The Butterfly Button
לנשים יש רמה גבוהה?

שאלה מקטגוריה:

שלום למשיבים היקרים,
קראתי המון ושמעתי המון על נושא מעמד האישה ביהדות. ברור לי שלאישה יש תפקיד חשוב לאין שיעור, לגדל את הדור הבא, ולהשלים את האיש (תפקיד שיש גם לאיש – להשלים את האישה…) וכו’.
אלא שיש לי בעיה. בתכלס’ אני מסתכל על נשים כעל יצורים פחותים, רדודים, נבובים וכו’. רואים אותם מתעסקים בדברים גשמיים, ומתעניינים בדברים גשמיים. יש לי אחיות בבית, ואני רואה אותם ואת אמא שלי דנים בכובד ראש על נושאים שאני מתפחלץ מלחשוב עליהם – בגדים, אוכל, תינוקות וכו’. אמנם גם אני מתעניין בזוטות – טיולים רכבים וכו’, וידוע לי שזה בעצם ההבדל בין גברים לנשים, גברים מתעניינים בתחומים כאלו ונשים בתחומים אחרים. אמנם, גם כאשר אני מתעניין בטיולים וכיו”ב, מ”מ זה לא שכל הראש שלי טמון שם. כשהראש שלי שקוע במשהו, מדובר בענייני מחשבה ולימוד, לא בזוטות. אני כמובן יודע שלא זה התפקיד שלהם – להתחיל להיכנס לענייני מחשבה וכו’. וד”ל.
לכן אני מתקשה להסתכל עליהם כעל אנשים בעלי ערך כ”כ.
אני יודע שזה נשמע מוזר, היות וסוף כל סוף בשכל אני מבין את מעמדם, אך הבעיה היא ברגש – איך אני מצליח להכניס לרגש שלי שאישה היא באמת אדם נעלה וכו’.
אני בעז”ה מחיל עוד מעט שידוכים, וחשוב לי מאוד להכניס את ההרגשה הזו בלב, כיון שלפני זה, אני חושב שזה יהיה קצת מסוכן להתחיל שידוכים.
בתקוה לתשובה מהירה.

תשובה:

שלום רב,

מתוך דבריך ניכר כי השקעת רבות בהבנת מעמד האישה ואכן שכלית אתה מבין את חשיבות תפקידיה. אתה מחובר לרגשותיך ואתה מעוניין שתוכל בבא העת להעריך את בת זוגך גם בלב.

הנתק שאתה מוצא בין הבנתך לבין תחושותיך, וזאת על סמך ההיכרויות שיש לך עם נשים מסוימות, מקשות עליך ומאימות על יכולתך להתחיל בהליך השידוכים המתקרב. הקושי שאתה חווה בעקבות כך, מובן.

גילית אומץ בעצם הגדרת הבעיה והצפתה על פני השטח ועוד יותר בנכונות להפנות הלאה את השאלה לבירור ונכון עשית.

 

בעיניי יש כאן שתי נקודות מרכזיות שצריך לברר, א. האם אכן כך, האם אכן הנשים שונות כל כך מגברים ומתעניינות בדברים שונים כל כך. ב. איך אמורה להיות גישתי לאדם שעוסק בדברים שונים ממני.

אתחיל בנושא השני,

לכל אדם יש ייעוד בעולם, “אל תהי בז לכל אדם… שאין לך אדם שאין לו שעה”. אשריך שזכית לעסוק בתורה ועם זאת “אי אפשר לעולם בלא בסם ובלא בורסי וכו'”, העולם צריך את כל סוגי בני האדם. חשיבותו של האדם היא מעצם בריאתו, “חביב אדם שנברא בצלם” ועל אחת כמה וכמה כל יהודי שנקרא בנו של מקום. מצוות “ואהבת לרעך כמוך” אינה מוגבלת לעיסוק כזה או אחר של השני ועוד יותר לימדונו חכמנו “איזהו חכם? הלמד מכל אדם”, אין אדם שאין לנו מה ללמוד ממנו.

היכולת לקבל את האחר למרות השוני שלו ממך ועל אף דעותיו השונות משלך, היא מתנה שתתרום לך רבות בחייך. וידועה אמרתו של הרבי מקוצק שביאר את דברי חכמנו “כשם שאין פרצופיהן שווים, כך אין דעותיהן שוות” – כשם שלא אכפת לך מכך שפניו של השני אינן דומות לשלך, כך אין סיבה שיפריע לך שהוא חושב אחרת ממך. בורא העולם יצר את ברואיו שונים זה מזה, לא בכדי.

השוני בין בני האדם יכול לגרום גם לפרשנות מוטעית של מעשיהם ואשתמש בדוגמה שנתת, נושאי השיחות. לא אצל כל אחד המטרה בשיחה היא שווה. יש אנשים פונקציונאליים, כאלו שנושאי השיחה הם מטרת השיחה, אם הם מדברים על נעליים, זה מכיוון שמעניינים אותם נעליים, אותם אנשים יחפשו גם ספרים על נעליים או מודעות בעיתון. לעומתם, יש כאלו שהשיחה עצמה היא המטרה, שיחה היא אינטראקציה חברתית, היא סוג של קשר בין אנשים. אנשים שמבינים את הצורך החברתי [ונשים הן יותר כאלו מגברים בדרך כלל] יכולים להפוך כל נושא זניח לשיחה, לקשר. גם כשהם מדברים על נעליים הם בעצם מתחברים לשני ולזאת כוונתם.

למרות האמור, כשמדובר על חיבור בין שני אנשים, מטבע הדברים לא כל אחד מתחבר לכל אחד. יש כאלו שיתחברו למי שדומה להם יותר ויש שיחפשו דווקא מי שישלים אותם, יש שחשובים להם דעותיו של האחר ויש שיתמקדו בתכונות. לעניין זה כבר נאמר “אסור לאדם שיקדש את האשה, עד שיראנה, שמא יראה בה דבר מגונה ותתגנה עליו ורחמנא אמר ואהבת לרעך כמוך”, צריך לראות שיש חיבור שאין בבת הזוג דבר מסוג הדברים שיפריעו לחיבור.

ולנושא הראשון,

נשים [בדיוק כמו גברים] אינן מקשה אחת, יש שנוטות יותר לפשטות ויש שנוטות להעמקה, יש שמתחברות לדברים רוחניים ויש שמוצאות יותר מקום בעשייה החומרית, יש רגשיות יותר ויש שכליות יותר. ייתכן שבטבעך יהיה קל לך יותר להעריך ולהתחבר לאישיות של אישה מעמיקה יותר או שכלית יותר, זאת תוכל לדעת לאחר שתתחיל במסכת השידוכין.

 

 

מאחל לך שתמצא את האישה המתאימה לך ותבנו יחד זוגיות אוהבת ומעריכה.

מנחם

mns10300@hotmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מובחנות בזוגיות תעזור לי לא להיפגע מבעלי?
קראתי פעם דימוי, יפהפה בעיני, שנישואין זה בעצם להסכים להפקיד את הלב שלך בכף ידו של מישהו אחר, ולהיות בטוח שהוא ינהג בו בעדינות ולא ינפץ אותו לרסיסים. (כל הזכויות על הביטוי הנ”ל שמורות לאיה קרמרמן, בטור בעיתון “בשבע”) אחרי כמה וכמה שנות נישואין, אני יכולה לומר שאני מזדהה מאד...
חלוקת התפקידים בזוגיות לא נראית לי הוגנת
ראשית תודה על אתר שעונה בדיוק על מה שצריך הציבור החרדי ופותר הרבה ספקות פנימיים . ומכאן לשאלתי: חשוב לי להדגיש שאני מסתכלת על העולם בעיניים של צדק ושויון ולכן יש לי שאלה שלא ברורה לי . לפני דור או שניים היה ידוע שהתפקיד של האישה זה לבצע את צרכי...
אני לא מרגישה שאני רוצה להתחתן... יש לי בעיה?
אני בחורה דתיה חזקה, כך שבציבור שלנו כבר יחסית מקובל שבנות יתחתנו בגיל הזה(לצורך העניין כבר יותר מחצי מהכיתה שלי התחתנה…). הבעיה היא שתמיד הרגשתי שונה מאותן הבנות… כאשר כולן היו קושרות מטפחות, מקוות ומייחלות להקים משפחה זוגיות כבר מגיל קטן, אני לא הרגשתי את זה, הרגשתי שאני קטנה מידי,...
לשתף בזוגיות בסערות שעוברות עלי?
ממש תודה על התשובות באתר, ניכר שהצוות כאן מקצועי ומבין בתחומו! הקדמה שאולי פחות נצרכת: ב”ה ארוסתי ואני נתחתן עוד חודשיים. לא מזמן קרה שהיה לי יום עם תחושת תסכול גדולה מאוד מכל מיני דברים שהצטברו, דיברתי עם ארוסתי היא שאלה אותי מה שלומי ואז פשוט הבכי התפרץ… שיתפתי. יום...
מה יהיה עם הזוגיות שלנו?
אני בת 27 . אני ובעלי נשואים 7 שנים ויש לנו 2 ילדים מתוקים .. מתחילת הנישואים היו קשיים . בהתחלה הוא היה מסור וקשוב וניסה לעשות הכל כדי שיהיה לי טוב . אני כנראה לא הייתי בשלה לנישואין והיה לי מאוד קשה עם השינויים שהנישואין הביאו איתם ונתתי לו...
פערים שהולכים וגדלים ביני לבין אשתי
כבר תקופה ארוכה שמפריע לי משהו בזוגיות שלנו שלי ושל אשתי. אז קצת רקע על הזוגיות שלנו :יש לנו זוגיות יחסית טובה אני מגדיר את זה הכי טובה, כי בשבילי זה טוב. אנחנו הורים ל-2 תכף לשלושה ברוך ה’, שנינו בערך באותו גיל התחתנו לפני 10 שנים, סך הכל הפערים...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן