The Butterfly Button
לא רוצה להיתפס כשונה בחברה

שאלה מקטגוריה:

אקשיבה שלום
יש נושא שמשאיר בי התחבטות כל הזמן
אני חרדית למהדרין ומאז ומעולם גרה בחברה חילונית, אני מעורה בה ומכירה איך זה..
בגלל כל ההיכרות שלי זה משפיע עליי גם, אני מצד אחד לא רוצה להיתפס כדוסית מוזרה ותימהונית אבל כמובן נשארת תמיד בתוך תחומי ההלכה.. (למשל- מתלבשת באופנתיות אבל בצניעות, יוצאת לסרט אבל רק לסרט נקי וכדו’)
עכשו, כמובן שאני לא מתביישת בזה שאני דתיה, ההפך, אני גאה בזה!!
פשוט רוצה שייתיחסו אליי כשווה אליהם, כחלק מהחברה הכללית בלי כל הסטיגמות שיש על דוסים.. להיות כחלק מקידוש השם לייצג את הציבור שלנו בכבוד..
עכשו לפני כחצי שנה התחתנתי ב”ה ונושא המטפחת פשוט קשה לי כל כך.. אי אפשר לא להיתפס כדוסה כשאת עם כיסוי ראש מלא.. זה גורם לי להרגיש כל כך בשינוי ביחס של חילונים כלפיי ואני כמעט ושונאת את הכיסוי.. גורם לי להרגיש כעורה איתו מאוד..
הקונפליקט הזה קשה כל כך ואני לא יודעת מה לעשות
פאה לא באה בחשבון בגלל שלדעתי זה לא כיסוי מספק..

תודה לכל מי שיענה

 

תשובה:

שלום לך אישה יקרה מאוד,

אני מתנצלת מאוד על האיחור הגדול במענה.

כשקראתי את דבריך בפעם הראשונה, חשבתי שהנה עוד שאלה על כיסוי ראש. אבל מיד בקריאה השנייה הבנתי, שכיסוי הראש במקרה שלך מיצג עבורך סטטוס מסוים, ולא הוא בעצמו הבעיה.

את חרדית, לדבריך. מתנהגת על פי ההלכה, אבל רוצה להרגיש שייכת לחברה הכללית.

האמת, שמאוד מעניין אותי מדוע?

כי החברה הכללית מתייחסת לחברה החרדית, כנכשלת? כלא מפותחת? כחסרת דעת? ואת לא רוצה להיכלל בקבוצת התיוג הזו?

כי החברה החילונית היא הטובה? הראויה? הנחשבת? המפותחת? ואת רוצה להיות מזוהה עם הכותרות האלה?

את מציינת שאת רוצה להיות חלק מקידוש השם. אם המבט שלך הוא שהתפקיד שלך לייצג את הציבור החרדי בכבוד, אז המראה שלך כולל המטפחת עושה זאת היטב, את חלק מקידוש השם.

האם אכן את מעוניינת בקידוש השם או בהכרה והערכה מהחילונים, ו”אישור” שלהם לנורמאליות, שלך, שלנו כחברה?

הפן שמטריד אותי בשאלתך הוא מדוע את רוצה להיות נחשבת טובה חכמה שווה בעיני החברה החילונית?

מי אמר שהם קובעים את סרגל הנורמאליות בעולם?

איך הגענו למצב שחשובה לנו דעתם יותר מכל דעה אחרת?

אני לא בטוחה שהתשובות שאני אכתוב הן התשובות שאת תעני לעצמך. אבל אנסה להציג להלן מספר רעיונות כלליים.

הרעיון הראשון הוא שאכן החילונים מסבירים לנו פעם אחר פעם שהם קובעי הסדר בארץ הזו, הם קובעי המוסר, וסרגל הנורמאליות נמצא בידיים שלהם.

הכיצד?

למשל התבוננות כלי התקשורת בחברה החרדית לעיתים קרובות מקוממות מאוד. סיקור אירוע חדשות כל שהוא תוך דגש על מאפיין האדם או החברה, לעיתים קרובות פוגע בחברה. לתאר אירוע שבו הורה שכח חלילה ילד ברכב ולספר שהוא חרדי, זו לדעתי פגיעה בחברה החרדית. אין קשר בין הזהות של השוכח לאירוע, זה לא אירוע סוציולוגי קבוצתי קהילתי.

לעניות דעתי התרגלו בארץ שסיקור של אירועים הקשורים בחרדים, גם כאשר האירוע אינו קשור למאפייני החברה, מודגשת הזהות החרדית של משתתפי האירוע, ומודגשת פרשנות שלילית על הקבוצה התלויה באירוע כחלק מקבוצה כללית גדולה. עובדה זו פוגעת בחברה החרדית.

תארי לך שכאשר יהיה אירוע עם אדם הגר בקיבוץ, הוא יסוקר תחת הכותרת אדם קיבוצניק נפל מ….החברה הכללית לא תקבל את התיוג, היא תמחה ותעמיד לדין את מוציאי הדיבה החברתית קבוצתית.

החברה החרדית נמצאת בחצי עשור האחרון על סדר היום הציבורי בהיבטים רבים.

חלק מההיבטים אכן שייכים למאפייני החברה, למשל דיון בתעסוקת נשים חרדיות רלוונטי שיעשה תחת הכינוי חרדיות, כי אכן יש מאפיינים ייחודיים לתעסוקתן. לעומת זאת סיקור כי אישה חרדית חצתה את הכביש עם שני ילדיה שלא במעבר חציה ונחבלה, זה סיקור פוגעני. סיקור כזה לא ייכתב על אישה שאינה חרדית ויתייג את זהותה החברתית.

ומה לכל עניין התקשרת ולך?

מאחר והחברה החרדית נמצאת תחת זכוכית מגדלת של ביקורת חברתית על כל פעולותיה, התמונה הכללית שבאמצעותה מציגה החברה החילונית את החברה החרדית, היא תמונה לא פוטוגנית.

לתמונה הזו אחראית קבוצת אומנים גדולה ורחבה, שבעבודת צוות, מקדמים צביעה מגמתית של התמונה והדמיות בקווים קודרים, ומכוערים.

את לא רוצה להיות לא צל ולא דמות בתמונה הזו.

את, עם המטפחת, את כבר אישה חרדית לכל הדעות.

את כבר לא יכולה להתחבא מתחת לחצאית הוורודה המודרנית.

את כבר לא יכולה להתבלט בסגנון הלבוש האירופאי המוקפד שלך, כי את הכל “הורסת” המטפחת. השביס הזה שעל ראשך, שאמור לתת לך מקום של כבוד והבדלה: את אישה את נשואה, את שייכת ומיועדת לאיש, ואין לך עניין עם אף אדם אחר, זו הזהות שהמטפחת מייצרת עבורך

לכאורה זהות נפלאה.

אבל, לא נוח לך בה כי הזהות הזו מתפרשת על ידי אנשים שדעתם עליך חשובה לך. הם מזהים אותך עם המטפחת כאישה חרדית השייכת לקבוצה שהם החליטו לתייג אותה כנכשלת, הם בלי רצונך מוסיפים אותך לתמונת האומנות שהם החליטו לכער בכל מחיר.

כעת הבחירה בידיך.

לשחק להם לידיים ולהרגיש נחשלת, שייכת לקבוצת נחשלים,…???

או ללכת בגאון ובתחושת זכות עם המטפחת ולהתנהג כאישה כשרה בכל מובן, שמעריכה את עצמה ולא זקוקה להערכה חיצונית של אנשים שהחליטו שהם פטרוני היקום?

אז מה לעשות?

להפסיק לרצות “שיתייחסו אליך כשווה אליהם”(כדבריך למעלה).

לשנות את התפיסה, ולהאמין שאת הערך שלך, לא הם קובעים, אלא את !

מאחלת לך הצלחה רבה

תקוה,

tikvao@actcom.co.il

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

2 תגובות

  1. עדיף ללכת עם פאה, שיש המון רבנים שמתירים. כמובן לא ארוכה וכו’. מאשר לחשוב על פתרונות שאסורים יותר!
    הפרה תיתן לך מצד אחד את הפתיחות, ומצד שני זה בתוך גדרי ההלכה. ויש לך על מי לסמוך!

  2. עדיף ללכת עם פאה, שיש המון רבנים שמתירים. כמובן לא ארוכה וכו’. מאשר לחשוב על פתרונות שאסורים יותר!
    הפאה תיתן לך מצד אחד את הפתיחות, ומצד שני זה בתוך גדרי ההלכה. ויש לך על מי לסמוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

איך להניע חבר ללכת לטיפול?
אני בחור ישיבה חרדי ויש לי חבר (בן 22 בערך )שלטעמי וכן לדעת רבני הישיבה וכל החברים הקרובים אליו ואפילו אלה שפחות חושבים שהוא צריך יעוץ (הבחור בעצמו מעולם לא הזכיר את הנידון בעצמו כמובן…) ראשית אציין שמדובר בבחור שעד גיל 18 ישב ולמד ללא הפסקה יש מצב שהוא גם...
חברה שמתחתנת ואני בודדה!
יש לי חברה ממש טובה חברה בנפש עברנו חיים דומים וקשיים דומים ותמיד תמכנו אחת בשניה. עכשיו היא מתארסת ואני נגמרת מזה לא מפסיקה לבכות ולכעוס על כל העולם אפילו ברמה שקשה לי לדבר איתה בטבעיות שהייתה לנו תמיד לא יודעת מה לעשות אני הולכת ונכבת לתוך עצמי בלי חשק...
במה הציבור החרדי חושב שהוא טוב יותר מציבור אחר?
אני חרדית ועובדת בחברה מעורבת שיש בה אנשים מכל הגוונים. כמובן שמטבע הדברים יוצאים לי מפגשים עם עולמות שונים. השאלה שלי מתמקדת בהבדל בין הציבור החרדי לדתי, למה ובמה הציבור החרדי חושב או מניח שהוא יותר טוב מהציבור הדתי? (מדברת על הדתיים השמרנים והחזקים שבהם- ישיבות וכו) יוצא לי לפגוש...
בעלי לא מרוצה מהבית ומהילדים שלנו
זה נשמע כל כך בנאלי כבר שכל שאלה מתחילה בתודה גדולה…. אבל האמת שאי אפשר לדלג על זה….כי באמת מה שאתם עושים באקשיבה, זה מעל ומעבר למצופה. הן מבחינת התוכן המקצועי והרב והן מבחינת הניראות ונוחות הגישה. ה’ ישלם שכרכם! השאלה שלי נוגעת בתפר הדק שבין זוגיות להורות… אקדים לומר...
דברתי רע על חבר ומרגיש רע עם זה
רוצה לשתף במשהו שקרה לי שלשום ולשאול על זה. התקשר אלי איזה קרוב משפחה לשאול ולברר אצלי על אחד הבחורים בשיעור שלי לצורך שידוכים. אני אישית לא סובל את הבחור הזה, היה לי איתו דברים ממש קשים ניסיתי להתחמק מלתת תשובה ולענות כמו פוליטיקאי ״מסביב״ אבל אז פשוט התפוצצתי וליכלכתי...
העיפו אותי מהסמינר ואני כעת בחברה בעיתית
אני בת 14 והייתי בתחילת שנה בסמינר חרדי מאד העיפו אותי הייתי בבית איזה 4 חודשים ואז הלכתי לסמינר מאד פתוח כאילו הבנות מגיעות מבתים מאד פתוחים המשפחה שלי מאד דוסית ולאמא שלי לא היה מושג כמה זה פתוח ואני תאמת מרגישה שאם אני רוצה להיכנס לחברה שם אני צריכה...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן