The Butterfly Button
למה לי להשקיע ולהיות חרדית?

שאלה מקטגוריה:

שלום,
אני נערה חרדית בת 18, והמשפחה המורחבת שלי מאד מגוונת. חילונים, דתיים… אבל המשפחה שלי החרדית היחידה. מאז ומתמיד אנחנו היינו יותר מחוץ למשפחה. גם כי אנחנו גרים רחוק גיאוגרפי, וגם כי אנחנו מאד שונים. וכמה שכולם במשפחה שלנו שונים זה מזה- לדעתי החרדים הכי שונים. כלומר, ההבדל בין חרדים לכאלו שאינם, יותר גדול נניח מההבדל של חילונים לדתיים לאומיים.
סבא וסבתא שלי הם חרדים פלוס-מינוס, אבל הרבה פחות מאתנו. אבל כשאני נגיד מגיעה אליהם לשבת- אז כל המשפחה, שגרה קרוב, מגיעה הרבה פעמים גם.
ואני מרגישה שאחרי שבת שם תמיד אני חוזרת לבית שלי הרבה פחות חזקה.
יש לי שתי בנות דודות בגיל שלי, ואין לי איתן קשר רצוף, אבל כשאני מגיעה לסבתא שלי- אני מדברת אתן.
הן דתיות-לאומיות, ואני חרדית ‘דוסית’ מאד. בלי סמרטפון וכולי. קבוע כשאני לידן אני מרגישה נחיתות.
גם בלבוש- הן תמיד לבושות קליל כזה וכיפי ורק אני לבושה כזה עם גרביים, ואחרי ברך ומרפק… (בחורף זה עוד בסדר אבל בקיץ אני מרגישה בכלל מסורבלת)
גם סתם ברמת חיים (חו”ל, מסעדות, בילויים וכולי)
אבל בעיקר- הסמרטפון.
אם היה לי סמרטפון היה לי הרבה יותר קשר עם המשפחה (יש לי משפחה מאד משפחתית וזה חשוב לי), הוואטסאפ הכי חשוב לי, ואני באמת לא מבינה מה הבעיה בו. וסתם גם כל האפליקציות והרשתות החברתיות, אני מרגישה שאני חיה בבועה, כאילו אני נמצאת בעולם אחר.
ואני עוד נמצאת בשלב קריטי בחיים. אני בכיתה י”ב, חושבת על מקצוע. ואני מאד מתלבטת לאיזה כיוון ללכת, (מכללה או להישאר בסמינר ואם כן- איזה).
אני חוזרת משם ותמיד בא לי להיות כמוהם. הם לא חילונים, הם שומרים מצוות! אז בעצם, מה הבעיה?
ברור לי שהחרדים הם כאילו הכי טובים וכאילו זה הכי טוב. אבל מי אמר בעצם? למה דתיים רגילים הם כאילו פחות טובים? בגלל שיש להם פחות חומרות? בגלל שהם נמצאים ב’עולם הזה’?
מפריע לי הרבה דברים בהבדלים בין החרדים לדתיים הלאומיים.
גם נגיד לימוד תורה, למה צריך כל היום ללמוד? למה אי אפשר לעבוד ולפרנס וללמוד גם- אבל לא רק? ובחיידרים ובישיבות- למה לא לומדים גם לימודי חול- אנגלית וחשבון אלו דברים חשובים לחיים!
בקיצור, יש לי מלא תהיות ומחשבות. והכי מרגיז שזה בא לי רק אחרי שבת אצל המשפחה שלי- ואין אפשרות לא להיפגש אתם, זאת המשפחה שלי!
בקיצור, יש פה מלא שאלות שקשורות לחרדיות ומקווה שיש עליהם תשובות כי זה ממש חשוב לי לחיות מרצון את חיי ולדעת שאני חיה איך שאני רוצה לחיות.
תודה רבה רבה!

תשובה:

שלום נערה חרדית יקרה מאוד,

אני שולפת משפט מתוך השאלה שלך, ואל תכעסי אבל מנתקת אותו רגע מהקשרו:

“תמיד בא לי להיות כמוהם”.

בואי נלך עם זה. אם זה מה שבא לך – אז קדימה, לכי תהיי כמוהם. מי יעצור אותך? נערה בת 18, במלוא להט הנעורים. זה מאוד פשוט להיות כמוהם: סמארטפון בלי חסימה ואת כבר בחצי הדרך. אפילו תמשיכי לעשות מצוות.

אז למה בעצם לא?

ברוכה הבאה לעולמם של חרדים הבוחרים את דרכם. זוהי קבוצת עילית לא גדולה, שבה נמצאים כל אלה שהפסיקו להיות חרדים-מלידה, חרדים-מפחד, חרדים-מהרגל או חרדים-מחברה. הם (אני מקווה שיהיה נכון אם אומר ‘אנחנו’) חרדים משום שביררנו לעצמנו למה אנחנו כאלה.

ולמה באמת?

כדי לעשות החלטה כזו, מי ומה להיות, צריך לענות קודם על שאלה אחרת: מה חשוב לי בחיים ומה מאוד חשוב לי, ומה הכי בעולם חשוב לי ועליו לא אוותר. אם התשובה היא: בילויים, חו”ל, חופש מהגבלות, מקצוע, משפחה – אז הדרך ברורה. אם חשוב לי לחיות חיי אמת אצטרך להתחיל להקשיב לקול פנימי שמכוון אותי אליה. אם מושגים כמו קדושה, נשמה ודורות ישרים מדברים אלי – אצטרך לשאול את הקול הפנימי שלי מה מקרב אותי לשם.

כחרדית עלי לומר לך את האמת: החרדים לא יותר טובים משומרי מצוות אחרים. אין שום דרך להשוות קבוצה אחת לשניה ולהתנשא בעליונות. כל אדם נמדד בהתאם ליכולות שלו ולמקום שאליו הוא נועד להתפתח. בעולם הבא נופתע מאוד לגלות ש”עליונים למטה ותחתונים למעלה”, וייתכן שנראה חילוניים למהדרין שבוחן כליות יודע את טוהר ליבם והושיב אותם בגן עדן, למול חרדים שלא עשו את שליחותם בעולם. אז מה? אנחנו לא מצווים להצהיר על השתייכות לזרם מסוים ולהישבע לו אמונים. אנחנו כן חייבים לארגן לעצמנו סביבה שתומכת בעקרונות שלנו ומסייעת לנו להתקרב אליהם.

קחי דוגמה: משפחה טבעונית אדוקה שמעוניינת להמשיך בדרכה ולחנך את ילדיה כך, מתוך אמונה שזו הדרך הנכונה. אני מקווה שהמשפחה הזו לא חושבת שהיא טובה יותר ושאחרים טובים פחות, אבל סביר להניח שמשפחה כזו תבחר לעצמה חברה וסביבת מגורים שתחזק אותה בדרך. קשה לי להאמין שבספרייה שלהם נוכל למצוא ספרי בישול רגילים.

החברה החרדית היא מעטפת שומרת ומסייעת שיכולה לעזור לאנשים שרוצים לעבוד את ה’. ואם עד היום השתייכת אליה מתוקף העובדה שנולדת לתוכה, כעת יש לך זכות (ואולי אפילו גם חובה) להתחיל בבירור קצת יותר מעמיק: מה חשוב לי? למה לימוד תורה כל כך חשוב? למה לא מספיק לקיים מצוות ברמה בסיסית?

בתהליך הבירור הזה יש משפחות חרדיות שהחליטו שהם רוצים להיות יראי שמים וכן לאפשר לילדיהם ללמוד לימודי חול, ויש שלא. בתוך החרדים יש גוונים וסגנונות, אבל הדבר החשוב הוא מה הערך העליון. אם אנחנו מונעים מהשאלה מה ה’ רוצה ואיך נכון לחיות, או מהשאלה מה בא לי כרגע.

אני מדמיינת אותך בשבת עם המשפחה המורחבת. את עם השרוולים והם בקליל. את מרגישה נחותה ופחות מעודכנת ואז מתחילות השאלות לנקר בך, ולא ברור לך המקום שלך. זו הזדמנות נפלאה שה’ נתן לך כדי להעמיק את הבחירה שלך במקום שלך. לזכור שאת מחוברת לרצון לעשות את רצון ה’ ולכן משתייכת לקבוצה של אנשים ששותפים לרצון הזה או שעוזרים לך להחזיק ברצון הזה בתוך עולם שלגמרי רחוק מכך.

יקרה, אני מאחלת לך שתמשיכי לשמור על קשר עם כל משפחתך המורחבת, ויחד עם זה שתעצבי ותבני חיבור פנימי לרצון לעשות את רצון ה’. תהיי גאה ובטוחה במקום הזה שלך, לא הרבה אנשים בעולם מכוונים את חייהם לאמת ולקדושה. העולם סביבך ימשיך לקרוץ אבל האמת זוהרת יותר.

עד שתגיעי למצב שבו את רגועה ובטוחה במקום שלך, אני מציעה לך להיות ערנית וזהירה לגבי המפגשים המשפחתיים. העולם הזה מפתה את הנפש גם אם לא משכנע את הנשמה. עוד ועוד שאלות יעלו, ובכל פעם שיימצא חרדי שיעשה שטויות בפרהסיה את עלולה להרגיש יותר נחיתית. מול כל אלה עומד רק הערך הגדול של חיי אמת.

חיי האמת הם לא נכס בלעדי של החברה החרדית. יראי שמים ואוהבי ה’ ומדקדקים במצוות נמצאים גם בחברות שלא מוגדרות כחרדיות. אז עם יד על הלב תשאלי את עצמך בכנות: האם הכיוונים האחרים שאת רואה סביבך יקרבו או ירחיקו אותך מבורא העולם?

אשמח לדון איתך בהמשך בשאלות ספציפיות כמו לימודי חול, ומניחה שיעלו רבות אחרות (שירות לאומי ועוד). אבל לפני הכל מקווה בשבילך שיגבה ליבך בדרכי ה’. זכית להשתייך לאנשים המצהירים אמונים לרצונו, וכל חזותך מעידה על כך. לעולם לא תפסידי משמירה על הערך העליון הזה.

ברוריה

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מי שהולך בדרך התורה מפסיד הנאות?
יש לי בת דודה בת 16 גרה בקיבוץ חילוני לגמרי אבא לה לפני כמעט עשור חזר בתשובה אבל כל המשפחה חילונים לגמרי והיא כבר יותר משנה שומרת שבת וממש ממש מתחזקת והיא מבחינתה ממש רוצה להיות חרדית מאוד קשה לה בפן החברתי גם מצד החברים וגם המשפחה והדודים והיא נמצאת...
לא יודע לאיזה ציבור להשתייך
אני כבר מתחילת אלול נכנסתי לישיבה חרדית לבעלי תשובה גדלתי בבית דתי לאומי ואני מאוד מבולבל בין העולמות/ מצד אחד הצד הדתי לאומי נראה מאוד חלש מאוד מתיר מאוד מזלזל בתורה מאוד אבל הוא יותר פתוח וחופשי ומצד שני הצד החרדי מאוד סגור ואטום ומדבר שפה משלו ומנותק ומאוד קשה...
איך לשמור על עצמי כשאהיה בצבא?
האמת שאין לי מושג אם זה המקום לפנות אליו לשם שאלה כזאת כיוון שזה מקום להצפת נושאים שקשורים לציבור החרדי והשאלה שלי לא כל כך רלוונטית לציבור החרדי אז ככה אני חרדי למדתי במוסדות חרדיים קלאסיים עד גיל 15 מאז ועד היום מדדה בין ישיבות חצי יום לישיבות חוצניקיות חשוב...
אני אמורה להקשיב למה שהרב אמר אבא שלי?
מסלול החיים שלי בתור דתייה לאומית בהגדרה, עד לפני זמן מה, כבר היה די קבוע מראש. יסודי, חטיבה, תיכון ו… שירות לאומי או צבא. אבא שלי התייעץ עם הרב, מעין מנטור שלו וחרדי כמדומני, כדי לדעת מה עדיף עבורי, והרב אסר את שניהם ואמר שאגש ישר לאוניברסיטה. מצד אחד, נורא...
מתלבטת לגבי הבחור - האם יש בינינו פערים?
אני בת 26. חרדית בחורה ביישנית ומעט מופנמת. יצאתי לשידוכים בגיל מאוחר כי סיימתי סמינר בתחושה מאד מבולבלת – מי אני, מה אני מחפשת? חיפשתי את עצמי מאד. אפשר לומר שמצאתי. בשביל הרקע: גדלתי בבית פתוח אבל עד רמה מסויימת (רואים סרטים, שומעים מוזיקה ישראלית / לועזית), אבל הרוח וההלכה...
מצוקה גדולה סביב ההשלכות של החזרה בתשובה
אני בת 40 עובדת במקצוע מוערך, בעלת השכלה אקדמאית רחבה ואם למספר ילדים. חזרתי בתשובה עם בעלי לפני 15 שנה. כיום אנחנו חלק מקהילה חרדית. המשכתי כל העת בעבודתי ותהליך התשובה היה הדרגתי בלי “אורות” ובלי מעשים קיצוניים. אנחנו בקשר עם המשפחה משני הצדדים. עם זאת, למרות ההדרגתיות היחסית, עם...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן