The Butterfly Button
איך בוחרים עבודה שתתאים לי?

שאלה מקטגוריה:

אני לא מצליח למצוא כיוון מבחינת מקצוע.
יכול להיות שזו בעיה שנובעת ממקום עמוק יותר – אני לא מוצא עניין כמעט בשום דבר.
יש כמה תחומים מסוימים (שגם בהם כבר קשה לי למצוא עניין בגלל שאני עצלן ומחשב קרוב יותר) כמו ספורט,מוזיקה ועוד כמה.
אבל הרוב המוחלט מאז העבודה האחרונה שהתפטרתי ממנה הוא רק לשחק במחשב ומאוד קשה לי לצאת מזה.
מאיפה הרצון להתקדם הלאה? ואיך מוצאים עבודה שתתאים לי בעידן כזה שכסף בו זה הכל?

תשובה:

שואל יקר,

שאלת שאלה חשובה, ניתן לומר שזו שאלה שמעסיקה צעירים רבים. לפיכך לא הייתי ממהר להגדיר אותה כ”בעיה” אלא כאתגר נורמטיבי לחלוטין המאפיין את בני גילך.

למעשה חילקת את שאלתך לכמה שאלות: כיוון מקצועי, תחומי עניין ומוטיבציה להתקדם בחיים.

ברשותך אנסה לענות עליהן כאחת.

בדרך כלל, אדם מפתח את נטיותיו התעסוקתיות בהתאם לפרמטרים שונים. כמו למשל מודלים שראה אצל הוריו וסביבתו הקרובה, כישורים בהם ניחן וכן נטיית לבו וטבעו. ארחיב על כך בהמשך.

בקרב חברות אידאולוגיות קיים לעתים אתגר ייחודי, כאשר החברה מצפה ממך לממש מודל מסויים מאוד בטווח צר של אפשרויות. במקרה כזה גיבוש הנטייה התעסוקתית אינו מתהווה באופן מושלם אלא בהתאם לציפיית החברה. כמו כן, במידה והפרט, בן החברה האידאולוגית מעוניין לחרוג מהציפייה ולבחור לו מקצוע שונה, הוא עלול לחוש שאינו במקומו הטבעי ולעתים אף אינו מוצלח או חלילה מאכזב.

אתגר זה יוצר מצב בו פיתוח הנטייה התעסוקתית נדחה לגיל מבוגר יותר ויתכן והוא הוא לב שאלתך. (במידה וגדלת והתחנכת בקהילה שתומכת יציאה לתעסוקה, נא דלג על הפתיח והתחל מכאן:)

חשוב לציין כי כאשר תדע מהי נטיית לבך, הדבר עשוי להעניק לך מוטיבציה וממילא גם מה שאתה קורא לו כיוון בחיים.

למעשה, כפי שציינתי בקצרה בהתחלה, התפתחות הנטייה התעסוקתית מורכבת מכמה גורמים, הבולטים שבהם:

  1. אילו פעילויות גורמות לי סיפוק והנאה? (דוגמה מהתחום הביצועי: האם אתה נהנה מפעילויות כמו תיקון מכשירים, כתיבת קוד תוכנה או בניית דגמי מטוסים, שעיקרן השגת מטרה מוחשית הניראית לעין.)
  2. ‏ כישורים וחוזקות – מהם התחומים בהם אתה מרגיש הערכה עצמית גבוהה? (דוגמה מהתחום החברתי: אתה מרגיש שאתה יודע להקשיב לאחרים, אנשים מתייעצים איתך על בעיות בחייהם, כישורים שעיקרם זיהוי צורך אצל הזולת ומתן מענה הולם).
  3. ‏ מקצועות – אילו מקצועות מעניינים אותי? (דוגמה מהתחום המינהלי: מזכיר, פקיד בבנק, מנהל סניף דואר, רואה חשבון. מקצועות שעניינם שאיפה לארגון, חוק וסדר).

שלושת המרכיבים הללו, במידה ותשב עם עצמך ותהרהר בהם, עשויים לסייע לך בגיבוש נטייה תעסוקתית. בדרך כלל, כאשר תגיע להכרה מהם הדברים שגורמים לך סיפוק (הייתי ממליץ לך לחשוב אפילו על משחקי ילדות שאהבת במיוחד), תוכל לנסות ולכוון את דרכך למקצועות בהם מתקיים גורם הסיפוק הזה.

שאלת מאיפה הרצון להתקדם הלאה, להיגמל ממשחקי המחשב כעיסוק עיקרי שלך. לדעתי, כאשר תדע במה אתה טוב ומוכשר ומהן המתנות הייחודיות בהן חנן אותך ה’ יתברך, אתה עשוי להתמלא בתחושת מסוגלות ומוטיבציה לממש את אותם כוחות לטובתך ולטובת העולם. אין מתנות חינם. כל כישרון בו ניחנו, ניתן בידינו ככלי לעבוד בו את השם דרכו בעולם המעשה.

מעניין יהיה להתבונן בעבודות הקודמות בהן עסקת ולברר אילו חלקים מתוכן הסבו לך סיפוק ועניין.

בנוסף, מדבריך נשמע כי אינך בוחר לכתחילה במשחקי המחשב אלא נשאב אליהם כברירת מחדל בהיעדר חזון. אני ממליץ לך להביט בדברים טובים שעשית, בחוויות הצלחה שצברת במסע חייך ולהיות יוזם ומתכנן של העתיד שלך. לא רק מגיב לסיטואציות ומחכה שמשהו טוב יקרה. הכוח בידיים שלך.

אני מאחל לך בהצלחה במסע הבירור,

כי כוח רב לך, יש לך כנפי רוח, כנפי נשרים אבירים.

שלך

יעקב

yaakovmatan@gmail.com

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

חלוקת התפקידים בזוגיות לא נראית לי הוגנת
ראשית תודה על אתר שעונה בדיוק על מה שצריך הציבור החרדי ופותר הרבה ספקות פנימיים . ומכאן לשאלתי: חשוב לי להדגיש שאני מסתכלת על העולם בעיניים של צדק ושויון ולכן יש לי שאלה שלא ברורה לי . לפני דור או שניים היה ידוע שהתפקיד של האישה זה לבצע את צרכי...
ויכוחים ואתגרים במקום העבודה
שלום לאתר המדהים ולמשיבות היקרות! אני אמא ל 2 ילדים, ובעלי אברך. אני נמצאת בעבודה שכל הסביבה חילונית ושמאלנית ששונאת ממש את הדת. היה לי לפעמים פה ויכוחים, אבל מאז שראיתי שזה לא רק מזיק הפסקתי. אבל משום מה, אני מרגישה כל הזמן מהסביבה פה דחויה ולא רצויה, הייתי עוזבת...
אני צריך להיות יציב כלכלית כדי להתחתן?
היי רציתי לשאול האם זה בסדר ולגיטימי שאני בתור בחור בן 26 רווק, אף על פי שלעיתים לא קל לי הרווקות כרגע אני מעדיף ככה בלית ברירה על פני חיפוש ויציאה לשידוכים, מפני שאני כרגע כביכול לא בדיוק אדם ש”מצא את עצמו”.. סיימתי לימודי חשמלאות ולבסוף החלטתי שהמקצוע לא בשבילי....
מה שמספרים לנו בסמינר על מכללות ותארים זה נכון?
שלום, תודה רבה על האתר אני נערה בת 18 ולומדת באחד הסמינרים הגדולים בירושלים, הסמינר נחשב לסמינר פופולארי מאוד וטוב ביותר, ואני שאני נמצאת בתוכו אני מרגישה שאני נמצאת בתוך שקר אחד גדול, אני בכיתה י”ב ועכשיו הנושא המרכזי זה לימודי ההמשך… הסמינר מבחינתו כל הזמן מחדיר לנו את ההרס...
דואג לעתיד הכלכלי של הילדים שלי שקיבלו חינוך חרדי
הילדים שלי גדלים במוסדות חרדים, תלמודי תורה וישיבות קטנות מהשורה הראשונה, ואני שמח מאוד בכך, באמת משוכנע שבמצב הנוכחי המוסדות החינוכיים בציבור החרדי הם הדבר הטוב ביותר ביחס לכל מערכת חינוכית חלופית שאני מכיר. יחד עם זאת, אני גם גדלתי בצורה כזאת ולמרות היותי בעל יכולות טובות מעבר לממוצע.. גם...
האם לשם השתדלות בפרנסה עלי לעשות הסבת מקצוע?
שלום ותודה ענקית על אתר נפלא! אני עובדת כרגע במשרה מלאה, עם משכורת קצת מעל המינימום. אני כבר לא צעירה, ותוהה האם לעזוב את העבודה וללמוד מקצוע חדש רווחי יותר? חוששת מצעדים משמעותיים מדי שיכולים להתברר ככישלון אשמח מאוד לעצה טובה איך להתקדם ואיך לראות את הדברים באור הנכון

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן