The Butterfly Button
מרגיש שונא

שאלה מקטגוריה:

מה עושים אם אני שונא את הקדוש ברוך הוא?

תשובה:

פלוני יקר

 

“תתבייש לך, חצוף שכמותך! אלו מחשבות אסורות! הקב”ה העניק לך חיים, זן ומפרנס אותך בכל רגע ורגע, משגיח עליך ואוהב אותך, ואתה שונא אותו??? בוש והיכלם כפוי טובה!”

 

אני מרשה לעצמי להניח שזה פחות או יותר הסגנון בו אתה נוזף בעצמך מדי פעם. השכל האינטלקטואלי ממרום מעמדו האריסטוקרטי מנסה לשלוט בלב הסורר באמצעות דברי טעם והיגיון. ואילו הלב… אהה! הלב… רוח בת חורין לו שאיננה נכפפת לשכל. הלב והשכל מסוכסכים ואתה בתווך מבולבל ומיוסר.

 

ואני, מקנא בך. בהן צדקי. אי אפשר לשנוא בלי לחוש קרוב, ואתה קרוב ודבוק בקב”ה בעומק בלתי שגרתי. זה החומר ממנו קרוצים אנשים גדולים. אותם הגורמים שמביאים אותך לשנאה, היו מביאים אדם אחר, שאיננו חש קירבה לבורא, לידי אדישות מנוונת. אתה שונא משמע אתה קרוב והרגשות המציפים אותך הם הורמוני גדילה רוחניים.

 

אז האם אני מייעץ לך להמשיך לשנוא את הקב”ה? לא ממש. אם מדובר בתחושה שקופצת לביקור לעיתים רחוקות, שוהה לזמן מוגבל והולכת כלעומת שבאה, הרי שמדובר ברגש שעשוי אכן להביא אותך למקומות טובים של בירור ושל קירבת אלוקים. אך אם מדובר בשנאה שקנתה שביתה בליבך ומחלחלת בך כארס של עכנאי , הרי שכדאי לערוך בירור פנימי מאין היא הגיעה ולאן היא הולכת. שנאה באופן כללי איננה מקום טוב להיות בו בלי קשר למושא השנאה, ויש לה השפעה שלילית על איכות החיים שלנו.

 

מהי שנאה? שנאה איננה מצב רציונאלי, אלא מצב נפשי של “אנטי” ורגש של סלידה. מצב בו עצם המחשבה על הזולת מעלה לי את לחץ הדם ומעוררת רגשות שליליים. לפעמים שורשי השנאה הם רציונאליים כמו למשל ביקורת קשה ומתמשכת, או פחד שמתפתחים לכלל שנאה, אך לפעמים השנאה קשורה לרבדים העמוקים והתת-הכרתיים של האדם, וקשה למצוא להם סיבה רציונאלית. יש “שנאות” לא רציונאליות אוניברסליות, כמו למשל שנאת זרים שחוצה גבולות ותרבויות, ויש לעיתים שנאה לא רציונאלית פרטית בה אדם שונא את זולתו, חפץ, בעל חיים או רעיון, והוא אינו יכול אפילו להסביר לעצמו אל הסיבה לשנאה הזאת.

 

הייתי מציע לך לערוך את הבירור הזה עם עצמך ולנסות לזהות את שרשי השנאה. לאחר מכן יקל עליך להתייחס לעניין. אתייחס בכל זאת בקצרה לשנאה שעשויה להתפתח מביקורת קשה.

 

אם מדובר בשאלות ותמיהות על דרכי הבורא בעולם, הרי שאתה בחברה טובה, טובה מאד אפילו. התמיהה וחוסר ההבנה המוחלט שלנו את הנהגת הקב”ה בניהול העולם, הביאו גדולים וטובים לשאול שאלות קשות ואף מתריסות. איוב הרחיק לכת וטען ש”ארץ ניתנה ביד רשע”, כביכול הנהגת העולם נתונה בידי רשע. קולמוסים רבים נשתברו על השאלה הזו שימיה כימי עולם, ולא לי להיכנס בעובי הקורה. כל שאוכל לעשות הוא לשתף אותך בשתי תובנות שמסייעות לי להתמודד עם השאלה הזו, תובנות שלמדתי משני אנשים חשובים מאד. האחד הוא הרבי מקוצק, והשני הוא בני, שבזמנו היה כבן 7 או 8.

 

הטיול השנתי המתוכנן היה שיחת הבית במשך שבועות. המסלול, הממתקים, התוכניות, החברים. כל היקום וההיסטוריה הצטמצמו לממדי המרחב והזמן של הטיול המתוכנן. והנה, מעשה שטן, כמה ימים לפני היום הגורלי עלה חומו של הילד, ורק יום לפני הטיול ירד חזרה ל 37 מעלות. רעייתי ואני, בהכירנו את הסחורה שלנו, ולמרות המחאות וקריאות הזעם האומללות, לא אפשרנו לו לצאת לטיול. הזאטוט כבר היה מוכן לארוז מזוודה ולצאת לחפש לו בית אחר עם הורים פחות אכזריים. רק כאשר בהמשך היום הוא החל שוב לחוש ברע ולרעוד, הוא הבין שמאד לא נעים היה אילו הדבר היה קורה באמצע הטיול. אני מקווה שהוא ייזכר בסיפור הזה כאשר הוא יעמוד בפני מצב דומה, ושהצלחנו ללמד אותו שלא תמיד הילד יודע מה טוב עבורו.

 

ומכאן לאימרה חריפה ונוקבת של הרבי מקוצק: “בשום פנים לא הייתי רוצה לעבוד אלוקים כזה, שדרכיו יהיו מובנים על פי שכל של כל טיפה סרוחה”. כל מילה נוספת מיותרת.

 

 

בידידות ובהערכה,

גרשון

 

gporush@cisco.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה התכלית של זה הכאב?
שאלה לי והיא מטרידתני. אפשר ותראה כמתריסה, או שמא כנודניקית ספקנית. אך, במטותא מנכון, העבירו על מידותיכם, והשתדלו לתת לה מקום של כבוד באימיילכם. החיים ריקניים הם, חסרי תוחלת הנאה ומשמעות. אינם אלא כבועת סבון אדירה ונוצצת שכיון ובאת לעמוד על טיבה מתנדפת היא בקול רחש חרישי. אשרי מי שזכה...
איך להניע חבר ללכת לטיפול?
אני בחור ישיבה חרדי ויש לי חבר (בן 22 בערך )שלטעמי וכן לדעת רבני הישיבה וכל החברים הקרובים אליו ואפילו אלה שפחות חושבים שהוא צריך יעוץ (הבחור בעצמו מעולם לא הזכיר את הנידון בעצמו כמובן…) ראשית אציין שמדובר בבחור שעד גיל 18 ישב ולמד ללא הפסקה יש מצב שהוא גם...
מפחדת מביקורת ומלהרגיש מותקפת
מאז שאני זוכרת את עצמי אני נמצאת במצב שאני לא מרוצה ממנו. במשפחה שלי תמיד הייתי מותקפת, בעיקר מאחותי, שבכל הזדמנות הייתה חייבת להוריד אותי ולציין שאני גרועה בהכל, גדלתי לשנוא את עצמי ולהיות כל הזמן במצב מגננה. והעניין הוא שאפילו לר הייתי מודעת לזה. בשנתיים האחרונות נפל לי האסימון...
איזה קושי הוא בידי ומה בידי שמיים?
ממה שהצלחתי להבין כל קושי ואתגר, שהאדם עובר בחיים הוא מאת הקב”ה. עוד דבר שאני מקווה שהבנתי נכון הוא שדרך התורה הוא בכיבוד האחר,בעזרה לאחר ובכללי בעשיית טוב לאחר בין אם זה חברים קרובים משפחה וכו. השאלה אם יש גבול מסוים או שפשוט לקבל שכל דבר מאת הה’ יתברך? האם...
איך מתמודדים עם נרקסיסטים?
יש לי שאלה שמאוד מעניינת ומעסיקה אותי. איך מתמודדים עם נרקסיזם במשפחה- כלומר הורים, גיסות, חמות, שאם אני מדברת איתם לפעמים- הם גורמים לי להרגיש בעצמי חסרת ערך , ואפילו לפעמים לכעסים חזקים- מול בעלי. וגם אני מרגישה שאלו אנשים מהצד הלא טוב של היקום. כלומר מהצד של היצר הרע-...
איך לא נפחד מהמוות אם יש מצב לגיהנום?
תודה שיש כאן מקום לשאול- יש לי שאלה, יש לי פחד גדול מלמות , פחד שמורכב מהמון נקודות כמו החוסר וודאות , כמו האיבוד שליטה , כמו לא להגשים את עצמי ועוד ועוד. ככל שעובר הזמן אני מבינה, שכשאדם מפחד ככ למות, הוא הרבה פעמים לא זוכה לחיות.. כי הוא...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן