The Butterfly Button
דורש לדעת את האמת

שאלה מקטגוריה:

יש לי הרבה ספקות ושאלות. אני מגיע למצבים שאני רוצה להוריד את הכיפה ולחיות חיים חילוניים. תמיד יש את המצפון הזה שבמהלך השנים הדת מחדירה באדם.
אם זה לקום בבוקר לתפילה, לפספס תפילין, לשמור נגיעה,שמירת הברית וכו’.
עצם קיומו של המצפון הזה לא מוכיח שהאדם רוצה להתקרב לה’ או כל טענה אחרת. זה רק מחזק את זה שאם אדם מתרגל למשהו הרבה שנים אז אם הוא יפסיק את זה הוא ירגיש רע.במילה אחת- מצפון.
זה כמו שירגילו ילד משהוא קטן לשמור נניח שבת ויום רביעי ואז בגיל מאוחר יוצר הוא ירצה לחלל את יום רביעי נניח אז הוא יפחד או יהיה לו קשה מאוד לחלל בפעם הראשונה את יום” רביעי” כי חירטטו לו במהלך השנים
אולי הכל חארטה?
יש בי צד שמאמין באלוקים אבל לא בטוח שכל מה שכתוב בתורה זה אמת. ישנם הרבה סתירות בתורה , כפילויות ועוד ..
אני חושב שלאלוקים לא אכפת אם אני עובר על מלאכת בורר בשבת או אני חותך נייר בשבת.
פשוט צריך להיות אדם טוב ומוסרי. כמעט כל ההלכות נראות בעניי הגזמה אחת גדולה.
מה שגם יש הרבה דעות וכל אחד אומר משהו אחר.

בעניין אחר, זה שאני לומד תורה- גמרא- איך זה משפיע על עם ישראל? מה הקשר בניהם? אני לא מאמין שזה שאני לומד באמת שומר עלינו. תראו מה קרה בשבועות האחרונים במדינה.. אם כבר אפשר לומר שזה משפר את המוסריות של האדם..
אם התורה ואלוקים זה האמת אני אשמח להדרכה מהתחלה, מהוכחות לקיומו של הקבה ועד למה צריך לקיים ולחיות כל חיי חיי תורה.

תשובה:

שואל יקר

אני מאוד מבין את הבלבול שלך משום שכפי שאתה מפרט – יש כל כך הרבה נושאים לדון עליהם, וגם הרבה דעות ושאלות לכאן ולכאן, ואיך אפשר להתחיל להתשלט על כך כך הרבה נושאים?!

ואכן אתה צודק, אי אפשר בבת  אחת ועל רגל אחת ללמוד הכל, וכמו שאתה מסיים – למעשה את רוצה “הדרכה מהתחלה”, “מההוכחות לקיומו של הקב”ה ועד ל”למה צריך לקיים את כל התורה”.

אבל לפי הניבט בין השורות ניכר שאתה בחור חכם וחושב, ולכן אתה בוודאי מכיר בכך שמדובר במשימה ארוכה שדורשת הרבה השקעה – כדי ללמוד את כל יסודות התורה מתחילה ועד סוף, צריך ללומדה כמה שנים. וברור לי שכיון שהנושא בוער בך, לא תנוח ולא תשקוט עד שתברר את הדברים, אבל כיון שגם אני חוויתי תקופה כזו אשמח לשתף אותך בתובנות שעלו לי.

א. מומלץ להפריד בין שאלות שכליות לתחושות רגשיות. בשאלתך אתה עובר בין קשיים רגשיים (עליה רוחנית, ירידה רוחנית), לבין שאלות קונקרטיות שאפשר לברר ולהגיע להסכמה רחבה.

אתה מתאר את המצפון והחשש שבעצם אולי אדם רוצה לשמור מצוות רק בגלל ההרגל ו”אם יפסיק את זה הוא ירגיש רע”, ומצד שני אתה מבקש תשובות שכליות והוכחות.

ולכן כדאי שתשב עם עצמך ותברר עם עצמך מה באמת חשוב לך: “להרגיש טוב עם עצמך” וללכת אחרי הרגשות שיום אחד קוראים לך “להתחזק ברוחניות” וביום אחר הם קוראים לך “להוריד את הכיפה ולחיות חיים חילוניים” – או שאתה רוצה לשלוט ברגשות שלך.

צריך לזכור ששליטה על הרגשות זה אומר לברר טוב מה נכון לעשות ובשעת מעשה להתעלם מהרגשות, כמו אנשי ההצלה והרפואה שנתקלים בימים אלו במחזות קשים אבל הם שולטים ברגשות, הם מבצעים בדבקות את מה שלמדו לעשות כ”הדבר הנכון” ומתעלמים מהקושית ולא נותנים לתחושות להזיז אותם.

ב. כדאי ללמוד לבצע שימוש חוזר בעבודה של אנשים אחרים, אם נמשיך בדוגמה של אנשי הרפואה, הם לא לומדים את תורת הרפואה וגוף האדם – משלב ההוכחות לקיום הגוף, או הבנה טכנולוגית כיצד פועלים המכשירים האלקטרונים שבעזרתם הם מודדים לחץ דם, מבצעים “שוק חשמלי” וכדומה. כי לימוד כזה הוא מיותר אחרי שאנשים אחרים כבר למדו וחקרו ובנו ממכשירים.

וגם אנחנו האנשים הרגילים – כשאנחנו זקוקים לטיפול רפואי, אנחנו לא הולכים לאוניברסיטה ללמוד את כל תורת הרפואה ולהוציא תואר ד”ר, אלא מבררים על איזה רופא אפשר לסמוך ואיזה טיפול כדאי לבצע, כך גם בעולם היהדות לא צריך להוציא תואר ביהדות כדי לשמור תורה ומצוות, אלא מספיק לברר ולמצוא אנשים שאתה סומך עליהם ולפעול על פיהם.

המון הצלחה

מתי

mati@akshiva.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

יצאתי מהישיבה-מה עושים עכשיו?
ראשית אפתח בזה שאני אוהב לקרוא את הפניות הרבות וכן את השאלות האמיתיות המגיעים מלב נכון ועכשיו אגש לעניין אני בחור ישיבה שהועף מהישיבה ולא יודע מה לעשות הלאה אני בחור עם ראש טוב ולמדתי והייתי בחור מצוין אך חוויתי קצת ירידות עד שעכשיו בתקופה שמסובכת לכולם בגלל המלחמה אני...
אני שוכח כל מה שאני לומד!
רציתי לשאול לגבי לימוד תורה אני מרגיש שכל מה שאני לומד אני שוכח דבר זה גורם לי לתסכול איך זה יכול להיות שאני שוכח את מה שאני לומד אני קובע כל יום לימוד תורה בגמרא והלכה אבל פשוט שוכח את מה שאני לומד זה קצת גורם לי לתסכול איך זה...
לקחת כסף מהמדינה שלא כדין זה מותר?
לאחרונה עזבתי את מקום העבודה ואני זכאי לדמי אבטלה. יש לי אפשרות להרשם כאברך כולל בתקופה הזו והקצבה החודשית תועבר ישירות לכולל כתרומה. אציין כמובן שאיני מתכוון ללמוד בכולל הנ״ל. האם ראוי לעשות זאת?
רוצה ללמוד ולהספיק כמה שיותר ולסיים ש"ס
אני בחור בן 16 בקרוב אני עומד לסיים את השס אני מחר מסיים מסכת חולין אני כבר 5 שנים לומד את השס בגרסא ולא מעמיק ולא עושה חזרות רק מסכתות מאוד ספציפיות שכן יש לי עליהם חזרות ואני זוכר מהם יותר מהשאר שנה שעברה התוודעתי ללימוד טוב שכולל שקלא וטריא...
לא מבין את הגמרא ! איך אוכל להתחבר אליה?
אני לומד בישיבה תיכונית חרדית בסך הכל טוב לי שם אבל יש לי שאלה שמטרידה אותי יותר מדי והיא: כל יום שאני יורד לסדר בוקר להכין את מה שילמדו בשיעור אני ניכנס למין תיסכול שאני לא מבין כלום ממה שאני לומד, במלים אחרות אני מרגיש כמו בול עץ שיושב מול...
יתאים לי ללמוד תורה לאורך כל היום?
ראשית תודה על הפלטפורמה המיוחדת הזו. האפשרות לשאול שאלות כבדות משקל ולקבל מענה בהיר ומחזק וכל זאת לגמרי בחינם אינה מובנת מאליה. . אני נשוי + ילד. התחתנתי בגיל מבוגר יחסית עם אישה מיוחדת ואצילית (לא מושלמת אבל בהחלט אישה טובה. זה לא שאני מושלם, כן? 😉 ). כשהכרתי את...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן