The Butterfly Button
יתאים לי בחור שבעברו ירד מהדרך?

שאלה מקטגוריה:

בס”ד
שלום רב! תודה רבה על הקדשת המחשבה והזמן והתשומת לב לענות על השאלה.. !!!
אשמח להתייעץ:
אני בחורה חרדית בשידוכים. ב”ה בחורה איכותית וטובה מבית טוב. לפני שבוע יצאתי עם בחור חרדי שנולד לבית חרדי, שפעם ירד מהדרך לשנתיים ויותר, (ממש היה חילוני גמור) וכעת מחוזק, חרדי ורוצה באמת להקים בית נאמן בישראל.. יצאנו כבר ל2 פגישות וחצי (בשלישית עזבתי ) והיתה אווירה טובה, כימיה וחיבור טוב ומצאתי אצלו תכונות שאהבתי מאד ויש לציין שאני נפגשתי כבר עם הרבה בחורים והוא היה מיוחד יותר לטובה מבחינתי. הבעיה הגדולה היא, שהוא בעצם הרי היה חילוני תקופה ומתברר שהוא היה בקשר של ממש עם בנות בתקופה הזו זה ממש,קו אדום אצלי. מאד מחשיש אותי כי אני יודעת שמגע זה דבר שנחקק ואני בחורה מאד שמורה ב”ה אז למה שאקבל מישהו כזה .. מאד קשה לי עם זה כי כבר עבר שבוע ויותר ואני לא מפסיקה לחשוב עליו. נקשרתי אליו ואולי אפילו התאהבתי ואני לא יודעת מה לעשות.. אשמח לייעוץ! האם אתם חושבים שזה באמת נורא ועליו לקבל חוזרת בתשובה כמוהו? שהוא כל החיים יזכור את אותן בנות שהיה איתן??… אני לא יודעת אם להמשיך להיפגש איתו או לא.. בתודה וסליחה על הטרחה!!!!

תשובה:

תשובה:

שואלת יקרה, שלום רב!

זה תמיד מרגש אותי לעזור לבת ישראל שמחפשת את החצי השני של נשמתה. החיפוש הוא לא פשוט. המסע מפרך, הקושיות רבות וכך גם ההסתרה. דברים שבעולם האמת הם ברורים וידועים, כאן בעולם הזה – נעלמים מאתנו.

אני שומעת את הרצון העז שלך לבנות בית נאמן בישראל, בית שיש בו איכות, בית טוב, עם אווירה טובה וחיבור אמיתי. ברור לך שבית כזה הוא הקרקע הנכונה לגדל פרות טובים ומתוקים. את רצינית וחשוב לך לבחור את בן הזוג הנכון, זה שמתאים לך בדיוק. ברור לך שכדי שהבית יהיה חזק, איכותי ויציב וכדי שבני הבית יהיו מאושרים, צריכה להיות התאמה בינך לבין מי שתבחרי בו לחתן.

בין המילים, אני מרגישה את ההערכה שלך להתגברות, להתחזקות, ליכולת לעמוד במשברים ובנפילות ולעלות מהם למקומות גבוהים יותר. את נפגשת עם בחור שנולד לבית חרדי, שירד מהדרך אך בחר בה מחדש, כשהוא מחוזק יותר, כשברור לו הרצון להקים בית נאמן בישראל. את מתרשמת מתכונותיו הטובות ומהמיוחדות שלו.

עם זאת, את חוששת, מאוד חוששת. יש בך רתיעה מעברו. את חושבת שאולי הזיכרונות משם נחקקו בו, שאולי הרושם שלהם יילווה אותו הלאה. אינך רוצה להכניס אותם לחייכם המשותפים, במידה ותבחרי בו.

את נמצאת במצב לא פשוט. תקופת השידוכים היא תמיד, תקופה לא פשוטה . ממש מרגישים את הקריעה העצומה שאת נמצאת בה. מצד אחד – מציאת חן חזקה והערכה גדולה לתכונות טובות ולאיכות מיוחדת שאת אוהבת ושאינך יכולה להתעלם ממנה. מצד שני – חשש גדול, רתיעה ואולי אפילו מיאוס מעברו.

מה עושים?

בואי נבחן את הדברים ביחד. יש פה שתי סוגיות שצריך לבדוק:

1. סוגיית התשובה

2. סוגיית ההתאמה

בואי נתחיל.

1. סוגיית התשובה – האם חשבת פעם על מה שאת חושבת על התשובה?

בימים הנוראים מדברים הרבה עד כמה גדול כוחה של התשובה. מלמדים אותנו שאדם שחטא, לפני שעשה תשובה, הוא מאוס, משוקץ ומרוחק לפני המקום ואילו משעשה תשובה, הוא אהוב, מקובל ורצוי לפני השם. מעבר לכך, נאמר שאדם שעשה תשובה מאהבה, כלומר, מתוך רצון כן ואמיתי לשמח את השם ולזכות בקרבתו, כל החטאים שעשה נהפכים לו לזכויות (כמובן שעליו לעשות את כל תהליך התשובה שכולל וידוי, חרטה אמיתית, עזיבת החטא וקבלה לעתיד של הדרך הנכונה). לצערנו, לרבים מאיתנו יש ספק בכוחה המרפא, המטהר, המנקה והמזכך של התשובה. יש בנו מחשבות מחלישות שלמרות שחזרנו בתשובה על חטאים שעשינו, הם עדיין מלכלכים אותנו. זוהי עצת היצר שכל מטרתו למנוע מאיתנו את הרווח העצום שיש במתנת התשובה, שנתן השם לנו – קרבת השם ממקום נקי וטהור.

אני מציעה לך לבחון, בינך לבין עצמך, עד כמה את מאמינה בכוח התשובה? תבדקי זאת על עצמך. תחשבי על ארוע או מעשה שלילי שעשית בעבר. זה יכול להיות כל דבר, קטן או גדול. משהו שאת יודעת שהוא פסול ואכן חזרת עליו בתשובה. עד כמה את מרגישה שמעשה זה נמחק מחייך? שהוא כבר לא חלק ממך?

אם עשית את תהליך התשובה נכון וברור לך כוחה של התשובה, למרות הצער שאת מרגישה, כשאת נזכרת בדבר שעשית, יש לך גם הרגשה של שמחה עצומה על כך שעזבת את החטא ההוא וביטחון מלא שכעת את נקיה, זכה וטהורה ומקומך, כבעלת תשובה, הוא ייחודי וקרוב מאוד לקב”ה. אך אם לא מבוררת אצלך לחלוטין המעלה הנשגבה של התשובה, כנראה שיש בך (ובכל אחד מאתנו) הרהורים מחלישים שאולי נשארנו מלוכלכים ונגועים בחטא ובתוצאות שלו, למשל זיכרונות לא טובים שישפיעו על חיינו בהווה ובעתיד. פה יש מקום לעבודה רצינית של התחזקות בערך התשובה ובמה שהיא פועלת עלינו ועל כל הבאים להיטהר.

אחרי שבחנת את הדברים לגבייך והתחזקת בערך של התשובה ובנקיות שהיא הביאה עלייך, תוכלי להבין שכך הוא הדבר לגבי שאר בעלי התשובה. זאת בתנאי שעשו עבודה אמיתית. בעלי תשובה, שעשו את התהליך נכון ומתוך אמת פנימית שהיא נר לרגליהם זכו להרבה דברים שלא זכו להם אחרים. נכון, זוהי עבודה. נכון, צריך להיות אמיתי בתהליך ולקבל הדרכה מרב גדול ובקי. אך הנחישות, האומץ והאמונה משתלמים והאדם גדל בתוך התהליך ומגיע למקום שלא היה מגיע אליו אלמלא הדרך שעבר.

הדבר שחשוב ביותר לברר הוא שהבחור עשה ועושה את תהליך התשובה נכון, שהוא בנוי, חזק ויציב בדרכו ושיש לו הדרכה טובה ומדוייקת.

2. סוגיית ההתאמה

נכון שכל מה שכתבתי למעלה הוא יפה ונשגב אבל כאן בעולמינו המעשי יש להתייחס גם לסוגיית ההתאמה בפועל. כשבחור ובחורה בודקים האם להתחתן, חשוב לבדוק האם יש ביניהם התאמה. התאמה שתהיה הבסיס שעליו יבנו את הקשר. התאמה שתאפשר להם את החיבור. התאמה שתנטרל קשיים וחיכוכים פוטנציאליים.

לכן חשוב לבדוק, עד כמה תוכלו להתחבר זה לזה אם הרקע שלכם הוא שונה? עד כמה תבינו אחד את השני? האם את מסוגלת להבין את המקומות שהוא היה בהם? את הכאב שבנפילות? את הקושי בלהאמין שאפשר לתקן? את התסכול שבנפילות החוזרות אחרי שכבר התגבשה ההחלטה שיש לעשות שינוי? האם תוכלי להכיל את השבירה והתיקון שלו? האם הוא יוכל להבין אותך ואת המקום השמור שבאת ממנו?

עלייך לענות לעצמך על שאלות אלו. התשובה בידייך.

עוד דבר, התאמה בודקים לפי הדברים שחשובים לכל אחד מכם, לפי הסגנון, לפי הרקע המשפחתי וגם לפי העבר שלכם. יש בעייתיות בכך שבחורה שאף פעם לא דברה עם בחורים תקשור את חייה למישהו שהיה בקשר פיזי עם בחורות. גם ההפך הוא הנכון – בחורה שהייתה בקשר, מכל סוג שהוא, עם בחורים, לא נכון שתתחתן עם בחור שכל הדיבורים שלו עם בנות היו רק בפגישות שידוכים. הדבר נכון גם בפערים אחרים שיכולים להיות, למשל, אחד מהצדדים מיסטיקן שרץ בכל הזדמנות לקברי צדיקים ואילו הצד השני, מאוד ליטאי ומזלזל בזה.

אני מניחה שבשלב זה את ממש מבולבלת.

בואי נהיה מעשיות.

אני מציעה לך שתבחני את הדברים מכל ההיבטים. תלכי צעד, צעד, לפי מה שכתוב כאן ותבחני את הנקודות שהעליתי:

תבדקי עם עצמך עד כמה את מאמינה בכוח השינוי והניקוי של התשובה.

תבררי:

עד כמה הבחור רציני בתהליך התשובה שלו?

עד כמה הוא מיושב בדעתו, חזק ויציב בדרכו?

האם יש לו ליווי צמוד של רב שמכוון אותו בדרך הנכונה?

לגבי ההתאמה, תשאלי את עצמך:

האם את מסוגלת להבין את המקומות שהוא היה בהם?

ותבררי איתו:

האם הוא יוכל להבין אותך ואת המקום שבאת ממנו?

אחרי כל זה:

אני מציעה שתכתבי לעצמך את כל מה שמצא חן בעינייך בו. תרשמי, למה את אוהבת תכונות אלו? למה הן חשובות לך? תבדקי, מה יש בך שקשור לתכונות אלו? איך הן יכולות לחבר ביניכם? איך הם יתרמו לבית, אם יוקם?

עכשיו תכתבי את כל הדברים שמפריעים להתאמה ביניכם. לכל דבר, תבדקי למה הוא מפריע? האם יש דרך להתגבר על כך? תבדקי את הדברים במבט כן ואמיתי.

אני מקווה שהועלתי לך. יש כאן עבודה רצינית שעלייך לעשות, גם בינך לבין עצמך וגם בברורים על הבחור ובשיחה איתו.

מאחלת לך בהירות והתרת הספקות

ושתזכי בקרוב לבנות בית נאמן בישראל.

פנינה

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

  1. את צריכה לשקול את הדבר במתינות רבה.
    יש לי דבר אחד מאוד מאוד חשוב לומר, במידה ותחליטי להתחתן איתו, אל תשאלי אותו שום דבר על קשרים אסורים שהיו לו, ואל תבקשי שום פרטים עליהם, כמה שזה יכול להיות מפתה, ככה זה יכול להיות הרסני, במיוחד לנפש שלך וגם לקשר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה המטרה שלי בחיי נישואין? למה זה שווה לי?
שלום ותודה על האופציה לשאול ולקבל תשובה מקצועית, אני בחורה חרדית מיינסטרים בת 20 ברוך ה’ חברות מתחילות להתארס, אני יודעת שבקרוב אתחיל לשמוע שידוכים ואני לא בטוחה מה אני מרגישה כלפי זה… אני לא רוצה להתחתן “כי כולם מתחתנים, אז גם אני…” – זה הדבר הכי משמעותי בחיים-להתחתן- והייתי...
האם הנפילות שלי בגדר הנורמלי? זה בעיתי להתחיל כך שידוכים?
תודה רבה רבה על האתר הנדיר באיכותו ובסוגו, אתם עושים עבודת קודש מדהימה! יישר כוחכם! אני בחור ישיבה ליטאי מאחת הישיבות הטובות בארץ (בהמשך תבינו למה זה רלוונטי). כבר שנים שאני נופל בצפייה במראות אסורות באינטרנט, סרטים, סרטונים תמונות וכו’. זה התחיל לאט בגיל מאוד צעיר (12 כמדומני) והמשיך לאט...
אני לקראת שידוכים ודואגת מאד
שלום וברכה לצוות האתר המדהים הזה, אין לי מושג מי המקימים שלו אבל אני מקווה שהם מודעים לזכויות העצומות שלהם. יש נושא שמטריד אותי כבר הרבה מאוד זמן ואני לא יודעת למה רק עכשיו חשבתי לשאול כאן… עד עכשיו רק דנתי בזה עם חברות ולא מספיק לעומק. העניין הוא כזה:...
האם כשאתארס אצליח להיות יותר שמחה?
גמרתי סמינר מהמצוינים בארץ. כיום עובדת מעט במשרה חלקית. גרה בבית שלא קל לשהות בו. כבר כחצי שנה בשידוכים. רב החברות שלי נשואות. פעם היו אומרים עלי שאני בת שמחה. כיום אני רוב הזמן בעצבות, מרגישה שהחיים קשים. בימים שלא הולך טוב בעבודה אני מרגישה בזבוז בעולם, למה לחיות סתם...
אם אצא ללימודי מקצוע זה יתקע את השידוכים שלי?
אני לומד בישיבה ליטאית נחשבת ובזמן האחרון הרגשתי תחושת מיצוי וחוסר סיפוק ורצון להוציא את היכולות שלי בתחומים נוספים והחלטתי בשיתוף עם ההורים לצאת ללימודים להשלים בגרויות ואני מאד שמח עם ההחלטה ורוצה את זה אבל הפחד הגדול הוא שידוכים כי הורגלתי וחונכתי בממסד לחשוש משידוכים (גם אם לא אומרים...
רוצה להתחתן אבל מפחדת להתנתק מהבית ומההורים
יש לי בעיה מצד אחד אני רוצה להתחתן ומצד שני אני ממש מפחדת להתנתק מהבית ומההורים אף פעם לא ישנתי מחוץ לבית ותמיד הייתי עם ההורים שלי בקשר מאד קרוב לא נעים להגיד אבל אני מפחדת לישון בלי שאני יודעת שהם בבית אני אוהבת ממש להיות קרובה אליהם ומפחדת מנישואין...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן