The Butterfly Button
למה חרדים מזלזלים בעולם התורה הדתי לאומי?

שאלה מקטגוריה:

אני נער דתי לאומי, ויש כמה דברים שמאוד מפריעים לי בייחס של החרדים לציונות הדתית.
1. למה חרדים מזלזלים בעולם הישיבות והתורה הדתי לאומי? יש דת”לים (בעיקר חרד”לניקים) שלא פחות דתיים מחרדים, ולמרות זאת חרדים מזלזלים בהם וקוראים להם “מזרוחניקים”. ראיתי שבחור ישיבה חרדי כתב שהיה במלונית קורונה עם בחורי ישיבה דתיים לאומיים, וראה שבניגוד למה שלימדו אותו כל השנים, ה”מזרוחניקים” לא פחות דתיים מהם.
נכון שיש דתיים לאומיים רבים שמזלזלים בהלכה, אבל יש גם חלק גדול מאוד מהדת”לים שלא פחות דתיים מהחרדים!
2. למה חרדים לא לומדים ספרים של גדולי תורה דתיים לאומיים? כלומר, בישיבות דתיות לאומיות לומדים ספרים של רבנים חרדיים, אבל בישיבות חרדיות לא לומדים בכלל ספרים של רבנים דת”לים, כמו מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק, הרב אברהם שפירא, הרב שאול ישראלי וכו’, במיוחד כשרבנים חרדים כל כך מעריכים את הרבנים האלה (לדוגמה, הרב אלישיב אמר על הרב קוק “הרב הוא כליל השלמות: שלמות בגאונות שלמות בצדקות, שלמות במחשבה ושלמות בהנהגה”, הרב עובדיה יוסף אמר עליו “מלאך ה’ צבאות”, החפץ חיים אמר שהוא “קדוש וטהור”, הרב שלמה זלמן אויערבך אמר עליו “”הרב היה גדול בכל, איש האשכולות, מאיזה צד שהיית מתבוננן היית רואה את גדולתו, את יחידותו: גאון ששלט בכל מכמני התורה, בנגלה ובנסתר, צדיק בכל דרכיו ובכל מעשיו, בדקדוקי מצוות ובמעלות המידות, בשקידת הלימוד ובמעשי החסד.”, וזה רק חלק קטן מהציטוטים)
3. למה חרדים קוראים לדתל”ים “מזרוחניקים” ככינוי גנאי? את תנועת המזרחי הקימו רבנים חרדים (כמו הרב יצחק יעקב ריינס, הרב יהודה לייב מימון והרב שאול ישראלי), ובשנותיה הראשונות הם לא היו שונים מחרדים.
בנוסף, כיום לרוב הדתל”ים אין שום קשר לתנועת המזרחי. היא השפיעה מאוד על הציונות הדתית, אבל כיום היא תנועה קטנה בלי הרבה השפעה.
בנוסף, “מזרוחניקים” זה כינוי גנאי לאנשים עם הכיפה הקטנה על הראש, שלא יודעים ללמוד תורה ומזלזלים בהלכה, וכמו שכתבתי, כל זה לא נכון, כי חלק גדול מהציונות הדתית לא פחות דתי מחרדים.

 

תשובה:

שלום לך נער יקר ונכבד!

ראשית, אל לך להכליל, לא כל החרדים מזלזלים בכל הדתלי”ם\חרד”לניקים\מזרוחניקים….

יש הרבה הרבה חרדים שאינם מזלזלים כלל באף אחד, אלא מעריכים מאוד כל אדם שראוי להעריך באשר הוא, ואפילו תתפלא לשמוע לומדים בתורתם, ולא מעט… ביניהם אני הקטן…

ובפרט בדור האחרון אני חש שישנה התקרבות גדולה, חיבורים ולימוד משותף ופורה בין הציבורים, ברוך ה’.

אבל כך דרכו של עולם… אלו מזלזלים באלו ואלו מזלזלים באלו… אחרת ממה נתקיים?

*

אני רק אנסה להסביר בפשטות גמורה את דעתי הענייה בנוגע לתופעה זו, ששורשה בשנים עברו ומימים ימימה, ולהוליד מכך את סיבת הזלזול שיש בין התנועות.

מחלוקת החרדים ותנועת המזרחי היתה על ליבתה של היהדות כיצד היא.

החרדים טענו שיש להתבדל לגמרי מהציבור הכללי שאינו שומר תורה ומצוות בכל מחיר, ומחיי העולם בכלל… להתכנס ולשקוע בלימוד התורה וקיום המצוות ללא פשרות. החרדים טענו, שעבודת ה’ המוטלת על היהודי אינה לחיות בתוך העולם וכחלק ממנו ומשם לעבוד את ה’, אלא על היהודי לחיות לבדו בין העמים ולהתעסק אך ורק בעבודת ה’. וכל השאר יקרה ממילא, ואל לנו לחשב חשבונו של הא-ל בעולמו – פאסיביות.

נגזרה מכך, התבדלות גמורה בצורת המגורים האוטונומית, אי שירות בצבא, שקיעה בבתי המדרש ואי השתלבות בעמל העבודה הכללי וכדומה.

תנועת המזרחי טענה בהיפך, שעל היהודי מוטל תפקיד ואחריות כבידה ליישוב הארץ, לביסוסה, ולחיזוק רוחניותה, וכמו כן עבודת ה’ המוטלת על היהודי אינה להתבדל, אלא להיפך, על היהודי להשתלב כחלק מחיי העולם ומשם לעבוד את ה’, להוות דוגמא ומודל בכל מקום – אקטיביות.

אלו שתי דעות שאינם נפגשות לעולם.

החרדי לעולם יראה בדתי, פשרן ומתערה בחילוניות. החרדי תמיד יבקר את הדתי על סדרי העדיפויות שלו. החרדי תמיד ימנה את אחוזי החילוניות בציבור הדתי ואת המחירים שהוא משלם.

והדתי לעולם יראה בחרדי, חשוך שאינו ממלא את תפקידו המיועד לו. הדתי לעולם יראה בחרדי משתמט מתפקידו. הדתי לעולם לא יבין איך החרדי לא מגן על ארצו ומולדתו, ואיך הוא אינו דואג ליישוב ארצו המובטחת לו מאז ומקדם..

ומכאן והלאה יש לזה השלכות רבות, המפרידות בין הציבורים באופן בלתי ניתן לאיחוי.

*

מדוע החרדים לא לומדים בספרי הת”ח הדת”לים?

מן הסיבה הזאת, גדולי התורה החרדים, כיון שחלקו על הדרך הדתית לאומית בכל תוקף, לא רצו לתת לה גיבוי בשום צורה ודרך, ולכן ויתרו גם על תורתם.

גם גדולי התורה שהעריכו מאוד את הרב קוק [ועוד רבנים חשובים יקרים ונכבדים מאין כמותם], שבלי שום ספק היה קדוש ישראל ותפארתו, חלקו על דרכו בהנהגה בצורה חד משמעית, ולכן רחקו ממנה. אין כאן מקום לשום טיוח. אין הדבר מערער על גדלותו בשום פן, יש כאן מחלוקת ככל המחלוקות שבתורה הקדושה. וזאת דרכה של מחלוקת…

אין אנו אחראים לכל דיבור ודיבור של כל אדם או בחור במלונית קורונה, אנו מסבירים ומתארים את הדרכים שהתפצלו להם בתחילת הדרך, ותולדותיה של המריבה מי יכול לעצור לצנזר או למנוע, כך דרכו של עולם…

אין אנו יכולים גם להיות אחראים לכינוי המדוייק אם יהיה ‘דת”לים’ או ‘מזרוחניקים’, ואין זה כל כך משנה, מה שנתפס בלשונו של הציבור ברבות השנים קשה למוסס.

*

מהי האמת? איני יודע…

אולי כל אחד יבחר את דרכו, אולי כל אחד צריך לטעום מן האיכויות של כל צד לפי צורך ומידת נפשו.

לא יודע.

מה שברור הוא מעל כל ספק, שיש אמת בכל צד, יש אמת אמיתית בכל צד וצד. יש כאב גדול ועצום בכל צד.

בימים כתיקונם נראה שהאמת הייתה נמצאת איפשהוא באמצע, אלא שדורנו דור כהה ומטושטש והאמת נעדרת.

תפקידנו בעת הזאת לפי דעתי, להיות שקטים, להיות פנימיים יותר, להסב את תשומת הלב לעבודת ה’ מכל סוג שהיא, לחתור לאמונה תמימה ולאהבת ה’, ולנסות להכיל כל צד באשר הוא שם.

בברכה שנזכה לזה

ובהערכה רבה ועצומה

דוד DAVID924803@GMAIL.COM

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה המקום של התלבטויות אחרי האירוסין?
בן 29 ממשפחה דתית גדלתי כדתי לאומי ובשנים האחרונות התחזקתי בדת והתפיסה שלי יותר נוטה לכיוון החרדי או החרדלי,קובע עיתים ומבין את החשיבות של לימוד תורה וכן רוצה שהילדים ילמדו במסגרות יותר תורניות ולא דתיות לאומיות. מבחינת לבוש אני מתלבש בסיגנון הרגיל מכנסיים או גינסים וטי שירט סולידים כיפה שחורה...
מי שהולך בדרך התורה מפסיד הנאות?
יש לי בת דודה בת 16 גרה בקיבוץ חילוני לגמרי אבא לה לפני כמעט עשור חזר בתשובה אבל כל המשפחה חילונים לגמרי והיא כבר יותר משנה שומרת שבת וממש ממש מתחזקת והיא מבחינתה ממש רוצה להיות חרדית מאוד קשה לה בפן החברתי גם מצד החברים וגם המשפחה והדודים והיא נמצאת...
לא יודע לאיזה ציבור להשתייך
אני כבר מתחילת אלול נכנסתי לישיבה חרדית לבעלי תשובה גדלתי בבית דתי לאומי ואני מאוד מבולבל בין העולמות/ מצד אחד הצד הדתי לאומי נראה מאוד חלש מאוד מתיר מאוד מזלזל בתורה מאוד אבל הוא יותר פתוח וחופשי ומצד שני הצד החרדי מאוד סגור ואטום ומדבר שפה משלו ומנותק ומאוד קשה...
איך לשמור על עצמי כשאהיה בצבא?
האמת שאין לי מושג אם זה המקום לפנות אליו לשם שאלה כזאת כיוון שזה מקום להצפת נושאים שקשורים לציבור החרדי והשאלה שלי לא כל כך רלוונטית לציבור החרדי אז ככה אני חרדי למדתי במוסדות חרדיים קלאסיים עד גיל 15 מאז ועד היום מדדה בין ישיבות חצי יום לישיבות חוצניקיות חשוב...
אני אמורה להקשיב למה שהרב אמר אבא שלי?
מסלול החיים שלי בתור דתייה לאומית בהגדרה, עד לפני זמן מה, כבר היה די קבוע מראש. יסודי, חטיבה, תיכון ו… שירות לאומי או צבא. אבא שלי התייעץ עם הרב, מעין מנטור שלו וחרדי כמדומני, כדי לדעת מה עדיף עבורי, והרב אסר את שניהם ואמר שאגש ישר לאוניברסיטה. מצד אחד, נורא...
מתלבטת לגבי הבחור - האם יש בינינו פערים?
אני בת 26. חרדית בחורה ביישנית ומעט מופנמת. יצאתי לשידוכים בגיל מאוחר כי סיימתי סמינר בתחושה מאד מבולבלת – מי אני, מה אני מחפשת? חיפשתי את עצמי מאד. אפשר לומר שמצאתי. בשביל הרקע: גדלתי בבית פתוח אבל עד רמה מסויימת (רואים סרטים, שומעים מוזיקה ישראלית / לועזית), אבל הרוח וההלכה...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן