The Butterfly Button
הילדה לוקחת לנו כסף מהארנק

שאלה מקטגוריה:

בתי בת ה13 גונבת מאיתנו כסף מהארנק כמה פעמיים בסכומים בין 50 שקל עד 300 שקל! כיצד עלינו לנהוג ולטפל בה?

תשובה:

הורים יקרים!

אין לי פרטים רבים בשאלה ולכן אמקד את התשובה בנושא הכללי: מדוע ילדים לוקחים כסף ללא רשות, ומה ניתן לעשות במצב כזה?

אחד הכלים המרכזיים שיש בחינוך, ואולי העיקרי שבהם, הוא האהבה. האהבה הנכונה והמדויקת ביותר, שהיא גם האהבה היחידה החשובה לענייננו, היא אהבת חינם. כלומר – אהבה ללא תמורה, אהבה שאינה תלויה בשום דבר.

אם אמא אוהבת את בתה כיוון שהציונים שלה תמיד טובים, זוהי אהבה שתלויה בדבר – בציונים – ולא אהבת חינם. אם אב אוהב את בנו כי הוא מסודר ונקי, או כי הוא לומד טוב, אז אף זו אהבה התלויה בדבר – בניקיון או בלימוד – ולא אהבת חינם.

מנגד, כאשר אב אוהב את בנו גם כשהוא אינו לומד כפי יכולותיו, אז זוהי אהבת חינם – אהבה שברור לאב ולבן גם יחד שהיא באה רק בגלל שהם אב ובן, ולא בתמורה למשהו. וכאשר אמא אוהבת את בתה אפילו שהיא לא חברתית כמוה, לא מטופחת כמוה ואפילו בלימודים היא נחשלת – זוהי אהבת חינם. אהבה ללא תמורה, רק כי הם אם ובת.

ילד מלא באהבה הוא ילד שמח, נותן, פעיל וחיוני. הדרך היחידה למלא מצברים של אהבה היא באהבת חינם. כל אהבה אחרת, זו שתלויה דבר, נתפסת כאקט מסחרי, סוג של “ביזנס” – כדאי לי להמשיך להיות תלמידה חרוצה כדי שאמא שלי תאהב אותי, ואבא שלי אוהב אותי כעת כי שיחקתי בשקט ונתתי לו לישון.

כאשר היחסים הם “מסחריים” אין אפשרות של אהבת חינם שניתנת סתם ככה לילדים, ובמצב כזה ילד עשוי להגיע למצב של לקיחה ללא רשות. לקיחה זו נעשית כדי לספק לו את המקום של אהבת חינם, ללא תמורה. כאשר היחסים “מסחריים” הילד יקבל כסף בתור פרס, ולא סתם, ללא סיבה. אם הוא לא מקבל ללא סיבה, רק כי אוהבים אותו, הוא עלול גם לקחת בלי סיבה.

בדרך זו יכול ילד להגיע למקום של לקיחה ללא רשות.

כאשר דבר כזה קורה בבית, קודם כל לא צריך לדאוג. זה רק סימן ותמרור להורה, וטוב שיש סימנים כדי לדייק את הדרך ולדעת כיצד להגיב ולפעול.

מה שמומלץ לדעתי הוא להרבות באהבת חינם בבית – מתנות ללא סיבה, ביטויי אהבה כמו “הכנתי לך את הסלט שאת אוהבת” או “היום רציתי להכין לך את הסנדוויץ’ בעצמי ולא שתכיני לעצמך”, וכן על זו הדרך. יש אינספור הזדמנות במשך היום להפגין אהבת חינם, אם במילים, אם במעשים כמו ליווי עד הדלת או כיסוי בשמיכה בלילה, ואם בחיבוק או נשיקה. העיקר שזה ישי “על ריק”, ולא כתמורה. אהבה לשמה.

כשילד יתרגל שהוריו אוהבים אותו תמיד, בכל מצב וללא קשר להתנהגות, והאהבה שהוא מקבל היא חינמית, תמידית וקבועה, הוא לא יצטרך “לארגן” לעצמו מתנות חינם, הוא ילמד לקבל אותם מהוריו וזה ימלא אותו.

זהו תהליך, דבר שלוקח זמן. תנו את הזמן לכם ולבת להתרגל למושג של אהבת חינם, לנתינה של חינם בלי תלות בדבר. בינתיים היא לא “גנבה”, היא “לקחה” כסף ללא רשות. אפשר בגיל הזה, הגדול יחסית, לתת לה במתנת חינם (לא כתמורה למשהו!) דווקא כסף, כדי שתדע ותרגיש שאתם עדיין מאמינים בה, ואין לכם ספק שזו תקופה זמנית שתעבור. כך גם תתנו לה את הכוח והאמון בעצמה להפסיק עם זה.

אני מאחלת לכם שמחה רבה בדרך זו מלאת האהבה!

תמר פ. tamarparent@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

הבן שלי לא רוצה ללכת לבית הספר
הנער שלי בן 13 לא רוצה ללכת לבית הספר ולא הולך כבר חודשיים חוץ מאשר פעמים בודדות. אני ואבא שלו גרושים בגירושים קשים משהוא היה ילד מגיל 11 וחצי הוא לא רוצה ללכת לאבא שלו ולא הולך אליו. כבר בכיתה ו’ הוא לא הלך באופן סדיר גם כי אבא שלו...
מה תפקידי כאמא כשקשה לבתי הקטנה?
היינו בערב עם המשפחה בחנוכה, יש לציין שלא נפגשים לעיתים קרובות, הבת שלי בת 4 חזרה טעונה הרגשתי שהיה לה קצת קשה וממש איך שהגענו לבית פרצה בבכי ממש אמרה שלא אוהבים אותה שמה והיא הייתה לבד ורצתה לדבר ולשחק עם הילדות ולא היה כך. היא הסתכלה עליהן ולא דיברה...
אני ראויה להיות אמא אם אין לי כוח לילדים שלי?
אני נשואה ואמא ל4 ילדים בגילאי,2 8,6,4 . הנישואים שלנו ב”ה טובים אנחנו מאוד אוהבים אחד את השניה והזוגיות שלנו טובה . אני הולכת לכתוב דברים קשים אז סליחה מראש. אני מרגישה לפעמים שאני מצטערת שהבאתי 4 ולא הסתפקתי ב2 לדוגמא . אני מרגישה שהם מעמסה מעליי ואני עוברת גם...
איך להתנהל בתקופת החגים מול הבת שלנו שכבר לא שומרת מצוות?
יש לי בת שעזבה לפני כמה שנים את הדת היא גרה בארץ אחרת וחיה את החיים שלה לעצמה אנחנו בקשר טלפוני והאוירה בינינו טובה – כשהיא מרחוק כעת היא כתבה לנו מייל שהיא רוצה לבוא לחגים אלינו אם אנחנו מקבלים אותה. היא כתבה מאוד יפה שהיא מתגעגעת לבית ולאחים ולאחיות...
תחושה של חוסר אונים מול החיים
תודה רבה שוב ושוב על המקום המבורך הזה להביע דאגות ולמצוא אפילו תשובות בשאלות שאחרים שאלו. אני יתחיל מהסוף, בת 27 אמא לשניים, נשואה לבעלי אהובי 5 שנים. אני מרגישה חסרת אנרגיה פנימית, סובלת לצערי מכל מיני בעיות עיכול שונות שנגרמו מלחץ מתמשך, חוסר הנאה ביום יום ובעיקר התמקדות באין...
הבן שלי משקר!
קודם כל תודה רבה על הפלטפורמה הנפלאה הזו, היא כל כך נצרכת, בבחינת ‘טוב המלבין שיניים לחברו..’ הבכור שלנו בן שמונה, חכם וחברותי, עם קשב וריכוז (מקבל כדור) הוא מתמודד היטב עם מעבר דירה מרוחק, והתבגר מאוד בשנתיים האחרונות. הסביבה שלו לא כל כך טובה, הילדים מגיעים מרקע מורכב, אם...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן