The Butterfly Button
אין לי כוח לעזור יותר לחברה שזקוקה לי נואשות

שאלה מקטגוריה:

שלום וברכה, תודה שהתייחסתם לשאלתי, ותודה לך משיבה יקרה שהקדשת מזמנך.

אני נערה חברותית מאוד עם מעמד גבוהה. אני אוהבת לעזור לאחרים לראות שלכולם סביבי טוב.
עם השנים הכרתי נערה נחמדה ממש, למען הנוחות נקרא לה מירי. היא לא הסתדרה בחברה ועברה מבית ספר אחד למשנהו. מירי נערה חברותית ואף פעם לא הבנתי למה נדפק לה כל כך. כשהיא עלתה לסמינר החלטתי שאני רוצה לעזור לה היות ואני ב”ה מצאתי את מעמדי בקלות בכיתה, הרגשתי שזו שליחותי עם המתנה שה’ שלח לי.
אני בת של מטפל רגשי, והיות שאני נמשכת בכל רמח איברי לטיפול עזרתי לבנות רבות בחיי, רציתי גם עם מירי כך. חשוב לי להדגיש שלמירי יש אמא הרסנית ברמות תכף אתן דוגמאות. מתחילת כיתה ח’ מירי התפללה שיהיו לה חברות בסמינר, היא אמרה בכל יום שלוש פרקי תהילים. כששמעה אמא שהיא אומרת בכל יום שלוש פרקי תהילים, במקום לדובב את ביתה שיהיה טוב היא אמרה “שלוש פרקי תהילים???!!!, את צריכה לומר שלוש ספרי תהילים!!”. יש לה פשוט אמא הרסנית, ולכן החלטתי שאני יהיה כמו אחותה, רציתי רק לעזור, כי הדוגמא שהבאתי היא כוס מאוקיינוס ממה שהיא עוברת.
לפני עליתה לסמינר דיברתי איתה, ניסיתי לדובב אותה שיהיה טוב, ביום הראשון ללימודים הבאתי לה שוקולד וברכה מחממת. כשבוע לאחר תחילת הלימודים הצעתי לה ללכת להליכה, היא נענתה ברצון, היה משעמם היא כל הזמן דברה שלילי על עצמה,. אני לא מסוגלת לשמוע שליליות, אני בן אדם חיובי. ניסיתי לשדר לה כמה יהיה טוב אם היא תאמין בעצמה שמגיע לה טוב, היא כל הזמן דברה כמה יהיה לה רע בשידוכים, כמה חברות יתרחקו ממנה. בסוף שאלה אותי האם היה לי כיף, עניתי בחיוב(למרות ש…).
מאז אין לי יום שהיא אינה מתקשרת,אינה מבקשת לצאת להליכה או סתם להתעכב בסמינר. היא לא מבינה טקטיקות חברתיות, אני מניחה שעד שהיא מצאה מישהי שחושבת עליה ורוצה לעזור לה היא התנפלה. אני לא מסוגלת לדבר איתה, היא מכניסה בי אנרגיות שליליות (היא כובשת בשליליות, כל מילה שניה שלה מצחיקה ברמות, מצחיק לידה- אני משערת שזה צחוק במקום בכי), היא רודפת ומעיקה, לא מבינה רמזים גסים כעדינים. אני יודעת שאם אני יעזוב אותה היא יכולה אפילו לדעתי ממש בלי הגזמות, להתאבד. אני רוצה לעזור לה, לא יודעת איך. אני יודעת שאני כף המכריעה כרגע אם שפיות נפשה ישאר. אני לדעתי הבן אדם היחיד שהיא עוד נותנת בו אמון, אני לא יודעת איך להיתמודד. נמאס לי!!!!!!!!!!! פשוט נמאס לי, אני מרגישה שזה לא עוזר כלום. זה טוב לה ורע ומציק וחונק- לי.
אשמח אם תעזרו לי ונוכל יחד להיות מענה למירי, היא עוד תעשה דברים גדולים בחיים. מאמינה בה.

תשובה:

שלום יקרה,

אני מאוד מתפעלת מהרגישות שלך, מהאכפתיות, מהנדיבות. את נערה בוגרת וחכמה. קיבלת מהקב”ה מתנות רבות – בית יציב וטוב, יכולת להסתדר בקלות בחברה וכישרונות רבים. זה יפה ומרגש לראות שאת לא שומרת את מתנותייך לעצמך אלא משתמשת בהם כדי לעזור למי שלא זכה במתנות כאלו. את לא מתעלמת מחברה שמתקשה אלא מקרבת אותה כדי להעצים אותה ולחזק בה את האמון בעצמה ובכך שהיא ראויה לטוב.

עם זאת, לצעדים שאת עושה לקרב את מירי ולעזור לה יש השפעה מחלישה עלייך. את מרגישה שנכנסות בך אנרגיות שליליות כתוצאה מהקשר אתה. אנרגיות שליליות מורידות ושואבות כוחות ולכן מאוד מובן שהנטייה שלך היא להתרחק. ככל שאת מתרחקת יותר כך מירי מחפשת יותר את קרבתך עד שנראה שהיא רודפת אחרייך. זה מעיק עלייך ולוחץ ומה שעושה את זה יותר גרוע הוא ההבנה שלך עד כמה הקשר שלך אתה חשוב לה. איך שאת רואה את הדברים, הקשר שלך אתה שומר על שפיותה ואפילו מונע ממנה מלהתאבד. המחשבה שדברים כל כך משמעותיים כמו השפיות והחיים של אדם אחר מונחים על כתפייך, יוצרת תחושה מאוד קשה בשבילך. לא פלא שאת חשה מחנק ושנמאס לך מכל העניין. זהו משא שלא את ולא אף אדם אחר אמור לסחוב על כתפיו.

בואי ננסה ביחד, לעשות קצת סדר ולראות איך כדאי לפעול כדי לעזור למירי ולך.

מהדוגמא שהבאת לגבי האם (אין לנו את התמונה השלימה ולכן לא נשפוט את האם אלא רק נלמד מזה על החוויה הלא קלה שיש למירי), נראה שמירי הפנימה בצורה לא מודעת (בלי שהיא שמה לב לזה ובלי להתכוון לכך), מחשבות פנימיות שאותן היא אומרת לעצמה כמעט כל הזמן, אפילו בלי לשים לב. נראה שהמחשבות שעוברות בראשה שוב ושוב הן: “כל מה שאני עושה אינו טוב ואינו מספק”, “אני לא ראויה לכך שיהיה לי טוב”, “אני לא שווה”, “אני לא בסדר”. משפטים אלו הם אכן הרסניים ואת ראית את תוצאותיהם בהליכה שעשיתן, שבה היא דברה על עצמה הרבה דיבורים שליליים ויצרה תסריטים שליליים על מה שצפוי לה בעתיד.

את מנסה לתת לה חוויות אחרות, חוויות חיוביות ע”י מתנות שמבטאות יחס ושימת לב, ע”י קרבה וקשר, ע”י דיבורים מחזקים שסותרים את המחשבות הפנימיות שלה. את רואה שלה כל זה לא עוזר ואילו לך הקשר מפריע ומציק. כדי שתוכלי לעזור לה יש כמה עקרונות שחשוב שתפעלי לפיהם:

1. חשוב להבחין בין תפקיד החברה לתפקיד המטפלת הרגשית או היועצת. את חברה ויכולה לעזור לה בזה שתהיי לה חברה ולא מעבר לזה. חשוב לזהות מתי הקשר משתנה מקשר של חברות לקשר של מטפלת-מטופלת או תומכת-נתמכת. אם דבר כזה קורה, יש פה חריגה שחשוב לטפל בה, ע”י התערבות מבחוץ של מורה, יועצת, הורה וכד’.

2. חשובה ההקשבה לתחושה הפנימית שלך (רע, מציק, מחניק). תחושה זו מלמדת שמה שקורה פה בקשר הוא לא נכון ודורש התייחסות ושינוי.

3. כשאת מרגישה שיש סכנה לשפיות או לחיי אנשים שבסביבתך עלייך לערב גורמים נוספים ומנוסים בעניין. זה לא נכון ולא אפשרי לאדם לסחוב על כתפיו את הרצון לחיות ואת בריאות הנפש של אדם אחר.

4. יש להבחין בין קשר חברות בריא לקשר לא בריא. קשר חברות בריא הוא נכס חשוב ויקר מפז. בקשר כזה יש הדדיות ותרומה של כל אחד מהצדדים לצד השני. כל אחד מביא מתכונותיו ומהייחודיות שלו לקשר ונעזר בשני, בקשיים שיש לו. כשיש איזון, פחות או יותר, הקשר טוב ותורם ושני הצדדים רוצים בו ומרוצים ממנו. אם אין איזון וצד אחד מרגיש שהוא רק נותן ומתרוקן ואילו הצד השני מבקש כל הזמן, זה סימן שהקשר לא טוב לשני הצדדים. כן, טובי, קשר לא מאוזן, לאורך זמן, לא טוב גם למירי. לאף אחד לא טוב להרגיש מסכן ונזקק כל הזמן. לאף אחד לא טוב להרגיש שהוא תלוי בחסדי השני, שאם לא יקבל אותם הוא אבוד.

5. תבדקי האם יש דרך להפוך את הקשר ביניכן למאוזן יותר. תחשבי מה את מקבלת מהקשר עם מירי. זהי את הדברים הטובים שהיא יכולה לתת לך, תדגישי אותם בפניה, תני להם הזדמנות להתבטא יותר בקשר החברות. לדוגמא, נניח שמירי אלופה בחשבון, אולי את יכולה לשבח אותה על זה ומה שחשוב יותר, אולי את יכולה להיעזר בה? כך מירי תרגיש טוב יותר בקשר ותהיה פחות תלותית ונואשת ואת תזכי להיות לפעמים במקום המקבל. תבדקי האם זה אפשרי.

6. אם הגעת למסקנה (עדיף לאחר התייעצות עם אדם חכם שאת סומכת עליו) שהקשר עם מירי צריך להיפסק או לרדת למינון נמוך בהרבה, חשוב מאוד שתעשי זאת בעדינות רבה וברגישות (גם על הדרך לדלל את הקשר כדאי להתייעץ).

אני מקווה שתשובתי עזרה לך ונתנה לך כיוון טוב. אם יש לך עוד שאלות או דברים שאת רוצה להבהיר ולדייק, את מוזמנת להגיב. אני מאחלת לך שתעשי עוד המון טוב עם המתנות שקיבלת מהשם.

שלך

פנינה

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מרגיש לא שייך בישיבה
אני בעל תשובה, בחודשיים האחרונים הייתי בסבב ישיבות הייתי ב-4 ישיבות לא אהבתי בכלל. עד שמצאתי את הישיבה שמאוד אהבתי והתחברתי, אני כבר לומד שם שבועיים אקסטרני. אבל יש בעיה, אני לא מרגיש שאני מצליח להתחבר לבחורים שם, אני לא מרגיש שייך.. מאוד כיף ללמוד שם, מכיר את רובם, מדבר...
חברה חולה ואני בחרדות
שלום ותודה רבה על הבמה לשאול ולקבל תשובות אני יספר על עצמי ממש בקצרה אני בת 30 נשואה שנתיים וחצי מגיל 15 אני סובלת מדיכאון וחרדות מאוד לא נעימים. לפני חודש גילו לחברה מאוד קרובה שלי סרטן ממאיר ברחם ועכשיו לצערי הרב הרופאים ממליצים לכרות לה את הרחם דחוף כי...
בלגן בחיים - בבית בחברה ובלב...
אני בת 18 וחצי הכל התחיל לפני לפני שנה וחצי כשאחותי שאיתי בחדר התחילה לסור מהדרך . הרגשתי שאם אני רוצה לשמור על עצמי אני צריכה לצאת מהחדר אז עברתי לישון בסלון כי לא היה לי חדר אחר ואחותי הגדולה (אחרת)לא הסכימה שאעבור להיות איתה בחדר וכמובן שזה היה ממש...
מה לעשות עם הקשר עם חברה שירדה מהדרך?
היי. השאלה שלי היא בנושא חברויות. אז ככה, יש לי חברה קרובה שאנחנו ביחד כבר כמה שנים. כיום יש לנו קשר ממש טוב וקרוב, לא תמיד זה היה ככה, עבדנו קשה כדי להגיע לזה. למדנו לגשר על תכונות אופי שונות בינינו, למדנו לקבל, להכיל ולהבין אחת את השנייה וזה לא...
איך עוזרים לחברה שלא רוצה עזרה?
שלום, יש לי חברה טובה שמתמודדת עם כל מיני בעיות, היא לא מאובחנת ולא מטופלת (לדעתי היא סובלת מהפרעות אכילה ו- ocd). אני מאוד רוצה לעזור לה במיוחד שאני רואה שהיא במצב ממש מסכן חיים גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית. הבעיה היא שהיא מודעת רק בצורה ממש חלקית להתמודדויות...
קשר מבלבל עם חברה שהיא גם שותפה לדירה
שלום, אני בת 25 רווקה, מגיעה ממשפחה חסידית סגורה . חויתי הרבה קשיים בבית כל שנות הבגרות שלי ולפני כמה חודשים החלטתי לעזוב את הבית ולגור בדירת שותפות. אני מרגישה שבחודשים האחרונים אני עוברת תהליך של חיפוש זיהוי עצמי, אני מנסה להבין מה אני רוצה מהחיים ומה מטרתי בעולם. מאז...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן