The Butterfly Button
מה ריבונו של עולם רוצה ממני?

שאלה מקטגוריה:

החיים שלי קשים מאד!

מאז שהייתי ילדה עברתי אסונות קשים שמעטים האנשים שהתמודדו איתם,

המשפחה שגדלתי בה, הזוגיות שלי שהתפרקה, הילדים שאין לי, הפרנסה שמבוששת מלהגיע.

מה אלוקים רוצה ממני?

אני אדם טוב! מקיימת מצוות עוזרת לזולת עושה טוב ככל יכולתי

מה עוד הוא רוצה ממני??????

תשובה:

יקירה.

את האמת? לא הרגשתי מסוגלת “לענות” לשאלה שלך. קוראת את מעט המילים שאת כותבת  על הכאב שמלווה אותך ואת חייך, ותוהה לי, אם את זקוקה לתשובה במילים, ואולי – אולי אם הייתי מושיטה לך יד חמה, אם היה אפשר לחבק אותך חיבוק פשוט, זה היה מתאים יותר כאן. חיבוק, שנוגע בכאב שלך, מנסה  לשאת אותו ביחד איתך, ולו לרגע או שניים.

במקום “לענות” לך, הייתי רוצה להקשיב לך. להקשיב לכאב שמלווה אותך מאז שאת בת שבועיים, להקשיב איתך לצליל הדלתות שנטרקות לך שוב, ושוב, לנסות לחוש קצת, את פצעי הצביטה שהן משאירות עלייך.

הייתי רוצה פשוט, להיות איתך. אפילו קצת.

תסכימי לפתוח לי דלת?

אבל שאלת מה ריבונו של עולם רוצה ממך. מה הקטע. ואפילו תשובה אין לי עבורך. מה ריבונו של עולם רוצה ממך? אולי, אולי כדאי שפשוט תשאלי אותו את זה? ככה, פשוט, תשבי ותספרי לו על ההתמודדויות מגיל שבועיים, על הדלתות שנטרקות ונסגרות, על הנסיונות שלך בכל זאת, להאיר פנים, להיות מקצועית ולהתייחס יפה. ולשאול אותו – אבל רבונו של עולם – מה אתה רוצה ממני?

אולי, איכשהו, תתגלה לך התשובה? ואם לא ממש תשובה, לפחות אמונה כזו, שתאיר לך בדרך?

אני יכולה לספר לך על יוסף שנזנח מאחיו והושלך לבור ולכלא  והורחק מאביו ומתה לו אימו כדי להוביל את עמישראל להיותם עם.

אני יכולה לכתוב מילים יפות ונכונות, על דוד , מלך ישראל, שעבר כורי היתוך ודלתות נטרקו בפניו ללא הרף. שאחיו שלחו אותו להיות רועה צאן על מנת שימות – כפי שמספר המדרש, ועונה והושפל ונרדף ונרמס, ודווקא מכל זה צמח להיות מלך ישראל.

יכולה למצא עוד דוגמאות, מפעימות ומרוממות ומרגשות על ייסורים מחדדים שמאירים את הנשמה ומובילים אותה לתכליתה.

אבל יש בי חלק אחר, שרוצה לכתוב לך בפשטות בסיסית יותר. ככה, מתוך מקום שנוגע בכאב שלך.

יקרה, לכי לדבר איתו. בדיוק בדיוק על זה. כמו עם חבר טוב, כפי שאומר רבי נחמן מברסלב.

תקופה מסויימת  עבדתי עם חולי סרטן. יום אחד פגשתי את ליאור. ליאור היה בן חמישים, בערך, חולה בסרטן מפושט.  פרוד מאשתו, ילדיו בחו”ל ומתנכרים אליו כמעט לחלוטין. הוא ראה אותי, אשה חרדית וביקש לשאול “למה? למה זה מה שקורה לי? כל חיי השתדלתי לעשות טוב לאנשים, לתת צדקה, להיות איש טוב, דואג גם לאיכות הסביבה. למה אלוקים עשה לי ככה? אני לא כועס עליו, מה פתאום שאכעס? הכעס יחזור רק אלי. אבל למה? נו, טוב, אין מה לעשות ובשביל מה לכעוס. אני לא כועס, חס וחלילה. על מי אני אכעס? את מי אני אאשים, את אלוקים? ההורים שלי היו בשואה. לפני כן הם היו גם, יהודים טובים, כאלו שרק רצו לעשות טוב לכולם ופתאום הגיעה עליהם השואה והחריבה את עולמם. הם, עזבו אותו, אבל אני – אני לא עוזב אותו כי מה ייצא לי מזה. אני אפילו לא כועס עליו”.

הצעתי לו, שבבקשה, ירשה לעצמו לכעוס. ירשה לעצמו לספר לרבונו של עולם מה שהוא מרגיש מולו עכשיו, שלא יברח ויעלים את הרגש הזה שמציף אותו עד למחנק. שסותם לו את כל שרידי החיות ואת כל היכולות לאהוב, להתקרב. שיכעס אפילו, כן.

ליאור, שהיה גבר גבוה ושרירי ,והקרחת רק הבליטה את העיניים הגדולות שלו, הביט בי בעיניים שלפתע מלאו דמעות של ילד “את חושבת שהוא ימשיך לאהוב אותי אם אני אגיד לו שאני כועס?” את הדמעות שלי הסתרתי, אבל אמרתי לו שכן. שאני בטוחה, שהוא ימשיך לאהוב אותו, אם זה מה שהוא מרגיש אליו עכשיו, שיספר לו, פשוט את זה.

“את חושבת שבאמת הוא ימשיך לאהוב אותי” שאל שוב ליאור, ופתאום התחיל לבכות. זה היה שבוע לפני יום כיפור, והחמלה הגדולה עם הקירבה האלוקית הנוכחת הייתה כל כך סמיכה ונוגעת בחדר. רק הנהנתי שכן. רק הישרתי אליו מבט וביקשתי ממנו ש- כן.

והוא דיבר איתו. שבוע לאחר מכן סיפרו לי האחיות כמה הוא דיבר עם אלוקים, כמה הוא געה בבכי, ואיך שהוא ידע שהוא עומד ללכת מכאן, מהעולם הנעלם הזה, אבל עם חיוך של התפייסות ושל קירבה על שפתיו. הוא הלך, אבל עם נוכחות השם.

הוא, אולי, לא קיבל תשובה. אבל הוא קיבל בחזרה את הקשר. הוא קיבל בחזרה את הקירבה. הוא קיבל, שוב, את הנוכחות המורגשת, הנוגעת, של יד האלוקים בתוך כל זה.

מיכל, יקירה. מייחלת שייפתחו לך שערים, לא רק דלתות. שתקבלי, כאן, בעולם, שפע של טוב ושל אהבה ושמחה. מייחלת, שתרגישי את יד השם איתך, אוהבת.

ובדרך… הייתי כל כך שמחה שמישהי תתן לך יד. אם תפני אלי בפרטי, אוכל להפנות אותך, אם תרצי, למישהי מקצועית כזו או בכלל – לתת עוד מקום.

מקווה עבורך,

תמר ע.

tamar7677@gmail.com

 

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

כיצד אוכל תמיד להיות שמח וחזק?
מקווה שלא אראה כמוזר בעינכם,אך באמת אשמח לקבל תשובה מעמיקה ומחכימה…אז כך: כמו שציינתי לעיל,לגבי החיים עצמם – זכיתי להגיע לאמצע (42.5),והם כידוע עוברים במהירות הבזק,ואני לא הטיפוס המתרפס…אני תמיד מנסה להפיק מהם את המיטב – למרות כל הקשיים הרבים שיש לכולנו,בעקבות האפיזודות המורכבות בחיינו. זה בגדול,ובקטן יותר – למרות...
דיכאון וכל מה שבא עם זה…
איבדתי את סבתא שלי לפני כשנה, מאז החיים שלי השתנו . המוות שלה עירער אותי נפשית וזה הגיע עם סיפור עצוב, היא היתה חולה מאוד הרבה שנים וגרה בחו”ל, ההורים שלי לא הסכימו שנטוס לשם והייתי מאוד קרובה אליה, דברתי איתה ימים ולילות בטלפון. היא היתה בוכה לי ומתחננת שאבקש...
מה עושים כשאין כוח לחיות?
מה עושים כשאין כח לחיות? אני מאובחנת עם פוסט טראומה מורכבת בטיפולים מתישים כואב לי הכל מאחוריי אישפוזים כואבים אני מאובחנת עם הפרעת אישיות גבולית אני קיצונית אוהבת ושונאת בצורה קיצונית אני נשואה עם ילדים ואין לי כח אני רוצה להיות האמא הכי טובה ואם לא מצליח אז לא באלי...
ראש השנה עבר נורא אז מה יהיה עם יום כיפור?
קשה לי ממש המחשבה שיום כיפור הולך להגיע. ראש השנה עבר עלי גרוע. נרדמתי ולא התעוררתי לתפילה לא הספקתי להתארגן ,הרגשתי כל החג תחושה של הפוך מחג..המשפחה שלי לא תורנית מה שהביא שלא היתה פה אוירה מתאימה בכלל ליום הדין.. ואני מדברת בעדינות.. בכללי אני מרגישה גרוע עם עצמי, שומעת...
כשנדמה שאי אפשר ליפול יותר אלוקים מוכיח לי אחרת
מאז שהייתי ילד עברתי ייסורים לא שגרתיים אני בן 26 ומרגיש בן 70 ממש צרה רודפת חברתה ולא אני לא מפונק ולא מדבר על כסף או דברים שמעסיקים בני נוער אני מדבר על דברים קשים שהמעט שכן ידעו מה אני עובר פשוט היו בהלם שדברים כאלה קורים. עם זאת אני...
בלגן בחיים - בבית בחברה ובלב...
אני בת 18 וחצי הכל התחיל לפני לפני שנה וחצי כשאחותי שאיתי בחדר התחילה לסור מהדרך . הרגשתי שאם אני רוצה לשמור על עצמי אני צריכה לצאת מהחדר אז עברתי לישון בסלון כי לא היה לי חדר אחר ואחותי הגדולה (אחרת)לא הסכימה שאעבור להיות איתה בחדר וכמובן שזה היה ממש...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן