The Butterfly Button
איך עובד עולם השידוכים בציבור חרדי?

שאלה מקטגוריה:

אנו חרדים חוזרים בתשובה. לא בקשר עם קרובי\רחוקי משפחה חלונים בכלל ואין לנו שום חבר חילוני.
הבן נ”י חרדי מגיל צעיר מאוד
היום בגיל 19 , בחור חרוץ ומצליח מאוד לומד בישיבה ועושה חייל בלימודו.
אני ובעלי חרדים עובדים, אך במשרה חלקית, כי בעלי לומד (ללא תשלום) ואני צריכה זמן לילדים שיח’.
שאלתי היא כיצד מנהלים מו”מ מול משפחה של חרדים מלידה, איך להבהיר שאיננו מיליונרים?

והשאילה שניה. מחילה, רק בגלל חוסר ידע ונסיון. כיצד במציאות שלנו אברך צעיר רגיל יכול לפרנס את משפחתו- שכר דירה בבני ברק, מחייה? לסגור חודש?
תודה.

תשובה:

שלום וברכה,

 

קראתי את דברייך בעיון רב, בהשגחה פרטית ליוויתי לאחרונה זוג עם מקרה דומה ואשמח לחלוק איתך את תובנותי.

 

ראשית, ברוכה הבאה לעולם השידוכים החרדי. תקופת השידוכים היא תקופה מורכבת עבור אנשים חרדים מבטן ומלידה ועל אחת כמה וכמה עבור בעלי תשובה שצריכים להתמודד עם כל המושגים החדשים והנורמות החברתיות החרדיות.

לא פעם שמעתי מבעלי תשובה כי כל השנים הם צפו מהצד בחבריהם החרדים מבטן וראו כיצד הם מחתנים בטבעיות עוד ילד ועוד ילד ונדמה כי הכל חלק וקל…

אך אל תטעי לחשוב כך. בפועל כל זוג חרדי ממוצע שמחתן ילדים מתמודד ,כמוך, עם הלחץ וההתרגשות וגם עם הרבה דאגות כלכליות (לא אזכיר את החובות המצטברים מחתונה לחתונה)

 

אך אל דאגה, הדבר אפשרי. את לא הראשונה ובעז”ה בשידוכים של הבן הבא כבר תרגישי הרבה יותר “בענינים”.

 

ראשית כל אני ממליצה מאד שתהיי בקשר רציף עם רב שקרוב אליכם ומכיר אתכם היטב, חשוב שתוכלי לפנות אליו בקלות ויהיה זמין לכל שאלותייך.

היתרון הגדול בקשר כזה הוא היכולת המהירה לפענח מושגים והתנהגויות במהלך השידוך (הם לא מתקשרים, האם זה אומר שהם לא רוצים?! או ש’היא באמצע משהו’- האם היא אכן עסוקה או שיש מסר אחר?) וכן עזרה בניהול המשא והמתן מול המחותנים. 

 

הניסיון מראה כי הלקסיקון החרדי של עולם השידוכים מטעה לפעמים וגורם לעוגמת נפש. לכן רב שיכול להנחות אותך ב’זמן אמת’ הוא פתרון טוב מאד.

 

למשל – הפרשנות החרדית של המילים “לעזור לילדים” יכולה להיות עזרה כלכלית משמעותית מאד, בעוד שבעלי תשובה יכולים לפרש זאת כאירוח בשבתות או עזרה קלה יותר….

 

לגבי הנושא הכלכלי, הדרך הקלה ביותר היא תאום ציפיות ברור כבר בשלבים הראשונים של הפגישות. כדאי להבהיר לשדכנית מהם היכולות הכלכליות שלכם ,להדגיש כי אתם לא מעוניינים לשאת את הזוג הצעיר לבדכם מבחינה כלכלית ולוודא שהיא אכן העבירה את המסר להורי הבחורה.

 

לשאלתך השנייה והמתבקשת, אין פתרונות קסם….זוג שרוצים להקדיש את חייהם ללימוד התורה יודעים (או אמורים לדעת:)) שהם יצטרכו לחיות בצמצום כלכלי.

הבעל אברך מקבל בדר”כ מילגה בכולל (גובה משתנה כתלות בסוג הכולל ויכול להגיע לסכומים “נאים” של 3000 ש”ח) והאישה היא המפרנסת העיקרית. ההורים עוזרים מידי פעם (לא תמיד ורק לפי רצונם או התחייבותם) והנטל הכלכלי לשרוד את החודש אכן מוטל על כתפי הזוג הצעיר.

חשוב לציין כי יש המון זוגות שחיים כך מס’ שנים אחרי החתונה ובהמשך כאשר המשפחה גדלה אז הבעל לוקח על עצמו עבודה חלקית/מלאה/לומד מקצוע.

 

אני מאחלת לך הרבה נחת והצלחה בדרככם

אשמח לסייע בהמשך

 

יעל ז.

 

 

 

 

 

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה צריך להרגיש כשנפגשים?
יש לי שאלה שמעסיקה אותי מאד בנושא שידוכים השאלה היא: מה צריך להרגיש. כולם אמרו לי כשזה יגיע את תדעי. ולא. אני לא יודעת. אם נחמד לי זה נקרא שאני מרגישה? האם לחשוב עליו יום למחרת זה נקרא להרגיש? או שאחרי הפגישה צריך להיות פרפרים וכו? אני פשוט לא יודעת...
מתלבטת לגבי הבחור - האם יש בינינו פערים?
אני בת 26. חרדית בחורה ביישנית ומעט מופנמת. יצאתי לשידוכים בגיל מאוחר כי סיימתי סמינר בתחושה מאד מבולבלת – מי אני, מה אני מחפשת? חיפשתי את עצמי מאד. אפשר לומר שמצאתי. בשביל הרקע: גדלתי בבית פתוח אבל עד רמה מסויימת (רואים סרטים, שומעים מוזיקה ישראלית / לועזית), אבל הרוח וההלכה...
אכזבה עמוקה משידוך שירד
אני בחור ישיבה כבר תקופה ארוכה בשידוכים , נחלתי אכזבות רבות במהלך הבירורים פגישות וכו’. אבל בימים האחרונים קרה משהו ששבר את ליבי לגמרי, נפגשתי עם בחורה כמה פגישות, ופעם ראשונה שנהניתי מכל רגע, היתה זרימה, התחברתי, וכך גם היא נתנה את התחושה, שהיא נהנתה וכו’, לפני כמה ימים קבענו...
נעלמה לי המשיכה אחרי שהתחזקתי מהנפילות
אני בחור כבן 22 התמודדתי בעבר בנסיונות קשים של צניעות אחרי כל פעם שראיתי ברחוב מה שהו זה גרם לי להיכשל על בסיס יום יומי, עד שקראתי איזה ספר שפתחתי שסידר לי את הראש וגרם לי לחשוב ולהפסיק לקשר בין מה שרואים ברחוב לבן המעשים שנכשלים אח”כ, וככה יצאתי מזה...
איך אפשר להמשיך להאמין שזה יגיע?
רווקה בת 32. אני כבר לא מסוגלת לעמוד בביקורות או בכלל ״להגן על עצמי״ מפניהן. אני מרגישה שלא נשארה לי טיפה של הערכה עצמית או כבוד עצמי בעיקר מצד המשפחה והסביבה. והאמת,שאני בכלל לא צריכה את הביקורת הזאת,כי אני עושה את זה נפלא בעצמי! נעשיתי אטומה. גם אם יש הצעה...
נפילות,שידוכים, רווקות. בדידות.
אני רווק בן 25. ליטאי שעבר מסלול דיי קלאסי בעולם הישיבות- חיידר ישיבה קטנה וישיבה גדולה. התמודדתי -כמו כל בחור בגילאי ההתבגרות – עם הענין של הנפילות, ועם רגשות האשם הכל כך קשות שבאות אח”כ, ועם היצר וההורמונים הבלתי -פוסקים. התמודדתי. לא הייתי אומר באיזה פרישות יתירה. היו הרבה נפילות,...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן