The Butterfly Button
למה יש הבדל בין גברים לנשים בעניין צניעות?

שאלה מקטגוריה:

למה בנות מקבלות כל כך הרבה ציווים על איך הן צריכות להיראות מה לעשות ואני מסכימה שיש השפלה בתורה ואפליה ענקית בין נשים לגברים אז השאלה שלי מתחלקת ל2 איך אמורה משהיא להיות צנועה וחסודה ולהרגיש טוב עם עצמה להרגיש שהיא יפה או שבכלל לא אמורים להרגיש כזה דבר ושאלה שנייה היא למה גברים מקבלים מצוות מעשיות לעשות כמו תפילה אבל שום דבר לא רשום בתורה על גבר שמתלבש לא בסדר או שהשיער שלו פרוע והוא מחטיא בנות ישראל למה זה ההיפך?

תשובה:

שואלת יקרה

יפה מאד שהייתה לך יוזמה לשאול שאלה. במקום להמשיך ולהתרגז על הממסד, ועל הצניעות ועל איך שדברים נראים לך. קמת ועשית מעשה בוגר.

מקווה מאד שתמצאי תשובה. ומקווה עוד יותר שתמשיכי לשאול ולא תקבלי את הדברים שמסביבך כמובנים מאליהם. רק מי ששואל מתקדם ומבין ועכשיו לעצם השאלה.

השאלה שלך מורכבת מכמה תת שאלות ואמירות ואני אשמח להתייחס אליהן. למען הסדר הטוב אני ארשום מה אני חושבת שהן השאלות שלך ואז נתייחס אליהן אחת אחת.

  • ראשית בדבריך את מניחה שיש השפלה ואפליה “ענקית ” כלשונך בתורה.
  • שנית את רוצה להבין מדוע לנשים יש כל כך הרבה הוראות לגבי צניעות ואיך הם אמורות להרגיש יפות עם עצמם או אמורות בכלל להרגיש כך.
  • ולמה לגברים מחויביים במצות מעשיות יותר מנשים. ופחות הוראות ברורות לגבי הצניעות שלהם.

אז נתחיל מכך אם את מרגישה שיש אפליה גדולה כלפי נשים בתורה. למה את מקבלת את זה כמובן מאליו ולא שואלת על זה. זה חשוב, זה הכי חשוב. איך יכול להיות שהתורה שאמורה להיות הדרך הצודקת לחיות את חייך תעשה אפליה. קשה לי מהמשפט הכולל הזה להבין למה בדיוק את מתכוונת כך שאני לא יכולה לענות לך ספציפית אבל זהו נושא שכדאי לך לחשוב עליו. ואולי להבין שאין באמת אפליה אלא התייחסות שונה לגברים ונשים כיון שמעצם טבעם הם שונים…ולכן ההוראות שלהם לחיים צריכות להיות שונות. כמו שיש הוראות תפעול שונות למכונות שהם במהותן שונות.

הבנה זאת תעזור לנו להבין את השאלות הבאות. גברים ונשים הם שונים. לא שווים אחד יותר מהשני, לא חשובים אחד יותר מהשני. אלא יש להם תפקודים אחרים. רצונות אחרים וגם הוראות אחרות להגשים את ייעודם. הרב הירש כותב, ועוד הרבה מפרשים שנשים נולדות “מתוקנות יותר” כלומר הם עם טבע פחות אגרסיבי, פחות אגואיסטי אגב לדעה זאת שותף המדע. ההורמון הגברי העיקרי, הוא הטסטוסטרון במקרה הורמון זה הוא גם אחראי להתנהגות האימפולסיבית הגברית, כמו נהיגה פרועה, התנהגות אלימה וכו’. ומבחינה ביולוגית גברים קיבלו ממנו מנה מודגשת יותר נכון, כמויות הורמון אלו קובעות במידה רבה אם יתפתח עובר זכר או נקבה. ולכן התורה שידעה זאת אמרה, החברה האלה צריכים יותר ריסון. והוראות מדויקות ולכן הם קיבלו מצות מעשיות רבות יותר. לדוגמא הם חייבים להתפלל 3 פעמים ביום במניין. הם צריכים את המסגרת הנוקשה הזאת החיצונית של קשר עם אלוקים שתהיה באכיפה חברתית שלוש פעמים ביום. נשים לא מחויבות בתפילה במניין. הן קשורות לאלוקים מבלי המסגרת החיצונית הזאת. הן מתפללות בבית, הם מתפללות במילותיהן שלהם. הן מטבען קשורות יותר לאלוקים הרבה יותר בקלות. זאת רק דוגמא לכך שבעצם כיוון שלגברים יש מהות אחרת, ובין היתר גם תפיקידים אחרים הם קיבלו מצוות בפורמט אחר. הנושא הזה רחב יותר ואת מוזמנת לשאול אליו בנפרד בכל עת אני בעיקר רוצה להתמקד בשאלה שלך על צניעות.

בואי ננסה להבין ביחד את הנושא המכאיב המעצבן והמטריד הזה.

כשאנחנו מתלבשים אנחנו מנסים לשדר על עצמינו משהו. לבוש זה סוג של הצהרה על האופי שלנו, על ההשתייכות החברתית שלנו ועל כל הנגזרות מכך. גם חילוניות מתלבשות בניואנסים משלהם שבזה הם מגדירות את עצמן, אני רטרו ואני תל אביבית, אני סטייליסטית, פאנקיסטית,  וכו’. אך ללבוש עוד נדבך בהקשר של שני המינים הנשים והגברים בואי ננסה להבין.

בעולם החילוני נשים נוטות ללבוש הרבה יותר חשוף מגברים, נשים הם אלו שמסתובבות עם מחשופים עמוקים וחצאיות קצרות ובלי שרוולים בעוד הגברים באופן כללי הרבה יותר מכוסים.

מנגד גברים מפגינים לראווה דברים אחרים כגון: שרירים, שעוני יוקרה, ומכוניות פאר.

מדוע? כל אחד מהמינים מנסה לדווח על היתרונות שלו, יתרונות שהצד השני מחפש.

נשים מחפשות בבני זוג, ביטחון. חלק ממנו הוא בטחון כלכלי, ולכן גברים מפגינים לדוגמא את ההצהרה הון שלהם על מנת לשדר נשים, אנחנו שווים, תבחרו בנו. גברים לעומת זאת מחפשים נשים יפות ולכן נשים בעולם מפגינות את היופי שלהן. הם מתערטלות ואומרות הנה אנחנו יפות תבחרו בנו. הן מנסות למשוך בצורה מינית את הגברים כיון שזה הקלף החזק שלהן. זהו המקרה הקיצון ממנו נוכל ללמוד על עצמינו.

ללבוש שלנו יש אמירה עלינו כאנשים. ויש לו אמירה עלינו כנשים בהקשר המיני.

ההוראות של צניעות אלו הוראות שמנסות לצמצם את החלק המיני של נשים בהופעה שלהם בפומבי. כלומר אין שום בעיה ויותר מכך אישה צריכה להיות מטופחת ויפה. בנות ישראל השבח שלהם הם היופי שלהם אבל יש יופי, ויש יופי שהוא בעל אופי מיני, הוא מיועד למשוך גברים בצורה מינית וזה היופי שאנחנו נדרשות להסתיר.

אנחנו לא רוצות שיראו אותנו כסחורה בשוק. אנחנו לא רוצות שיראו ויעריכו אותנו רק לפי המראה החיצוני שלנו. יש לנו הרבה מעבר לזה יש לנו אישיות, אופי רצונות וחלומות ספציפיים שלנו כבנות אדם.

אנחנו לא מוכנות שהחלקים היותר חייתיים בנו יסנוורו אנשים.

אנחנו לא רוצות להיות כמו חפץ שניתן למדוד אותו אם הוא יפה או לא. שאנחנו מחפשים בני זוג אנחנו מחפשים גם את הדברים החיצונים אבל לא רק אותם.

ויותר מזה אנחנו לא רוצים להתבלבל מהדברים הללו. אנחנו לא רוצים שההגדרות החיצונית שבחיי היום יום פחות יעזרו לנו. על מנת כן אנחנו מנסים להתלבש בהתאם. כמו שכתבתי למעלה, גברים בדרך כלל פחות מפגינים מיניות בלבוש שלהם כיון שהקלף בו הם מנסים למשוך נשים הוא לא זה, גם בחברה החילונית הם לבושים ומכוסים. ולכן התורה נותנת לנשים הוראות  להתלבש בצורה צנועה. שמסתירה את החלקים המיניים שקיימים בנו כנשים (וטוב שהם קימיים ויש להם זמן ומקום) אבל לא בפומבי לא לכל אחד, אנחנו לא סחורה בשוק אנחנו לא צייד. ההוראות של צניעות אלו הוראות שבאות להגן עלינו לא רק כנשים אלה כחברה, שלא נחווה אחד את השני רק מהמקום החיצוני. זה בא לעזור לנו כנשים שלא נהפך לצייד קל, ובא לעזור לגברים שיכולו לראות אותנו ולהתייחס אלינו מעבר למראה החיצוני שלנו אלה לראות ולהתייחס אחד אל השני כבני אדם.

מקווה שעזרתי לך להבין את זה טוב יותר. אני רוצה לאחל לך שתאהבי להתלבש, ותרצי תמיד להיות יפה, תפתחי לעצמך טעם וסגנון משלך ותאהבי את עצמך ואת המראה שלך. וגם בו זמנית תהיה אישה שמשדרת לעולם האישיות לי זה הרצונות והחוכמה והאופי והכישרון ולא היופי שלי, הם אלו שמגדרים אותי בתור בן אדם.

בהצלחה רבה

נחמה

myyms@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

איך עושים את המעבר הזה מרווקות לנישואין?
אני בגיל 20 לפני שידוכים בחור חרדי בישיבה כמו כולם בגיל 14-15 נחשפתי לדברים ועליות וירידות ביר״ש אבל ב״ה צולחים את זה היום כשאני חושב על שידוכים עולה בי מחשבה של איך אני מגיע למקום הזה של אחרי החתונה להיות עם אישה שכביכול גדלנו בידיעה שזה לא טוב ושמירת נגיעה...
מחשבות אחרי כנס צניעות...
שלום וברכה ותודה רבה על אתר כל כך מיוחד. השאלה שלי לא מקורית ולא באה לחדש שום דבר, היא גם מאוד ספציפית לפרט אחד מסויים (כבר תגלו…) אבל היא מציקה לי ואני מקווה שתוכלו לעזור.. היה לנו לאחרונה כנס בסמינר, מיזם מאוד מבורך ויפה שפועל אצלנו כבר כמה שנים שבו...
יש לי הרבה התלבטויות ובלגן בראש על צניעות ואינטרנט
תודה רבה על המקום שאתם מהווים בציבור שלנו!!! יש לי שאלה בנוגע לצניעות, אני כל כך מבולבלת אם מה אסור מה מותר מה חומרא ומה סתם תקנון. הבעיה הראשונה שלי זה גרביים, אני מתמודדת עם כל כך הרבה דברים אחרים הרבה יותר חשובים ואני מרגישה דפוקה על המאבק הזה, וכל...
לא מצליח לשמור עיניים בשכונה החרדית שאני חי בה
הי אני אברך נשוי לכמה שנים וגר בעיר שנחשב חרדי בארץ. אני מאד משתדל לשמור על העינים שלי ולא להיות כל כך סקרן על כל מה שהולך בסביבתי. אבל אני מוצא שהחיים שלנו במגזר החרדי מתנהלים באופן כל כך פתוח כזה שאין סיכוי שלא רואים הרבה נשים במשך ההליכה בחוץ...
אני מכשילה?!
קודם כל תודה רבה על האתר היותר ממדהים הזה!! אשמח לשאול שאלה שמעיקה עלי מאד!! ב”ה הקב”ה נתן לי יופי טבעי. ואני נורא מפחדת שאני מכשילה עם היופי הזה גברים. ואסביר את עצמי אני יודעת שאם אני לא מדגישה ביופי דברים שאסור ולא צריך זה לא אשמתי ואין לי מה...
למה הקב"ה לא היה יכול ליצור עולם ללא כל הדבר המאוס הזה?
אני נערה באמצע שנות העשרה לחיי, לומדת בתיכון חרדי מיינסטרים. הנושא של אהבה ומיניות מעסיק אותי מאוד, ואני יודעת שהוא מעסיק רבים ורבות בגילי, אבל אני מרגישה שאותי הוא מעסיק קצת יותר. באופן כללי אני טיפוס מעמיק, חושב מנתח ולא מקבל כל דבר כמובן מאליו, ויכול להיות שזו הסיבה לכך....

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן