The Butterfly Button
יצאתי מהישיבה-מה עושים עכשיו?

שאלה מקטגוריה:

ראשית אפתח בזה שאני אוהב לקרוא את הפניות הרבות וכן את השאלות האמיתיות המגיעים מלב נכון
ועכשיו אגש לעניין אני בחור ישיבה שהועף מהישיבה ולא יודע מה לעשות הלאה
אני בחור עם ראש טוב ולמדתי והייתי בחור מצוין אך חוויתי קצת ירידות
עד שעכשיו בתקופה שמסובכת לכולם בגלל המלחמה
אני מוצא את עצמי מחוץ לישיבה בה גדלתי שלמען האמת גם אני לא נהנתי בה כל כך וכעת איני יודע מה לעשות
האם ללכת למסלול צבאי ולאמץ מסלול חרדי מודרני ? אולי לעשות שירות אזרחי?
או שמא לחפש איזו ישיבת קיבוץ ממוצעת ולהעביר את הזמן שם עד החתונה?
יש לציין שאיני רוצה להתחתן כרגע וגם לא רואה אותי כאחד כזה.

תשובה:

שלום וברכה לבחור היקר

קראתי את שאלתך לעומקה כולל את הכאב הפנימי שלך ממצב מורכב וחסר בהירות שאתה נמצא בו.

מצבך הנוכחי אליו נקלעת יכול להיות נקודת משבר ויכול לההפך לנקודת זינוק, הכל תלוי בהחלטה שלך, אם תאמין באמונה שלמה שהקב”ה הביא אותך למצב הנוכחי ולא הגעת אליו במקרה כי התרחשו כל מיני אירועים אז הימים האלו עתידים לשנות לך את החיים בס”ד.

אתחיל בסיפור אישי, בהיותי בגיל 14 נסעתי יחד עם אבי לאחד מגדולי ישראל זצ”ל כי אבי רצה להתייעץ איתו במשהו אישי, אני עמדתי בצד והמתנתי שיסיימו את השיחה, כשהם סיימו אותו גדול שהכיר אותי קרא לי בשמי ושאל לשלומי, עניתי לו שברוך ה’ הכל בסדר, ואז הוא הביט בי בעיני הקודש היוקדות שלו, ושאל: “אתה נהנה ללמוד בישיבה שאתה נמצא שם עכשיו?” עניתי בגמגום שכן, על אף שהיה קשה לי מאוד שם מסיבות שונות, והוא חזר על השאלה שוב, ואז עזרתי אומץ מול עיני אבי המשתומם ו עניתי: רע לי מאוד שם! אבי שלא חלם שרע לי בישיבה שאני לומד נהיה חיוור (בעבר היה פחות מודעות לנוחות של בנים במוסדות…), אז אותו גדול אמר לי משפח שחקוק לי בנשמה: “אין אדם לומד אלא במקום שליבו חפץ- אם לא טוב לך שם אז ליבך לא חפץ להיות שם ואסור לך להמשיך שם” הסיפור הזה מלווה אותי בחיי רבות בשאלות חינוכיות שונות.

אתה מעיד בעצמך שלא נהנית בלימוד בישיבה, זאת אומרת שהיית אמור לעבור משם מזמן, המשכת שם כי פחדת לקום ולעזוב או סיבות דומות, והנה ההשגחה המופלאה סדרה לך את רצונך כמו שכתוב “רצון יראיו יעשה” ואתה עזבת את הישיבה ועכשיו אתה בפרשת דרכים חשובה בחייך לאן להמשיך

1. להעביר את הזמן ולהתחתן

2. ישיבת קיבוץ

3. צבא עם מסלול חיים שונה ממה שהכרת (מודרני כהגדרתך)

אתה מציין שאתה לא רוצה להתחתן בשלב הזה, וגם בשאלתך אתה מציג את ישיבת קיבוץ כמשהו שפחות מתאים לך ובהתחשב בכך שציינת שבישיבה שהיית גם לא נהנית אז אתה משאיר לכאורה אופציה אחת של צבא עם מסלול שונה מחייך.

צריך להקדים ולומר שאין בדברינו פסיקת רב ותמיד שווה לגשת לקבל ברכה מרב לפני כל צעד שכזה (לבחור את הרב המתאים והמבין, ויש הרבה כאלו, אם תחפש), מה גם שכל בחירה בעת הזו היא בעלת משקל רב בעתידך, ולכן לפני כל הכרעה שווה לעשות עם עצמך שוב חושבים על מנת שתהיה שלם בהחלטתך.

אבל אני חושב שיש פה פתרון נוסף שדלגת עליו, לימוד מקצוע משולב עם לימוד תורה, ואל תתפלא שאני שב ומציע לימוד תורה על אף האמור שזה משהו שאתה פחות התחברת אליו בישיבה, כי עצם ההחלטה ללמוד מקצוע בכוחה לתת לך אנרגיה למלא את המצברים הרוחניים שלך בלימוד תורה היות ואת עוסק בעוד דברים, כל עוד אתה עוסק רק בלימוד תורה אז המציאות שתיארת היא קיימת, אבל כשמתחילים לשלב יש מקום בנשמה לעוד רוחניות. מניסיון.

הפרקטיקה של הרעיון הוא ללמוד במכללה תואר ראשון עם בגרויות, או לימודי מקצוע אחרים ולשלב עם זה לימודי תורה, אפילו ישיבתיים, יש היום מגוון מסלולים שמאפשרים את זה, ואם תגיע לכ30 שעות שבועיות של לימוד תורה אז אתה זכאי גם למעמד של תורתו אומנותו יחד עם הלימודי מקצוע, ה30 שעות הללו אינם רק חוקיות אלא גם ובעיקר מוסריות, אם אינך בן ישיבה עוד, חובתך לשרת בצבא כדברי גדולי ישראל כמרן הרב שך זיע”א, אך אם תשמור על 30 שעות שבועיות לצד תפילות במנין ואורח חיים ראוי, אתה בהחלט יכול לחפש מסגרת משלבת.

אם אתה מרגיש שלא תצליח, שם תצטרך לבחור במסלול צבאי, אבל גם שם אתה לא חייב לרוץ לקרבי, ישנם מסלולים שתוכל ללמוד מגון מקצועות ולשרת בהם וזה תלוי בפרופיל הצבאי שלך ככל שהוא יותר גבוה הדרישה תהיה שתלך לקרבי, אבל אם אתה מתחת לגיל 19 תוכל להשתלב באחת מישיבות ההסדר החרדיות טכלנוגיות (דרך החיים גן יבנה, ברקאי חיספין, חדוותא) ושם תלמד תשלים בגרויות ותלמד מקצוע ותשרת במקצוע שלמדת, ותקבל הדרכה לגיוס שזה חשוב מאוד מאוד.

בתוך כל המסלולים שאנחנו מדברים אתה לא בהכרח צריך לשנות אורח חיים למודרני, זו החלטה רק שלך, אם תגיע מפוקס ומוכן מה אתה רוצה לעשות בכל אחד מההצעות שהצעתי פה, תוכל להישאר מי שאתה עכשיו רק עם קצת יותר סיפוק בחיים ופרספקטיבה רחבה, אבל כאמור זו החלטה שלך ורק שלך.

יחד עם זאת ייתכן שלא התנסת בסוג מסלול נוסף של לימודי הלכה למיניהם: רבנות / דיינות/ לימוד שחיטה/ כשרות/ מילה ועודף, זה עולם מרתק, שניתן להגיע בו למספר תעודות ומבחנים ולמידה משמעותית, אבל זה כבר תלוי אישיות וסגנון.

ידידי היקר אתה עומד בפרשת דרכים שעליה נאמרה המשנה באבות: ”רַבָּן גַּמְלִיאֵל בְּנוֹ שֶׁל רַבִּי יְהוּדָה הַנָּשִׂיא אוֹמֵר, יָפֶה תַלְמוּד תּוֹרָה עִם דֶּרֶךְ אֶרֶץ, שֶׁיְּגִיעַת שְׁנֵיהֶם מְשַׁכַּחַת עָוֹן.“ העוון במקרה שלך יכול להיות עוון של עצבות, של בטלה, של להעביר את הזמן, והתיקון שלך זה תלמוד תורה עם דרך ארץ, עם משהו נוסף שיתן לך חשק ופרנסה לחיים- החל משילוב קודש ומקצועי, דרך שרות צבאי או ישיבת הסדר חרדית, וכלה בלימודי הלכה דיינות וכו’- בידך הדבר.

שא תפילה כנה לבורא עולם שידריך אותך לשלום לעצה טובה ונכונה, וזכור כל שינוי שאתה עושה לא בהכרח מחייב אותך להיות מודרני, או משנה אורחות חיים, אתה יכול לשמר על מי שאתה, על אופי חייך ומשפחתך בהווה, הכל תלוי בהחלטה שלך.

אברהם

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה עושה בחור שלא מתאים לישיבה?
אני בחור חרדי (לפחות מבחוץ) בן 18 אוטוטו 19. האמת אני לא יודע מה לשאול אני מאוד מבובל ומלא שאילות אני מבקש סליחה מראש על ניסוח השאלה אני ינסה לכתוב לכם כמה שיותר כדי שתוכלו להבין אותי. אז ככה בצעירותי בת”ת הייתי מהטובים ביותר בכיתה הייתי מקבל מאה בציונים מכבד...
ירידה רוחנית לפני חתונה
אני שלושה שבועות לפני חתונה. ציפתי להיכנס לחתונה מתוך עבודת השם מתוך עליה רוחנית ולא ירידה. אלא שאני מרגיש חוסר חשק לתפקד אני קם מאוחר בקושי לומד ובעקבות זאת חושש מהעתיד- איך אקים בית של תורה. זה מאוד מתסכל. ואני מאוד מפחד שלא אצליח ללמוד בכולל ושלא אנהל סדר יום....
חסר ביטחון ומתלבט איך להתקדם מפה
הנני בחור שמרגיש קצת מועקה ותחושת בודדות. הייתי בחור ישיבה מאוד מצליח ועם הרבה לימוד טוב בישיבה שלפני הישיבה הגדולה שהלכתי, והנה אחרי כמעט 5 שנים בישיבה אני הרגשתי כבר מזמן ומרגיש גם כעת תחושה ענקית של פספוס וחוסר ניצול זמן. כל חבריי לישיבה התקדמו בעלייתם ברוחניות וכן מקצתם גם...
אני מחוברת לתורה? מוכנה לחג השבועות?
הנה שבועות מתקרב ואני ניצבת שוב פעם מול עצמי האמיתי שלא מחובר לתורה, לא מחובר ללימוד תורה. אני אישה מאמינה, חרדית, מנסה ככל יכולתי לקיים מצוות קלה כבחמורה. חלקן מתוך יראה, חלקן מתוך הרגל, חלקן מחיבור למצווה, חלקן מחיבור לה’ ועל חלקן גם פחות מצליחה להקפיד. אבל לפני שבועות, כשעם...
אני יודע את החומר בישיבה אבל אני לא מאמין בעצמי
אני לומד בישיבה קטנה שיעור ג יש לי עוד מעט מבחנים בישיבות גדולות ואני מרגיש שאני יודע את החומר אל לא מאמין בעצמי יש לי חששות מה יקרא אם אני יטעה בשאלות שישאלו אותי במבחן קבלה או שישראל אותי המשגיח שאלה שאני לא ידע מה לענות לו אני מפחד שאני...
הצלחה בלימוד התורה באמת לא קשורה לכושר האינטלקטואלי?
רציתי לשאול בנוגע לאמירה נפוצה אצל רבותינו שהצלחה בלימוד התורה אינה קשורה ליכולת החשיבה אלא רק לרמת ההשקעה וההתמדה, בפועל ראיתי אנשים יחסית טיפשים ששנים מנסים ללמוד כראוי ובקושי רב מתקדמים, רציתי לשאול באיזה שלב כבר אפשר לראות את מה שדובר בו ושומעים בסיפורים על רבנים שונים? במציאות אני לא...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן