The Butterfly Button
יש לי הרבה התלבטויות ובלגן בראש על צניעות ואינטרנט

שאלה מקטגוריה:

תודה רבה על המקום שאתם מהווים בציבור שלנו!!!
יש לי שאלה בנוגע לצניעות, אני כל כך מבולבלת אם מה אסור מה מותר מה חומרא ומה סתם תקנון.
הבעיה הראשונה שלי זה גרביים, אני מתמודדת עם כל כך הרבה דברים אחרים הרבה יותר חשובים ואני מרגישה דפוקה על המאבק הזה, וכל פעם שאני שואלת מה הפסק לגבי חיוב הכיסוי אני מקבלת תשובה אחרת. וזה מאד מבלבל.
עוד נקודה שמאד מאד מפריעה לי זה השיער, אני הייתי הולכת עם שיער פתוח בלי אפילו מקום לשאלה ובציבור שלי זה בכלל לא עיסוק אבל אז התחילו להגיד לי עוד ועוד עד כמה זה אסור באמת וכאילו (סוג מחנכות וכאלה) ואני בנאדם קצת קיצוני ופשוט הפסקתי ללבוש שיער פתוח כבר לתקופה ממש ארוכה! ואני מאד בנאדם שהולך עם האמת, ברגע שהסבירו לי באמת שאין משחקים עם שיער פשוט התחלת לאסוף את השיער (אני ממש היחידה מהחברות שלי שזה בכלל עיסוק) הבעיה היא שאני פשוט שונאת איך שאני נראית עם שיער אסוף:( אני מתלבשת וממש אוהבת איך שזה נראה(מאד צנוע) ואז אני אוספת את השיער, ובום, הלך כל הלוק.
מה אני יכולה לעשות??????
ושאלה קטנה למרות שאמרתי שהנושא של השאלה לי היא צניעות יש לי שאלה על טלפונים, אצלינו במשפחה לכולם יש סמארטפונים(עם הגנה ואישור, ואין בזה שום גישה לדברים כמו אינסטגרם או טיקטוק ממש רק וואטצאפ, מייל ועוד כמה אפליקציות שממש לא גרועות!!!!)
אני מסיימת סמינר, ובדרך כלל אלינו קונים טלפון מיד אחרי הסמינר (אם לא לפני) אבל אני כל הזן שומעת שזה ממש אסור ולוידעת ושטפו לי תראש בסמינר שאינטרנט ולוידעת מה.
מה הסיפור עם אינטרנט???? כל אחד אומר משהו אחר
איך אני ידע מה לעשות?

תשובה:

שלום לך שואלת יקרה מאוד

לפני שאתייחס לסוגיות החשובות שנגעת בהן – אני רוצה להתייחס ל2 נקודות שנגעו לליבי במסגרת מה שכתבת בשאלה: הנקודה הראשונה היא מה שסיפרת “אני בן אדם שהולך עם האמת… אין משחקים” – ציינת את זה כבדרך אגב – אבל מדובר פה בעיני באחד המשפטים הכי חשובים בשאלה אם לא החשוב ביותר: התכונה הזו שציינת שיש לך – זו תכונה כל כך חשובה ויקרה, תכונה שהיום קשה מאוד למצוא אצל בני נוער בפרט בגילך!

כל כך לא מובן מאליו לרצות ללכת עם האמת שלך ולשלם את המחירים שזה דורש, כמו אצלך שזה דורש התפשרות על המראה החיצוני שלא מושלם בעיניך, זה דורש לברר דברים עד הסוף כשמשהו לא ברור לך (כמו שעשית בעצם בשליחת השאלה הזו), זה דורש לעמוד על שלך וללכת נגד הזרם. חשוב שתדעי שזו תכונה מופלאה ומתנה נהדרת שקיבלת מרבש”ע לחיים שלך – עם זה שאת הולכת עם האמת בכל הכח – תגיעי בעז”ה רחוק. כי לאמת יש כח ועצמה וכשמתדבקים בה – רק מרוויחים. מציעה לך לזכור בכל עת שיש בך את התכונה המקסימה הזו – וליהנות מהיתרונות הרבים שהיא יכולה לתת לך.

הנקודה הנוספת שנגעה לליבי היא זו שכתבת “אני מתמודדת עם כ”כ הרבה דברים אחרים הרבה יותר חשובים” – לא פירטת מה ההתמודדויות הנוספות שיש לך, אני מייחלת ומקווה בשבילך לטוב ורוצה להציע לך להיעזר גם לגבי ההתמודדויות הנוספות בפלטפורמה הזו – ומאחלת לך שתראי ישועה וגאולה אמיתית בכל מה שתצטרכי.

בואי נחזור לענייני גרבים ושיער ונדון בראשון ראשון ובאחרון – אחרון:

המושג צניעות – לצערי סובל מיחסי ציבור שליליים ובדר”כ נתפס כמאיים וכובל – מוכנה שנסתכל עליו מנקודת מבט קצת אחרת?

הגמרא במסכת מגילה אומרת “בשכר צניעות שהיה ברחל (אמינו) זכתה ויצא ממנה שאול” בעצם, איפה התבטאה אצל רחל צניעות? כפי שאנחנו יודעים רחל היתה אמורה להתחתן עם יעקב כמו שאמרו “הגדול לגדולה והקטן לקטנה” וכשבא אביה וגרם ללאה ללכת לחופה במקומה היא כיסתה את רצונותיה ומסרה את הסימנים– זו היכולת להתגבר ולעשות משהו שהוא “מעל הרצונות שלה” כי רחל ידעה שהיא עושה את רצון ה’ והיא חלק ממהלך אלוקי.

מדרש נוסף שאומר: מה ראתה רחל ברבי עקיבא? ראתה אותו צנוע ומעולה: כל רועי הצאן היו לוקחים מכלבא שבוע את הצאן – ולא מחזירים הכל – היו משאירים לעצמם מעט מהנכסים. רק רבי עקיבא ישב בצניעות ובשקט והחזיר הכל. אמרה לעצמה אם כך הוא מכסה על רצונותיו, בודאי יצליח בתלמודו.

אנו רואים שצניעות זאת מעלה מקודשת ומוערכת מאוד ביהדות, והיא מביאה למקומות מאוד גבוהים ומהותה היא בעצם – להצליח להתרומם מעל הרצון הבסיסי שלי – “לכסות עליו” – כי אני מבין שיש ערך ומשמעות לגבול שאני שם לי כרגע.

חשוב לחדד שצניעות זה לא משהו שאסור לתמיד. למשל בדוגמת הגרביים שלך או השיער: ברחוב יש עניין או הלכה (בהמשך נברר את הגדר ההלכתי) ללכת עם גרביים:

אבל אם את לבד בבית – מותר לך ללכת בלי גרביים או לראות את רגלי עצמך – נכון? בשונה למשל מהאיסור לאכול בשר בחלב – שלא משנה אם אתה לבד או ביחד או בחו”ל או בחלל החיצון -תמיד אסור לך!

בצניעות חשובה ההבנה שאנו מכסים את מה שבמקומות ובהקשרים מסויימים יכול להיות גלויים בשלבי ההמשך בחיים.

בעצם אנחנו רואים שהצניעות היא ערך גבוה: לא כי אנחנו מכסים משהו אסור, ולא כי אנחנו מכסים משהו לא ראוי חלילה – אלא כי אנחנו מכסים כלפי חוץ על משהו קדוש וערכי מאוד.

אני אתן לך דוגמא שהיא קצת “מחוספסת” ביחס לצניעות – אבל בעיני היא ממש ממחישה את המסר: נניח יש לך הרבה הרבה כסף בחשבון הבנק. ממש המווון.

האם תלכי ותפרסמי זאת בראש חוצות? האם תפטפטי ותנקבי בסכומים בשיחה באוטובוס עמוס אנשים? בוודאי שהתשובה היא לא.

ולמה? כי דברים חשובים, יקרים ורגישים לנו – אנו מצניעים ולא מפרסמים דווקא בגלל הערך שאנו חשים אליהם.

כך גם לגבי הגוף שלנו – בגלל שאנו מבינים שלא מדובר רק בגוף גשמי, אלא בחלק אלוק ממעל שיש לו תפקיד בעולם הזה, ויש משמעות לחשיפה שלו – דווקא בגלל זה היהדות בוחרת מאוד מאוד בקפידה את מה לגלות והיכן.

ולגבי הגרביים – לא כל כך פירטת מה הקושי בגרביים – אבל מציעה לך אולי לנסות להבין עם עצמך מה קשה שם? הניראות? החום? הניילון? כפי שאת בוודאי יודעת יש היום כל כך הרבה היצע ופתרונות בתחום – שיכול להיות שכשתבודדי את הקושי והאתגר – ה’ יעזור ותמצאי את הדרך להמשיך להקפיד על מה שאת יודעת שחשוב.

לגבי השיער – קצת יותר פירטת את הקושי של הניראות וההשפעה של זה על ההרגשה הכללית– גם פה, את בוודאי יודעת שיש כל כך הרבה סיגנונות, והאופנה היום מאפשרת הליכה עם שיער קצר עד הכתף (שאם אינני טועה זה גדר ההלכה המקובל בציבור האשכנזי) וגם בשיער אסוף השמים הם הגבול מבחינת הניראות והאקססוריז.גם פה, בעז”ה אחרי שתתפללי על זה ותתבונני בזה – אולי תצליחי למצוא ניראות שכן נח לך איתה והיא לא עד כדי כך מציקה לך.

לפני שנעבור לנקודה הבאה רוצה להציע לך לגבי הבילבול ש”כל אחד אומר משהו אחר” – באמת כששואלים הרבה אנשים מקבלים הרבה תשובות – וזה מאוד מבלבל:

מציעה לך להתמקד בלשאול רב אחד או אולי רבנית (שתעביר שאלה לרב מקובל) או מורה מהסמינר בו את לומדת – שתקבלי בכל פעם מענה שנובע מאותו קו חשיבה והנהגה – כי באמת כששואלים בכל פעם מישהו אחר – עלולים לקבל תשובות מעט שונות שמאוד מבלבלות.

ברשותך, אני רוצה לשאול אותך שאלה – חשוב לי שתבחני אותה עם עצמך ממקום לא שיפוטי או מאשים חלילה, אלא ממקום חומל – בגלל העובדה הפשוטה שכולנו כאלה, וכולנו מונעים מהתת מודע שלפעמים שולח אותנו למקומות טריוויאלים ו’חיצוניים’ כשבעצם הבקשה הפנימית היא קצת אחרת…

אולי אולי, יש פה משהו בכלל אחר, שהוא מעבר לגרביים כן או לא ושיער אסוף או פזור?

מציעה לך, אם את מרגישה שיש משהו בכיוון החשיבה הזה, לשבת עם עצמך בשקט, ואולי אפילו עם דף ועט ולכתוב בכתיבה חופשית את כל מה שעולה בך לגבי הקושי של הגרביים והשיער: לפעמים אתגרים מסוג זה הם ‘גירסת כיסוי’ למאווים ורצונות סמויים שקיימים בנו ועוד לא התוודענו אליהם. אני יכולה להניח פה 2 דוגמאות ותחשבי אולי יש בהן משהו נכון לגביך?

אולי יש פה מתחת לפני השטח איזושהי התמודדות שאת מתמודדת איתה (כפי ששיתפת בשאלה שלך שיש לך התמודדויות נוספות)

וההתמודדות הזו דורשת ממך כוחות נפש רבים שגורמים לך לחפש קצת “חופש” ו”הקלות” במקומות אחרים?

אולי יש מקומות אחרים בחיים שלך בהם את חייבת לעמוד בגבולות ובדרישות קפדניות מסויימות ואת בעצם מחפשת מקומות בהם ניתן קצת להגמיש את הגבול?

אלו 2 דוגמאות שהן ממש לא בהכרח נכונות – אלא כדי שתביני את כיוון החשיבה אותו הייתי מציעה לך לבחון.

במידה ויש בדוגמאות הללו מן האמת, או בכל תובנה אחרת שתגיעי אליה – דבר ראשון תטפחי לעצמך על השכם!! כי מגיע לך, וכי לא וויתרת ובעצם הגעת לאמת הפנימית האמיתית – וזו, זו הגאולה האמיתית!

דבר שני חשוב שלא תבקרי את עצמך – ותדעי שזה כל כך טבעי ונורמאלי – כי התת מודע מפעיל אותנו הרבה פעמים ממקומות שלא חשבנו עליהם – ולא רק אצלך זה קורה – כולנו כאלה

כשתגלי את המהות הפנימית של ההתמודדות (בהנחה שיש כזו, וברוב המקרים יש) תני לה מקום, אל תכעסי עליה ועל עצמך ותראי איך את יכולה לתת לה מענה אמיתי שימלא אותך.

אם נחזור לדוגמא שלי – אולי יש פה בעומק מקום שמבקש קצת חופש ושיחרור מהתמודדויות – אז תחשבי – איפה את יכולה “לפנק” את עצמך ולתת לעצמך אווירת חופש מספר פעמים במהלך היום:

האם בהפסקות של 5 דקות ביום בהן את ‘מפנקת’ את עצמך בקריאת ספר או באכילת משהו שאת אוהבת, האם ה”חופש” שאת זקוקה לו יורגש ע”י צביעת מנדלות חצי שעה ביום?

כל נקודה מהותית אליה הגעת – חשבי איך את נותנת לה מענה – ואז אולי, הצורך בהסרת הגרביים או התמקדות בשיער – ירגע בעז”ה. את אותו תהליך מציעה לך לעשות לגבי השיער – יכול להיות שתגלי שבעומק יש שם משהו אחר לגמרי – ממליצה לך מאוד לנסות לבחון את זה.

לגבי האינטרנט: שאלת “מה הסיפור עם אינטרנט” – בקצרה ובכלליות אני אגיד שלהיכנס לאינטרנט, ובפרט לאינטרנט לא מסונן זה כמו לתת לילדון שובבון בן שנתיים על גג של בניין בן 100 קומות בקצה הגג ללא מעקה!

להסתובב ולהתפעל מהמרחבים והבריזה הנעימה ולהיות נאיבי לחשוב שאם אין מעקה – זה לא בעייתי ולא יקרה כלום – את הרי מבינה שזו סכנת נפשות אמיתית לחשוב ולהתנהג ככה – נכון?

כתבת מה הבעיה באינטרנט, וציינת שאת מדברת על מכשירים מוגנים “רק” עם ווטסאפ ומייל.

תראי, בדורות האחרונים היתה הרבה התקדמות טכנולוגית מואצת מאוד – מה שלא השאיר ליצר הרע ברירה אלא להתקדם ולהשתכלל בתכסיסים שלו – והרבה פעמים הוא מציג לנו פיתויים בגירסה של “רק” (כמו עם חוה “רק לנגוע בעץ הדעת זו לא בעיה”)– את יודעת כמה פיתויים יש בווטסאפ תמים?

אפשרות של חלילה להצטרף בתום לב ממש לקבוצות לא מתאימות, להיחשף שם לתכנים בעיתיים, קשרים בעיתיים?

אותו הדבר במייל – יש קבוצות וצאטים ובכלל – הפלטפורמה הכתובה היא הרבה יותר “מאפשרת” משיחות טלפון שהן יותר רשמיות.

חשוב מאוד להתייחס לכל המכשירים החכמים והמחשבים המוגנים ואמצעי התקשורות והפלטפורמות השונות בכבדהו (כי אי אפשר בלי) אבל עם הרבה הרבה חשדהו!!

ואני לא מדברת רק על תכנים בעיתיים או קשרים לא ראויים שיותר קל להתגלש’ אליהם דרך הערוצים הכתובים הללו או דרך הרשת– אני מדבר בראש ובראשונה על כל הזמן שמאבדים בהם!

אנשים מספרים ששנייה ניגשו למחשב לבדוק מייל – והנה כל הבוקר עבר והם רק ענו למישהו וקראו מייל ובדקו משהו וכו’ – והזמן – הוא המשאב היקר ביותר שיש לנו כידוע.

אינני מורה הוראה, ואינני יודעת מה הצורך שלך בכל פלטפורמה או אמצעי תקשורת: רק חשוב שתדעי שהאינטרנט וכל המסתעף לו כמו אפליקציות או פלטפורמות תיקשורת שונות נראים תמימים אולם חשוב מאוד להתייחס אליהם מאוד מאוד בזהירות,

להיזהר מתכנים ומקשרים בעייתיים ולא פחות – מההתמכרות הנוראית שבקלות מתגלשים אליה.

הרבה אנשים היום, בגלל הזמינות הגבוהה שמתאפשרת לנו, ובגלל אורח החיים שנכנס לכל מקום, אינם מסוגלים לשהות עם עצמם,

מחוברים רוב שעות הערות שלהם לעבודה וחברה ועלולים לאבד את הדבר היקר ביותר – אותם בעצמם.

דווקא כי אנו בגלות והכל ממכר וסוחף ומסקרן ומלא מידע ואינפורמציה ואפילו רכילות. שומר נפשו ירחק וייזהר ויידע שלא מדובר ב”סתם אינטרנט”.

מאחלת לך יקרה, עוד שנים רבות של היצמדות לאמת האלוקית הנכונה, שנים שלא תהססי מלברר את האמת הנכונה לך ולהיצמד אליה והכל מתוך בריאות, שפע, שלווה ורוב סיעתא דשמיא

רותי

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

5 תגובות

 1. ענית לשואלת אבל ענית ממש לי במיוחד על 2 הנקודות שהעלית כשאלה, וחיזקת אותי לגבי האינטרנט, אולי אני יחפש איזה הדרכה או משהו, אני עמוק בפנים…
  תודה רבה

 2. חן חן על האתר הנפלא והתשובות המדהימות.

  נקלעתי במקרה לכאן, והתשובה היא באמת נפלאה, אבל היא נוגעת רק בפן ההשקפתי / מוסרי. אני רק רוצה להעיר מהפן ההלכתי, בנוגע לשאלה שעוסקת בגרביים / שיער פזור / אינטרנט מסונן. מצער אותי לקרוא שבת ישראל סובלת כל כך מדברים שבעצם אין בהם שום איסור מעיקר הדין (למעט גרביים שבהם הדין תלוי, כדלהלן). ההחמרה היא נחמדה למראית עין, אבל בטווח הארוך היא עלולה ליצור נזק.

  א. מעיקר הדין וכפי שהתקבל להלכה ע”פ רוב הפוסקים, יש לשים לב שהחצאית תכסה את הברך בכל מצב (עמידה, ישיבה, עליה לאוטובוס וכדומה). אך אין צורך בגרביים. כך דעתו של המשנה ברורה, ולפניו – הפוסק המפורסם “פרי מגדים”, וכך פוסקים רוב הרבנים כיום. היות ומנהג בנות ישראל הכשרות הוא להוסיף גרביים – למרות שהגרביים דקות ושקופות, או בצבע רגל – ההלכה היא שצריך גם להוסיף גרביים (הגר”מ פיינשטיין – שו”ת אגרות משה אבן העזר חלק ד’ סימן ק’), אבל במקום בו לא נוהגות הבנות ללכת עם גרביים – אין חיוב מעיקר הדין ללבוש גרביים! (הגרש”ז אויערבאך – בספרו מנחת שלמה חלק ב’ סימן ק”ג אות ט”ו, ובספר “מעדני שלמה”). מתשובתה של השואלת אני מתקשה להבין כיצד הנשים הכשרות במקומה נוהגות, אבל כך צריך לנהוג.

  ב. לגבי שיער פזור – דעת רוב האחרונים שמותר מעיקר הדין לרווקה ללכת עם שיער פזור (כמובן, לא בתסרוקת חריגה ובולטת). כך הביא הגר”ע יוסף (שו”ת יביע אומר, חלק ד אבן העזר סימן ג). רק המגן אברהם נקט בשיטה שצריך לאסוף את השיער, וגם הוא יודה בזמננו להקל (שם). אמנם הסמינרים ובתי הספר הנפיקו תקנונים שצריך ללכת עם שיער אסוף – ולהבדיל גם בצה”ל זה התקנון לחיילות – אבל אין לזה שום קשר להלכה, פשוט כך נוח להם להסתדר עם הבנות.

  ג. רוב ככל גדולי הדור התירו אינטרנט מסונן, ובכלל זה – סלולרי מסונן למי שצריך את זה. בת שבמשפחתה לכולם יש סלולרי מסונן ומוגן – אין שום סיבה הלכתית שלא יהיה לה גם, אם היא מעוניינת בכך! יש להסביר לה את הסיכונים וההשלכות, יש להדריך אותה לא להצטרף לקבוצות וכדומה, אבל אין שום סיבה למנוע ממנה!

  כפי שכתבה השואלת, יש בנושא הזה שטיפת מוח בלתי פוסקת, ומציירים זאת לבנות כשטן הכי גדול כאשר בעצם רוב גדולי הדור התירו (מתוך ראיה למרחוק שאם לא נתיר, ילכו כולם לאינטרנט פרוץ), ואף מתבטלים שידוכים בגלל זה – כאשר בחור ישיבה תמים פולט לתומו שאולי הוא יחזיק סלולרי מוגן ומסונן, אם יזדקק לכך. יש לדעת כי מבחינה הלכתית אין בזה שום איסור, וכך פסקו גדולי ישראל!

  1. צריך לקחת אחריות כשכותבים הלכות.
   לכשעצמי אני מאוד אשמח אם ההלכה כדברך כי היא מקלה עלי. שאלתי היא אם יש לך מקורות יותר מדוייקים למה שאמרת ששיער מותר כשזה לא חריג.
   ואותו דבר לגבי גרביים.
   זה כאילו שאם אני גרה בבני ברק אז אני צריכה לשים גרביים אבל אם אני גרה בפתח-תקווה אז לא.
   (מעיקר הדין)

   תודה

   1. יש נושא של דת יהודית שהסכימו לזה הפוסקים שמעבר למקומות שמוגדרים “ערווה” יש מנהג צניעות שנהגו בנות ישראל וכידוע שזה לפי המקום והמנהג באותו דור וזמן, אבל זה נימדד לפי בנות ישראל הכשירות כלומר אלו שיראת שמים זה נושא בחייהם ולא כל הרחוב בכללותו, ולכן גם בפתח תיקווה ככל הידוע לי מי שמגדירה עצמה “כשירה” ויראת שמיים תופס מקום בחייה היא המדד ולא כל הרחוב, ונראה לי שזה גם הענין לגבי שיער פזור גום לגבי גרביים, וכמובן שדת יהודית היא חובה הלכתית לגמרי, וזה
    גם הנושא בסוג הפאה, מה הסטנדרט של ה”כשרים” ולא כל הרחוב, וזה הלכה מעיקר הדין אני מדגיש. ועדיין צריך לשים לב שלא יהיה בולט מידי בעין.
    בהצלחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

איך לא נפחד מהמוות אם יש מצב לגיהנום?
תודה שיש כאן מקום לשאול- יש לי שאלה, יש לי פחד גדול מלמות , פחד שמורכב מהמון נקודות כמו החוסר וודאות , כמו האיבוד שליטה , כמו לא להגשים את עצמי ועוד ועוד. ככל שעובר הזמן אני מבינה, שכשאדם מפחד ככ למות, הוא הרבה פעמים לא זוכה לחיות.. כי הוא...
עבודה עם גברים שגורמת לי לחששות
אני מרגישה רגשות אשמה כלפי עצמי. לפני כחצי שנה התחלתי לעבוד בחברה חרדית שאומנם שומרת על כללי הצניעות אך בהחלט יש הרבה שיחות עבודה בין הגברים והנשים. אני לא עבדתי בעבר בעבודה שדרשה ממני שיחות עם גברים וכעת אני נדרשת לבצע לא מעט שיחות כאלה. לפעמים בצוות ופעמים בפגישות יחידניות...
יש לי נקיפות מצפון שאני גולשת באינטרנט בזמן העבודה
אני עובדת בהייטק. נחשבת לעובדת מוערכת. אבל יש ענין שטורד רבות את מנוחתי ואינני מעזה לשתף איש: במסגרת שעות העבודה אני מוצאת את עצמי שעות רבות מבזבזת בגלישה באתרי חדשות, מייל, רשתות חברתיות ותוכניות מענינות כמו הידברות וכו. (האינטרנט מסונן ואי אפשר בלעדיו לגמרי בעבודה) קשה לי להתרכז במשימות ובכל...
אם אני בונה אתרים באינטרנט אני מכשילה?
אני בחורה בת 20 לומדת באחד הסמינרים הטובים ביותר בירושלים לומדת במסלול גרפיקה. אחד מהדברים שאנחנו לומדות במסלול זה לבנות ולעצב אתרים לאנשים. בלימודי קודש אנחנו לומדות כמה הטכנולוגיה היא מסוכנת וכמה היא ממכרת בין היתר כמה היא אסורה. מה שקרה שנוצר לי ולחברותי דיסוננס נורא גדול בין מה שאנחנו...
מה המקום של אשמה ביחס לנפילות?
ראיתי הרבה פעמים בכל מיני ספרים שכשאדם נופל אז לפני הנפילה הוא צריך להילחם ולנסות וכן’ אבל אחרי הנפילה הוא צריך להאמין שזה משמיים ושאלתי איך זה מסתדר עם זה שהכל בידי שמיים חוץ מיראת שמים? וכל הבחירה הנתונה ביד האדם ואגב אשמח מאוד להתייעץ אם מישהו תורני בנושא הזה...
התחתנתי ועדיין יש לי ניסיונות...
אני נשוי טרי חודש פלוס וכבר קרה לי פעמים תוך השבוע אחרון רצון חזק להכנס לאתרים עם דברים אסורים אין לי מושג מה אני מחפש שם בבית יש לי אשה יפה מאוד טובה חכמה נעימה לא מבין למה זה ככ חזק הנטיה. והכי חשוב לי לדעת האם אם אני לא...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן