The Butterfly Button
תקוע בשידוכים!

שאלה מקטגוריה:

שלום,

אני בחור מתחזק בן 25 שבא מבית דתי. הייתי בבית ספר דתי נפרד לבנים ולאחר מכן הלכתי לצבא במסגרת נצח יהודה והייתי חוזר כל היום הבייתה. רק לאחר מכן החלטתי שמיד אחר הצבא אני רוצה להכנס לישיבה ומיד אחר הצבא נכנסתי לישיבה של בעלי תשובה.

לאחר כמה שנים יצאתי לשידוכים ואני די תקוע…. כמעט כל בחורה מורידה אותי בטענה שאני לא מבית חרדי ושהייתי בצבא ושאני לא בישיבה של חרדים. וגם הרבה שדכניות אוהבות לראות אותי כסוג ד’ ולהציע לי הצעות ממשפחות מפורקות… אני גם לא יכול לקחת משהי מתחזקת/חוזרת בתשובה כיוון שלא מציעים לי וגם זה מאוד נדיר אצל אשכנזים.

ההורים שלי מאוד לוחצים עלי ועצובים מהמצב שלי ולוחצים עלי שאני אצא לעבוד במשהו אקדמי בטענה שיהיו לי יותר הצעות ושיהיה לי יותר קל בחיים… אני לא מסכים עם זה ואני רוצה גם לאחר החתונה להמשיך ללמוד…

גם לא נעים לי שבחורים שהגיעו שנה או שנתיים אחרי התחתנו לפני. גם כמעט כל השיעור שלי התחתן לפני…

תשובה:

בס”ד

שלום שואל יקר המחפש את אבידת חייו

תקופת השידוכים הינה תקופה שזקוקה לתחזוקה אמונית יומיומית, נסיון מציאת הזיווג הינו נסיון קשה ולפעמים נראה בלתי אפשרי, התסכול מהמצב, מהסביבה, הלחץ המשפחתי, יכולים פשוט להטריף את הדעת ואת הדת.

אז באיזו רשות וזכות אני מרשה לעצמי בכלל לחשוב לענות לך על שאלתך?

ראשית אומר לך שאין פה שאלה ותשובה כלל וכלל, יש פה איש יקר שעשה מסלול מקסים של צבא ותורה, והתחזקות בעבודת ה’, ועכשיו ניצב בפניו נסיון הזיווג, וכדרכו של עולם נסיון זה דבר קשה, ולכן קשה לך, ומשמים גלגלו שתשתף אותי בקושי שלך, ותכף תבין למה זה כל כך משמים, אבל תרשה לי כבר עכשיו להגיד לך ב2 מילים מה התשובה שאני חותר אליה, אומנם היא תשובה בנאלית אבל בנאלית משודרגת…. והתשובה הסופית שלי שאני חותר אליה היא: “יהיה בסדר”! כן, תשובה ממש פשוטה, אבל תן לי להסביר לך למה היא בנאלית ולמה במקרה שלך ושלי היא בנאלית משודרגת.

לפני שאחשוף לך משהו אישי מהחיים שלי ושל אשתי אשמח ללמוד איתך יחד את המדרש הידוע והמוכר: מדרש תנחומא פרשת כי תשא סימן ה:

“רבי יונה פתח כי אלהים שופט זה ישפיל וזה ירים (תהלים עה), מטרונה אחת שאלה את רבי יוסי בר חלפתא לכמה ימים ברא הקדוש ברוך הוא את עולמו, אמר לה לששה ימים שנאמר (שמות כ) כי ששת ימים עשה ה’, אמרה לו ומן אותו שעה מה עושה בכל יום, אמר לה מזווג זיווגים ומעשיר לזה ומוריש לזה, אמרה לו ואף אני יכולה לעשות כן כמה עבדים ושפחות יש לי אני מזווגן בלילה זו מה שהוא עושה מן אותה שעה עד היום אני אעשה בשעה קלה, אמר לה אם קלה היא בעיניך קשה היא לפניו כקריעת ים סוף דכתיב אלהים מושיב יחידים ביתה וגו’ (תהלים סח) הניחה רבי יוסי והלך לו, הלכה לה מה עשתה נטלה אלף עבדים ואלף שפחות והעמידתן שורות שורות ואמרה ישא פלוני לפלונית ופלונית תשא פלוני, זיווגה אותן בלילה אחת, בצפרא אתו לגבה דין עיניה שמיטי דין רישיה פציעי דין רגליה תבירא, דין אמר לית אנא בעי להדא, והדא אמרה לית אנא בעי לדין, שלחה והביאה את רבי יוסי אמרה ליה מעידה אני שאלהיכם אמת ותורתו אמת שכל מה שאמרת יפה אמרת, א”ל הקדוש ברוך הוא יושב ומזווגן בעל כרחן וקושר קולר בצואר זה ומביאו מסוף העולם ומזווג לזו בסוף העולם שנאמר אלהים מושיב יחידים ביתה מוציא אסירים בכושרות, מה הוא בכושרות דלא בעי בכי ודבעי אמר שירה הוי בכושרות, ומעלה לזה ומוריד לזה בסולמות לכך נאמר כי אלהים שופט זה ישפיל וזה ירים”

שואל יקר תעמוד שניה מול המראה ותחשוב בכנות הרי העולם כולו נברא בשבילך (כפי שמבואר בחז”ל שכך צריך כל אדם להרגיש ולחיות) זאת אומרת התרחשו בעולם תהליכים מטורפים על מנת שאתה תגיע לעולם, האם חשבת פעם איזה תהליכים התרחשו עבור זה? בוא נתחיל בקטנה קצת על השידוך של הוריך? אבא שלך נניח קוראים לו משה ולאמא שלך דבורה, משה הוא בן של דוד וחנה, שסבא דוד הגיע מפולין וסבתא חנה ממרוקו, ההורים של סבא דוד הם שמשון וסימא, שמשמון הגיע מירוסלביה, וסימא הגיע ממולדובה, וההורים של סבתא חנה הם שלמה וחגית שניהם אומנם ממרקו אבל משני קצוות מרוקו, התבלבלת קצת? עוד לא התחלנו עם אמא שלך בכלל, זה קצת אחורה רק עם אבא שלך, וכך ניתן לפרק ולפרוט עוד ועוד את החבילה, כאשר אתה מבין שהתוצר הסופי של כל התהליך המורכב והחיבור של אנשים מכל העולם היה: אתה! וזה מה שרבי יוסי ענה לאותה מטרונה.

אסביר לך בדרך משל את דברי המדרש ותהליך השידוכים, יש לי תלמידים שלומדים תוכנה, ע”מ לבנות תוכנה אתה צריך לדעת שפות תכנות, והמטרה היא לבנות אלגוריתם שהוא דרך שיטתית וחד-משמעית לביצוע של משימה מסוימת, במספר סופי של צעדים, אחת מהשפות היא שפת C – לולאות שהם משמשות לחזרה על קטע קוד מספר פעמים. לולאה חוסכת בזמן כתיבת התוכנה ומסדרת את הקוד, בפרויקט גמר של התלמידים שלי ביקשתי מהם לראות מה הם יצרו ואני פינטזתי לעצמי איזשהי תוכנה מתקדמת וגרנדיוזית, כשהגעתי למעבדות שלהם הם הציגו בפני משחקים שונים שהם בנו, רברסי, מנקלה, שחמט, סולמות וחבלים ועוד, לא יכלתי לעצור את תמיהתי ושאלתי אותם בתמימות: שנתיים אתם לומדים פה בשביל לבנות שחמט? אחד התלמידים פתח לי את המסך הבלתי נראה לעין של השחמט (מה שנקרא מאחורי הקלעים) והסביר לי כמה תהליכים וכמה יישומים וקודים הוא היה צריך לכתוב ע”מ לחשבן כל פונקציה ופונקציה, שלא יהיו תקלים, ולחסוך בתהליכים כדי למנוע אופציות לבאגים, בקיצור הבנתי שאני לא מבין כלום, ומתחת לשחמט המתוכנת התמים הזה נצברו מאות שעות של השקעה ובניית התוכנה עד למצבה הנוכחי.

הסיפור הזה של התכנות זה בדיוק המדרש של המטרונה ורבי יוסי, רבי יוסי מבין קצת בשפת התכנות של העולם והוא פותח למטרונה מבט אל המסך שמעבר למה שרואים, והיא חושבת שהיא חכמה והיא מייצרת בעצמה תוכנה כלשהי בלילה אחד, אבל בבוקר היא מגלה כמה התוכנה הזו מלאה באגים ובלתי אפשרית.

כשחושבים על זה מבינים כמה חסד בורא עולם עושה עם כל זיווג וזיווג שבא לעולם, איזה תהליכים מטורפים צריך לעשות עד שהזוג מוצא איש את רעהו ומקמים את מבצרם באהבה אחווה שלום ורעות, בניגוד לתוכנה אנחנו יכולים כמתוכנתים להשפיע על המתכנת, יש לנו אפשרות ללמוד תורה, להתפלל, להתחזק באמונה, והדברים האלו משביחים את האחת שמכבר לפינה, כי אין מזווגים לו לאדם אלא לפי מעשיו…. ברגע שאתה עושה מצווה היא עולה בדרגה איתך, כאשר אתה נשבר קצת ומתרחק מעבודת ה’ אולי חלילה… היא עדיין איתך! וזוהי תוכנה מתקדמת ביותר שקימת רק בשפת התכנות האלוקית והאמונית.

החזון איש מסביר ששידוכים זה אחד הדברים שניתן לראות על אף הגלות את יד ה’ עין בעין, אומר את זה גדול ישראל כמרן החזון איש זיע”א שסבל סבל רב מזיווגו שלו ואין כאן המקום להאריך, אבל גם הוא ראה אמונה בשידוך יהודי, אבל לראות אמונה זה לא רק כשטוב, זה גם כשאנחנו לא כל כך מבינים מה מתרחש, אמונה חייבת להיות אמונה עיוורת, להאמין בכל מחיר ובכל זמן שזה הטוב עבורי (וניתן להאריך ולהתעמק במהי אמונה ובטחון בספרו המופלא של החזון איש “אמונה ובטחון”) אז אם כן מה המיוחד בזיווגו של האדם שניתן לראות שם אמונה?

אלא שמבנה האדם וחייו בעצם יוצרים אצל שערים ומבוכים שאותם בת זוגו תצטרך לעבור עד שתגיע אליו, וכנ”ל הבחור צריך לעבור את אותם תהליכים עד שיגיע אל בחירת ליבו, אותם שערים ומבוכים הם בעצם מערכת סינון שבורא עולם נתן לך ולה ע”מ שתמצאו זה או זו ותבנו את ביתכם ללא צער וטעות, זאת אומרת במקרה שלך שואל יקר, הבית שגדלת, החינוך, הצבא, הישיבה, החברים שמתחתנים, הנסיון שלך עם ההורים לצאת לעבוד, השדכניות עם הפה הענק (כמו המטרונה), ועוד, כל אלו הם המבוכים והשערים שבורא עולם בנה עבורך על מנת שבת זוגתך המיועדת לך תעבור את כל הסינונים המבוכים והשערים עד שתגיע אליך כסולת נקיה כזהב טהור המותאם עבורך במידה מדויקת וכנ”ל אתה אליה חווה את כל זה כדי להגיע ישר למיועדת עבורך.

כל קושי, כל מה שנראה לך כעוד נקודת שבירה, זהו עוד שער המקרב אותך אל היעד! שמעתי סיפור נפלא על יהודי אמיד תושב חו”ל איש צדיק (מכיר אותו אישית) שכאשר בנו היה בשידוכים הוא רשם כל מי שהציע לו הצעה, וכאשר לבסוף הבן שלו בא בברית האירוסין הוא נתן 100 דולר לכל מי שהציע הצעת שידוכים לאורך שנותיו של הבן בשידוכים, כששאלו אותו לפשר תופעה זו, הוא הסביר כך: בשמים החליטו שעד שהבן שלי יתחתן הוא יצטרך לעבור מצב שבו יציאו כך וכך הצעות עד שבסוף תגיע ההצעה המיועדת, זאת אומרת שכל אחד שהציע הצעה קידם את בזיווג שלו, ולכן אני חייב הכרת הטוב לכולם, המבט הזה הוא כל כך נכון הרי הבן יכל לראות בכל הצעה שנופלת עוד נקודת משבר, אבל לאמיתו של דבר זה היה עוד תהליך לקידום הזיווג שלו!

ופה אני רוצה לשתף אותך בסיפור אישי שלי ושל אשתי ידידי היקר, בהיותי בחור חליתי בסרטן, וכשהגעתי לגיל השידוכין לא היו לי שום הצעות… ומה שכן הציעו היו הצעות נוראיות ממש שעצם הרעיון שלהם היה קשה מהטיפול הכימותרפי עצמו שעברתי כמה שנים קודם , כל החברים שלי התחיל להתחתן והלכתי לחתונה שלהם ורקדתי ושמחתי וחזרתי בלילה לחדר ולמיטה ובכיתי, עוד פעם ועוד פעם, כי תחושתי הייתה מה הסיכוי שבחורה תרצה להתחתן עם בחור שהיה עם סרטן, ואז פגשתי יהודי תלמיד חכם ופתחתי בפניו את סגור ליבי, והוא אמר לי משפט שלא אשכח כל חיי וכך הוא אמר: אתה יכול להסתכל על הסרטן כעל משהו שגרם לך לצרות לא רק בריאותיות אלא גם בעוד מישורים כגון מציאת אשה, ואתה יכול לראות בזה משהו אחר לגמרי שהסרטן זה המסננת הטובה ביותר עבורך למצוא את זיווגך, אם אתה מאמין ש- “מה’ אשה לאיש” אז הסרטן יהווה כלי שיקל עליך למצוא את זיווגך המתאימה לך והמיועדת עבורך, יתכן שייקח יותר זמן אבל הפגיעה תהיה ישירה יותר! ” (וכך היה בס”ד שהתחתנתי עם רעיתי שהייתה גרה כמה רחובות ממני בשידוך שלקח פחות משבוע….)

ידיד יקר התשובה שנתתי לך היא אומנם בנאלית, אבל משודרגת, כי לא אמרתי לך סתם אל תדאג אחי הכל לטובה ואתה קרוב לזה וכו’, ממש לא, אמרתי לך כך: אחי זה קשה ומאוד אבל אני מכיר את זה אישית וזה תהליך שנועד למצוא את האשה המיוחדת לך ושלך!

להוריך היקרים אתה יכול לתת לקרוא את דבריי אלו, אתה יכול להסביר להם אתה הרעיון בעל פה, ואתה יכול בעיקר לשדר להם עוצמה וחוזקה, כמה אתה מאמין בה’ יתברך שימציא לך את זיווגך וגם אם יקח כמה ימים אתה דבוק בו באמונה מוחלטת! עצם זה שתשדר להם את העוצמה שבך ללא מקום לשבירה, הם יקבלו את המסר.

ואל תשכח דבר אחד פשוט כל זמן שאתה לומד ומתחזקת גם רעייתך לעתיד מתחזקת ובונה את עצמה!

ואסיים בדבר נפלא שראיתי מרבי נתן מברסלב בספרו ליקוטי תפילות (תפילה ל) שמזכיר את החמישה קולות בתפילה לזכות לשמח חתן וכלה. “וְתִתֵּן שִֹמְחָה בְּלִבִּי עַד שֶׁיִּתְנַשְּאוּ רַגְלַי עַל-יְדֵי שִֹמְחַת הַלֵּב לִרְקֹד הַרְבֵּה לִפְנֵי חָתָן וְכַלָּה וּלְפַזֵּז וּלְכַרְכֵּר בְּכָל עֹז לִפְנֵיהֶם. וְנִזְכֶּה לְהַמְשִׁיךְ עָלֵינוּ כָּל הַחֲמִשָּׁה קוֹלוֹת הַקְּדוֹשִׁים וִיקֻיַּם מְהֵרָה מִקְרָא שֶׁכָּתוּב: “עוֹד יִשָּׁמַע בְּעָרֵי יְהוּדָה וּבְחֻצוֹת יְרוּשָׁלַיִם קוֹל שָֹשֹוֹן וְקוֹל שִֹמְחָה, קוֹל חָתָן וְקוֹל כַּלָּה, קוֹל אוֹמְרִים הוֹדוּ אֶת יְהֹוָה צְבָאוֹת, כִּי טוֹב יְהֹוָה כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ”.

אברהם ב.

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה צריך להרגיש כשנפגשים?
יש לי שאלה שמעסיקה אותי מאד בנושא שידוכים השאלה היא: מה צריך להרגיש. כולם אמרו לי כשזה יגיע את תדעי. ולא. אני לא יודעת. אם נחמד לי זה נקרא שאני מרגישה? האם לחשוב עליו יום למחרת זה נקרא להרגיש? או שאחרי הפגישה צריך להיות פרפרים וכו? אני פשוט לא יודעת...
מתלבטת לגבי הבחור - האם יש בינינו פערים?
אני בת 26. חרדית בחורה ביישנית ומעט מופנמת. יצאתי לשידוכים בגיל מאוחר כי סיימתי סמינר בתחושה מאד מבולבלת – מי אני, מה אני מחפשת? חיפשתי את עצמי מאד. אפשר לומר שמצאתי. בשביל הרקע: גדלתי בבית פתוח אבל עד רמה מסויימת (רואים סרטים, שומעים מוזיקה ישראלית / לועזית), אבל הרוח וההלכה...
אכזבה עמוקה משידוך שירד
אני בחור ישיבה כבר תקופה ארוכה בשידוכים , נחלתי אכזבות רבות במהלך הבירורים פגישות וכו’. אבל בימים האחרונים קרה משהו ששבר את ליבי לגמרי, נפגשתי עם בחורה כמה פגישות, ופעם ראשונה שנהניתי מכל רגע, היתה זרימה, התחברתי, וכך גם היא נתנה את התחושה, שהיא נהנתה וכו’, לפני כמה ימים קבענו...
נעלמה לי המשיכה אחרי שהתחזקתי מהנפילות
אני בחור כבן 22 התמודדתי בעבר בנסיונות קשים של צניעות אחרי כל פעם שראיתי ברחוב מה שהו זה גרם לי להיכשל על בסיס יום יומי, עד שקראתי איזה ספר שפתחתי שסידר לי את הראש וגרם לי לחשוב ולהפסיק לקשר בין מה שרואים ברחוב לבן המעשים שנכשלים אח”כ, וככה יצאתי מזה...
איך אפשר להמשיך להאמין שזה יגיע?
רווקה בת 32. אני כבר לא מסוגלת לעמוד בביקורות או בכלל ״להגן על עצמי״ מפניהן. אני מרגישה שלא נשארה לי טיפה של הערכה עצמית או כבוד עצמי בעיקר מצד המשפחה והסביבה. והאמת,שאני בכלל לא צריכה את הביקורת הזאת,כי אני עושה את זה נפלא בעצמי! נעשיתי אטומה. גם אם יש הצעה...
נפילות,שידוכים, רווקות. בדידות.
אני רווק בן 25. ליטאי שעבר מסלול דיי קלאסי בעולם הישיבות- חיידר ישיבה קטנה וישיבה גדולה. התמודדתי -כמו כל בחור בגילאי ההתבגרות – עם הענין של הנפילות, ועם רגשות האשם הכל כך קשות שבאות אח”כ, ועם היצר וההורמונים הבלתי -פוסקים. התמודדתי. לא הייתי אומר באיזה פרישות יתירה. היו הרבה נפילות,...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן