The Butterfly Button
גנבו לי את החבר שלי!

שאלה מקטגוריה:

יש לי חבר מאד טוב ממש חבר נפש שאנחנו לומדים המון ביחד מדברים על הכל ועוד ועוד אבל לאחרונה מישהו אחר מתחבר אליו וזה גורע מאד בקשר שלנו גם מבחינת הזמן שאנחנו ביחד. לדוגמא יש לנו בישיבה בערב סדר לימוד משמונה עד תשע וחצי ואחר כך יש עוד סדר רשות שלא מוגדר בזמן מסויים מתי הוא מתחיל ומתי הוא נגמר ואנחנו חברותא בסדר משמונה עד תשע וחצי אבל עד לפני שאותו בחור התחבר אליו היינו יושבים ולומדים הרבה אחרי הסדר (עד שתיים עשרה בערך) אבל מאז שהתחבר אליו הם חברותא בסדר רשות ומאז אנחנו כל פעם גומרים בתשע וחצי בול והם לומדים עד מאד מאוחר ולפעמים גם אחרי שתיים עשרה.
או לדוגמא בארוחות לפני זה הרבה פעמים היינו יושבים ביחד אבל מאז שהוא הגיע זה לא קרה אפילו פעם אחת וכהנה עוד על מיני דוגמאות וגם מבחינת הנפש שלפני זה היינו בנפש הרבה יותר ביחד ועכשיו זה הרבה פחות שאנחנו כבר לא ‘החברים’ כמו לפני.
רק להדגיש לא נראה לי שמפריע לי חלילה זה שהוא התחבר מאד לעוד בחור ואדרבא אלא רק שזה גורע מהקשר שלנו שאנחנו כבר לא ‘החברים כמו לפני.
אשמח לקבל מענה בהקדם בתודה ענקית מראש!!!

תשובה:

שלום יקירי.

ראשית אציין כי התרשמתי מאד מיכולת ביטוי הרגשות שלך , ובעיקר מאומץ הלב בקבלת ההחלטה להעלות על הכתב ולשתף אותנו באשר על לבך.

עוד כי ניכר הינך בחור חכם ושקול הבוחן את צעדיו.

באשר לשאלתך:

קודם מתן מענה, אקדים ואציין שמניסוח שאלתך עולה כי הינך מצוי בקושי חברתי המלווה בחוסר נעימות, אך לא ניתן היה להסיק מה היא נקודת הדילמה מתוך שאלתך, ומה הן הציפיות שלך מתשובתנו , אם כוונתך למתן עצה מתאימה להתמודדות , או כוונתך להבין את הקושי בו את מצוי אך אנסה להשיב באופן מלא שבתקווה לתועלת מרבית עבורך .

בתחילת דבריך (ובכותרת אותה נתת לשאלת) ציינת כי “גנבו ממך את החבר שלך” ובתיאורך את המתרחש תיארת כי מדובר ב”חברות נפש” הבאה לידי ביטוי הן בחברות אישית, בשיחות אישיות, ושיתוף החוויות האישות והן בתחום הלימודים –”חברותא”.

בנקודה זו חשוב לעורר את תשומת לבך לכך כי ניכר כי קיימתם חברות הדוקה מאד, ממנה נתרמת מאד, אך לצד זאת ייתכן כי מסיביות הקשר וריבוי השעות במסגרת החברות והלימוד יצרה אצלך “תלות” בקשר עם חברך, עדי כדי שאתה מוצא את הביטחון והמימוש העצמי שלך תלוי בקשר עם חברך , וכאשר תמעד או תתמעט החברות אתה עלול לחוש חוסר יציבות משמעותי בעצמך שעלולה להוביל לחוסר בטחון עצמי ולעיתים אף לייאוש רב ולתסכול עמוק.

וכן עולה מהמשך תיאורך ” לאחרונה מישהו אחר מתחבר אליו וזה גורע מאד בקשר שלנו” ייתכן ואתה חש שכל נסיגה בקשר עם חברך גורעת מה הקשר “שלנו”-מ “היחד” שלכם . שזהו בעצם פגיע הישירה ב”אני” שלך , וביציבות האישית שלך .

נקודה משמעותית נוספת :

מדבריך עולה עוד כי אתה מתקשה להתמודד עם חלוקת השעות בסדרי הלימוד שחברך בחר לעצמו (ללמוד עם אחרים בזמן שלמד איתך בעבר).

וכאן אפנה את תשומת לבך לכך כי ניכר כי הינך מתקשה להכיל או שיקול הדעת של חברך ואת בחירותיו האישיות .

הבה נעמיד הבחנה (אפשרית) בין דרך ראייתך לדרך ראייתו של חברך בזה .

ייתכן וחברך מעוניין בקשר קבוע אמין ומיוחד איתך, אך בעצם בחירותיו לשינוי בחברותא בסדרי הלימוד ניכר כי הינו מעוניין בהרחבת מעגל החברים או שינוי או הוספת החברותא בסדרי הלימוד לאורך היום , וכאשר הוא בחר להוסיף או לשנות חברותא בשעות שבחר , הוא מבטא רצון לחופש בחירה אישי משל עצמו , אך בבחירותיו אלו ייתכן ואתה רואה פגיעה בערך שלו כלפיך , או ברצון להפחית את כמות הקשר שלך איתו. ואלו גורמים אצלך לתסכול רב שמבוסס על ה”תלות” שנוצרה מצידך כלפיו, אשר כל הפחתה בכמות או איכות הקשר מהווה לפגיעה ישירה במעמדך אצלו וממילא כלפי עצמך (כפי שהרחבנו) שאותו אינך יכול לשאת , אך אם נתבונן וננסה להתמקד במניע של חברך בוודאי נסכים כי הוא מבטא רצון וצורך במקום ומרחב אישי לבחור את הבחירות האישיות שלו מבלי לחוש פוגע או מפחית מערכך בעיניו וק”ו בעיני עצמך.

בסוף דבריך הינך מדגיש כי לא מפריע לך שחברך יוצר חברויות חדשות נוספות , אלא אדרבה אתה מגבה חברויות אלו אלא שזה גורע מהקשר שלכם .

אם נתבונן ונעמיק ייתכן ונבין שאכן לא רק שלא מפריע לך שחברך מקיים קשרים וחברויות נוספות אלא “אדרבה” וניכר כי אתה מגבה אותו ושמח עבורו, אלא שציינת כי זה פוגע בקשר שלכם .

וכאן ניתן שוב להבחין כי החשש שלך מתבסס על הקושי שלך לקבל ולהכיל שחברך הוא זה שבחר שהקשר שלכם הופחת או הוקטן (בכמות ובאיכות), ואלו מהווים לפגיעה ישירה ביציבות האישית שלך .

לפי העולה מדבריי ניתן להסיק שעליך לנסות לתת מקום ומרחב לחשיבה ולבחירות של חבריך , מבלי לחוות אותם כפוגעים במעמדך .(חשוב לציין כי זו תהליך שלעיתים ארוך מהצפוי).

לסיום,

אציין כי דברי מבוססים רק על פי מה שבחרת להעלות בכתב בשאלתך, והינם מבוססים על דרך החשיבה המקצועית שלי בלבד, ואין בהם פתרונות טיפוליים .

בהערצה ובידידות

אברהם ק.

rmkalimi@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מרגיש לא שייך בישיבה
אני בעל תשובה, בחודשיים האחרונים הייתי בסבב ישיבות הייתי ב-4 ישיבות לא אהבתי בכלל. עד שמצאתי את הישיבה שמאוד אהבתי והתחברתי, אני כבר לומד שם שבועיים אקסטרני. אבל יש בעיה, אני לא מרגיש שאני מצליח להתחבר לבחורים שם, אני לא מרגיש שייך.. מאוד כיף ללמוד שם, מכיר את רובם, מדבר...
חברה חולה ואני בחרדות
שלום ותודה רבה על הבמה לשאול ולקבל תשובות אני יספר על עצמי ממש בקצרה אני בת 30 נשואה שנתיים וחצי מגיל 15 אני סובלת מדיכאון וחרדות מאוד לא נעימים. לפני חודש גילו לחברה מאוד קרובה שלי סרטן ממאיר ברחם ועכשיו לצערי הרב הרופאים ממליצים לכרות לה את הרחם דחוף כי...
בלגן בחיים - בבית בחברה ובלב...
אני בת 18 וחצי הכל התחיל לפני לפני שנה וחצי כשאחותי שאיתי בחדר התחילה לסור מהדרך . הרגשתי שאם אני רוצה לשמור על עצמי אני צריכה לצאת מהחדר אז עברתי לישון בסלון כי לא היה לי חדר אחר ואחותי הגדולה (אחרת)לא הסכימה שאעבור להיות איתה בחדר וכמובן שזה היה ממש...
מה לעשות עם הקשר עם חברה שירדה מהדרך?
היי. השאלה שלי היא בנושא חברויות. אז ככה, יש לי חברה קרובה שאנחנו ביחד כבר כמה שנים. כיום יש לנו קשר ממש טוב וקרוב, לא תמיד זה היה ככה, עבדנו קשה כדי להגיע לזה. למדנו לגשר על תכונות אופי שונות בינינו, למדנו לקבל, להכיל ולהבין אחת את השנייה וזה לא...
איך עוזרים לחברה שלא רוצה עזרה?
שלום, יש לי חברה טובה שמתמודדת עם כל מיני בעיות, היא לא מאובחנת ולא מטופלת (לדעתי היא סובלת מהפרעות אכילה ו- ocd). אני מאוד רוצה לעזור לה במיוחד שאני רואה שהיא במצב ממש מסכן חיים גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית. הבעיה היא שהיא מודעת רק בצורה ממש חלקית להתמודדויות...
קשר מבלבל עם חברה שהיא גם שותפה לדירה
שלום, אני בת 25 רווקה, מגיעה ממשפחה חסידית סגורה . חויתי הרבה קשיים בבית כל שנות הבגרות שלי ולפני כמה חודשים החלטתי לעזוב את הבית ולגור בדירת שותפות. אני מרגישה שבחודשים האחרונים אני עוברת תהליך של חיפוש זיהוי עצמי, אני מנסה להבין מה אני רוצה מהחיים ומה מטרתי בעולם. מאז...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן