותם ניתן לפתור בדרך של סינון ראוי) באמצעות המכשיר הקטן והשימושי הזה, אכן מעוררת דאגה, ולכן, העובדה שאת לא נופלת בקסמיו, אלא מסוגלת לראות את המורכבות הגלומה בשימוש בו, אכן נותנת תקווה להאמין שתדעי בעזרת ה’ גם לשלוט באופני ובתדירות השימוש בו.

אך השאלה הגדולה – האם נכון להכנס לנסיון הזה כבר עתה? האם לא שווה לדחות זאת ככל הניתן רק כשכבר לא תהיה ברירה באמת?

השימוש שכולם עושים בו בכל עת, ומותירים אותך לבדך משועממת, גורמת לכך שתרצי להעסיק את עצמך גם את במכשיר דומה. אך האם המראה הנגלה לנגד עיניך, איך כולם משועבדים אליו, ולא מסוגלים לנהל שיחה ביניהם, לפתח קשרי אחווה, ליצור היכרות אינטימית אחד עם השני, באותם רגעי חסד שבין משימה למשימה במרוץ החיים – האם השיעבוד הזה כה קוסם???

אני ממליצה לך מאד לראות את הסרטון הזה העוסק ב’דור המלניום’ ובמחירים שהוא משלם על השימוש המוגבר עד אימה בסמרטפונים ובמסכים למיניהם. אחד המחירים שהוא מצביע עליהם, זה בדיוק זה – הרגעים הפנויים הללו שבהם אנשים קוברים את עיניהם במסך, במקום ליצור אינטרקציה חברתית ולרכוש מיומנויות תקשורת, שיסייעו להם גם בעתיד לקשור קשר זוגי בריא.

כבחורה צעירה, העומדת או תעמוד בעזרת ה’ לפני נישואין, דברים אלו ראויים לתשומת לב מיוחדת.

ראי כאן:

https://www.youtube.com/watch?v=01JHtvd0AqI

כמו כן , ראי תשובה נוספת שכתבתי בעבר שעוסקת בשימוש בסמרטפונים.

טלפון לא כשר

לאחר ששקלת את הנתונים והמחירים הללו בכובד ראש, לא נותר לי אלא לאחל לך שתדעי אף את, לעשות את ההחלטה הנכונה עבורך. (באתר קיימות תשובות נוספות המתייחסות להיבטים נוספים של הסוגיה).

אני ממליצה לכל צעיר וצעירה שעומדים לעשות ‘רשיון נהיגה’ לבקר במחלקת השיקום של בית לווינשטיין, כדי להבין איזה מכשיר קטלני הם עומדים להחזיק ביד, ואת התוצאות החמורות שניתן חלילה להגיע אליהם בחלקיק שניה של חוסר זהירות.

הדמיון בין מכונית למכשיר הקטן ו’התמים’ הזה (לכאורה תמים) הינו מעורר מחשבה. המכונית מאיימת על שלמות גופינו, והסמרטפון על שלמות רוחינו. בכל מקרה, אל לך לחוש רגשי נחיתות משום שאת נמנעת ככל יכולתך מלהחזיק בו.

מה שאת רואה לנגד עיניך – יכול רק לחזק את החלטתך להסתדר ככל הניתן בלעדיו.

בהערכה כנה לגבורת לבך עד הנה, ומכאן ולהבא

ורדית

Yvradv@gmail.com

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

5 תגובות

 1. רוצה להגיד לך שאני הכנסתי סמרטפון כמובן ממש מסונן ולא עושה בו שימוש מידי מיוחד. אבל זה ממכר!!! לא יודעת מה תחליטי אחרי התשובה היפה הזו שענומלך כאן. אבל תדעי שברגע שרכשת מכשיר כזה את כבר כבולה, ואני ממש מתחננת אליך למענך! תחשבי טוב טוב טוב.
  נכון שכל אחד יושב עם המכשיר שלו וגם אצלי בבית יש לחלקם אייפונים לא מסוננים ומבוקרים ואצלי זה ממש בסדר ואני מחוברת רק כשיש לי wifi ואני ממש רוצה להעיף אותו יש לי אותו פחות מחצי שנה ואני לא מסוגלת התרגלתי, התמכרתי.
  אז ממש מבקשת ממך בשבילך ולמענך אם את דואגת לעצמך ואכפת לך ממך- אל תרכשי אותו!
  חזקי ואמצי! שהזכות הזאת תעמוד לך ותדעי שה’ גאה בך. אשרייך! בכל מצב שתבחרי. עצם זה שאת שואלת ומתלבטת זה כבר המון!

 2. אני עד עכשיו הייתי עם מוגן אני בחורה בת 17 חרדייה ועכשיו עברתי לנוקיה תומך כי זה ממכר ואין אפס שזה גורם מספר אחד לבעיות ולפגיעות ומשברים בתקווה שתעשי את הבחירה הנכונה אני הייתי שם ולא ממליצה לאף אחד מחזיקה לך אצבעות תם

 3. להיכנס לקלחת הזאת מראש זה מיותר!
  אני מנסה הרבה זמן לחזור לכשר אבל כבר התרגלתי לווצאפ ולנוחות שבסמרטפון אז למה לך להכניס את עצמך לזה מראש?
  בנוגע למה שאמרת רוב האנשים החרדים מסביבך עם סמארטפונים,זה נשמע מוזר. נכון שיש להרבה חברים שלי לא כשר אבל האיכותיים שבהם לא מתקרבים לזה.
  וברור שתמצאי בחור עם פון כשר..ההפך, יותר תעשי לעצמך בעיות אם תעברי לסמארטפון כי אז תעברי לקטגורייה של בחורה עם סמארטפון..ורוב הבחורים מהישיבות הטובות לא ירצו בחורה כזאת.
  בדיוק כמו שאני הכנסתי את עצמי לקטגוריה של בחור עם לא כשר. שזה מוריד להרבה בנות.
  כל זה בפן הריאלי..לא מדבר על רוחניות ועל כמה שזה יכול לגרור אותך לפייסבוק אינסטגרם ועוד כל מיני שטויות יכול שזה יתחיל ממכשיר מוגן

  1. ואגב זאת לא תגובה בשלוף בלי מחשבה..
   אני חושב על הנושא הזה מלא לאחרונה, אם לחזור לכשר..בגלל השידוכים וכו’

 4. תרשי לי רק לחזק את ידייך ולתת לך את דרך ההתמודדות שלי בנושא: אני גם חיה בסביבה שלכולם יש סמארטפונים, הן במשפחה והן בעבודה.
  וכל יום שאני מחזיקה מעמד עם הפלאפון הכשר ה”טיפש” שלי – אני מרגישה ניצחון, וככל שעוברים הימים – הניצחון יותר גדול.
  כל פעם שאני מתחבטת בשאלה אם לקנות סמארטפון – אני לא שוללת לגמרי אבל גם לא עושה מעשה וקונה.
  ככה אני כאילו במודע “עובדת על עצמי” (תרתי משמע)
  כי כמו שכתבו פה לפני, אני יודעת שזאת דרך אל חזור. ולכן שב ואל תעשה עדיף…
  כמו שענו בתשובה היפה – שומרת את זה לרגע שבאמת לא תהיה ברירה.
  ככה זה סוג של פיתו בסלו למרות שהלחם עדיין לא ממש בתוך הסל 🙂

  ועוד נקודה – לפעמים אנשים, במיוחד חילונים, שואלים אותי למה יש לי כזה פלאפון, אז בפעם הראשונה עניתי שאני לא רוצה להיות עסוקה בפלאפון יותר מידי וזה בינתיים מספק את צרכיי ואם אני צריכה משהו אחר אז אני יכולה לעשות את זה דרך המחשב… אבל אחר כך השתכללתי לתשובה יותר קצרה וקולעת: “אני לא לוקחת כל מה שהעולם מציע לי”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

הסמארטפון והמסכים משתלטים לנו על החיים!
רציתי לשאול ככה.. אני נשואה פלוס 3 יש לי סמארטפון וגם לבעלי… יש לי מחשב נייד לצורך עבודה בבית שכשהוא לא בעבודה הילדים צופים בו ביוטיוב בתכנים שאני מאשרת להם כמובן. או משחקים בפלפון של בעלי אם הוא בבית.. מאדדדדד מפריע לי שזה כמעט הדבר היחיד שהם עושים בבית פלפון...
שוב פעם נפלתי בסרטים הנוראיים האלו
לפני תקופה ארוכה עשיתי פילטר סינון לאינטרנט ומאז הפסקתי לראות את התכנים הבעיתיים שהייתי רואה . ככה כמה חודשים ”נקיים” ורגועים מבחינה מסוימת. לא יכול להגיד שהייתי ממש רגוע כל הזמן הזה אבל בגדול זה היה הרבה יותר טוב. שבוע שעבר, תוך כדי חיפוש נושא מסוים פתאום צץ אפשרות של...
נקרע בין הצורך למכשיר חכם לבין הדוגמא לילדי
שלום רב. אני אב למשפחה בוגרת ברוך ה’ נחשפתי לראשונה לפלאפון מוגן כאשר יצאתי ללימודי תואר ראשון לפני כ 10 ומאז… אני תמיד נקרע בין הצורך להוות דוגמא אישית לילדי ובין הצורך (הקיים כמשגיח כשרות ובעתיד הקרוב מורה..) במייל ווטצאפ בנקים וכו הבעיה היא ש.. אני מרגיש שזה שורף לי...
יש לי הרבה התלבטויות ובלגן בראש על צניעות ואינטרנט
תודה רבה על המקום שאתם מהווים בציבור שלנו!!! יש לי שאלה בנוגע לצניעות, אני כל כך מבולבלת אם מה אסור מה מותר מה חומרא ומה סתם תקנון. הבעיה הראשונה שלי זה גרביים, אני מתמודדת עם כל כך הרבה דברים אחרים הרבה יותר חשובים ואני מרגישה דפוקה על המאבק הזה, וכל...
אח שלי רואה סרטים- מה אני אמורה לעשות עם זה?
שלום ותודה רבה!!!! אתם לא מבינים כמה את ם עוזרים לי באופן אישי !! יש לי אח בן 21 (מתחיל עוד מעט שידוכים) לומד בישיבה מעולה הכול נראה מעולה…. אני זאת שיודעת על כל הסרטים שהוא רואה…. ברוך ה’ יש לו טלפון כשר אבל לא חסר היום דרכים אפילו באינטרנט...
איך לחזור לתמימות שלפני האינטרנט בלב שלם?
הייתי פעם בחורה תמימה, טהורה, לא הכרתי את העולם על כל סמטאותיו האפלות. להורים שלי היה אינטרנט לצרכי עבודה, ולשמחתנו הם הצליחו לשמור על הילדים במרחק ממנו, ולא היתה לנו גישה לשם. התחתנתי עם אברך ת”ח וחלום של בית- בית מדרש, כמו בסיפורים. כך זכינו להתחיל את החיים. קושי טכני...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן