The Butterfly Button
לא שמח לקום בבוקר

שאלה מקטגוריה:

כמעט כל בוקר כשאני מתעורר, יש לי הרגשה לא טובה.אולי בגלל שיש שיגרת חיים שקמים והולכים לכולל ואח”כ מנחה וערבית, ושוב חוזרים הביתה.אני לא מרגיש שמח לקום . וגם בלילות לפעמים מצטיירים לי בראש כל מיני פרצופים של אנשים שאני מכיר ,בלי להיכנס למעשיהם או מה שקרה איתם, וזה בא לי בלי תכנון, ולא נוח לי עם זה . אודה לכם על ייעוץ.

תשובה:

שלום לך שואל יקר,

הרשה לי בפתיחת דברי לשים לב על האומץ שלך לפתוח ולהתבונן על המצב הרגשי שלך, אני מרגיש אותך מבעד למילים הכאובות ומעריך מאד את עצם הפניה לבקשת עזרה וייעוץ. ומתוך פניה זו ניכר הרצון לחיות, ולא רק לחיות אלא לחיות טוב והוא דבר מרכזי וחשוב ביותר. נקודה זו חשובה כיוון שהיא אף תחילתו של הפתרון למצבך כפי שנדון בהמשך.

וכעת ניגש לגופו של עניין, אתה מתאר במכתבך מצב שבו אתה חש משועמם מחייך וכן שאין לך שמחה בחיים. לעיתים קרובות כמו שאתה כותב, תחושות אלו נובעות מחוסר בהתחדשות בחיים הכל חוזר על עצמו והחיים נראים חסרי משמעות וללא שמחה. הרצון עצמו נכבה ברמה מסויימת ואתה הולך בתוך החיים באיזושהי רוטינה של חיים ללא חשק. ולמרות שזו עצמה הבעיה – השגרה והשפעותיה – כפי שהעלת במכתבך שם נקודת השינוי שיכולה להועיל, שבירת השיגרה ובחירה בהתחדשות. ובא נעמיק בזה יחד.

הכוח שגורם לנו לרצות לעשות לחיות ולפעול הוא הסיפוק וההנאה שיש לנו, ואדם חי הוא אדם שנהנה מדברים. ולא רק שהמציאות היא כזו גם הקב”ה ברא אותנו כך שעיקרון העונג יהיה אחד הכוחות שיובילו אותנו, ואנו אמורים לנווט אותו אל מקום של חיבור רוחני משמח ומספק. דבר זה רואים מהנאמר בפרשת הקללות (דברים, כח) “תחת אשר לא עבדת את אלוקיך בשמחה וטוב לבב”. השמחה היא מקור החיות שלנו המצוות אמורות לגרום לנו לשמחת חיים ותחושת חיבור שהיא בסיסית בחוויה האנושית. ולכך הצורך אותו אתה מביע מעבר להיותו נורמלי וחשוב, הוא גם רוחני ועבודת השם כפשוטה. וכל הכבוד על שאתה לא מוותר על החלק החיוני ונחוץ הזה בחייך, ואני מחזיק יחד איתך ברצון להעצים את הנקודה הזו שהביאה אותך לשאול את השאלה הזו וללבות אותה בכל צורה אפשרית.

1. הנקודה הראשונה שמסייעת להגעה לחיות רצון ושמחה היא התחדשות, זה הכלי החזק ביותר שיש. התחדשות היא תכונה טובה שטבועה בנו דברים חדשים גורמים לנו מבחינה פסיכולוגית ופיזית לריגוש מיוחד. הקב”ה ברא אותנו כך שנחפש ריגושים והמטרה שלנו היא לכוון את השאיפות הללו למקומות חיוביים. לעיתים מתוך חינוך ופחד וכן התנהלות של הסובבים אותנו יכול להווצר כיבוי של החידוש, מעין הסתפקות במועט שבה אנו לא מצפים מהחיים שיקרו בהם דברים חדשים דברים משמחים וודאי שאנו לא מתאמצים להרחיב אותם. זו גישה לא בריאה שיכולה להוביל לחיים חסרי משמעות ומימוש.

הטבע שלנו משקר לנו בכך שהוא נותן תחושה שהכל מתנהל כשורה וכסדר ללא שינוי, בעוד הקב”ה בכל רגע ורגע מחדש את קיום העולם וגם אותנו, ונקודת השקר הגדולה ביותר היא היאוש כביכול מה שהיה יהיה כך לתמיד. אז לפני שנדבר על עצות כדאי לעשות חשיבה מחודשת כזו שתניע התחדשות ותיתן לכח זה מקום. נכון ששימוש בכח הבחירה לבחור מחדש להתעורר ולהתחדש בכל פעם הוא מאתגר אבל הוא אפשרי ואמיתי ועליו נדבר.

2. כלי חזק ביותר להתחדשות, הוא שכשאנו חיים בתוך תוכנו ללא קשר עם הסביבה מקורות אנרגיית החיים שלנו מוגבלים. אך קשרים אנושיים חמים ורגשיים הם נקודת העוצמה של חיים מפכים. ובזה שני נקודות האחת איכות והשניה כמות ולמרות החשיבות שיש לכמות של האנשים איתם אתה מקיים קשרים ויש חלקים טובים וייחודיים לקשרים חדשים ומתהווים ארצה להתמקד באיכות הקשרים. אני לא יודע מתוך מכתבך מיהם האנשים שקיימים בחייך משפחה או חברים, ולעיתים אנו מסגלים לעצמנו שתיקה סביב נושאים רגשיים, כי זה לא נורמלי ולא חונכנו כך. אבל וודאי עם הקרובים לנו ובכלל אנו יכולים להעמיק את הקשר הרגשי שלנו. בעיקר בכלי החזק שנקרא שיחה, שהכוח שלה הוא בחידוש זרימת החיים ובשחרור של רגשות לא נעימים שאנו חווים. לשוחח במילות רגש ולענות בכנות על השאלה “מה שלומך?”. לאט ובעבודה תמצא שהצינורות הללו של קשרים עם אנשים מייצרים לך חיות.

יש לחידוש קשרים רגשיים הרבה כלים ואם תרצה לשלוח לי מייל חוזר אוכל להרחיב לך בנקודה זו. אבל בשלב זה המיקוד הוא על זה ששיחות על מה אתה מרגיש הם חיוניות וחשובות ומועילות בשני דרכים 1. להרגשה יותר טובה על ידי שיחרור של רגשות ומחשבות. 2. ככלי עוצמתי להתחדשות והכנסת חיים של אחרים לתוך חייך.

3. עוד נקודה היא לחדש את זרימת החיים, ברמה הפרקטית תוכל לבחון את חייך ולעשות שינויים שיכניסו חיות לחיים למשל שינוי של מקומות וסדר של דברים הכנסת תחביבים חדשים לחיים. דומה הדבר להזרמת דם חדש לגוף. תשאל את עצמך מה אתה אוהב בחיים מה הדבר שתמיד רצית לעשות\ללמוד ולא מצאת לזה זמן. וככלי להתחדשות וזרימה טובה וחיונית אפשר לרתום את ההתנדבות, ההתנדבות מסייעת להרגשה של חיים וקיימות. כיוון ששוב זה מקום של הכנסת חיים של אחרים לחייך על ידי שימת לב לצרכים ומצוקות של אחרים.

4. את אותם הרעיונות בקשרים עם אנשים ניתן ואפשרי ליישם על הקשר עם הקב”ה, למצוא ולחדש את מקומות הקשר הרגשי עימו. זו לא עצה דתית בלבד, מתוך מכתבך ניכר שאתה עובד ה’ שמקדיש את עיתותיו לקשר עם הקב”ה. ולעיתים הקשר נהיה שטוח מעט כעין רשימה של חובות ומטלות ונעדרת ממנו החיות אני לא אומר שזה מצבך אך תמיד אפשר למקד יותר את הקשר למקום זה. ובתוך זה השיחה הפשוטה עם הקב”ה על רגשותינו כמו שאמר דוד המלך “אשפוך לפניו שיחי צרתי לפניו אגיד” היא כלי מחייה רב עוצמה והיא נקודת עוגן בקשר רגשי. מעבר לעשייה של מצוות ולימוד לתת מקום לחלקים יותר רכים וזורמים.

ובתוך חידוש של קשר רגשי עם הקב”ה אל מול הנקודה אותה אתה מעלה של חוסר השמחה והחיות, יש את צורת הקשר של הודאה לקב”ה שהיא חלק מרכזי וחיוני בקשר שלנו איתו. לראות את ההטבה שהוא נותן לנו בכל תחומי חיינו, ועל ידי כך גם להרחיב את ההתבוננות החיובית למצוא נקודות של אור ולהרחיב אותם. אפשר למשל לכתוב כל יום כמה נקודות של הודאה מתוך החיים היומיומיים. כמו”כ למצוא שינויים פרקטיים שיהפכו את הקשר לחי ומפכה שינוי מקום תפילה חברותא נושא לימוד או התמקדות במצוות עליהם שמת פחות דגש ולב עד היום.

5. חלק נוסף שנוגע לרובד יותר עמוק הוא התבוננות, רוב מצבי חיים שאנחנו מגיעים אליהם אינם מגיעים משום מקום. ישנם חוויות מהעבר שעיצבו אותנו והביאו אותנו למקום הזה. לצורך כך יש לנו לבחון מחדש רגשות ומחשבות על מה מכבה לך את השמחה והחיות ומייצר הרגשה לא טובה? תנסה לחשוב על השאלות: מה האמיתות שאתה חי על פיהם שאומרות לך לא להרגיש? האם יש מקרה בעברך שבו אמרת לעצמך די אני לא מוכן להסתכן בלהרגיש יותר נפגעתי מספיק? באיזה מקומות אפשר לייצר חידוש? מה יקרה לך אם תחייה חיים מלאי רגש? איך הייתה הסביבה שלך בצעירותך אל מול חיים רגשיים?

וזה המקום לומר לך שאם המצב ממשיך ואינך מצליח למצוא מוצא וחידוש בכוחות עצמך אין זה בושה לפנות לייעוץ פנים מול פנים, לבחון את העבר ואת ההווה ודרכו להגיע למקום אחר בחיים. זה הכבוד הגדול ביותר של אדם שדואג לעשות את מה שנדרש כדי לחיות חיים מלאים ומספקים, כיוון שדאגה זו מראה על לקיחת אחריות על חייך וכמו שלקחת אחריות על מצבך באומץ רב במכתב זה, כך אני מחזק אותך להמשיך לחתור להשגת חיים של סיפוק ושמחה. מקווה שדברים אלו שכתבתי הועילו לך ושתמצא דרכם את האפשרות ללבות את הרצון והשמחה שלך. ובאם תראה צורך נוסף לכתוב על זה שוב אל תהסס.

6. בנוגע לנקודה השניה שהעלת בשאלתך על האנשים שצפים בזיכרונך גם כשאתה לא מעוניין בכך, איני יודע למה התכוונת בדיוק. אך אני חושב שכאשר תקיים יותר ויותר קשרים טובים ומספקים, המחשבות על קשרים עם אנשים יבואו פחות ופחות לידי ביטוי. ייתכן שפרצופים מבטאים את החלק החיצוני של האנשים אותם אתה מתאר ואם הקשר יהיה יותר פנימי ומורכב יש אפשרות שהחשש מהם ומהייצוג שלהם אצלך יירד. אך אם לא הבנתי את דברי נכונה גם בנושא זה אתה מוזמן כאמור לפנות אלי שוב.

בהערכה רבה

צביקה buterman1@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

  1. אני ממש מתפעלת מכל תשובה.התשובות נדיבות …עמוקות ומחזקות…ישר כוח גדול..משמח לראות שיש אנשים ככ טובים ומסורים ןעם נתינה ככ מיוחדת…תבורכו בכל הברכות ….כל הידועןת ותמשיכו בדרככם…אתרום…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

כיצד אוכל תמיד להיות שמח וחזק?
מקווה שלא אראה כמוזר בעינכם,אך באמת אשמח לקבל תשובה מעמיקה ומחכימה…אז כך: כמו שציינתי לעיל,לגבי החיים עצמם – זכיתי להגיע לאמצע (42.5),והם כידוע עוברים במהירות הבזק,ואני לא הטיפוס המתרפס…אני תמיד מנסה להפיק מהם את המיטב – למרות כל הקשיים הרבים שיש לכולנו,בעקבות האפיזודות המורכבות בחיינו. זה בגדול,ובקטן יותר – למרות...
דיכאון וכל מה שבא עם זה…
איבדתי את סבתא שלי לפני כשנה, מאז החיים שלי השתנו . המוות שלה עירער אותי נפשית וזה הגיע עם סיפור עצוב, היא היתה חולה מאוד הרבה שנים וגרה בחו”ל, ההורים שלי לא הסכימו שנטוס לשם והייתי מאוד קרובה אליה, דברתי איתה ימים ולילות בטלפון. היא היתה בוכה לי ומתחננת שאבקש...
מה עושים כשאין כוח לחיות?
מה עושים כשאין כח לחיות? אני מאובחנת עם פוסט טראומה מורכבת בטיפולים מתישים כואב לי הכל מאחוריי אישפוזים כואבים אני מאובחנת עם הפרעת אישיות גבולית אני קיצונית אוהבת ושונאת בצורה קיצונית אני נשואה עם ילדים ואין לי כח אני רוצה להיות האמא הכי טובה ואם לא מצליח אז לא באלי...
ראש השנה עבר נורא אז מה יהיה עם יום כיפור?
קשה לי ממש המחשבה שיום כיפור הולך להגיע. ראש השנה עבר עלי גרוע. נרדמתי ולא התעוררתי לתפילה לא הספקתי להתארגן ,הרגשתי כל החג תחושה של הפוך מחג..המשפחה שלי לא תורנית מה שהביא שלא היתה פה אוירה מתאימה בכלל ליום הדין.. ואני מדברת בעדינות.. בכללי אני מרגישה גרוע עם עצמי, שומעת...
כשנדמה שאי אפשר ליפול יותר אלוקים מוכיח לי אחרת
מאז שהייתי ילד עברתי ייסורים לא שגרתיים אני בן 26 ומרגיש בן 70 ממש צרה רודפת חברתה ולא אני לא מפונק ולא מדבר על כסף או דברים שמעסיקים בני נוער אני מדבר על דברים קשים שהמעט שכן ידעו מה אני עובר פשוט היו בהלם שדברים כאלה קורים. עם זאת אני...
בלגן בחיים - בבית בחברה ובלב...
אני בת 18 וחצי הכל התחיל לפני לפני שנה וחצי כשאחותי שאיתי בחדר התחילה לסור מהדרך . הרגשתי שאם אני רוצה לשמור על עצמי אני צריכה לצאת מהחדר אז עברתי לישון בסלון כי לא היה לי חדר אחר ואחותי הגדולה (אחרת)לא הסכימה שאעבור להיות איתה בחדר וכמובן שזה היה ממש...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן