The Butterfly Button
לנשים יש רמה גבוהה?

שאלה מקטגוריה:

שלום למשיבים היקרים,
קראתי המון ושמעתי המון על נושא מעמד האישה ביהדות. ברור לי שלאישה יש תפקיד חשוב לאין שיעור, לגדל את הדור הבא, ולהשלים את האיש (תפקיד שיש גם לאיש – להשלים את האישה…) וכו’.
אלא שיש לי בעיה. בתכלס’ אני מסתכל על נשים כעל יצורים פחותים, רדודים, נבובים וכו’. רואים אותם מתעסקים בדברים גשמיים, ומתעניינים בדברים גשמיים. יש לי אחיות בבית, ואני רואה אותם ואת אמא שלי דנים בכובד ראש על נושאים שאני מתפחלץ מלחשוב עליהם – בגדים, אוכל, תינוקות וכו’. אמנם גם אני מתעניין בזוטות – טיולים רכבים וכו’, וידוע לי שזה בעצם ההבדל בין גברים לנשים, גברים מתעניינים בתחומים כאלו ונשים בתחומים אחרים. אמנם, גם כאשר אני מתעניין בטיולים וכיו”ב, מ”מ זה לא שכל הראש שלי טמון שם. כשהראש שלי שקוע במשהו, מדובר בענייני מחשבה ולימוד, לא בזוטות. אני כמובן יודע שלא זה התפקיד שלהם – להתחיל להיכנס לענייני מחשבה וכו’. וד”ל.
לכן אני מתקשה להסתכל עליהם כעל אנשים בעלי ערך כ”כ.
אני יודע שזה נשמע מוזר, היות וסוף כל סוף בשכל אני מבין את מעמדם, אך הבעיה היא ברגש – איך אני מצליח להכניס לרגש שלי שאישה היא באמת אדם נעלה וכו’.
אני בעז”ה מחיל עוד מעט שידוכים, וחשוב לי מאוד להכניס את ההרגשה הזו בלב, כיון שלפני זה, אני חושב שזה יהיה קצת מסוכן להתחיל שידוכים.
בתקוה לתשובה מהירה.

תשובה:

שלום רב,

מתוך דבריך ניכר כי השקעת רבות בהבנת מעמד האישה ואכן שכלית אתה מבין את חשיבות תפקידיה. אתה מחובר לרגשותיך ואתה מעוניין שתוכל בבא העת להעריך את בת זוגך גם בלב.

הנתק שאתה מוצא בין הבנתך לבין תחושותיך, וזאת על סמך ההיכרויות שיש לך עם נשים מסוימות, מקשות עליך ומאימות על יכולתך להתחיל בהליך השידוכים המתקרב. הקושי שאתה חווה בעקבות כך, מובן.

גילית אומץ בעצם הגדרת הבעיה והצפתה על פני השטח ועוד יותר בנכונות להפנות הלאה את השאלה לבירור ונכון עשית.

 

בעיניי יש כאן שתי נקודות מרכזיות שצריך לברר, א. האם אכן כך, האם אכן הנשים שונות כל כך מגברים ומתעניינות בדברים שונים כל כך. ב. איך אמורה להיות גישתי לאדם שעוסק בדברים שונים ממני.

אתחיל בנושא השני,

לכל אדם יש ייעוד בעולם, “אל תהי בז לכל אדם… שאין לך אדם שאין לו שעה”. אשריך שזכית לעסוק בתורה ועם זאת “אי אפשר לעולם בלא בסם ובלא בורסי וכו'”, העולם צריך את כל סוגי בני האדם. חשיבותו של האדם היא מעצם בריאתו, “חביב אדם שנברא בצלם” ועל אחת כמה וכמה כל יהודי שנקרא בנו של מקום. מצוות “ואהבת לרעך כמוך” אינה מוגבלת לעיסוק כזה או אחר של השני ועוד יותר לימדונו חכמנו “איזהו חכם? הלמד מכל אדם”, אין אדם שאין לנו מה ללמוד ממנו.

היכולת לקבל את האחר למרות השוני שלו ממך ועל אף דעותיו השונות משלך, היא מתנה שתתרום לך רבות בחייך. וידועה אמרתו של הרבי מקוצק שביאר את דברי חכמנו “כשם שאין פרצופיהן שווים, כך אין דעותיהן שוות” – כשם שלא אכפת לך מכך שפניו של השני אינן דומות לשלך, כך אין סיבה שיפריע לך שהוא חושב אחרת ממך. בורא העולם יצר את ברואיו שונים זה מזה, לא בכדי.

השוני בין בני האדם יכול לגרום גם לפרשנות מוטעית של מעשיהם ואשתמש בדוגמה שנתת, נושאי השיחות. לא אצל כל אחד המטרה בשיחה היא שווה. יש אנשים פונקציונאליים, כאלו שנושאי השיחה הם מטרת השיחה, אם הם מדברים על נעליים, זה מכיוון שמעניינים אותם נעליים, אותם אנשים יחפשו גם ספרים על נעליים או מודעות בעיתון. לעומתם, יש כאלו שהשיחה עצמה היא המטרה, שיחה היא אינטראקציה חברתית, היא סוג של קשר בין אנשים. אנשים שמבינים את הצורך החברתי [ונשים הן יותר כאלו מגברים בדרך כלל] יכולים להפוך כל נושא זניח לשיחה, לקשר. גם כשהם מדברים על נעליים הם בעצם מתחברים לשני ולזאת כוונתם.

למרות האמור, כשמדובר על חיבור בין שני אנשים, מטבע הדברים לא כל אחד מתחבר לכל אחד. יש כאלו שיתחברו למי שדומה להם יותר ויש שיחפשו דווקא מי שישלים אותם, יש שחשובים להם דעותיו של האחר ויש שיתמקדו בתכונות. לעניין זה כבר נאמר “אסור לאדם שיקדש את האשה, עד שיראנה, שמא יראה בה דבר מגונה ותתגנה עליו ורחמנא אמר ואהבת לרעך כמוך”, צריך לראות שיש חיבור שאין בבת הזוג דבר מסוג הדברים שיפריעו לחיבור.

ולנושא הראשון,

נשים [בדיוק כמו גברים] אינן מקשה אחת, יש שנוטות יותר לפשטות ויש שנוטות להעמקה, יש שמתחברות לדברים רוחניים ויש שמוצאות יותר מקום בעשייה החומרית, יש רגשיות יותר ויש שכליות יותר. ייתכן שבטבעך יהיה קל לך יותר להעריך ולהתחבר לאישיות של אישה מעמיקה יותר או שכלית יותר, זאת תוכל לדעת לאחר שתתחיל במסכת השידוכין.

 

 

מאחל לך שתמצא את האישה המתאימה לך ותבנו יחד זוגיות אוהבת ומעריכה.

מנחם

mns10300@hotmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה המטרה שלי בחיי נישואין? למה זה שווה לי?
שלום ותודה על האופציה לשאול ולקבל תשובה מקצועית, אני בחורה חרדית מיינסטרים בת 20 ברוך ה’ חברות מתחילות להתארס, אני יודעת שבקרוב אתחיל לשמוע שידוכים ואני לא בטוחה מה אני מרגישה כלפי זה… אני לא רוצה להתחתן “כי כולם מתחתנים, אז גם אני…” – זה הדבר הכי משמעותי בחיים-להתחתן- והייתי...
עבודה עם גברים שגורמת לי לחששות
אני מרגישה רגשות אשמה כלפי עצמי. לפני כחצי שנה התחלתי לעבוד בחברה חרדית שאומנם שומרת על כללי הצניעות אך בהחלט יש הרבה שיחות עבודה בין הגברים והנשים. אני לא עבדתי בעבר בעבודה שדרשה ממני שיחות עם גברים וכעת אני נדרשת לבצע לא מעט שיחות כאלה. לפעמים בצוות ופעמים בפגישות יחידניות...
פגועה מבעלי עד עמקי נשמתי
אני ובעלי נשואים 5 שנים עם שני ילדים . נישואים לא טובים . שנינו אנשים מאוד לא קלים . הדבר היחידי שטוב שיש לנו זה הילדים . מבחינתי זה גם הדבר היחידי שמחזיק אותנו יחד. יש בינינו פערי מנטליות . כמו כן בעלי הוא אדם כעסן. הכעס מתגלה בשבת כשאין...
אכזבה קשה מאישתי
לא מתבייש לשאול ולהכיר בעובדה שאני צריך עזרה…תמיד בחיי הייתי בצד החזק הקשוב והתומך וכדומה אבל הצרה של החזקים זה שכשהם נופלים אין מי שירים אותם…התחזקתי בשנות העשרה ישיבה תיכונית ישיבת הסדר ואז התחרדתי בישיבה טובה ….אחרי כמות נכבדת של שנות תורה ואושר בישיבה התחתנתי…בקיצור היה שם מקרה מסובך של...
ההתחזקות שלי היא אמיתית או שהיא רק בשביל למצוא אישה?
אני בן 27 חילוני, אני מגיע מרקע מסורתי בבית ושנות חיי המוקדמות קצת דתי אפילו. אמא שלי הגיעה מבית דתי ומאוחר יותר בחייה שחררה מעט מהקשר לדת, הכוונה שהיום אינה שומרת שבת אך עדיין אוכלת כשר צמה בכיפור מכשירה בפסח וכרגיל. לפני כחצי שנה טסתי להודו, ופגשתי שם המון אנשים...
למה לנשים אין את הזכות להכיר וללמוד את התורה?
יש לי שאלה שמציקה לי בתקופה האחרונה. התחנכתי תמיד לכך שהתורה היא כל החיים שלנו, ובלי לימוד תורה אין קיום לעולם. אבל אם ככה קשה לי מאוד להבין למה לנשים אין את הזכות להכיר וללמוד את התורה? אני מבינה שתפקיד הנשים שונה משל הגברים אבל עדיין, הרי כל כך מדגישים...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן