The Butterfly Button
יש לי רגישות יתר לסביבה

שאלה מקטגוריה:

שלום וברכה.
מצבי מסובך ומורכב אבל אשמח לקבל תשובה על דבר מסוים שנוגע לי.

אני אדם שיש לו רגישות מיוחדת מהסביבה.(מתרגש מאחרים) לפעמים זה מגיע לחוסר יכולת לדאוג לצרכים הבסיסים שלי כמו לאכול רגיל ליד אחרים (אני מאבד את התיאבון) אני חש לפעמים שאני חסר חוט שדרה נפשי. ואז אני מאבד גם את החשיבות והערך עצמי שלי כי מה אני שווה אם אני לא יכול לדאוג לעצמי בדברים בסיסים.(ועוד בגילי)

השאלה היא בנוגע לערך והחשיבות העצמית שלי במצב שכזה.
תודה מראש. תזכו למצוות.

תשובה:

שואל יקר!

שאלתך האמיצה נגעה לליבי, הינך מתאר קושי שמלווה אותך בחיי היומיום, ומביא לחוסר נוחות, ומעורר אצלך שאלות לגבי הערך העצמי שלך בהתמודדות עם קושי שכזה.

אני חושבת שעצם השאלה חשובה ומהווה צעד משמעותי בהתחלה של ריפוי. העיסוק בסוגיית “כמה אני שווה” ו”מה הערך שלי” קשור באופן מהותי להתמודדות עם הקושי והעמקה בעניין הזה תוכל לסייע לך להתחיל תהליך של יציאה ממצבך. בהמשך אפרט מדוע.

לא הארכת לתאר את המצב, ולכן אני מקווה שאני מפרשת נכון את הרגישות שאתה מתאר, המצב שהנך מתאר מכונה היום “חרדה חברתית”- ההתרגשות היא למעשה בושה גדולה, או סוג של פחד מבקורת, לעג, או דחיה או ע”י האחרים. אנשים הסובלים מחרדה חברתית (אגב 7%-12% מהאוכלוסיה! בכל הגילאים!!) מפחדים באופן תמידי מכך שיובכו או יושפלו בידי הסביבה כתוצאה מהתנהגותם.

טבעי מצד כל אחד להיות מודאג קצת מתגובות הסובבים אותו, ולא טבעי לחיות בנתק מהסביבה ודעותיה, אך אצל הסובל מרגישות גבוהה במיוחד, חשש זה בא לידי ביטוי באופן קיצוני שגורם לקושי בביצוע של פעולות בסיסיות ואף להימנעויות משמעותיות ממשימות יומיומיות- דבר המשפיע משמעותית על איכות החיים.

הרגישות יכולה להיות ספציפית למצבים מסויימים (כמו למשל: עמידה בפני קהל) או בדומה למצב שהינך מתאר, מוכללת למרבית האינטראקציות החברתיות.

הרגישות לסביבה הינה במקרים רבים גם גורם וגם תוצאה של הערכה עצמית נמוכה.

כלומר- דימוי עצמי שלילי יכול ליצור חרדה חברתית- לפי גישות תיאורתיות שמסבירות איך ברמה מחשבתית התפתחה אותה רגישות- ההנחה היא שכאשר יש לאדם תפיסות ואמונות שורשיות שליליות ושגויות לגבי עצמו שהשתרשו לאורך השנים הן צצות בהקשרים חברתיים ומשפיעות על התגובה והפרשנות של האדם בסיטואציות חברתיות מסויימות. לדוג’: אדם שמרגיש חסר ערך יפחד שהחברה תגלה שהוא כזה ולכן ימנע ממצבים שבהם עלול “להתגלות בקלונו”.

ובמקביל, חרדה חברתית עלולה ליצור דימוי עצמי שלילי- קושי ההתמודדות עם המצבים גורם לתחושת חוסר יכולת, וההמנעות ממצבים חברתיים שונים מפריעה להישגים והתקדמות במישורים שונים בחיים וכך ההחרדה משמרת ומייצרת את תחושת ההערכה העצמית הנמוכה.

עד כאן התייחסתי לתחושת ההערכה העצמית האישית שלך, שסביר להניח שבמצב כזה אינה גבוהה, אך חשוב להפריד בין התחושה האישית, לחשיבות העצמית ולערך שלך לא בעיני עצמך, אלא בצורה אובייקטיבית- כאדם וכיהודי.

התמודדות עם רגישות שכזו היא אנושית לחלוטין, התחושות הלא נוחות לגבי עצמך הן טבעיות למצב, אך אינן עולות בקנה אחד עם המציאות. העובדה שהנך חש בעל ערך עצמי נמוך אינה מוכיחה שבאמת אתה חסר ערך. הרגישות וההימנעויות שהנך מתאר הן חלק ממנגנון הישרדותי להתמודדות עם הקושי, זוהי התמודדות שאמנם אינה נעימה לך ונותנת לך תחושת חולשה מסויימת, אך סביר להניח כי נסיבות שונות בחייך גרמו לך להיות במצב הזה ואינך שווה פחות מאדם שמשמיע את קולו בחברה ומרגיש בטוח בה כי לא הכיר אפשרות אחרת.

תמיד יש מקום של בחירה ושינוי, ואני בטוחה שאתה יודע שיש אפשרות לטפל בקושי, ולהתמודד עם הקושי אך גם עד שתצליח להגיע למקום כזה, הינך בעל ערך רב.

לכל אדם יש ערך רב, ללא תנאים. כל אדם הוא חלק אלוק ממעל, ואם בורא עולם נותן בך אמון, מחזיר לך את הנשמה מדי יום ונתן לך תפקיד מיוחד שנועד רק לך סימן הוא שערכך רב מאד.

ומעבר לזה, אמנם אינני מכירה אותך, אך אני בטוחה שתוכל למנות תכונות ויכולות שלך שאנשים בסביבתך מעריכים בך. ומהפניה לבד- רגישות היא תכונה שמעידה על הרבה עדינות ואצילות פנימית שבאה בוודאי לידי ביטוי באופנים חיוביים שונים.

יש לך ערך רב וחשיבות רבה מאד, הינך מתקשה לחוש בהם עקב מצבך וכל נקודת טיפול ושינוי במצב יכולים לשפר את הרגשתך.

מכיוון שאתה כותב שיש לך התמודדויות נוספות לא הייתי רוצה להיכנס כאן לפירוט ההמלצות להתמודדות עם חרדה חברתית, להעלאת דימוי עצמי וכדו’ הייתי ממליצה, (ואולי הינך כבר בעיצומו של תהליך שכזה) שתיעזר באיש מקצוע הרלוונטי למצבך, ותיעזר בו גם קושי הזה, התהליך טיפולי הוא אמנם ארוך, אך תהליך שכזה בין השאר יסייע לך להתמודד עם הרגישות ולהכיר ולהאמין בערך ובחשיבות העצמיים שלך.

בהחלט הנך ראוי לכך.

בהצלחה רבה!

חנה

chanafarb@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

  1. יש לי מכרה שאובחנה כבעלת רגישות יתר.
    האם בעלי רגישות יתר רגישים גם לאחרים בסביבתם? או הרגישות הזו היא רק לעצמם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

האם כשאתארס אצליח להיות יותר שמחה?
גמרתי סמינר מהמצוינים בארץ. כיום עובדת מעט במשרה חלקית. גרה בבית שלא קל לשהות בו. כבר כחצי שנה בשידוכים. רב החברות שלי נשואות. פעם היו אומרים עלי שאני בת שמחה. כיום אני רוב הזמן בעצבות, מרגישה שהחיים קשים. בימים שלא הולך טוב בעבודה אני מרגישה בזבוז בעולם, למה לחיות סתם...
חוסר מימוש עצמי כשאני כבר לא עובד בחינוך
בעברי היתי איש חינוך . דברי היו נשמעים. כיום אני ללא עבודה ומרגיש מרוחק מהחברה והנורא ביותר אני מרגיש שלא ממש את היכולות שלי. אם בעבר עזרתי ויעצתי לרבים.כיום אין מי שרוצה לשמוע ממני. שאלתי. 1. מה לעשות בפועל.לחיות עם הגזרה…. 2. לחפש בכל דרך אפשרות להפיץ דעותי ולנסות לעזור...
אמא שלי יורדת עלי בלי סוף
אני בת 31. נשואה + 1. מאז ומתמיד יש לי בעיות עם אמא שלי מהילדות שעוד גרתי איתה תמיד היא הייתה יורדת עליי בלי סוף, לא יודעת להכיל אותי בכלום, אי אפשר היה לספר לה שום דבר מבלי לקבל צעקות ממנה, לא אהבה שחברות באות אליי בתור ילדה כדי שחס...
עוברת ליד החיים ולא מצליחה להרגיש באמת
אני בחורה בת כמעט 26, רווקה. השאלה שלי כללית, יכול להיות קשורה לזה שאני רווקה, למרות שזה לא בטוח.תגידו אתם:) קצת רקע לפני הצגת השאלה: יש לי תואר ועבודה מעניינת מאוד, לרוב עם הרבה סיפוק. אני מוקפת בחברה ב”ה ויש לי הזכות להמשיך וללמוד תוך כדי עוד דברים שאני אוהבת...
יש סוף לטיפול רגשי? אפשר לצאת מהקושי?
בתור אחד שעבר הרבה טיפולים רגשיים ותמיד זה סייע לתקופה מוגבלת מאוד עד לגל הבא אני רוצה פשוט לדעת האם יש לזה סוף? האם יש דרך לצאת מזה אי-פעם? לקבל כלים להתמודדות יעילה יותר אחת ולתמיד? או שזה פשוט משהו כרוני שילווה אותי עד זיבולא בתרייתא – על כל המעלות...
הבן הנשוי לא רוצה בקשר איתנו
הבן הנשוי שלנו בתקופה האחרונה הפסיק קשר איתנו ההורים נשוי כבר 3 שנים ומתחילת הנישואין התגלו קשיים עם כלתנו כשנולדה להם בת לא ניתנה לנו ההרגשה לגישה חופשית לנכדה- תמיד הגבילה אותנו אם זה בשעות ביקור וגם כשהיינו מגיעים היו התניות של זמן איכות איתו כי היא צריכה לישון (באמצע...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן