מאת:

התפרסם בתאריך:

07/11/2014

במה אני יחודי?

שאלה מקטגוריה:

שלום
אני לומד בישיבה נחשבת וגדולה. ים גדול של בחורים שיושבים ולומדים אותו הדבר (פחות או יותר), ישנם שפיצים יותר ויש פחות, אבל למעשה כולנו מאותו פס. אותם חליפות, אותם סוגיות, אותם דיבורים, ים של נמלים דומות.
המחשבה שאני חלק מזה משגעת אותי. אני סתם עוד אחד? נמלה בקן ענק?
במה אני יכול להיות יחודי?

תשובה:

בחור יקר

שלום וברכה

תודה על כך שפנית ושאלת  שאלה  טובה וחשובה כל כך. אתה מדבר בכנות על עניין שמטריד אותך וייתכן שמטריד עוד בחורים בגילך.

שאלתך נוגעת בכמה נקודות חשובות גם מבחינה השקפתית וגם מבחינה אישית, עבורך.

העלת נקודה כואבת, מי אני בתוך הים הגדול הזה של  המון אנשים שנראים ועושים את אותו הדבר? מה הרעיון שכולם יהיו דומים ויזרמו בזרם כמו עדר? במה אני ייחודי? ואולי אפילו, מי אני?

אכן שאלה חשובה.

אשתדל לגעת בזה מכמה זוויות, גם רעיונית/השקפתית, וגם אישית.

ראשית, יש כאן שאלה שכדאי לברר , האם כיהודים אנו פועלים כחלק מעם שלם? כבורג במערכת? או שיש לכל אחד מסלול ייחודי ונפרד? האם זה מעין מאמץ משותף, או שכל אחד מנהל מסלול נפרד בינו לבין הקדוש ברוך הוא? איך זה מסתדר יחד?

ובכן, התשובה היא ששניהם נכונים. ואסביר. מצד אחד, כל אחד מאתנו מגיע לכאן עם מטען מיוחד, ייחודי, לא דומה לאף אחד. יש לכל אחד מאיתנו נטיות וכישורים, יכולות וחוזקות, וכוחות שהם כמו ארגז כלים שאיתו אפשר לעבוד ולהתקדם. הסיפור האישי שלנו, איפה גדלנו, הילדות, המשפחה, וכל ההיסטוריה האישית שלנו, הם חלק מהסיפור הזה, וכל זה יחד מספר בעצם "מי אני"? ומה התפקיד המיוחד שלי?

מצד שני, אנחנו כולנו חלק מעם ישראל, עם סגולה, שמתקן עולם ביחד לכבוד הקב"ה. יש לנו אחריות כלפי כל המשפחה שנקראת עם ישראל, כדי שיחד נבצע טוב יותר גם את המטרה הכללית של תיקון העולם במלכות השם.

החיים בישיבה מפגישים אותך עם שני התפקידים כאחד, כאחד מיני רבים אתה מקדש שם שמים ועושה את מה שהקב"ה רוצה מאיתנו כציבור, כקהילה, כעם. ויחד עם זה אתה גם בתחילתו של מסע אישי וייחודי בעולם כיהודי וכאדם.

מתוך דבריך מובן שאתה בגיל הנעורים (שאגב, בימינו יכולים להמשך עמוק אל תוך גילאי ה30 פלוס..) וכמובן שזה בדיוק הזמן בחיים שבו אתה, ומליוני צעירים בכל העולם שואלים את עצמם "מי אני" ?"מה מייחד אותי"? מה זה אומר להיות "אני"? הגיל הזה והתקופה הזאת הם נהדרים  ומעניינים  אבל גם קשים ומבלבלים. יש הרבה חוסר בהירות, והשאלה צועקת,  איך מבררים את זה? מה השיטה להכיר את עצמי? האם יש דרך לברר את זה?

ובכן, בהחלט יש. ניתן לברר ולדעת מי אתה. ואשתדל לתת לך כיוון.

מתוך שאלתך ניכר שאתה מסוגל להתבונן פנימה ולהביט על עצמך. עצם שאלתך אומרת, אני אדם חושב ומעמיק, אמיתי, עצמאי, לא הולך עם הזרם, שואף לייחודיות, ורוצה לפעול מתוך משמעות.   המבט פנימה וההכרה בכוחותיך הם  צעד גדול לקראת הכרה עצמית. היכולת לראות את עצמך ולתת שם לדברים שאתה רואה בעצמך הם הדרך האמיתית להגדרה עצמית ולהבנה טובה . אין ספק שאם תיקח דף ועט תוכל לרשום עוד כמה וכמה דברים שיכולים להמנות ככוחות וחוזקות, ככישורים ויכולות, וכמידות טובות. .

מאידך חשוב גם לדעת ולהכיר את המגבלות האישיות, ההרגלים שיכולים להוות מכשול, והנטיות שעלולות לגרום קושי בחיים .  אומרים בשם הגאון מווילנא שהדרך לדעת את תפקידי בעולם היא לבדוק היכן קשה לי. אם יש מידות ספציפיות, או נטיות מסויימות שמצביעות על כיוון מסויים, זה סימן חזק לכיוון האישי שתיקח בחיים כאדם וכיהודי. כאן בדיוק אתה רואה מה התפקיד האישי שלך בעולם. ההכרה בחוזקות שלך וביכולותיך, וההיכרות שלך עם המגבלות שלך, הם בדיוק ארגז הכלים שלך להיכרות עצמית ולעצמאות. כאן מתבטאת הייחודיות שלך. בנוסף, עצם הידיעה שאין ולא היה עוד מישהו כמוך בכל העולם, ושאתה יחיד ומיוחד ורק אתה יכול לבצע את התפקיד שלך כאן, היא מאד משמעותית וניתן לשאוב ממנה המון כח.

כמובן שהמסע אל תוך עצמך אינו תם עם סיום גיל הנעורים. אדרבה, ככל שמתבגרים מכירים טוב יותר את העצמי, נפגשים יותר ויותר עם ה"אני" האמיתי, ולמדים להכיר את היכולות והכוחות מחד, ואת המגבלות והקשיים מאידך. יש דברים שלמדים מתוך חיים משותפים עם בת זוג. יש אמיתות שילדינו יודעים להציג בפנינו בבירור, ויש מצבי חיים שפשוט מראים לנו כבמראה את עצמינו באופן בהיר יותר. החדשות הטובות הם שאתה בתחילתו של מסע מרתק, מצוייד בחוש ביקורת ועין בוחנת, ובעיקר בכנות אמיתית שבוודאי תועיל לך בהמשך הדרך.

חשוב לזכור, כשיש מטרה ברורה, הרבה יותר קל להתחבר למשמעות של המעשים היומיומיים, למצוא בהם טעם, ולדעת שהמאבק האישי שלך הוא מיוחד ומעולה ואתה היחיד שיכול לבצע אותו.

אתה בדיוק במקום הנכון. תוהה, מתבונן ושואל,  ושואף לאמת. אתה חלק מעם גדול ונפלא שפועל יחד להגיע לתיקון עולם, ואתה גם בפתחו של המסע האישי שלך אל תוך עצמך,  תמשיך להתבונן פנימה ותגלה את כל הכוחות שלך, תברר את המטרות האישיות שלך, ותדע שבזה אתה עושה את הדבר הכי ייחודי בעולם, אתה יוצר ובונה אותך עצמך.

עלה והצלח

יוסי

[email protected]

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן