The Butterfly Button
מחפשת תוכן לתת לבת המצווה שלי

שאלה מקטגוריה:

הבת הבכורה שלי תהיה בקרוב בת מצוה,
אני רוצה למלא אותה בתוכן מתאים ושמחה לקראת ההגעה למצוות ואני לא ממש יודעת איך להעביר לה איך ללמד אותה על עוד מצוות ואיך לרגש אותה מהמעבר עצמו ולאו דווקא מהחגיגה שסביב, שהשנה הזו תהיה לה מליאה בתוכן מתאים שילווה אותה הלאה.
אני עצמי בתקופה של ירידה ברוחניות לא כלפי חוץ ולא במזיד, אבל לא כל כך פנויה נפשית להתחברות לה’ ולמצוות שונות ולשמחה בכלל.
אני מעוניינת שהבת שלי תספוג את התקופה הזו את השמחה שבקיום המצוות והשמחה והחיבור לה’, שלא כמו מה שאני כרגע שאני כרגע די יבשה בזה (מתוך ידיעה שהתקופה הזו תעבור ודווקא נעלה ממנה הרבה יותר)
הייתי שמחה אם תוכלו לתת לי רעיונות או אולי ספרים או דברים או עיצות שעזרו או יכולים לעזור לי
ואולי גם על הדרך לקרב אותנו אחת אל השנייה.
תודה!

תשובה:

 

שלום לך אמא נהדרת ואכפתית,

כמה טוב לראות בתוך הבלבול החומרני המציף את כולנו, אי של שפיות.

למול התוכניות והמצגות והצילומים והפטיפורים, למול המסיבה השנתית, החודשית, הקבוצתית והמחזורית… (פספסתי משהו?), ישנן עדיין אמהות שמחפשות מהות ומשמעות, זה עצמו כבר מבטיח הסתכלות אחרת של הבת על כל הנושא.

בדרך כלל, החוויה בגיל הזה, היא בעיקר חוויה משפחתית, וכשהמשפחה יודעת לתת את הדגש על הדברים החשובים באמת, אוטומטית , הכל מקבל גוון שונה ותוכני יותר.

הרשי לי לנסות למקד את שאלתך,

את חווה כעת קרירות מסוימת, או בהגדרה נמלצת ‘מצב צבירה רוחני’, שונה ממה שאת רגילה ורוצה. וזה אכן כמו שכתבת, תקופתי וניתן לשינוי, המודעות, היא חלק ניכר בתהליך.

אולי לכן, את מרגישה דחף עמוק יותר לתת לביתך את החוויה הנלהבת של מצוות וכניסה לעולם ענק ומאתגר. ויש בהחלט דרכים טובות לכך, אם כי כדאי לעשות הכל במידה ולא באופן אינטסיבי מדי,

כדאי להכין אותה כמה שיותר וכמובן דווקא סביב התאריך המשמעותי כל כך, אבל, יש לזכור, ששום דבר לא בורח, ובעזרת השם, אם היא תטעם עכשיו מטוב השם, היא תמשיך לעשות זאת גם בכוחות עצמה בדרכים שונות ומגוונות עוד הרבה שנים.

הדבר החשוב כעת הוא המתיקות והחווייתיות האמיתית, אחר כך, השמים הם הגבול למה שהיא תוכל לעשות.

אחד הדברים שיכולים מאוד לקרב בין אמא לבתה, הוא לימוד בצוותא.

לימוד נעים, באוירה שקטה ונינוחה, בקביעות מסוימת, ללא לחץ בחינות או הפגנת ידע, יכול להיות חיבור אמיתי ופנימי מאין כמוהו, מעבר לרכישת המושגים עצמם.

הבסיס הוא כמובן ספר, כדוגמת קיצור שולחן ערוך, ספר החינוך והקדמתו, או כל ספר הלכה רלוונטי אחר.

ומהם אפשר להעמיק לפי העניין והטעם בדברי השקפה, חיזוק, אמונה, מחשבה וזהות יהודית.

פיקודי השם ישרים משמחי לב, כאשר לומדים מתוך המקורות עצמם, מהן המצוות , מהם פרטיהן, מהן העצות לקיימן, אין דבר משמח לב מזה.

אם הספר לא מתאים, אפשר להחליף אחרי כמה טעימות.

אפשר גם לערוך מסיבה קטנה בסיום תקופה שהוקצבה מראש, או אחרי לימוד מספר מסויים של פרקים.

ואז לכל החגיגה יש גוון של סיפוק, עשיה והתקדמות. והנושא הופך מ’הבת מצווה של נעמי’, ל’נעמי נהייתה בת מצווה’. קרו דברים, הנערה הרגישה שהיא עשתה משהו, והצליחה בו, שהיא התקדמה ולא רק לוח השנה נתדפדף לו מאליו.

וגם את, כאמא, ואפילו כאשה הזקוקה לרעננות והתחדשות בעבודת הבורא, תוכלי להתמלא וממילא למלא הלאה.

וכל המילים הטובות שלפני הלימוד, באמצעו ולאחריו, כאשר הן עטופות בציפיה הזו ליום הגדול, כוחן עצום לקשר בין אמא לבת לאורך שנים בעזרת השם.

 

אם תרצי המלצות ספיציפיות יותר, אשמח תמיד להיות לעזר.

הרבה הצלחה וברכה לבת הנהיית בת מצווה ולאם הנהיית אם בת מצווה.

מזל טוב!!

שירה

hazmanyakar@gmail.com

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מחוברת לתורה? מוכנה לחג השבועות?
הנה שבועות מתקרב ואני ניצבת שוב פעם מול עצמי האמיתי שלא מחובר לתורה, לא מחובר ללימוד תורה. אני אישה מאמינה, חרדית, מנסה ככל יכולתי לקיים מצוות קלה כבחמורה. חלקן מתוך יראה, חלקן מתוך הרגל, חלקן מחיבור למצווה, חלקן מחיבור לה’ ועל חלקן גם פחות מצליחה להקפיד. אבל לפני שבועות, כשעם...
אני יודע את החומר בישיבה אבל אני לא מאמין בעצמי
אני לומד בישיבה קטנה שיעור ג יש לי עוד מעט מבחנים בישיבות גדולות ואני מרגיש שאני יודע את החומר אל לא מאמין בעצמי יש לי חששות מה יקרא אם אני יטעה בשאלות שישאלו אותי במבחן קבלה או שישראל אותי המשגיח שאלה שאני לא ידע מה לענות לו אני מפחד שאני...
הצלחה בלימוד התורה באמת לא קשורה לכושר האינטלקטואלי?
רציתי לשאול בנוגע לאמירה נפוצה אצל רבותינו שהצלחה בלימוד התורה אינה קשורה ליכולת החשיבה אלא רק לרמת ההשקעה וההתמדה, בפועל ראיתי אנשים יחסית טיפשים ששנים מנסים ללמוד כראוי ובקושי רב מתקדמים, רציתי לשאול באיזה שלב כבר אפשר לראות את מה שדובר בו ושומעים בסיפורים על רבנים שונים? במציאות אני לא...
למה לנשים אין את הזכות להכיר וללמוד את התורה?
יש לי שאלה שמציקה לי בתקופה האחרונה. התחנכתי תמיד לכך שהתורה היא כל החיים שלנו, ובלי לימוד תורה אין קיום לעולם. אבל אם ככה קשה לי מאוד להבין למה לנשים אין את הזכות להכיר וללמוד את התורה? אני מבינה שתפקיד הנשים שונה משל הגברים אבל עדיין, הרי כל כך מדגישים...
אני יודעת שהתורה חשובה אבל נראה לי מוגזם הלימוד כל החיים
יש לי שאלה שבוערת לי כבר מזמן ועכשיו בגלל המלחמה והחוק על הגיוס היא ממש מציקה לי. אני מבינה את הטענה שהתורה מחזיקה את העולם, אמנם קשה לי עדיין עם הטענה הזו כי אני לא לגמרי מבינה איך זה קשור ולמה לימוד של כתבים שנכתבו אי אז ועוסקים בכל מיני...
חוסר עניין רוחני של הבעל
ראיתי באתר תשובה לשואלת בעניין פער רוחני בין בעל לאישה. השואלת סיפרה על מצב רוחני ירוד של בעלה.המשיבה הסבירה שצריך להניח לבעל ולאפשר לו את ההתבגרות הרוחנית שלו, לא להתערב ולתת לו בית חם תוך לתהליך הזה. אני מאוד מזדהה עם הקושי והכאב הזה, אני נשואה שנה וחצי עם ילד...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן