The Butterfly Button
יתאים לי בחור שבעברו ירד מהדרך?

שאלה מקטגוריה:

בס”ד
שלום רב! תודה רבה על הקדשת המחשבה והזמן והתשומת לב לענות על השאלה.. !!!
אשמח להתייעץ:
אני בחורה חרדית בשידוכים. ב”ה בחורה איכותית וטובה מבית טוב. לפני שבוע יצאתי עם בחור חרדי שנולד לבית חרדי, שפעם ירד מהדרך לשנתיים ויותר, (ממש היה חילוני גמור) וכעת מחוזק, חרדי ורוצה באמת להקים בית נאמן בישראל.. יצאנו כבר ל2 פגישות וחצי (בשלישית עזבתי ) והיתה אווירה טובה, כימיה וחיבור טוב ומצאתי אצלו תכונות שאהבתי מאד ויש לציין שאני נפגשתי כבר עם הרבה בחורים והוא היה מיוחד יותר לטובה מבחינתי. הבעיה הגדולה היא, שהוא בעצם הרי היה חילוני תקופה ומתברר שהוא היה בקשר של ממש עם בנות בתקופה הזו זה ממש,קו אדום אצלי. מאד מחשיש אותי כי אני יודעת שמגע זה דבר שנחקק ואני בחורה מאד שמורה ב”ה אז למה שאקבל מישהו כזה .. מאד קשה לי עם זה כי כבר עבר שבוע ויותר ואני לא מפסיקה לחשוב עליו. נקשרתי אליו ואולי אפילו התאהבתי ואני לא יודעת מה לעשות.. אשמח לייעוץ! האם אתם חושבים שזה באמת נורא ועליו לקבל חוזרת בתשובה כמוהו? שהוא כל החיים יזכור את אותן בנות שהיה איתן??… אני לא יודעת אם להמשיך להיפגש איתו או לא.. בתודה וסליחה על הטרחה!!!!

תשובה:

תשובה:

שואלת יקרה, שלום רב!

זה תמיד מרגש אותי לעזור לבת ישראל שמחפשת את החצי השני של נשמתה. החיפוש הוא לא פשוט. המסע מפרך, הקושיות רבות וכך גם ההסתרה. דברים שבעולם האמת הם ברורים וידועים, כאן בעולם הזה – נעלמים מאתנו.

אני שומעת את הרצון העז שלך לבנות בית נאמן בישראל, בית שיש בו איכות, בית טוב, עם אווירה טובה וחיבור אמיתי. ברור לך שבית כזה הוא הקרקע הנכונה לגדל פרות טובים ומתוקים. את רצינית וחשוב לך לבחור את בן הזוג הנכון, זה שמתאים לך בדיוק. ברור לך שכדי שהבית יהיה חזק, איכותי ויציב וכדי שבני הבית יהיו מאושרים, צריכה להיות התאמה בינך לבין מי שתבחרי בו לחתן.

בין המילים, אני מרגישה את ההערכה שלך להתגברות, להתחזקות, ליכולת לעמוד במשברים ובנפילות ולעלות מהם למקומות גבוהים יותר. את נפגשת עם בחור שנולד לבית חרדי, שירד מהדרך אך בחר בה מחדש, כשהוא מחוזק יותר, כשברור לו הרצון להקים בית נאמן בישראל. את מתרשמת מתכונותיו הטובות ומהמיוחדות שלו.

עם זאת, את חוששת, מאוד חוששת. יש בך רתיעה מעברו. את חושבת שאולי הזיכרונות משם נחקקו בו, שאולי הרושם שלהם יילווה אותו הלאה. אינך רוצה להכניס אותם לחייכם המשותפים, במידה ותבחרי בו.

את נמצאת במצב לא פשוט. תקופת השידוכים היא תמיד, תקופה לא פשוטה . ממש מרגישים את הקריעה העצומה שאת נמצאת בה. מצד אחד – מציאת חן חזקה והערכה גדולה לתכונות טובות ולאיכות מיוחדת שאת אוהבת ושאינך יכולה להתעלם ממנה. מצד שני – חשש גדול, רתיעה ואולי אפילו מיאוס מעברו.

מה עושים?

בואי נבחן את הדברים ביחד. יש פה שתי סוגיות שצריך לבדוק:

1. סוגיית התשובה

2. סוגיית ההתאמה

בואי נתחיל.

1. סוגיית התשובה – האם חשבת פעם על מה שאת חושבת על התשובה?

בימים הנוראים מדברים הרבה עד כמה גדול כוחה של התשובה. מלמדים אותנו שאדם שחטא, לפני שעשה תשובה, הוא מאוס, משוקץ ומרוחק לפני המקום ואילו משעשה תשובה, הוא אהוב, מקובל ורצוי לפני השם. מעבר לכך, נאמר שאדם שעשה תשובה מאהבה, כלומר, מתוך רצון כן ואמיתי לשמח את השם ולזכות בקרבתו, כל החטאים שעשה נהפכים לו לזכויות (כמובן שעליו לעשות את כל תהליך התשובה שכולל וידוי, חרטה אמיתית, עזיבת החטא וקבלה לעתיד של הדרך הנכונה). לצערנו, לרבים מאיתנו יש ספק בכוחה המרפא, המטהר, המנקה והמזכך של התשובה. יש בנו מחשבות מחלישות שלמרות שחזרנו בתשובה על חטאים שעשינו, הם עדיין מלכלכים אותנו. זוהי עצת היצר שכל מטרתו למנוע מאיתנו את הרווח העצום שיש במתנת התשובה, שנתן השם לנו – קרבת השם ממקום נקי וטהור.

אני מציעה לך לבחון, בינך לבין עצמך, עד כמה את מאמינה בכוח התשובה? תבדקי זאת על עצמך. תחשבי על ארוע או מעשה שלילי שעשית בעבר. זה יכול להיות כל דבר, קטן או גדול. משהו שאת יודעת שהוא פסול ואכן חזרת עליו בתשובה. עד כמה את מרגישה שמעשה זה נמחק מחייך? שהוא כבר לא חלק ממך?

אם עשית את תהליך התשובה נכון וברור לך כוחה של התשובה, למרות הצער שאת מרגישה, כשאת נזכרת בדבר שעשית, יש לך גם הרגשה של שמחה עצומה על כך שעזבת את החטא ההוא וביטחון מלא שכעת את נקיה, זכה וטהורה ומקומך, כבעלת תשובה, הוא ייחודי וקרוב מאוד לקב”ה. אך אם לא מבוררת אצלך לחלוטין המעלה הנשגבה של התשובה, כנראה שיש בך (ובכל אחד מאתנו) הרהורים מחלישים שאולי נשארנו מלוכלכים ונגועים בחטא ובתוצאות שלו, למשל זיכרונות לא טובים שישפיעו על חיינו בהווה ובעתיד. פה יש מקום לעבודה רצינית של התחזקות בערך התשובה ובמה שהיא פועלת עלינו ועל כל הבאים להיטהר.

אחרי שבחנת את הדברים לגבייך והתחזקת בערך של התשובה ובנקיות שהיא הביאה עלייך, תוכלי להבין שכך הוא הדבר לגבי שאר בעלי התשובה. זאת בתנאי שעשו עבודה אמיתית. בעלי תשובה, שעשו את התהליך נכון ומתוך אמת פנימית שהיא נר לרגליהם זכו להרבה דברים שלא זכו להם אחרים. נכון, זוהי עבודה. נכון, צריך להיות אמיתי בתהליך ולקבל הדרכה מרב גדול ובקי. אך הנחישות, האומץ והאמונה משתלמים והאדם גדל בתוך התהליך ומגיע למקום שלא היה מגיע אליו אלמלא הדרך שעבר.

הדבר שחשוב ביותר לברר הוא שהבחור עשה ועושה את תהליך התשובה נכון, שהוא בנוי, חזק ויציב בדרכו ושיש לו הדרכה טובה ומדוייקת.

2. סוגיית ההתאמה

נכון שכל מה שכתבתי למעלה הוא יפה ונשגב אבל כאן בעולמינו המעשי יש להתייחס גם לסוגיית ההתאמה בפועל. כשבחור ובחורה בודקים האם להתחתן, חשוב לבדוק האם יש ביניהם התאמה. התאמה שתהיה הבסיס שעליו יבנו את הקשר. התאמה שתאפשר להם את החיבור. התאמה שתנטרל קשיים וחיכוכים פוטנציאליים.

לכן חשוב לבדוק, עד כמה תוכלו להתחבר זה לזה אם הרקע שלכם הוא שונה? עד כמה תבינו אחד את השני? האם את מסוגלת להבין את המקומות שהוא היה בהם? את הכאב שבנפילות? את הקושי בלהאמין שאפשר לתקן? את התסכול שבנפילות החוזרות אחרי שכבר התגבשה ההחלטה שיש לעשות שינוי? האם תוכלי להכיל את השבירה והתיקון שלו? האם הוא יוכל להבין אותך ואת המקום השמור שבאת ממנו?

עלייך לענות לעצמך על שאלות אלו. התשובה בידייך.

עוד דבר, התאמה בודקים לפי הדברים שחשובים לכל אחד מכם, לפי הסגנון, לפי הרקע המשפחתי וגם לפי העבר שלכם. יש בעייתיות בכך שבחורה שאף פעם לא דברה עם בחורים תקשור את חייה למישהו שהיה בקשר פיזי עם בחורות. גם ההפך הוא הנכון – בחורה שהייתה בקשר, מכל סוג שהוא, עם בחורים, לא נכון שתתחתן עם בחור שכל הדיבורים שלו עם בנות היו רק בפגישות שידוכים. הדבר נכון גם בפערים אחרים שיכולים להיות, למשל, אחד מהצדדים מיסטיקן שרץ בכל הזדמנות לקברי צדיקים ואילו הצד השני, מאוד ליטאי ומזלזל בזה.

אני מניחה שבשלב זה את ממש מבולבלת.

בואי נהיה מעשיות.

אני מציעה לך שתבחני את הדברים מכל ההיבטים. תלכי צעד, צעד, לפי מה שכתוב כאן ותבחני את הנקודות שהעליתי:

תבדקי עם עצמך עד כמה את מאמינה בכוח השינוי והניקוי של התשובה.

תבררי:

עד כמה הבחור רציני בתהליך התשובה שלו?

עד כמה הוא מיושב בדעתו, חזק ויציב בדרכו?

האם יש לו ליווי צמוד של רב שמכוון אותו בדרך הנכונה?

לגבי ההתאמה, תשאלי את עצמך:

האם את מסוגלת להבין את המקומות שהוא היה בהם?

ותבררי איתו:

האם הוא יוכל להבין אותך ואת המקום שבאת ממנו?

אחרי כל זה:

אני מציעה שתכתבי לעצמך את כל מה שמצא חן בעינייך בו. תרשמי, למה את אוהבת תכונות אלו? למה הן חשובות לך? תבדקי, מה יש בך שקשור לתכונות אלו? איך הן יכולות לחבר ביניכם? איך הם יתרמו לבית, אם יוקם?

עכשיו תכתבי את כל הדברים שמפריעים להתאמה ביניכם. לכל דבר, תבדקי למה הוא מפריע? האם יש דרך להתגבר על כך? תבדקי את הדברים במבט כן ואמיתי.

אני מקווה שהועלתי לך. יש כאן עבודה רצינית שעלייך לעשות, גם בינך לבין עצמך וגם בברורים על הבחור ובשיחה איתו.

מאחלת לך בהירות והתרת הספקות

ושתזכי בקרוב לבנות בית נאמן בישראל.

פנינה

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

  1. את צריכה לשקול את הדבר במתינות רבה.
    יש לי דבר אחד מאוד מאוד חשוב לומר, במידה ותחליטי להתחתן איתו, אל תשאלי אותו שום דבר על קשרים אסורים שהיו לו, ואל תבקשי שום פרטים עליהם, כמה שזה יכול להיות מפתה, ככה זה יכול להיות הרסני, במיוחד לנפש שלך וגם לקשר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מבולבלת מהנושא של מראה חיצוני בשידוכים
התחלתי ממש לאחרונה לשמוע שידוכים , ומאד מאד משנה לי החיצוניות , תמיד אני מבקשת קודם תמונה של הבחור אבל ממש עכשיו נפגשתי עם בחור שהיה נראה לי נחמד בתמונה וגם במציאות היה לי נחמד וזורם מאד בשיחה אבל מבחינה חיצונית אני לא מפסיקה לחשוב שיכול להיות מישהו שנראה יותר...
בדידות ברווקות בלי שייכות חברתית
דבר ראשון תודה רבה לכל האנשים שמתנדבים פה באקשיבה, עזרתם לי הרבה בשנים האחרונות, אם זה בוואצאפ כמה פעמים ואם זה בקריאה של שאלות באתר שממש ממש מחכימות ומדברות בשפה שלנו אקדים ואומר קצת על מי אני, אני בן 24 מבית ללא סיווג מגזרי מסוים, למדתי בחינוך העצמאי ובחרתי ללכת...
מרגיש שאני לא מתקדם בחיים
אני בחור בן 21. חוגג עוד חודש 22. גדלתי במשפחה דתי לאומי עם נטיה לאופי חרדי. אני אח מתוך 10 ילדים. מעליי שלושה אחים גדולים והכי גדול נשוי. אני מרגיש שהזמן עובר מהר, אני לא מנצל את הזמן כראוי, והרבה חברים מסביבי מתחילים להתחתן, ורק אני עלול להישאר תקוע מאחור....
אני מחפשת דבר שלא קיים?....
אני בחורה חרדית, קצת פתוחה, בגיל השידוכים, שאמורה להתחיל לדעת איך היא רוצה שהבית שלה יהיה ויראה, איזה בעל היא רוצה.. הבעיה היא שאני לא יודעת מה אני רוצה מעצמי. בהתחלה היו לי הגדרות מאד ברורות מה אני רוצה, מה אני מחפשת ואיזה בית אני שואפת להקים. ואז שהתחלתי יותר...
מה המקום של התלבטויות אחרי האירוסין?
בן 29 ממשפחה דתית גדלתי כדתי לאומי ובשנים האחרונות התחזקתי בדת והתפיסה שלי יותר נוטה לכיוון החרדי או החרדלי,קובע עיתים ומבין את החשיבות של לימוד תורה וכן רוצה שהילדים ילמדו במסגרות יותר תורניות ולא דתיות לאומיות. מבחינת לבוש אני מתלבש בסיגנון הרגיל מכנסיים או גינסים וטי שירט סולידים כיפה שחורה...
מה צריך להרגיש כשנפגשים?
יש לי שאלה שמעסיקה אותי מאד בנושא שידוכים השאלה היא: מה צריך להרגיש. כולם אמרו לי כשזה יגיע את תדעי. ולא. אני לא יודעת. אם נחמד לי זה נקרא שאני מרגישה? האם לחשוב עליו יום למחרת זה נקרא להרגיש? או שאחרי הפגישה צריך להיות פרפרים וכו? אני פשוט לא יודעת...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן