The Butterfly Button
אני לא בחור סטנדרטי, איזו בחורה תתאים לי?

שאלה מקטגוריה:

אני בחור בן 27
מסיים כרגע תואר ראשון במקצוע פרא רפואי
אני בוגר ישיבה גדולה וקטנה
ומרגיש שיש לי בלבול עמוק איזה סוג בחורה אני מחפש ואיך אני מייצג את עצמי
כמו כן אני חיכיתי עד עכשיו כי הרגשתי שאני כבר לא עונה על הקריטריונים של הציבור החרדי הרגיל
ומצד שני אני לא כלכך מתחבר לציבור המודרני כי אין להם דרך ברורה משל עצמם הכוונה עם רב מורה הוראה וכו
וכל הצעד שעשיתי הוא בעצם נוגד את השקפת עומם של החרדי הקלאסי
ומצד שלישי חשוב לי להקים בית טוב של בני תורה עם ערכים טובים
ולא אחד מעופף בלי יסודות!
נורא לא קל לי עם העניין שאני תמיד צריך להסביר את עצמי למה באמת הלכתי ללמודים אקדמאים מלכתחילה

אשמח לעצה

בתודה מראש

תשובה:

שלום לך שואל יקר.

משאלתך ניכר שהינך בחור רציני הבוחר את דרכו, אינך נגרר או נשמט אחר החיים, אלא אתה הוא זה שמכתיב לחיים את הדרך שתלך בהם. בחרת ללכת ללמוד מקצוע כדי למלא את נפשך, ולפרנס את משפחתך בכבוד, וזה דבר חשוב מאוד.

ניכר גם מאוד, שעל אף שעזבת כביכול את המסלול התורני הקלאסי, אתה ממשיך להתעניין לרצות ולשאוף מאוד להיות יהודי טוב הגון ירא שמים ושומר הלכה. וזה דבר חשוב עוד יותר, ואולי הדבר החשוב ביותר ליהודי.

ועל אף שיש לך התלבטויות והתחבטויות כאלה ואחרות בנוגע לעולמך הרוחני, אין זאת משום שאתה חסר במשהו, אלא משום שכך דרכו של האדם היהודי, שנפשו שוקקה להתקרב לה’, ותמיד יחפש ויתור את הדרך הנכונה לדרוך בה כדי לצמוח רוחנית ולהתקרב לה’.

מדבריך אני למד, ששאלתך אינה רק איזה סוג בחורה לבחור בה להקים איתה בית בישראל. השאלה שלך היא כלפי עצמך איזה איש להיות, וממילא איזה בית לבנות, וממילא לאיזה בחורה להינשא. וזו באמת שאלה חשובה מאוד יסודית ולא קלה כלל. ולכן על אף שהשאלה המעשית ששאלת היא בדבר בחירת בת זוג, אני אפתח בנושא הזה של עצם המעמד המגזרי שלך, כי אני חש שהפתרון שלך לבחירת בת זוג זקוק קודם להגדרה אישית שלך.

אנסה ככל האפשר לחשוב יחד איתך, איך לתת לך תמונה וכלים לדרך סלולה יותר בעליה.

אם אני מנסה להכנס לנעליך, לתחושותיך, למצבך, אתה עזבת את הישיבה, עזבת את המסגרת המסודרת, הקבועה, זאת שנותנת בטחון בכך שאתה חרדי, שאתה שייך, שאתה חלק ממערכת גדולה ומכובדת.

וכעת כשהלכת לעשות את שליבך בחר, אתה מרגיש לפתע טוב מסופק וממוקד מטרה בחיים האישיים, אך בודד מבולבל ותלוש בעולם הרוחני. מצב בהחלט עדין מאוד, רגיש, ומצריך מחשבה עמוקה איך לפתור אותו.

דע לך, שמצב זה הוא מצב טבעי לאדם שנמצא ללא מסגרת, החיים שלנו הם זורמים ושוטפים,יום רודף יום, ועד שאתה מתבונן בעצמך איפה אתה ולאן אתה שייך, אתה כבר בשבוע שאחר כך.

טבעם של אנשים שהם זקוקים למסגרת, שהם חיים במסגרת, ושהם צומחים ומתפתחים במסגרת, ואם לא כן הם נאבדים להם, השגרה נדושה, והחיים נעים במסלול נטול יוזמות רוחניות, והעולם סוחף אותם כדרכו של עולם.

אם אני מבין נכון את מצבך, ואם לעצתי תשמע, עליך להכיר בכך ולהחליט החלטה בנפשך שאינך רוצה להיות כסוס שוטף במלחמה. ולשם כך עליך ליצור מספר שינויים בחייך.

ראשית, עליך למצא איזו שהיא סמכות רוחנית שתוכל להיועץ בה מידי פעם על לבטיך. זה לא חייב להיות רב מפחיד או גדול, זה יכול להיות מישהו נחמד שאתה סומך עליו ואפשר לשבת איתו מידי פעם ולדבר ולעורר ספקות וליישבם.

אולי אם יש בנמצא בסביבתך עליך למצא קהילה קטנה חמה ותומכת, שתתן לך מענה רוחני לתפילות לחגים ולסתם ימים רגילים.

דבר נוסף ועיקרי, עליך למצא מרכז לימוד, שיעור, קבוצה, שבו תחכים ותלמד איזה נושא בהלכה באגדה או בכל מה שליבך חפץ ואוהב. זה צריך להיות לימוד שמכוון לכשרונותיך ולאישיותך. אם איש עומק אתה תהיה זה קבוצת עומק. אם איש הלכה הינך, יהא זה שיעור הלכה מגוון. וכן הלאה. העיקר שיהא זה דבר שיקנה קנין בנפשך אט אט ויכבוש את מוחך לעסוק בו מידי פעם בפעם. זה ייתן לך שייכות לתורה הקדושה. וזה דבר חשוב מאוד, אם לא החשוב מכל.

אחרי שעשית כל זאת הינך פטור ממש, כיון שהדרך הזאת היא זו שתוביל אותך לאט לאט אבל בצורה בטוחה להתקדם ולהיות אדם גבוה יותר ומכוון לאמת. ומידי פעם בפעם עשה לעצמך מאזן וחשבון נפש היכן אתה אוחז ולאן פניך מועדות.

כאשר ההגדרה המגזרית שלך תהיה ברורה, שוב לא תהיה זקוק להתעסק בהסבר על מעמדך, כשתשב עם בחורה איכותית כמוך, רצינית ויראת שמים, שתרצה בך, אין בי הספק שלא תסתפק כלל מה לומר לה, אלא הדברים יצאו מפיך ישרים ונכוחים, תאמר לה כך וכך אני עושה, במצב כזה אני אוחז, בית כזה רצוני לבנות. וכן הלאה.

הביטחון שתרכוש בדרך בה אתה הולך, תגרום לכך שמהר מאד תמצא את האחת שמחפשת בדיוק בחור כמותך. המציאות היום היא לא מה שהיה פעם, ישנן בחורות רבות שמחפשות דווקא בחור כמותך. ביניהן ישנן כאלו שלא מתאימות להשקפה שלך, פחות ערכיות ממך, אבל ביניהן ישנן בחורות איכותיות וערכיות שמחפשות את השילוב המיוחד כל כך שאותו הצלחת לעשות.

דרך החיים בה בחרת, דרך של שילוב שלא הרבה הצליחו לקיים, מותירה אותך מיוחד מאחרים, הלכת בדרך שהרבה עשו כן ולא עלתה בידם, ואתה הצלחת, אני חושב שדווקא בגלל זה תהא לך אפשרות למצוא את האחת והיחידה שמתאימה לך ומחפשת באחד כמוך. לא פעם ולא פעמיים ראיתי בחיי אנשים שבחרו בדרך מסוימת, כשבתחילת דרכם הם חשבו הרבה אם ללכת בה או לא, כשנושא השידוכים עמד להם בראש מעייניהם, ולבסוף החליטו להעיז ללכת בדרך שחשקו בה, והשכילו להבין כי היא תיטיב איתם, ולבסוף הם מצאו שידוך מתאים להם דווקא מחמת הדרך בה הם בחרו, הם מצאו שידוך שחלק גדול ממנו נעשה מחמת אותו צעד שהם עשו בעבר. לצערי אני מכיר גם אנשים שלא עשו את הצעד הנכון בחייהם, והכל מחמת חשש שמא זה יזיק להם למציאת שידוך, ולבסוף כשהם נישאו הם גילו כי לבת זוגם לא היה מפריע כלל אילו הם היו עושים את אותו צעד, בינתיים הם הפסידו שנים יקרות שבהם הם לא עשו את מה שמתאים וראוי להם לעשות, וחבל.

אתה צריך לשמוח בכך שיש לך דרך אותה בחרת, ואתה הולך בה. היכולת הזו לבחור בדרך שעתידה לוטה קצת בערפל, דרך שלא קל לאחוז בה בחיי רוחניות אדוקים, ודאי הקנו בך בגרות ויכולת להחליט על מציאת בת זוג ראויה ומוצלחת לברית הנישואין.

אגב, בהקשר למה שכתבתי לך בתחילת דברי, על מציאת מסגרת לימודית שאליה תשתייך, יש בכך ערך מוסף גם למציאת בת זוג ראויה לך. כשתמצא מסגרת מינימלית שאליה תהיה קשור, שיעור, קבוצת לימוד, קהילה, שמתאימים למעמדך המגזרי, תיחשף לפתע לעוד ועוד אנשים שמקיימים חיים של שילוב כמו שאתה בחרת, כשהם יכירו אותך, יתכן ותמצא את עצמך לפתע מוצף בהצעות שידוכים של בחורות שלא תהיה צריך להסביר להם כלל את דרכך כי הן יהיו בדיוק כמותך. כך שמציאת מסגרת לימודית לא תהא לך רק לעוגן רוחני, אלא תהא לך גם מסגרת קהילתית שתספק לך דברים נוספים שבין היתר יתכן והם יספו לך גם את בת הזוג הראויה לך.

ה’ יסייעך למצא במהרה את בת זיווגך הגונה וראויה.

איחולי לך לסיום לימודים מוצלח, למציאת עבודה טובה. להצלחה בדרך שבחרת בה, כי לא קלה היא הדרך. אבל מליאת סיפוק.

וכמובן אני כאן לעזרך עוד אם תרצה.

בהערכה רבה ובברכה

דוד

DAVID924803@GMAIL.COM

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

3 תגובות

  1. יש הרבה כמוך!!
    אחותי הקטנה בת 23 ומתארת אותה סיטואציה בדיוק!
    מישהו צריך להרים את הכפפה וליצור מאגר שידוכים כזה

  2. לא חשוב מה הסיבה שבגינה יצאת ללמוד לימודים אקדמיים. הכי חשוב זה למה אתה שואף? מה אתה רוצה באמת? איזה בית תרצה להקים? עם זה תבוא לשידוכים ולפגישות.
    יש הרבה בחורות שיוכלו להעריך אותך ואת הדרך שעשית. רואים שאינך מתלוצץ, אלא אתה בחור רציני, אחראי, אז למה שלא ירצו אותך? גם בציבור החרדי יש הרבה סגנונות. תבוא איך שאתה, תשמח במי שאתה, ואל תשכח תמיד לשאוף גבוה ולאהוב את הדרך שבה בחרת. כי זה שלך, לגמרי שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מחפשת דבר שלא קיים?....
אני בחורה חרדית, קצת פתוחה, בגיל השידוכים, שאמורה להתחיל לדעת איך היא רוצה שהבית שלה יהיה ויראה, איזה בעל היא רוצה.. הבעיה היא שאני לא יודעת מה אני רוצה מעצמי. בהתחלה היו לי הגדרות מאד ברורות מה אני רוצה, מה אני מחפשת ואיזה בית אני שואפת להקים. ואז שהתחלתי יותר...
מה המקום של התלבטויות אחרי האירוסין?
בן 29 ממשפחה דתית גדלתי כדתי לאומי ובשנים האחרונות התחזקתי בדת והתפיסה שלי יותר נוטה לכיוון החרדי או החרדלי,קובע עיתים ומבין את החשיבות של לימוד תורה וכן רוצה שהילדים ילמדו במסגרות יותר תורניות ולא דתיות לאומיות. מבחינת לבוש אני מתלבש בסיגנון הרגיל מכנסיים או גינסים וטי שירט סולידים כיפה שחורה...
מה צריך להרגיש כשנפגשים?
יש לי שאלה שמעסיקה אותי מאד בנושא שידוכים השאלה היא: מה צריך להרגיש. כולם אמרו לי כשזה יגיע את תדעי. ולא. אני לא יודעת. אם נחמד לי זה נקרא שאני מרגישה? האם לחשוב עליו יום למחרת זה נקרא להרגיש? או שאחרי הפגישה צריך להיות פרפרים וכו? אני פשוט לא יודעת...
מתלבטת לגבי הבחור - האם יש בינינו פערים?
אני בת 26. חרדית בחורה ביישנית ומעט מופנמת. יצאתי לשידוכים בגיל מאוחר כי סיימתי סמינר בתחושה מאד מבולבלת – מי אני, מה אני מחפשת? חיפשתי את עצמי מאד. אפשר לומר שמצאתי. בשביל הרקע: גדלתי בבית פתוח אבל עד רמה מסויימת (רואים סרטים, שומעים מוזיקה ישראלית / לועזית), אבל הרוח וההלכה...
אכזבה עמוקה משידוך שירד
אני בחור ישיבה כבר תקופה ארוכה בשידוכים , נחלתי אכזבות רבות במהלך הבירורים פגישות וכו’. אבל בימים האחרונים קרה משהו ששבר את ליבי לגמרי, נפגשתי עם בחורה כמה פגישות, ופעם ראשונה שנהניתי מכל רגע, היתה זרימה, התחברתי, וכך גם היא נתנה את התחושה, שהיא נהנתה וכו’, לפני כמה ימים קבענו...
נעלמה לי המשיכה אחרי שהתחזקתי מהנפילות
אני בחור כבן 22 התמודדתי בעבר בנסיונות קשים של צניעות אחרי כל פעם שראיתי ברחוב מה שהו זה גרם לי להיכשל על בסיס יום יומי, עד שקראתי איזה ספר שפתחתי שסידר לי את הראש וגרם לי לחשוב ולהפסיק לקשר בין מה שרואים ברחוב לבן המעשים שנכשלים אח”כ, וככה יצאתי מזה...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן