The Butterfly Button
אוכל לזכות בבחור מצוין ללא כסף?

שאלה מקטגוריה:

שלום,
אני פונה אליכם בין השאר כי לא מצאתי מקום אחר לשטוח בו את כעסי וכאבי, אך גם ובעיקר כדי לקבל תשובה ברורה וחד משמעית.
נכנסתי ממש לא מזמן בעובי הקורה של נושא השידוכים.
לתומי חשבתי שיש לי מעלות לא מעטות: אני בחורה צעירה ונראית טוב, לומדת מקצוע אקדמי, חברותית, יראת שמים, וכו’ וכו’.
ומה שאני מחפשת זה בחור צדיק וירא שמים באמת. וגם חשוב לי שלפחות בשנות החיים הראשונות שלנו יחד, הוא ילמד תורה לשמה, כמובן מתוך חשק ורצון פנימי.
אבל אז, התברר לי שכדי לקבל את מה שאני מבקשת, לא צריך הרבה, מעבר לסכום מינימלי של מאות אלפי שקלים. וכל מי שמעורב קצת בנושא יודע שזו ממש ממש לא הגזמה. ואם עד עכשיו חשבתי שהמעלות האישיות שלי יספיקו, הבנתי שזה לא כל כך הנושא. ויותר מכך, בחור מישיבה טובה שלא דורש, מומלץ לבדוק מה הסיבה להתנהגות המוזרה הזו.
מאחר ולהורים שלי אין את מאות אלפי השקלים הנדרשים, אני נמצאת בסיטואציה שאם להישיר אליה מבט, היא מלחיצה ומפחידה עד למאוד. לאחר מחשבה והתלבטות החלטתי שכרגע חשוב לי מאוד שהבחור יקדיש את חייו לתורה, לפחות בתחילת שנות הנישואין, עד שיתאפשר הדבר. אבל מאחר וההורים שלי לא יכולים לשלם, מציעים לי בחורים מגוונים, שביני לבינם קיים מכנה משותף עיקרי של “לא דורשים”, ובמקום שאת תקופת הבחירה המאוד משמעותית הזו תעסיק השאלה מי הבחור שאיתו יחד נתעלה ונצמח, מעסיקה השאלה מי הבחור שיואיל לוותר על הכסף, וזה כבר הופך ליתרון עצום.
ולא, אני לא מחפשת בחור שעושה כרגע דברים נוספים מעבר ללימוד התורה.
ולמרות שאני זמן מועט יחסית בשידוכים (מספר חודשים), ברוך ה’, הלחץ והחרדה שלי הם עצומים. ואני, כמו רוב בני ובנות ישראל, מכירה, אמנם לא מקרוב, רווקים מבוגרים ומתבגרים, ועצם ההיכרות לא מוסיפה הרבה עידוד או ביטחון…
רציתי לדעת האם בחורה שמחפשת בסך הכל בחור צדיק וירא שמים, שלפחות את תחילת שנות חייו מקדיש לתורה בלבד, צריכה לשלם על כך טבין ותקילין, ומה עושה בחורה שלהוריה אין, פשוט אין, את הכסף לשלם??
אשמח לתשובה אמתית ומהירה,
תודה רבה!

תשובה:

הי יקרה.

רוצה תשובה “אמיתית ומהירה”, כן? אז זה מה שמנחה אותי בכתיבת התשובה.

רוצה תשובה “ברורה וחד משמעית”? אנסה לתת לך אותה.

האם בחורה שמחפשת בסך הכל בחור צדיק וירא שמים צריכה לשלם על כך? לא.

מה עושה בחורה שלהוריה אין? מאמינה. בוטחת. משנה את האנרגיה הפנימית שלה. מתפללת.

ועכשיו מעבר…

העולם שלנו הוא כל כך הפוך, הזוי ובלתי אפשרי להיות מתקבל על הדעת. “תבואת השיגעון” מסיפורו של רבי נחמן מברסלב, מחוללת שמות במערכת העיכול שלנו, עולם הפוך אנחנו רואים.

עולם בו הורים של בחורה ערכית צריכים לשלם הוני עתק עבור בחור שיושב ולומד, עולם שבו במערכת השידוכים אין הרבה מקום לבחירות אמיתיות ופנימיות, אלא לערכים חיצוניים מוזרים, כמו כסף, אבל בכלל לא רק.

זוהי “המערכת החיצונית” שאנחנו נתקלים בה. מאחוריה יש סיפור פנימי ועמוק הרבה יותר.

ופתאום מופיעה לה בת ובקשת משהו אחר. מבקשת את האמת.

מבקשת באמת ובכנות חיים של תורה, מבקשת פנימיות ותוכן, מבקשת לכבד את הוריה ואת יכולתם, מבקשת לכבד ערכי אמת.

ואז מה?

העולם החיצוני הופך לה פנים. מציעים לה בחורים שלא מתאימים לה, הצעות שאינן קשורות ואולי אפילו פוגעות.

השאלה היא האם את מסכימה לבטוח ולהאמין שזהו הסיפור החיצוני בלבד. מאחוריו, כמו תמיד, מתנהל הספור הפנימי.

*

מספרת בשנוי פרטים, כמובן. סיפורים אמיתיים מאד.

בחורה מקסימה נישאה “לפי הכללים” ושילמה את כל אותם הוני עתק ברב אושר. לאחר הנישואין, התגלה מהר מאד שהם לא יכולים לחיות יחד בשום צורה. הגרושין היו מהירים וכואבים, ומהמעמד שלה, כגרושה, היא “נאלצה” להתפשר על בחור חסר בית, שחי בפנימיה והצמיח את עצמו לתפארת. התוצאה? בית עם אהבה אמיתית, עבודה עמוקה ומשותפת, אושר גדול ושמחה. האם היא הייתה נישאת לו לולי ההקדמה הקשה שעברה? לא. היא הייתה קשובה רק לסיפור החיצוני. הכאב הצמיח בה התבוננות אמיתית שאיפשרה לה להינשא למי שהוא באמת החלק השני של ליבה.

ובחור נפלא, מושתל כבד מילדות, מה לעשות? כך רצתה עבורו ההשגחה העליונה. הוא בריא, וחולי ילדותו לא ניכר בו כלל, רק הצמיחה הנדירה שבאה לו בעקבותיה, עדינות הנפש שרכש, יכולת העמידה ביסורים ובלחצים. הוא נישא לבחורה  כלילת מעלות שהוריה נפטרו בילדותה. גם היא הצמיחה  את עצמה נדירות, תודות לנסיונות שעברו עליה. שניהם הסכימו להקשיב לאותו “סיפור פנימי”.

לפעמים אני חושבת כמה עצוב שצעירים הבאים להינשא, לא מגיעים עם לב פתוח. הם באים עם “רשימות” והסכמים חיצוניים בלבד. לעיתים אני שואלת בחורות: אז מה באמת את מחפשת? מה את מבקשת? מה את רוצה? את מי תאהבי, במי ליבך יחשוק? ונדהמת מהריחוק שלהן מליבן עצמן.

ולך, יקירה, לך יש את ההזדמנות הזו, דווקא בגלל אותו “חסר” כביכול, לפגוש את החלקים הפנימיים שלך, אלו שלא מסתנוורים מברק חיצוני.

לך, כמי שצריכה לבחור באמת, ללא משוא פנים של ברק וכסף, יש את ההזדמנות הקלה יותר, לבחור בפנימיות. לבדוק את הרצונות הכי פנימיים שלך, הכי כוללים שלך, ולבקש אותם, גם אם לא תקבלי את אותה מעטפת חיצונית ובורקת.

טיפ קטן וחשוב: אפשר גם לפעול באופן אחר מאותה מציאות חיצונית ומבולבלת. אפשר.

אם את נכנסת אל תוכך, מחזקת את האמון הפנימי שלך במי שאת ובמה שאת. מחזקת את האמונה הפנימית שלך במי שברא אותך ורוצה בטובתך ומאמין בך ככזו שבונה בית לשמו, ומוכנה להביא את עצמך בביטחון (על הכעס אפשר לוותר…) מול העולם, העולם גם הוא מגיב אלייך בצורה שונה. אם את מקרינה את אהבתך הברורה, את הביטחון הפנימי שלך ושאת, את היכולת שלך לדבוק באמת (ושוב, אמת אמיתית יכולה לוותר על הכעס… הכעס הוא על המציאות החיצונית, ואת דבקה בזו הפנימית, סיכמנו? J) תוכלי, בטכניקה די פשוטה של “כמים הפנים לפנים” – לקרב אלייך את מי שמתאים לך ולבית שאת רוצה להקים בסייעתא דשמייא. אם את מביאה את עצמך ועוצמתך לעולם, העולם יזהה זאת באותה אנרגיה פנימית ואמיתית.

אנני יודעת מהי התוכנית האלוקית שהשם הטוב ברחמיו הועיד לך.

אני יודעת, שיש לך אפשרות להשפיע, בדיוק בדיוק  עם אותם נתונים חיצוניים שנתן לך, בדיוק בדיוק עם אותם נתונים פנימיים שיש לך ושאני מזהה משאלתך: שאיפות אמת, חיפוש אמת ורצון גדל ויוקד.

מברכת אותך בכל הטוב, במסע פנימי מצמיח ובגילוי חיצוני מפריח.

תוכלי לכתוב עוד על כך, אם תבחרי…

תמר ע.

 

tamar7677@gmail.com

 

נ.ב מוזמנת לקרוא תשובה מצוינת נוספת בנושא  כאן 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

3 תגובות

  1. אני רואה שאלות מהסוג הזה כאן באתר ואני לא מצליח להבין ? אבא של הבחורה משלם כסף לבחור ולכן הבחור לוקח את ביתו ? היכן ההתייחסות לנפש ולערכים של הבחורה ? הרי הכסף נועד לבנות בית של תורה אז היכן התורה בהתנהלות הפסולה הזאת ? חוץ מזה שכל בחורה תדע שאם אביה משלם לה דירה אז היא תשלם בעתיד 5 דירות לכל בנותיה אז מה ההיגיון למה שלא כל זוג יממן את עצמו מה זה התלות הזאת בהורים ? בקטע הזה הציבור החרדי לא ברור בכלל !

  2. אמת. זוהי בדיוק אותה “תבואת שיגעון” קלוקלת. ואני מקווה ומייחלת שמשהו בציבור החרדי מתעשת. זה קורה טיפין טיפין…

  3. השאלה צריכה להיות שונה:
    אוכל לזכות בבחור מצוין עם כסף? האם הבחורים שדורשים מוהר מאבי הבת הם בחורים מצוינים באמת?
    מה זה בחור מצוין? זה שלא התמודד מעולם בשום דבר? אחד שיודע שמגיע לו הכל ללא כל ספק?
    נקודה למחשבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מחפשת דבר שלא קיים?....
אני בחורה חרדית, קצת פתוחה, בגיל השידוכים, שאמורה להתחיל לדעת איך היא רוצה שהבית שלה יהיה ויראה, איזה בעל היא רוצה.. הבעיה היא שאני לא יודעת מה אני רוצה מעצמי. בהתחלה היו לי הגדרות מאד ברורות מה אני רוצה, מה אני מחפשת ואיזה בית אני שואפת להקים. ואז שהתחלתי יותר...
מה המקום של התלבטויות אחרי האירוסין?
בן 29 ממשפחה דתית גדלתי כדתי לאומי ובשנים האחרונות התחזקתי בדת והתפיסה שלי יותר נוטה לכיוון החרדי או החרדלי,קובע עיתים ומבין את החשיבות של לימוד תורה וכן רוצה שהילדים ילמדו במסגרות יותר תורניות ולא דתיות לאומיות. מבחינת לבוש אני מתלבש בסיגנון הרגיל מכנסיים או גינסים וטי שירט סולידים כיפה שחורה...
מה עושים כשאין כוח לחיות?
מה עושים כשאין כח לחיות? אני מאובחנת עם פוסט טראומה מורכבת בטיפולים מתישים כואב לי הכל מאחוריי אישפוזים כואבים אני מאובחנת עם הפרעת אישיות גבולית אני קיצונית אוהבת ושונאת בצורה קיצונית אני נשואה עם ילדים ואין לי כח אני רוצה להיות האמא הכי טובה ואם לא מצליח אז לא באלי...
ראש השנה עבר נורא אז מה יהיה עם יום כיפור?
קשה לי ממש המחשבה שיום כיפור הולך להגיע. ראש השנה עבר עלי גרוע. נרדמתי ולא התעוררתי לתפילה לא הספקתי להתארגן ,הרגשתי כל החג תחושה של הפוך מחג..המשפחה שלי לא תורנית מה שהביא שלא היתה פה אוירה מתאימה בכלל ליום הדין.. ואני מדברת בעדינות.. בכללי אני מרגישה גרוע עם עצמי, שומעת...
מה צריך להרגיש כשנפגשים?
יש לי שאלה שמעסיקה אותי מאד בנושא שידוכים השאלה היא: מה צריך להרגיש. כולם אמרו לי כשזה יגיע את תדעי. ולא. אני לא יודעת. אם נחמד לי זה נקרא שאני מרגישה? האם לחשוב עליו יום למחרת זה נקרא להרגיש? או שאחרי הפגישה צריך להיות פרפרים וכו? אני פשוט לא יודעת...
מתלבטת לגבי הבחור - האם יש בינינו פערים?
אני בת 26. חרדית בחורה ביישנית ומעט מופנמת. יצאתי לשידוכים בגיל מאוחר כי סיימתי סמינר בתחושה מאד מבולבלת – מי אני, מה אני מחפשת? חיפשתי את עצמי מאד. אפשר לומר שמצאתי. בשביל הרקע: גדלתי בבית פתוח אבל עד רמה מסויימת (רואים סרטים, שומעים מוזיקה ישראלית / לועזית), אבל הרוח וההלכה...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן