The Butterfly Button
למה חרדים מזלזלים בעולם התורה הדתי לאומי?

שאלה מקטגוריה:

אני נער דתי לאומי, ויש כמה דברים שמאוד מפריעים לי בייחס של החרדים לציונות הדתית.
1. למה חרדים מזלזלים בעולם הישיבות והתורה הדתי לאומי? יש דת”לים (בעיקר חרד”לניקים) שלא פחות דתיים מחרדים, ולמרות זאת חרדים מזלזלים בהם וקוראים להם “מזרוחניקים”. ראיתי שבחור ישיבה חרדי כתב שהיה במלונית קורונה עם בחורי ישיבה דתיים לאומיים, וראה שבניגוד למה שלימדו אותו כל השנים, ה”מזרוחניקים” לא פחות דתיים מהם.
נכון שיש דתיים לאומיים רבים שמזלזלים בהלכה, אבל יש גם חלק גדול מאוד מהדת”לים שלא פחות דתיים מהחרדים!
2. למה חרדים לא לומדים ספרים של גדולי תורה דתיים לאומיים? כלומר, בישיבות דתיות לאומיות לומדים ספרים של רבנים חרדיים, אבל בישיבות חרדיות לא לומדים בכלל ספרים של רבנים דת”לים, כמו מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק, הרב אברהם שפירא, הרב שאול ישראלי וכו’, במיוחד כשרבנים חרדים כל כך מעריכים את הרבנים האלה (לדוגמה, הרב אלישיב אמר על הרב קוק “הרב הוא כליל השלמות: שלמות בגאונות שלמות בצדקות, שלמות במחשבה ושלמות בהנהגה”, הרב עובדיה יוסף אמר עליו “מלאך ה’ צבאות”, החפץ חיים אמר שהוא “קדוש וטהור”, הרב שלמה זלמן אויערבך אמר עליו “”הרב היה גדול בכל, איש האשכולות, מאיזה צד שהיית מתבוננן היית רואה את גדולתו, את יחידותו: גאון ששלט בכל מכמני התורה, בנגלה ובנסתר, צדיק בכל דרכיו ובכל מעשיו, בדקדוקי מצוות ובמעלות המידות, בשקידת הלימוד ובמעשי החסד.”, וזה רק חלק קטן מהציטוטים)
3. למה חרדים קוראים לדתל”ים “מזרוחניקים” ככינוי גנאי? את תנועת המזרחי הקימו רבנים חרדים (כמו הרב יצחק יעקב ריינס, הרב יהודה לייב מימון והרב שאול ישראלי), ובשנותיה הראשונות הם לא היו שונים מחרדים.
בנוסף, כיום לרוב הדתל”ים אין שום קשר לתנועת המזרחי. היא השפיעה מאוד על הציונות הדתית, אבל כיום היא תנועה קטנה בלי הרבה השפעה.
בנוסף, “מזרוחניקים” זה כינוי גנאי לאנשים עם הכיפה הקטנה על הראש, שלא יודעים ללמוד תורה ומזלזלים בהלכה, וכמו שכתבתי, כל זה לא נכון, כי חלק גדול מהציונות הדתית לא פחות דתי מחרדים.

 

תשובה:

שלום לך נער יקר ונכבד!

ראשית, אל לך להכליל, לא כל החרדים מזלזלים בכל הדתלי”ם\חרד”לניקים\מזרוחניקים….

יש הרבה הרבה חרדים שאינם מזלזלים כלל באף אחד, אלא מעריכים מאוד כל אדם שראוי להעריך באשר הוא, ואפילו תתפלא לשמוע לומדים בתורתם, ולא מעט… ביניהם אני הקטן…

ובפרט בדור האחרון אני חש שישנה התקרבות גדולה, חיבורים ולימוד משותף ופורה בין הציבורים, ברוך ה’.

אבל כך דרכו של עולם… אלו מזלזלים באלו ואלו מזלזלים באלו… אחרת ממה נתקיים?

*

אני רק אנסה להסביר בפשטות גמורה את דעתי הענייה בנוגע לתופעה זו, ששורשה בשנים עברו ומימים ימימה, ולהוליד מכך את סיבת הזלזול שיש בין התנועות.

מחלוקת החרדים ותנועת המזרחי היתה על ליבתה של היהדות כיצד היא.

החרדים טענו שיש להתבדל לגמרי מהציבור הכללי שאינו שומר תורה ומצוות בכל מחיר, ומחיי העולם בכלל… להתכנס ולשקוע בלימוד התורה וקיום המצוות ללא פשרות. החרדים טענו, שעבודת ה’ המוטלת על היהודי אינה לחיות בתוך העולם וכחלק ממנו ומשם לעבוד את ה’, אלא על היהודי לחיות לבדו בין העמים ולהתעסק אך ורק בעבודת ה’. וכל השאר יקרה ממילא, ואל לנו לחשב חשבונו של הא-ל בעולמו – פאסיביות.

נגזרה מכך, התבדלות גמורה בצורת המגורים האוטונומית, אי שירות בצבא, שקיעה בבתי המדרש ואי השתלבות בעמל העבודה הכללי וכדומה.

תנועת המזרחי טענה בהיפך, שעל היהודי מוטל תפקיד ואחריות כבידה ליישוב הארץ, לביסוסה, ולחיזוק רוחניותה, וכמו כן עבודת ה’ המוטלת על היהודי אינה להתבדל, אלא להיפך, על היהודי להשתלב כחלק מחיי העולם ומשם לעבוד את ה’, להוות דוגמא ומודל בכל מקום – אקטיביות.

אלו שתי דעות שאינם נפגשות לעולם.

החרדי לעולם יראה בדתי, פשרן ומתערה בחילוניות. החרדי תמיד יבקר את הדתי על סדרי העדיפויות שלו. החרדי תמיד ימנה את אחוזי החילוניות בציבור הדתי ואת המחירים שהוא משלם.

והדתי לעולם יראה בחרדי, חשוך שאינו ממלא את תפקידו המיועד לו. הדתי לעולם יראה בחרדי משתמט מתפקידו. הדתי לעולם לא יבין איך החרדי לא מגן על ארצו ומולדתו, ואיך הוא אינו דואג ליישוב ארצו המובטחת לו מאז ומקדם..

ומכאן והלאה יש לזה השלכות רבות, המפרידות בין הציבורים באופן בלתי ניתן לאיחוי.

*

מדוע החרדים לא לומדים בספרי הת”ח הדת”לים?

מן הסיבה הזאת, גדולי התורה החרדים, כיון שחלקו על הדרך הדתית לאומית בכל תוקף, לא רצו לתת לה גיבוי בשום צורה ודרך, ולכן ויתרו גם על תורתם.

גם גדולי התורה שהעריכו מאוד את הרב קוק [ועוד רבנים חשובים יקרים ונכבדים מאין כמותם], שבלי שום ספק היה קדוש ישראל ותפארתו, חלקו על דרכו בהנהגה בצורה חד משמעית, ולכן רחקו ממנה. אין כאן מקום לשום טיוח. אין הדבר מערער על גדלותו בשום פן, יש כאן מחלוקת ככל המחלוקות שבתורה הקדושה. וזאת דרכה של מחלוקת…

אין אנו אחראים לכל דיבור ודיבור של כל אדם או בחור במלונית קורונה, אנו מסבירים ומתארים את הדרכים שהתפצלו להם בתחילת הדרך, ותולדותיה של המריבה מי יכול לעצור לצנזר או למנוע, כך דרכו של עולם…

אין אנו יכולים גם להיות אחראים לכינוי המדוייק אם יהיה ‘דת”לים’ או ‘מזרוחניקים’, ואין זה כל כך משנה, מה שנתפס בלשונו של הציבור ברבות השנים קשה למוסס.

*

מהי האמת? איני יודע…

אולי כל אחד יבחר את דרכו, אולי כל אחד צריך לטעום מן האיכויות של כל צד לפי צורך ומידת נפשו.

לא יודע.

מה שברור הוא מעל כל ספק, שיש אמת בכל צד, יש אמת אמיתית בכל צד וצד. יש כאב גדול ועצום בכל צד.

בימים כתיקונם נראה שהאמת הייתה נמצאת איפשהוא באמצע, אלא שדורנו דור כהה ומטושטש והאמת נעדרת.

תפקידנו בעת הזאת לפי דעתי, להיות שקטים, להיות פנימיים יותר, להסב את תשומת הלב לעבודת ה’ מכל סוג שהיא, לחתור לאמונה תמימה ולאהבת ה’, ולנסות להכיל כל צד באשר הוא שם.

בברכה שנזכה לזה

ובהערכה רבה ועצומה

דוד DAVID924803@GMAIL.COM

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

האם חייב בהכרח להיכנס לחברה מסוימת בשביל לעבוד את הקדוש ברוך הוא?
שלום לכם ותודה רבה על ההיענות העמוקה והרחבה, לפני פחות משנה זכיתי תודה להשם, לחזור בתשובה כשאני לוחם בצבא. כיום עדיין משרת ובעזרת השם כשאסיים השנה אני רוצה להיכנס לישיבה וללמוד תורה באופן מסודר וביישוב הדעת ולהקים בית יהודי כשר ולעסוק וללמוד תורה כמה שרק אפשר. מרגיש לי שאם אני...
המתקפות על החרדים -איך להתייחס לזה?
בשנים האחרונות וביתר שאת בשנה האחרונה, אני חש כי הציבור החילוני פשוט מתקיף אותנו בצורה בלתי נתפסת ממש. לא מתכוון לכולם חלילה, אבל כל ההפגנות בקפלן, מה שקרה בתפילה ביום כיפורים, מה שקורה עכשיו עם הגיוס, הקמפיינים הפוגעניים בבחירות לעיריות וכו’. בעינים שלי הקטן, החילונים אינם רואים שככל שהם מגדילים...
למה אנחנו לא עושים שירות לאומי?
יש לי ענין שמאוד מאוד קשה לי איתו כבר הרבה זמן, ועדיין לא קיבלתי תשובה שתספק אותי, אני בת 19.5 בלימודי ה ו בסמינר, ואני לא מבינה, למה אנחנו החרדים/ דתיים לא עושים שירות לאומי? אני מבינה את המורכבות שיש בצבא וזה ברור ומובן, אבל מה הבעיה עם שירות לאומי?...
הציבור שלנו צריך להתגייס?
תודה על האתר המחכים! אני בחור ישיבה ויש שאלה שמעסיקה כנראה הרבה בזמן האחרון. בנושא הגיוס ונשיאה בנטל. אני חושב שהתשובה שאנחנו בעיקר נותנים לצד השני שהיא, לימוד תורה לא פחות חשוב משירות צבאי יהיה אשר יהיה, כי יש עולם רוחני וגם בו צריך לפעול, ולכן צריך את שני הצדדים...
לאיזה זרם להשתייך?
קודם כל רציתי לומר תודה רבה על האפשרות שאתם נותנים להביע את הרגשות והשאלות דרך האתר עם מענה מקצועי ואדיב! וניגש לשאלה אנחנו משפחה עם חמשה ילדים שלא שייכת לשום מגזר לא למגזר החרדי ולא לדתי אנחנו שומרים תורה ומצוות וכשאן השאלה : לא פעם ולא פעמיים הילדים שלי שואלים...
הרב קוק וההתנגדות אליו אך לא למקביליו
יש לי שאלה שאני מנסה להבין בראי ההיסטוריה. הראיה קוק היה אדם גאון חרדי לאומי מחמיר שהייתה התנגדות אליו במיוחד בקרב העדה. שאלתי הראשונה היא נראה על פניו צביעות שכן הראיה קוק לא היה החרדי הציוני היחיד בדורו. המון היו חרדים ציונים כמו הרב אפשטיין,הרבנים מלצר,אדמורי רוז’ין,הרב כשר,הרב חרלפ,הרב פראנק...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן