The Butterfly Button
מרגישה בדידות עצומה- מה לעשות כדי שיאהבו אותי?

שאלה מקטגוריה:

שלום וברכה,
התגרשתי לפני כשנה עם 5 ילדים.
הגירושין הגיעו בעקבות אלימות מילולית קשה מאד וחוסר נאמנות.
כיום אני מרגישה בדידות עזה. ניסיתי למצוא חברים וחברות אבל כנראה משהו באופי שלי דפוק כי בהתחלה כולם רוצים להיות חברים שלי אבל אחרי תקופה אנשים פשוט מתרחקים. תמיד זה היה כך גם בתור ילדה ונערה. היו לי תמיד קשיים חברתיים.
בתור גרושה אני עוברת ימים קשים מאד כי כשהילדים אצלו אני נשארת לבד בחגים ושבתות ועוברת ייסורים נפשיים קשים ביותר.
ימים שלמים בא לי למות אבל אני לא עושה את זה בגלל הילדים.
איך אני מתמודדת ומה אני עושה כדי שאנשים יאהבו אותי.

תשובה:

אחות יקרה,

מתוך עשרות השאלות שפגשתי במסגרת ‘אקשיבה’, המכתב הקצר שלך הוא אחד מאלה שנגעו בי ביותר. כמה קשה וכואבת היא הבדידות! ללכת לישון, לקום בבוקר, לגדל ילדים ובכלל לחיות, בלי אדם קרוב, בלי חיבוק פיזי ורגשי, ובלי שמישהו מעריך מה שאת עושה ועובר לצידך את החיים. את משתוקקת לאדם קרוב לשתף ולחלוק, ואין לך.

אני מרגישה את הכאב ומתחברת לקושי הגדול. אני לא בטוחה שאני מתחברת למסקנה שאת מסיקה מכך. האם בטוח שזה רק בגלל האופי הדפוק שלך? על זה אני רוצה לשים סימן שאלה. ייתכן שכילדה וכנערה חווית קשיים חברתיים, אבל רוב הילדות והנערות יכולות לומר כך על עצמן. ייתכן באמת שהפן החברתי הוא לא הצד החזק שלך, וייתכן גם שיש לך מה ללמוד בנושא. אבל מכאן ועד לאיבחון הקטלני על האופי שלך – הדרך קצת ארוכה. בכל מקרה, השורה הכי חשובה היא השורה האחרונה במייל שלך (עם קצת ריכוך שלי): איך אני משפרת ומשכללת את היכולת שלי ליצור חברויות ולשמר אותן לאורך זמן?

את יודעת מה, לצורך התשובה הוצאתי מהבוידעם אוסף של טעויות שאני עשיתי בעבר. אולי חלק מהן מוכרות לך? תבחרי מה שמדבר אלייך…

1. חברות מתוך יאוש

כשאדם מולך מזהה שאת ממש נואשת לקשר, זה דווקא גורם לו להתרחק. לא כיף להיות החמצן של מישהו. תני לאנשים סביבך הרגשה שאת לא תלויה בהם. זה בסדר אם הם שם, אבל זה גם בסדר אם לא.

2. כל הביצים בסל אחד

זה מעיק להיות האדם היחיד בעולמו של מישהו. תנסי ליצור חברויות שונות במקביל. חברה אחת בשביל סמול טוק ומתכונים, אחרת בשביל לדסקס בעיות שקשורות לילדים, אחרת בשביל שיחות נפש, ועוד אחת בשביל הליכה בערב.

3. רגישות יתר

אנשים שחוו דחייה במערכות יחסים הופכים לרגישים מאוד, וכל רמז הכי קל מתקבל כדחייה. אם חברה אומרת לך שהיא עסוקה זה לא אומר שהיא רוצה שתתנדפי מהחיים שלה. תהיי מוכנה להכיל פה ושם דחייה כחלק ממערכת יחסים טובה.

4. חברות חונקת

גם זה סימפטום שכיח של חברות מתוך בדידות גדולה. הצורך הגדול בחברות גורם לנו לאחוז בה בלי להרפות. לפעמים אנחנו נציף את הזולת במתנות עד שירגיש לא נעים, ולפעמים נצפה לקשר צפוף ואינטנסיבי בלי להשאיר מרווח לנשימה.

5. התפרצות לדלת פתוחה

לפעמים אנחנו כל כך זקוקים לחברות, שכשאנחנו רק מזהים סימן הכי קטן שזה אפשרי אנחנו מסתערים על הבנאדם בלי לבדוק אם זה מתאים לו, וכך אנחנו מזמינים צרות. כדאי לבנות חברות בהדרגה, לתת לזה זמן, להתחיל במחוות קטנות וגם אם זה מפתה – לא ישר לשרוף הכל על אש גדולה.

יש עוד הרבה טעויות אנושיות שהורסות חברות, ובדרך כלל אנחנו עושים אותן דווקא כשאנחנו זקוקים לחברות יותר מכל. את יכולה להפוך את זה למשחק או תרגיל: תנסי לשחזר קשרים קודמים, שבהם בתחילה אנשים אהבו אותך ואחר כך התרחקו, והפעם במקום להאשים את האופי הדפוק בואי ניקח זכוכית מגדלת ונעשה עבודת מחקר קטנה: מה קרה שם? מה גרם להם להתרחק?

מטוס מתקדם רק תוך כדי חיכוך, וכך גם אנחנו. מכל חברות שאיכזבה אפשר להסיק שיש לנו אופי דפוק, ואפשר גם להתבונן וללמוד לפעם הבאה. ואם אנחנו לא יודעים איפה הבעיה, אפשר גם להקשיב לחבר/ה, בדרך כלל אנשים מסבירים מה הציק להם. אם לא נהיה עסוקים בלהתגונן, נוכל לקבל ידע ששווה זהב. אם יש לך קצת אומץ את יכולה לדבר על כך עם אחד האנשים שהיה בקשר איתך, ולבקש שיסבירו לך למה זה נתקע. בכל אופן הכי חשוב זה לא להיבהל ולא להאשים את עצמך אלא ללמוד ולהשתכלל.

ועד אז אני מציעה לך ברגע זה חברות עם אדם איכותי, רגיש, מודע לעצמו, מבין מה זה כאב, משקיע בהורות ומתמודד עם קשיים בחיים. האדם הזה נמצא ממש קרוב אלייך ואני חושבת שיהיה מוכן להושיט לך יד באהבה.

האדם הזה הוא את, יקרה. תהיי חברה טובה שלך.

תאהבי אותך.

תחבקי אותך.

תקשיבי.

תנגבי את הדמעות.

תהיי חברה.

זה לא מובן מאליו. הרבה אנשים מחפשים חברות אצל השני, אבל כל עוד אין להם חברות עם עצמם, הקשר איתם נהיה כבד ומעיק. ככל שתהיי חברה טובה של עצמך את תיגשי ליצירת קשרים עם אנשים נוספים ממקום יותר שלם ונינוח.

מאחלת לך שהעבודה האישית הזו תביא אותך עם הזמן ליצירת סוגים שונים של קשרים קרובים, ובבוא הזמן תזכי גם לבנות קשר זוגי בריא ומעצים.

ברוריה

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

חברה חולה ואני בחרדות
שלום ותודה רבה על הבמה לשאול ולקבל תשובות אני יספר על עצמי ממש בקצרה אני בת 30 נשואה שנתיים וחצי מגיל 15 אני סובלת מדיכאון וחרדות מאוד לא נעימים. לפני חודש גילו לחברה מאוד קרובה שלי סרטן ממאיר ברחם ועכשיו לצערי הרב הרופאים ממליצים לכרות לה את הרחם דחוף כי...
בלגן בחיים - בבית בחברה ובלב...
אני בת 18 וחצי הכל התחיל לפני לפני שנה וחצי כשאחותי שאיתי בחדר התחילה לסור מהדרך . הרגשתי שאם אני רוצה לשמור על עצמי אני צריכה לצאת מהחדר אז עברתי לישון בסלון כי לא היה לי חדר אחר ואחותי הגדולה (אחרת)לא הסכימה שאעבור להיות איתה בחדר וכמובן שזה היה ממש...
מה לעשות עם הקשר עם חברה שירדה מהדרך?
היי. השאלה שלי היא בנושא חברויות. אז ככה, יש לי חברה קרובה שאנחנו ביחד כבר כמה שנים. כיום יש לנו קשר ממש טוב וקרוב, לא תמיד זה היה ככה, עבדנו קשה כדי להגיע לזה. למדנו לגשר על תכונות אופי שונות בינינו, למדנו לקבל, להכיל ולהבין אחת את השנייה וזה לא...
איך עוזרים לחברה שלא רוצה עזרה?
שלום, יש לי חברה טובה שמתמודדת עם כל מיני בעיות, היא לא מאובחנת ולא מטופלת (לדעתי היא סובלת מהפרעות אכילה ו- ocd). אני מאוד רוצה לעזור לה במיוחד שאני רואה שהיא במצב ממש מסכן חיים גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית. הבעיה היא שהיא מודעת רק בצורה ממש חלקית להתמודדויות...
קשר מבלבל עם חברה שהיא גם שותפה לדירה
שלום, אני בת 25 רווקה, מגיעה ממשפחה חסידית סגורה . חויתי הרבה קשיים בבית כל שנות הבגרות שלי ולפני כמה חודשים החלטתי לעזוב את הבית ולגור בדירת שותפות. אני מרגישה שבחודשים האחרונים אני עוברת תהליך של חיפוש זיהוי עצמי, אני מנסה להבין מה אני רוצה מהחיים ומה מטרתי בעולם. מאז...
מה זה אומר עלי אם אין לי חברים?
שלום, אני שיעור א’ בישיבה יחסית קטנה. היו סיבות רבות שבחרתי ללכת לישיבה קטנה בכלל, ולישיבה הזו בפרט, ואחת מהם היא עניין החברה. אף פעם לא הייתי ‘מגה-חברותי’, היו לי כמה חברים טובים, אבל זהו בערך, וקיוויתי שעצם העובדה שאני הולך לישיבה קטנה (אנחנו פחות מ15 בשיעור) תעזור לי להתחבר...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן