The Butterfly Button
איזה בחור יתאים למישהי מורכבת כמוני?

שאלה מקטגוריה:

שלום
אני בחורה בשידוכים “חרדית” . למען האמת אני לא חזקה יותר מידיי ואפשר לומר שאף קרה מאוד בתחומים מסוימים, אני לא מתפללת כבר שנים(כי מורה בכיתה ה אמרה שאם לא מכוונים בתפילה התפילה לא שווה…).
אבל עדיין אני מוגדרת כדוסית מאוד, בגלל הלבוש שלי, ולא שאני מתלבשת צנוע בגלל שאני צדיקה פשוט זה לא מידי מעסיק אותי ובעיקר אני לא רוצה להיכנס לסכסוכים עם ההורים שלי.
אפשר לומר שיש לי אופי כנוע מאוד, וזה גורם לי להמשיך עם אורח החיים הזה למרות שאני לא מרגישה מחוברת מידי.
והדעות שלי ביחס לעולם מאוד שונות מהדעות הרווחות בציבור החרדי, עם כי כלפי חוץ אין הבדל.
עניין השידוכים מאוד בעיה עבורי, לא שיש לי בעיה להתחתן עם דוס אבל אני מרגישה שזה רמאות.
מיצד שני אני בטוחה שההורים שלי ישברו מאוד אם אשנה כיוון בחיים.
קיום המיצוות שלי מאוד בלי רגש אם כי אני כן שומרת.
אני באמת לא יודעת מה לעשות, אני יודעת שאם אחליט להתחתן עם משהו חזק אצטרך להסתיר את הדעות האמיתיות שלי וזה מרגיש לי כול כך רע לשקר.מה לעשות???

תשובה:

שלום בחורה יקרה,

את נמצאת בדילמה מאוד לא פשוטה וטוב שפתחת אותה בכנות וגילוי לב. ננסה לעשות קצת סדר בדברים. נתחיל בשתי אקסיומות שלגביהן אין כל ספק:

1. להתחתן פירושו להתחבר באמת, ואת זה אי אפשר לעשות תוך כדי הסתרה ושקר. האדם שאיתו תחיי כל חייך צריך להיות מישהו שמודע למי ולמה שאת באמת ורוצה את זה. נכון שאת לא חייבת לחשוף את כל נקודות החולשה שלך (תשאירי לו קצת הפתעות ליום שאחרי…) אבל תמונה כללית משקפת בוודאי שחייבת להיות לו. נישואין שמושתתים על מקח טעות לא יכולים להחזיק מעמד לאורך זמן.

2. אי אפשר לחיות בשקר ובסתר כל החיים כדי לרצות את ההורים. אז איך מסתדרים? שאלה קשה. לצערי לא תמיד מסתדרים: לפעמים זה גורם לסכסוכים קשים, לפעמים לוויכוחים ולפעמים לכאב לב. אבל אין מנוס, את לא יכולה לשחק את המשחק ולבחור בן זוג שלא מתאים לך כדי לחסוך מההורים שלך את שברון הלב. סיפורים מהסוג הזה נגמרו בדרך כלל בשברון לב גדול יותר של שני בני הזוג, ההורים והילדים.

מעבר לשתי הנקודות הללו יש בשאלה שלך עוד היבט שקשור להגדרה העצמית שלך כ”חרדית”. את כותבת שאת חרדית רק במרכאות, וזה משום שאת מקיימת מצוות ללא חיבור רגשי, וכי הדעות שלך שונות מהדעות הרווחות בציבור החרדי. לדברייך, כל מה שאת כן עושה נובע מאופי כנוע ומרצון לשמור על שקט בגיזרה של ההורים. ובכל זאת, בשורה התחתונה את בהחלט כן ממשיכה באורח חיים חרדי. וזה קריטי, כי ייתכן שעמוק עמוק בלב, מתחת לכל הטראומות שצברת מכיתה ה והלאה, את דווקא כן רוצה בעל “חזק” שיעזור לך להירפא מהטראומה הישנה ומעוד כמה דעות על החרדים. אולי משהו בתת מודע גורם לך להמשיך להתלבש בצניעות ולשמר את הסממנים החרדיים בכרטיס הביקור שלך, לא רק סיבות מהמודע. כך או כך, נראה שעניין השידוכים מנער קצת את האבק מהנושא ומזמין אותך לברר לעצמך מי את באמת רוצה להיות, מה קורה במערכת היחסים בינך לבין אלוקים, איזה בית את רוצה להקים ואיזה מין בעל את מאחלת לעצמך. נכון שזה בירור עדין שדורש הרבה כנות, אבל מהמכתב נראה שזה אחד הצדדים החזקים שלך.

איך שלא יהיה, בואי לא נשכח שבשמיים יודעים להעריך כל מעשה ומצווה, גם אם נעשו מתוך קרירות והרגל. קחי לדוגמה את הצניעות, שכרגע את שומרת עליה רק “מתוך שלא לשמה”, בעיני ה’ אפילו למצווה שנעשית באופן כזה יש ערך רב. ומי יודע מתי יתקיים מאמר חז”ל שקוראים לאדם לקיים את המצוות אפילו שלא לשמן, כי הן סוללות בליבנו את הדרך לחיבור אמיתי “לשמה”.

אני חוזרת לשאלה שלך. מדברייך נראה שקיימות רק שתי אופציות: או להתחתן עם בחור חזק ולהעלים את הדעות האמיתיות שלך, או להסיר מעצמך את התווית של “דוסית” כדי למצוא בחור שתואם את מי שאת באמת.

אז רציתי להזכיר לך שלא כל החרדים הם מקשה אחת. בדיוק כמו שאת נראית חרדית למהדרין בשעה שבתוכך יש דעות שונות, ישנם גם לא מעט בחורים עם נתונים דומים. תוכלי למצוא ביניהם יראי שמים, שומרי הלכה ובעלי מידות טובות אבל עם השקפות קרובות לאלה שלך. יש לא מעט בחורים ששומרים מצוות בעיקר כאורח חיים ולא כל כך מתוך חיבור רגשי. מתוך כל הקשת הרחבה של אנשים חרדים עם רמות שונות של חיבור לה’ ולמצוות, יש בחור אחד שעליו הכריזה בת קול עוד לפני שנולדתם שהוא המיועד לך. השאלה שאת תצטרכי להכריע בה היא: מי האדם שאיתו תבחרי להביא את עצמך כפי שאת ושהוא יוכל להביא את עצמו כפי שהוא. אם תהיי גלויה וכנה כבר בשלב הבירורים והפגישות – בעזרת ה’ תמצאי את האדם שנשמתך קשורה בנשמתו. הוא יהיה האיש המתאים באופן המדויק ביותר למקום האמיתי שאת נמצאת בו, ויחד תיבנו בית נאמן בישראל.

מאחלת לך הצלחה רבה!

ברוריה

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מחפשת דבר שלא קיים?....
אני בחורה חרדית, קצת פתוחה, בגיל השידוכים, שאמורה להתחיל לדעת איך היא רוצה שהבית שלה יהיה ויראה, איזה בעל היא רוצה.. הבעיה היא שאני לא יודעת מה אני רוצה מעצמי. בהתחלה היו לי הגדרות מאד ברורות מה אני רוצה, מה אני מחפשת ואיזה בית אני שואפת להקים. ואז שהתחלתי יותר...
מה המקום של התלבטויות אחרי האירוסין?
בן 29 ממשפחה דתית גדלתי כדתי לאומי ובשנים האחרונות התחזקתי בדת והתפיסה שלי יותר נוטה לכיוון החרדי או החרדלי,קובע עיתים ומבין את החשיבות של לימוד תורה וכן רוצה שהילדים ילמדו במסגרות יותר תורניות ולא דתיות לאומיות. מבחינת לבוש אני מתלבש בסיגנון הרגיל מכנסיים או גינסים וטי שירט סולידים כיפה שחורה...
מי שהולך בדרך התורה מפסיד הנאות?
יש לי בת דודה בת 16 גרה בקיבוץ חילוני לגמרי אבא לה לפני כמעט עשור חזר בתשובה אבל כל המשפחה חילונים לגמרי והיא כבר יותר משנה שומרת שבת וממש ממש מתחזקת והיא מבחינתה ממש רוצה להיות חרדית מאוד קשה לה בפן החברתי גם מצד החברים וגם המשפחה והדודים והיא נמצאת...
לא יודע לאיזה ציבור להשתייך
אני כבר מתחילת אלול נכנסתי לישיבה חרדית לבעלי תשובה גדלתי בבית דתי לאומי ואני מאוד מבולבל בין העולמות/ מצד אחד הצד הדתי לאומי נראה מאוד חלש מאוד מתיר מאוד מזלזל בתורה מאוד אבל הוא יותר פתוח וחופשי ומצד שני הצד החרדי מאוד סגור ואטום ומדבר שפה משלו ומנותק ומאוד קשה...
איך לשמור על עצמי כשאהיה בצבא?
האמת שאין לי מושג אם זה המקום לפנות אליו לשם שאלה כזאת כיוון שזה מקום להצפת נושאים שקשורים לציבור החרדי והשאלה שלי לא כל כך רלוונטית לציבור החרדי אז ככה אני חרדי למדתי במוסדות חרדיים קלאסיים עד גיל 15 מאז ועד היום מדדה בין ישיבות חצי יום לישיבות חוצניקיות חשוב...
אני אמורה להקשיב למה שהרב אמר אבא שלי?
מסלול החיים שלי בתור דתייה לאומית בהגדרה, עד לפני זמן מה, כבר היה די קבוע מראש. יסודי, חטיבה, תיכון ו… שירות לאומי או צבא. אבא שלי התייעץ עם הרב, מעין מנטור שלו וחרדי כמדומני, כדי לדעת מה עדיף עבורי, והרב אסר את שניהם ואמר שאגש ישר לאוניברסיטה. מצד אחד, נורא...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן