The Butterfly Button
להגדיר את עצמי חרדי בשידוכים?

שאלה מקטגוריה:

שלום , אני בן 25 ממשפחה חרדית מאוד . אני בוגר ישיבה גדולה חרדית וכיום אני סטודנט באוניברסיטה ועובד במקביל . התחלתי לחפש שידוך דרך שדכניות והן מבקשות שאגדיר שיוך דתי : חרדי או דתי לאומי . ואין לי הגדרה כי אני לא “חרדי ” בלבוש ובהשקפה ישיבתית אך גם אני לא מזדהה עם הדת”ל בחלק מהדברים כמו ציונות וכ”ו . הייתי מגדיר את עצמי שומר תורה ומצוות אך עדיין שדכניות משתמשות בהגדרות . מה ניתן לעשות ?

תשובה:

בחור יקר,

 

נכנסת לתקופה מאתגרת בחייך, ואני מאחלת לך שתמצא את הבחורה המתאימה לך, בקלות ובמהירות.

 

השאלה שמטרידה אותך היא רק ‘פרט טכני’ לכאורה ,  אך מגלמת בתוכה את הרצון להגדרה מדוייקת של זהותך הדתית והחברתית.

 

מאחורי השאלה מסתתרת ההנחה שבן אדם ניתן למיון ולסיווג לפי קטגוריות מוגדרות, והוא מכיל בתוכו מעין רשימת מכולת של תכונות ואפיונים, ואתה פשוט רוצה לדעת היכן לשים את הX במשבצת המתאימה, בשאלון של השדכניות.

הבעיה היחידה בשאלון זה שאולי הוא לא מספיק מפורט, ולכן אתה מתקשה לשים את הX במשבצת המדויקת.

אם אומר שאני חרדי, אתה ודאי חושב לעצמך, אולי אינני נראה כמו ‘בחור ישיבה קלאסי’? אם באורח חיי אני משלב תורה עם דרך ארץ (אקדמיה, אולי גם עבודה וצבא) אז אולי אינני ראוי להתהדר בתואר חרדי?

 

דומני שהסיבה לחששך ולמחשבה שאולי אינך חרדי, נובעת בעיקר מכך שגדלת בבית מאד שמרן (מה שאתה מכנה בלשונך ‘ממשפחה חרדית מאד’) , שאולי מבדלת את עצמה מאד מכל מה שמריח אפילו השתלבות בעולם הישראלי והכללי, וממילא בהשוואה אליהם, אתה חש שאינך חרדי מספיק, והתואר הזה לא הולם אותך.

 

אני רוצה לגלות לך סוד גלוי- השאלון של השדכניות הוא שאלון ‘סוציולוגי’ . הוא נועד להתאים שייכות לקטגוריות חברתיות וממילא – אתה יכול בהשקט ובבטח, וללא שום נקיפות מצפון, להגדיר עצמך כ’חרדי’ . לו היית יוצא לעולם הגדול, ומשווה את עצמך לאחרים, שגדלו בחינוך אחר, ואפילו הוא חינוך דתי מסוגים שונים, ולא רק למשפחתת המוצא שלך, היית מגלה עד כמה אתה ‘חרדי’ . חרדי בתפיסת עולמך, חרדי בעולם הערכים המנחה אותך, וחרדי בצורת ההסתכלות שלך על העולם ובאורח חייך. אפילו השאלה הפשוטה לכאורה, שאתה שואל את משיבי האתר הינה שאלה ‘חרדית קלאסית’. שים לב שאני מדגישה את חרדיותך, למרות שמן הסתם ניתן לזהות באורח חייך גם ‘נגיעות’ חיצוניות שבציבור שלנו נהוג לכנותן  ‘מודרניות’ (כפי שאתה מתאר את לבושך וכדו’) מתוך מחשבה מוטעית ש’מודרניות’ היא רק אימוץ סממנים חיצוניים של אסטטיקה חיצונית.

 

אם בכל זאת יש מקום למשבצת נוספת בשאלון השדכניות, הרי שאתה יכול להוסיף ולאמר שהנך ‘חרדי אקדמאי’ . בכך תוכל לסייע יותר בהגדרת עצמך, ומתוך הגדרה זו ניתן יהיה להבין שהנך רואה עצמך מקים בית חרדי, אך בית כזה שיראה בעין יפה את השילוב של השכלה כללית ויציאה לעבודה, שכן, אני מסיקה משאלתך שלשם כך פנית ללימודים אלו. עצם הגדרתך כ’חרדי אקדמאי’ כבר מזמינה את השאלה הבאה מצד השדכנית: האם אתה לבוש שחור/לבן , האם אתה קובע עיתים לתורה, ושאלות נוספות שרלוונטיות להתמודדות ולתהליך הנפשי שעובר בחור שגדל בחברה החרדית וכיום יוצא לעולם הכללי (האקדמי, עולם העבודה וכו’ ). שאלות פרטניות אלו יעזרו לה גם למצוא את הבחורה המתאימה ששאיפותיה ביחס לאופי הבית שהיא רוצה להקים, תהיינה זהות לשלך.

 

 

אני רוצה להרגיע אותך שבדיוק כמוך יש כיום מאות בחורים חרדיים, שמנהלים אורח חיים דומה לשלך, והרי הם חרדים, שכן החרדיות עצמה בדור שלנו מכילה יותר גוונים וגווני גוונים מבעבר, וממילא, כמוך יש רבים נוספים, וגם בחורות רבות בוודאי מחפשות בחור ש’רשימת המכולת’ של תכונותיו ואפיוניו כוללת את היותו בן החברה החרדית, גדל על משנתה וערכיה, וחפץ לשלב בה השכלה ועבודה ונטילת אחריות על פרנסת המשפחה.

 

אני מאחלת לך איפא שתמצא במהרה את המכסה המתאים לסירך, שככל הנראה תכולתו תתגון, תתעשר ותשתבח ככל שתוסיף דעת, וזאת אם רק תשכיל שלא להנתק מהשורשים העמוקים שמתוכם צמחת.

 

ורדית

yvradv@gmail.com

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

  1. לורדית היקרה והנפלאה!

    תודה על התשובה הארוכה והמפורטת. הניתוח שלך קולע.
    אני חושב רק שהתשובה מכוונת ספציפית אל השואל (המצהיר שאינו מזדהה עם הציונות), אך אינה נותנת מענה לרבים אחרים שגדלו בבית חרדיים, אך דווקא כן מזוהים במידה כזו או אחרת עם ההשקפות ואורח החיים הדתי לאומי או החרדלי, ואולי אף מעוניינים לצאת עם בנות כאלה. ואני בכללם. אמנם גדלתי בבית חרדי לחלוטין, אך למשל טרם החלטתי מהו החינוך הילדים בו אני מעוניין, ואמנם אני מזוהה מהרבה בחינות עם הציבור החרדי, אך אני מוצא עצמי מזדהה גם עם ציבורים אחרים. יותר מכך, קשה לי – איני יודע מדוע – להגדיר עצמי חרדי כשאני נשאל על כך.
    טוב בקיצור, במקום תגובה על שאלתך, יצאה לי שאלה בעצמי…
    איך אני מגדיר את עצמי, בעוד אני מסרב להגדיר את עצמי? ולשאלת המליון: מהי חרדיות? השקפת עולם? מוצא אתני? אורח חיים? לבוש?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

נפילות בעניינים שבקדושה-יש מה לעשות עם זה?
אני בחור ישיבה בתקופת שידוכים לא קצרה ולא קלה, הכל אצלי רגיל, אני ברוך ה’ יושב ולומד ויחסית שמור, אבל יש בעיה אחת שמעיקה עליי ולא נותנת לי מנוחה – שוב ושוב אני נופל בעניינים שבקדושה שוב ושוב כך שכל החלטה שאני מקבל בנושא הזה וכל גדר שאני מציב לעצמי...
להתחיל שידוכים בתקופה שאני עם קשרים אחרים?
אשמח לעזרה וייעוץ, מקווה שזו הכתובת הנכונה. אני ב”ה בחורה חרדית בת 20, מיינסטרים פלוס, בעיני החברה והמשפחה שלי, נחשבת לבחורה חזקה (או צדיקה) אולי יותר מהרגיל. לצערי בחודשים האחרונים נחשפתי לפורומים בהם תקשרתי עם גברים בנושאים שונים, ככה שגם כיום אני בקשרים “ידידותיים” עם כמה. (כמעט רק בצ’אטים, לא...
כדאי/אפשר להיות פתוחה יותר בשידוכים?
שלום רב ותודה רבה על האפשרות לשאול קודם כל! אני בחורה חרדית בת 25 ומתקשה בשידוכים כי אני כנראה מיוחדת… אני לא אומרת את זה כיתרון. למרות שאני חברותית וכולם אוהבים אותי בלב אני מרגישה זרות ובדידות כמעט בכל מקום כי בכל מקום אני שונה וחריגה בנוף… האמת שאני חושבת...
איך הגעתי לגיל הזה ואני גרושה ללא ילדים?
תודה על כל העזרה שלכם ..ועל התשובות החכמות והיפות . שהייתי בת 26 התארסתי עם בחור שאחרי האירוסין התייחס אליי נורא . ואז ביטלתי. בגיל 29 התחתנתי עם בחור אחר, ואז הסתבר שהיה חולה נפש ולקח כדורים פסיכיאטריים קשים והתייחס אליי מזעזע והתגרשתי. כיום אני בת 34 גרושה בלי ילדים....
אני ספרדיה והוא בחור חסיד זה יכול לקרות ביננו?
אני בקשר עם בחור חסיד ואני בחורה ספרדיה מכירים ועכשיו מדברים על חתונה כן כיף לנו כן שומרים עלינו אבל מהצד שלי אני מפחדת ולכן לקחנו הפסקה של חודש לא מדברים אני לא יודעת מה לעשות אני מפחדת לאבד אותו מצד אחד מצד שני זה לשנות את החיים שלי לגמרי...
איך לשכוח בחור מהעבר?
קודם כל תודה ענקית על עצם קיומכם! תודה על ראיית הצורך והענקת האפשרות להיעזר ולקבל אוזן קשבת (גם אם אוזן ווירטואלית ;). האפשרות לשתף באנונימיות היא כל כך חשובה ונחוצה בתחומים רבים, והעזרה שלכם יכולה להציל נפשות כפשוטו. ועכשיו לענייננו, אני נמצאת שנתיים בתקופת השידוכים. במהלך התקופה הספקתי לחוות כמה...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן