The Butterfly Button
מתפוצץ מכעס לעיתים, כמו פעם, מה עושים?

שאלה מקטגוריה:

שלום וברכה,
אני חוזר בתשובה כבר מעל 10 שנים,אבל לצערי נשארו הרגלים ישנים שאני לא מצליח לשנות.
בדרך כלל אני אדם שקט ורגוע,אבל יש סיטואציה מסוימת שחוזרת על עצמה,פעם אחת בצבא ועוד כמה פעמים במקומות עבודה: כאשר יש מצב של לחץ,ויש מישהו מעליך שמלחיץ אותך ומכריח אותך לעשות עבודות שחורות,תוך כדי טירטורים והשמעת ביקורת,או בעלי סמכות שמשחקים משחקי אגו על חשבון הגב שלי,והשמעת הוראות סותרות,באיזהו שלב אני מתפוצץ עליהם,מתחיל לנבל את הפה,ומקלל אותם ובדרך כלל גם זורק או בועט בדברים,ובאותו רגע אני בעולם אחר ובכלל לא מעניין אותי מי עומד מולי,זה יכול להיות מישהו בכיר,קצין בדרגה גבוהה בצבא או מנהל/מפקח.
יש לציין כי אין לי עבר של אלימות,אין לי תיק פלילי והלכתי מכות פעם אחרונה בכיתה ז’ או ח’,וגם אז רק החזרתי ואף פעם לא התחלתי.
תמיד אחר כך אני מצטער על ההתנהגות,לא כלפי אותם אנשים,כי גם כשאני עושה חשבון נפש אחרי שכבר נרגעתי,בדרך כלל אני מגיע למסקנה שזה הגיע להם,אבל כלפי עצמי אני מרגיש שזה לא מתאים לי,במיוחד כאשר אני עם כיפה.
השאלה שלי היא איך אני יכול לעבוד על כך שפעם הבאה זה לא יקרה.

תשובה:

שואל יקר

שלום וברכה

וברוך הבא למועדון המתמודדים!!!

אני מודה לך על כך שעצרתי בגלל שאלתך את מירוץ החיים האישי שלי ועמדתי רגע בצל, לנפוש מעט, לסדר את נשימותיי ולגלות שגם אני, כאדם רגוע יחסית, כן, גם אני כועס לעיתים (קרובות…??),  ואף יותר מכך.. גם אני כאדם נורמטיבי (כמוך), חווה תגובות נורמליות ובעיות כמו כעס..

עובדת היותך בעל תשובה, מוכיחה עד לאיזה גובה מגיעה השגתך. לא כולם זוכים לחשיפת אור האמת. אתה, שהנך נמצא במקום כה גבוה, ברוך ה, מזה מספר שנים, תוכל להבין טוב יותר מאחרים את תחושותיי הטבעיות לשאלתך. אני גם תקווה שתקבל ממני כח, למרות שגם אני, כמוך וכמו רבים וטובים אחרים, חווה, כאמור, תחושות אלו, לא מעט.

נתחיל ביחד לחשוב על פתרונות יישומיים:

האם ניסית לחשוב פעם מה מביא אותך ב א מ ת להתפרצות?  האם האירוע שקרה לך באותו רגע הביא אותך לכך או שמא.. הפרשנות שנתת לאירוע, הוא שהצליח לעורר בך תחושות לא טובות..

אתה נותן לי רושם, מתורף כתיבתך שהנך אדם חרוץ ומצפוני. התייחסות לא נכונה לכישרונותיך, כמו גם חוסר צדק, גורמים לך להתפרצויות של תסכול המביאות אותך לכעס.

מה דעתך לנסות לשנות דפוס פרשנות? שים לב, אדם שמכיר אותך ואת כישוריך ממקום קרוב ואמיתי, ברור שלא יעביר עליך ביקורת כדוגמת המקרים אותם ציינת בכתיבתך, ואילו אנשים שאינם מכירים את כוחותיך האמיתיים, למעשה יכולים בקלות לטעות בך. אולי תנסה להעמיד אותם על מקומם בכך שתענה להם, או יותר נכון, תנסה לענות להם ברוגע, מבחינת “מענה רך ישיב חימה”. באופן מיידי, סביר להניח שגם רמת הביקורת שלהם תרד.

הבה וננסה לחשוב בלבנו על אותם אנשים. מי מהאנשים שאתה מכיר מעביר ביקורת בצורה כה שלילית? לדעתי, רק מי שפחות נח וקל לו בחיים. הוא זה המשליך את הביקורת האישית שלו על אחרים. הוא לא מנסה לעזור לעצמו ולפנות לעזרה וייעוץ, כפי שאתה עשית בפנייתך ל”אקשיבה”.הוא בוחר להפנות את חיצי הביקורת החוצה, אל מקור שנראה בעיניו כחלש ופגיע ממנו. במקרים אותם אתה מציין, כלפיך.

שואל יקר. היה מודע לעצמך, ליכולות שריבונו של עולם נתן לך, לכישרונותיך, למצפונך וליכולותיך להכיל את הזולת. ענה לו ברוגע ובדוק אם הוא פנוי להקשיב לך.

במידה ותחוש שאין הוא פנוי לשמוע, אלא להשמיע /להציק /”לחפור” וכ”ו, תחליט לסגור את מגירת הכעס הקבועה בלב כל אחד מאתנו ופתח בבקשה את מגירת החמלה הקבועה בליבך.

הפרשנות האמיתית להתנהגות הדומה לאחד או יותר מ הדוגמאות שציינת היא שהאדם שעומד מולך זקוק לתיווך ועזרה. עצור רגע לפני שאתה מגיב ושאל את עצמך כיצד אתה היית רוצה לראות את עצמך מגיב. האם כמו זה שממולך, או כאדם מיושב יותר? מחשבה שכזו לוקחת שבריר שנייה. שבריר שנייה שמפריד בין תגובה שפויה לתגובה אימפולסיבית.

דבר נוסף, רוחני וגבוה לא פחות: “מה ה שואל מעמך, כי אם לאהבה אותו וליראה אותו כל הימים”. הגעת למקום גבוה ומיוחד בחייך. שמור עליו. אהוב את עצמך. וזכור, תגובה שקולה כלפי מי שמעביר עליך ביקורת, תועיל לא רק לאדם שממולך, אלא דוקא לך, לרומם אותך ולהוכיח לעצמך שאתה אדם גבוה ורוחני מאוד ואשריך.

אני תקווה שעזרתי ולו במעט.

אשמח להמשיך להיות לך לעזר לכשתחפוץ

בהערכה ותפילה להצלחתך בס”ד

ישראל

 

yisraelav@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

לא מרגיש סיפוק בכלום
אני לא יודע מה יש לי. אני אשמח לתמצת את השאלה – אין לי סיפוק במעשיי. למה ? הלוואי שהייתי יודע. אני בעל תשובה, ברוך השם זכיתי לחזור בתשובה ולעלות מעלה מעלה במעלות התורה והיראה, סיימתי הרבה מסכתות ברוך השם עושה זיכוי הרבים גדול שומר את הברית + את העיניים...
עד מתי כל הניסיונות האלה?
אני בן 20, לפני 10 שנה אמא שלי חלתה למשך כשנתיים והבריאה ב”ה ,לפני 5 שנים אבא שלי חלה במחלה בערך שנה והבריא ב”ה ומאז היו עוד כמה סבבים.. ושבוע שעבר בן דוד שלי חייל נהרג במלחמה ואחרי כמה שעות אחותי היה לה הפלה, בראש אני יודע שהכל לטובה, אבל...
איך למנוע התקררות רוחנית באקדמיה?
אני מתחילה שנה הבאה לימודי תואר ושמעתי מסביבי הרבה קולות בנושא. הקול שהכי צף היה כל הנושא של התקררות רוחנית. המורה שלי אמרה שאחותה אמרה שהמקום אליו אני הולכת נותן לגיטמציה להתקררות רוחנית, והאמת, אני רואה בעצמי, אחוזים גדולים של בנות יוצאות הרבה יותר פתוחות. והבנתי שהשאלה היא ” איך...
כיצד אוכל תמיד להיות שמח וחזק?
מקווה שלא אראה כמוזר בעינכם,אך באמת אשמח לקבל תשובה מעמיקה ומחכימה…אז כך: כמו שציינתי לעיל,לגבי החיים עצמם – זכיתי להגיע לאמצע (42.5),והם כידוע עוברים במהירות הבזק,ואני לא הטיפוס המתרפס…אני תמיד מנסה להפיק מהם את המיטב – למרות כל הקשיים הרבים שיש לכולנו,בעקבות האפיזודות המורכבות בחיינו. זה בגדול,ובקטן יותר – למרות...
דיכאון וכל מה שבא עם זה…
איבדתי את סבתא שלי לפני כשנה, מאז החיים שלי השתנו . המוות שלה עירער אותי נפשית וזה הגיע עם סיפור עצוב, היא היתה חולה מאוד הרבה שנים וגרה בחו”ל, ההורים שלי לא הסכימו שנטוס לשם והייתי מאוד קרובה אליה, דברתי איתה ימים ולילות בטלפון. היא היתה בוכה לי ומתחננת שאבקש...
מה עושים כשאין כוח לחיות?
מה עושים כשאין כח לחיות? אני מאובחנת עם פוסט טראומה מורכבת בטיפולים מתישים כואב לי הכל מאחוריי אישפוזים כואבים אני מאובחנת עם הפרעת אישיות גבולית אני קיצונית אוהבת ושונאת בצורה קיצונית אני נשואה עם ילדים ואין לי כח אני רוצה להיות האמא הכי טובה ואם לא מצליח אז לא באלי...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן