The Butterfly Button
אני מתמודדת עם היצרים שלי וזה קשה מאד!

שאלה מקטגוריה:

הי, שלום, טוב, קצת מביך אותי לכתוב את השאלה הזאת, אבל החלטתי שאני לא יפעיל צנזורה על מה שאני כותבת ואם תרצו לפרסם תעשו את זה אתם,
או קי אז ככה, אני בחורה בת 18, למדתי בסמינר מצוין כרגע לומדת לתואר ראשון, נחשבת בחורה טובה ושמורה. הנושא הוא בעיה שהציקה לי ולוותה אותי מאז תחילת ההתבגרות שלי והיא התמודדות עם יצר המין. כשהייתי בתיכון, הייתי בחברות מאד הדוקה שנפלה מהר למקום של מגע, בהתחלה הרשתי לעצמי חשבתי בתמימותי שזה טוב, שככה אני משחררת ושזה תחליף למגע אסור עם בן. מה שלא קלטתי שאני פועלת לגמרי מדחף, שקלטתי את זה סלדתי מעצמי אבל זה לא עזר לי להפסיק לרצות.. אני עדיין מרגישה משיכה עזה לגברים.(עברה מאז שנה..)
אבל פוחדת שהזקתי לעצמי שלא אוכל לבוא לקיום מערכת באופן נקי, אני לא מרגישה ככה, אבל, וזאת שאלה מס’ 1: האם מגע כזה יכול להרוס? אם כן מה? ואיך אפשר לתקן את זה?
שאלה שניה היא: הרי כל הנוער החרדי מתמודד עם יצר המין, אני לא יודעת איך זה עם בנים ואם מדברים אתם על זה ומנסים לעזור ולהסביר איך להתמודד, כי אני בתור בחורה הרגשתי מלוכלכת עם המחשבות האלה, כמו בן… ולא ידעתי מה אני אמורה לעשות עם זה, אז השאלה השלישית היא למה לא מדברים מה מצפים ואיך באמת מצפים מבחורים לשמור על עצמם עד גיל מאוחר כל כך? בערך 10 שנים של התמודדות!!!! ואותה שאלה בעדין יותר, לגבי בנות.

תשובה:

שלום וברכה

לבחורה נבוכה

בחורה- פלאי פלאים

מלאה כוחות חיים.

סיפור: בחור מתוק ומיוסר מתשוקה בא לרב חשוב מאוד ( השם שמור במערכת) ואמר לו: יש לי הרהורי עבירה.

שאלו הרב: מאיזה סוג? חזיר? חילול שבת?

הבחור (סמוק ומגמגם) בעיניני צניעות…

זרח הרב: או, אם כן, אלו הרהורי מצווה, שכן הרהורים אלו ידחפו אותך להתחתן, להשפיע אהבה על אשתך ולהעמיד דור נוסף לעם ישראל. היש מצוות גדולות מאלה?.

ומאז חי לו הבחור ( והבחורה שנתקדשה לו במצווה גמורה) באושר ואושר ומשכנתא עד עצם היום הזה.

אני מזמינה אותך לעצום עיניים ולדמיין את אותו סיפור איתך, מקמי שם רבנית דמיונית או אמיתית.

הבנת את הפרנציפ, אני מקווה…

כוחות החיים מפכים בך, הם התנפלו פתאום בראשית גיל העשרה, עוד לפני שהדעת כבר קיבלה אזרחות מלאה. זה גרם לאנייה שלך לסטות מעט מחוף המבטחים אליו את מייחלת להגיע ( חתן, כתובה, טבעת, ריגוש מרפרף מתחת להינומה) ולעגון באיזה אי קטן לפרק זמן.

קורה, ככה תמיד בסיפורי המסע. קורה ונגמר ועכשיו את ממשיכה את דרכך ומחפשת את החוף.

בחורות רבות מלאות באנרגית חיים מתבלבלות מעט, נראה שגם שם, בבלבול עם החברה שמרת על גבולות ונקיפות המצפון דווקא עזרו לך לשרטט את גבולות האי ולהמשיך באמצעות המצפן אל היעד. (תסתכלי באופק, יש עצי קוקוס ובננה ואפרסק…) אחרי שמגיעים אל החוף ומוצאים רב חובל לנסוע איתו בעוד תחנות דוהים לאט לאט זכרונות מאיים נדחים, זה תהליך טבעי שיקרה ויבוא, הרוח תמחוק טביעות רגליים שזכרונך מבקש לשכוח. אין טעם ואין צורך להתעקש על שכחה. זה יקרה, ואז תשכחי מה שפחדת לזכור ותצחקי ממה שייסר אותך.

את כותבת: פעלתי מתוך דחף. ברור. הדחף הזה עוד ידחוף את שרשרת הדורות שלך קדימה ועוד יניע מנועי טורבינה גדולים של עשיה, יצירה, התפתחות. אולי תבנו על קו החוף מלון? שובר גלים? נמל? בקתה לאורחים נטושים?

השם הטוב נטע דחפים בתוכינו וגם תורה וחיי עולם נטע. והורה לנו לא לברוח מן הדחף רק לתעל אותו באמצעות חיי קדושה עם בן זוג למקומות טובים.

שאלה שניה: לא רק את שואלת, אפילו חכמים שאלו. עד כדי כך שאלו, שביקשו לבטל את יצא המין. אמרו: למי יש כוח או אפשרות להתמודד עם הדחפים המתקיפים הסוחפים המעלפים המעייפים הללו. את יודעת מה קרה אחרי שגדולינו ביטלו את הדחף? העולם עמד למות, לא נולדו ביצים בלול, נשים עמדו להתייבש, שירים פסקו מנגינתם. מהר מאוד אמרו חז”ל: “חזור לך כוח העולם, חזור- ונתמודד”. אף אחד לא מצפה מבחורים ומבחורות להיות מלאכי עליון. אצל נערות תוססות במיוחד עולה הדחף עד גדותיו. אז מה? זהו מסע. כמו ללמוד ציור, פיסול, הנדסת מחשבים או סריגת מקרמה.

טועים, נכשלים, נופלים קמים ולאט לאט יוצא ציור אנושי מדהים- אישה מעובדת, אנרגטית, יפה שלמדה לווסת את האש לכיוונים של עשיה ונתינה גם בבית וגם בחוץ.

המחשבה שהיתר גורף גורם פחות עוגמת נפש היא טעות. מחקרים שנעשו באנגליה והשוו בין דימוי עצמי של נערות שהכול היה להן מותר לבין נערות ממסגרות של מסורת וחוקי הלכה, הראו תוצאות מעניינות. דווקא בנות שיש להן גבולות ושמתחנכות באווירת מסרים של פנימיות, צניעות ומתינות גילו ציונים גבוהים יותר במדדי דימוי עצמי ושקט רגשי (למרות נקיפות המצפון…) ההסבר: נערות ללא גבול עסוקות הרבה יותר בגופן, בדימוי העצמי שלהן, בתחרות על מי זכתה בבחור הכי אופנתי, ולמי יש עור פנים יותר מפתה. תתפלאי לשמוע שסוגיות מעין אלו הן מייסרות יותר מסוגיות של איפוק וצניעות. החברה המערבית- התובעת מן הבחור והבחורה להפגין ביצועי גוף וקשר בגיל כל כך צעיר דרך מודלים ווירטואליים בוטים (סדרות, רבותי, סדרות…)- היא הרבה פחות סלחנית ממלך הרחמים שאומרים לו: ” נתת בי אש, ובערתי איתה קצת יותר מידי, אז תן לי עכשיו איזון וקבל ממני: סליחה.”

כולם מרגישים מלוכלכים עם התחושות הללו בגיל ההתבגרות, לא רק חרדים. זה מביך, זה שייך לחלק הגופני שבנו וזה תמיד בראשית הדרך מרגיש כזה נמוך ושפל. יש ליהדות סטארט-אפ מימי בריאת האדם. אקזיט של תחושת השפל דרך מצוות: “פרו ורבו מלאו את הארץ.” ככה זה בכל מקום, בכל תרבות. היהדות מציעה לזה מיתון וקידוש עם הזמן, אבל אי אפשר לקפוץ בגיל 12 לגיל ארבעים. כולן חייבות להפליג בים ולהיבהל מן הסערה עד שמוצאים חבר שמוכן להתחייב ברצינות לחלוק איתך את קסם הגלים (וגם את מחירי הטיטולים וכובד שקיות הקניות).

יהי רצון

שלא יגמר לעולם מעיין החיים שבתוכך

שתמצאי חוף ורב חובל

עם שקיעות עוצרות נשימה

וזריחות של אהבה.

אתי

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

3 תגובות

  1. וואייי איזה תשובה יפה.
    אני ממש התחזקתי מהתשובה המיוחדת הזאת, נתן הסתכלות שונה על החיים.
    אחזה כיף שיש אתכם “אקשיבה”

  2. תשובה מדהימה, מדהימה, מדהימה! כל מילה פנינה. כל המחשה בינגו. כל תיאור בסלע. וזה אומר משהו נוסף: זה אומר שמשיבה כזו איכותית ויציבה אידיאלית צריכה להוות דוגמה ומגדלור לרבים כיצד לראות ולהבין נכונה את קשיי דורינו, ושרק אנשים כאלו צריכים להתעסק בהוראת והדרכת הדור שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

נעלמה לי המשיכה אחרי שהתחזקתי מהנפילות
אני בחור כבן 22 התמודדתי בעבר בנסיונות קשים של צניעות אחרי כל פעם שראיתי ברחוב מה שהו זה גרם לי להיכשל על בסיס יום יומי, עד שקראתי איזה ספר שפתחתי שסידר לי את הראש וגרם לי לחשוב ולהפסיק לקשר בין מה שרואים ברחוב לבן המעשים שנכשלים אח”כ, וככה יצאתי מזה...
קשה לי עם אבא שלי אחרי מה שראיתי בפלאפון שלו
אני נערה חרדית מבית חרדי יום אחד פתחתי את הפלאפון של אבא שלי (לא כשר) והייתה שם תמונה מאוד בעיתית מבחינת צניעות ותמיד אמרו לי שמה שההורים עושים לא קשור אלי וזה בינם לבין אלוקים אבל תכלס זה העלה בי רגשות מאד קשים כלפיו ואני אמורה לכבד אותו ואני מבולבלת...
נפילות,שידוכים, רווקות. בדידות.
אני רווק בן 25. ליטאי שעבר מסלול דיי קלאסי בעולם הישיבות- חיידר ישיבה קטנה וישיבה גדולה. התמודדתי -כמו כל בחור בגילאי ההתבגרות – עם הענין של הנפילות, ועם רגשות האשם הכל כך קשות שבאות אח”כ, ועם היצר וההורמונים הבלתי -פוסקים. התמודדתי. לא הייתי אומר באיזה פרישות יתירה. היו הרבה נפילות,...
איך עושים את המעבר הזה מרווקות לנישואין?
אני בגיל 20 לפני שידוכים בחור חרדי בישיבה כמו כולם בגיל 14-15 נחשפתי לדברים ועליות וירידות ביר״ש אבל ב״ה צולחים את זה היום כשאני חושב על שידוכים עולה בי מחשבה של איך אני מגיע למקום הזה של אחרי החתונה להיות עם אישה שכביכול גדלנו בידיעה שזה לא טוב ושמירת נגיעה...
שוב פעם נפלתי בסרטים הנוראיים האלו
לפני תקופה ארוכה עשיתי פילטר סינון לאינטרנט ומאז הפסקתי לראות את התכנים הבעיתיים שהייתי רואה . ככה כמה חודשים ”נקיים” ורגועים מבחינה מסוימת. לא יכול להגיד שהייתי ממש רגוע כל הזמן הזה אבל בגדול זה היה הרבה יותר טוב. שבוע שעבר, תוך כדי חיפוש נושא מסוים פתאום צץ אפשרות של...
האם כדי להימנע מחטא עדיף שינוי הדרגתי? זה כאילו אני מתיר לחטוא??
ראשית , תודה רבה על האתר המדהים שלכם!! כבר כמה שנים אני מתלבט בשאלה מה עדיף האם תמיד עדיף שינוי הדרגתי כדי להשיג מטרות בעבודת ה’ או שיש פעמים שצריך לעשות שינוי קיצוני בפעם אחת?{רק אקדים ואומר שאני יודע שבדברים חיוביים בעבודת ה’ למשל כמו זמן של לימוד תורה צריך...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן