The Butterfly Button
מה לעשות עם הבת שלנו שעזבה את הבית?

שאלה מקטגוריה:

יש לי בת פרח , בת, 21 שתחיה שמגיל 18 כבר רצתה מאד להתחתן ולהקים בית אבל כל הזמן חוותה דחיה מהצד השני. פעם בגלל שהורי הבחור לא רצו פעם בגלל שהיא לא רצתה וכו’ היא התארסה לפני כ-8 חדשים והארוסין התבטלו. זה היה משבר בשבילה כי ההצעה היתה ממש טובה. וגם לכולנו היה קשה הכל היה בתקופת הקורונה עם כל הקשיים שהיו מסביב. הכל אופן לאחרונה היא הכירה בחור גרוש בן 28 פלוס ילדה בת 4וחצי שאינו שומר תורה ומצוות עדיין ,למרות שאנחנו חרדים מבית, היא עזבה את הבית . כנראה שאיתו הרגישה שלווה? בריחה? הוא נחשב מבוסס כלכלית אבל אותנו מענין היראת שמים שלו ולנו כואב שלבת שלנו זה כבר פחות מעניין. ואנחנו חוששים לגורלה. היא לעיתים עונה לטלפון שזה גם טוב ולעיתים באה לביקור של 5 דקות וכבר ממהרת. כרגע היא גם לא עובדת ואיננו יודעים מה סדר היום שלה. לטיפול הלוואי שנצליח לקחת אותה. מתפללים כל הזמן. קיבלנו קבלות של 40 יום שיעורי צניעות. למרות שאנחנו חרדים. היא הקטנה מבין 7 ילדי שיחיו. אני מרגישה כאב ולא רוצה לאבד אותה פנינו לרבני הידברות והם דיברו איתם אבל למרות הכל היא חוזרת אליו. שאנחנו מתקשרים היא אומרת שהיא אצל חברות ולא מפרטת. אין לי את הכתובת או הטלפון של הבחור. מה עושים?

תשובה:

בס”ד

שלום אמא יקרה וכואבת,

כמה גדול הקושי כשהפרח שגידלת מעל 20 שנה תופס כיוון רחוק ושונה. בת שכה חזק היה רצונה להקים בית ולממש את מה שיש בה בפוטנציאל, מתאכזבת שוב ושוב עד שנשברת. השבר שלה הוא השבר שלכם. הבחירה שלה כואבת לכם ונראה שידכם קצרה מלהושיע. החשש לגורלה, הפחד לאבד אותה…אין מספיק מילים לתאר את מה שעובר עליכם. אם רק יכולתם לשלוף אותה משם, לטפל בה, לרפא את כאבה, לתת לה את השלווה שהיא כל כך מחפשת. תחושה קשה שהמאמצים שלכם בקבלות רוחניות ובפעולות מעשיות לא נשאו עדיין פרות. ליבך, לב אם, שרוצה בשביל הבת שלה את הטוב ביותר, לא מוכן לקבל את המציאות הקשה אך נראה שהידיים כבולות.

מה עושים? איך מוציאים אותה משם? איך מכוונים אותה להגשמת חלומה – להקים בית נאמן, בית שיש לו קיום ופרות?

קודם כל, אני רוצה לחזק את ידייך. עם כל הקושי, את רואה מבעד לכל הכיסויים, רואה דרך ההסתרה את ביתך שהיא פרח, שמה שמניע אותה הוא רצונותיה הטובים – לבנות בית, למצוא מנוחה אשה בית אישה. כאם מנוסה, שעברה בחייה כברת דרך, את רואה את הטעות ולאן, חלילה, הדברים מובילים, אך את לא מתייאשת ופועלת בכל הדרכים שאת רואה לנכון כדי להחזיר אותה אלייך. את שומרת על ערוצים פתוחים שיאפשרו לה לחזור אליכם, בשיחות טלפון ובמפגשים ומשתדלת בכל כיוון אפשרי.

אכן, חיזוק הקשר של הבת עם ביתכם הוא משימה ראשונה במעלה. אני רוצה לחשוב איתך מה עוד ניתן לעשות כדי להרחיב את הערוצים שדרכם תוכל ביתך לחזור הביתה ואיך ניתן לחזק את החוטים שקושרים אותה אליכם, שישמרו אותה קרובה, שיראו לה, בעת רצון, שהבית הוא המקום הבטוח שכדאי לחזור אליו, שבו תוכל לשקם את השברים ולהתחיל מחדש.

כרגע הקשר עם הבת הוא לעתים בטלפון ובביקורים קצרים. זה מה שעומד לרשותך. את הזמנים האלו חשוב לנצל כדי להרחיב את ערוץ התקשורת ולעבות את החוט המקשר ביניכם. לשם כך, חשוב שתעשי עם עצמך עבודת הכנה.

למה אני מתכוונת?

חשוב לזהות את הצרכים הפנימיים של בתך, אותם צרכים שהחיפוש אחריהם הביא אותה לעשות מעשה כה קיצוני ולעבור לגור עם גבר שפגשה. את כותבת שבתך, כנראה, חפשה שלווה וייתכן שברחה.

מהם הדברים שנותנים לה שלווה? מה הבריח אותה? אלו שתי שאלות שחשוב לשאול ולהוסיף ולשאול: מה עוד היא מחפשת וצריכה – שייכות, הקשבה, קבלה? אני מזמינה אותך לחשוב עם עצמך איך את יכולה לתת לבתך שלווה ואת שאר הדברים שהיא צריכה. מה את יכולה לחזק אצלך? מה כדאי לשנות – בגישה, בדיבור, במעשים?

תחשבי על מערכת היחסים שלך עם בתך.

מה תמיד חיבר ביניכם? אולי הבעת רגשות כנה, אולי הקשבה נקייה שלך ללא ביקורת, אולי ביטויי הערכה שלך כלפיה, אולי התפעלות שלך ממי שהיא?

תיזכרי ברגעים נחמדים שהיו לכם ביחד. מה עשה את זה נחמד? אולי רגעים של צחוק משותף, אולי התעניינות כנה שלך בעולם שלה ושיחה על מה שמעניין אותה (כל דבר שהוא – אופנה, מוסיקה, בישול, ספרים, טיולים…).

תיזכרי ברגעים לא נעימים. מה עשה את זה לא נעים? אולי התנגדות שלה לערכים שחשובים לכם (רמת הצניעות, נושאים דתיים אחרים…)? אולי ביקורת שהבעת עליה?

את זה תוכלי לגלות מההתבוננות שתעשי עם עצמך.

הכלל הוא – לעשות הרבה את מה שמקרב אותה ולהמעיט עד כמה שאפשר את מה שמרחיק אותה. זה יכול להיות מאוד קשה, לפעמים, אבל זה מחזק את הקשר ומרחיב את ערוצי התקשורת וחשוב להתאמץ שם. חשוב להתאמץ ב:

מחשבה

לייצר בתוכך גישה פנימית מקדמת קשר וחיבור כלפיה. הדרך לכך היא ע”י חיפוש וכתיבה של כל מה שטוב בה באישיות, בתכונות, במעשים. לרשום את כל מה שאת אוהבת בה ומה שהיא חזקה בו, את ההתמודדויות שלה ואילו כוחות זה גילה בה.

דיבור

לומר לה מילות הערכה, להביע כבוד, להקשיב המון, להתעניין מתוך אכפתיות ורצון להתקרב אך לא מתוך רצון לשנות אותה (קשה, אני יודעת). לדוגמא, אם את יודעת שמעניין אותה תחום כמו אופנה ולאו דווקא צנועה ומבחינתך זו בעיה, עם כל הקושי, חשוב שתשימי את עצמך ואת ערכייך בצד ותשימי אותה ואת נושאי ההתעניינות שלה במרכז. תחמיאי לה על הבגד שהיא לובשת (גם הלא צנוע), על הצבע היפה שלו, על הבד הנעים, על הטעם הטוב שלה. תתמקדי במה שאת אוהבת בו ותתאמצי למצוא בו את זה. תשאלי אותה מה בשלה או אפתה ואיך זה יצא. תקחי ממנה מתכונים. בזמן שאת מדברת איתה, תנסי להוציא מהראש את המחשבה “מה יהיה עליה” ועוד מעין אלו ותתחברי לדברים הטובים שאת רואה בה. תספרי לה על מה שקורה בבית עם האחים והאחיינים. כך את משאירה אותה בעניינים.

מעשה

תזמיני אותה לעשות ביחד דברים שהיא אוהבת ורצוי שגם את אוהבת לעשות. אולי תצאו ביחד לקנות לה דברים שהיא רוצה, אפילו לבית. תנסי למשוך אותה לקשר עם אחיה וגיסותיה ועם האחיינים שלה. תראי אם היא מוכנה לעזור בבית או עם האחיינים (כמובן בהסכמת ילדייך הגדולים). תראי לה כמה עזרתה טובה לכם.

חשוב שכל זה יהיה מתוך כנות וללא מניפולציה. כלומר, המילים שתאמרי, באמת תחשבי אותם ותהיי מחוברת לעשיה שאת עושה ביחד איתה ושתבקשי ממנה עזרה במקום שאכן יש בו צורך.

במקביל, תדאגי לעצמך שיהיה לך טוב. תעשי דברים שמשמחים אותך, בכל התחומים. תראי מה מוסיף לך חיות ונותן לך אנרגיה ותלכי על זה. אמא שמחה היא אמא שילדיה רוצים להיות בחברתה.

צריך הרבה סבלנות ואורך רוח. הבחירה היא שלה ולא בידייך הדבר. את עושה את מה שנכון מצידך ומתפללת שתבחר בטוב. בכל מקרה ובכל בחירה שתבחר, חשוב שתדע שיש לה הורים ומשפחה שיקבלו אותה ויהיו שם בשבילה.

בתפילה לבשורות טובות וישועה לבתך, לך ולכל משפחתך

פנינה

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני ראויה להיות אמא אם אין לי כוח לילדים שלי?
אני נשואה ואמא ל4 ילדים בגילאי,2 8,6,4 . הנישואים שלנו ב”ה טובים אנחנו מאוד אוהבים אחד את השניה והזוגיות שלנו טובה . אני הולכת לכתוב דברים קשים אז סליחה מראש. אני מרגישה לפעמים שאני מצטערת שהבאתי 4 ולא הסתפקתי ב2 לדוגמא . אני מרגישה שהם מעמסה מעליי ואני עוברת גם...
איך להתנהל בתקופת החגים מול הבת שלנו שכבר לא שומרת מצוות?
יש לי בת שעזבה לפני כמה שנים את הדת היא גרה בארץ אחרת וחיה את החיים שלה לעצמה אנחנו בקשר טלפוני והאוירה בינינו טובה – כשהיא מרחוק כעת היא כתבה לנו מייל שהיא רוצה לבוא לחגים אלינו אם אנחנו מקבלים אותה. היא כתבה מאוד יפה שהיא מתגעגעת לבית ולאחים ולאחיות...
תחושה של חוסר אונים מול החיים
תודה רבה שוב ושוב על המקום המבורך הזה להביע דאגות ולמצוא אפילו תשובות בשאלות שאחרים שאלו. אני יתחיל מהסוף, בת 27 אמא לשניים, נשואה לבעלי אהובי 5 שנים. אני מרגישה חסרת אנרגיה פנימית, סובלת לצערי מכל מיני בעיות עיכול שונות שנגרמו מלחץ מתמשך, חוסר הנאה ביום יום ובעיקר התמקדות באין...
הבן שלי משקר!
קודם כל תודה רבה על הפלטפורמה הנפלאה הזו, היא כל כך נצרכת, בבחינת ‘טוב המלבין שיניים לחברו..’ הבכור שלנו בן שמונה, חכם וחברותי, עם קשב וריכוז (מקבל כדור) הוא מתמודד היטב עם מעבר דירה מרוחק, והתבגר מאוד בשנתיים האחרונות. הסביבה שלו לא כל כך טובה, הילדים מגיעים מרקע מורכב, אם...
קשה לבכורה שלי עם הבית שלנו
אני אמא למספר ילדים, הבכורה בת 12.5 בזמן האחרון בתי הבכורה בוכה מאוד ומתייפחת לעיתים קרובות, ממש “התקפי בכי”, הסיבות יכולות להיות שונות, אך בעיקר מהסיבה דלהלן: היא טוענת שהילדים האחרים בבית, גילאי 11, 9, ו3.5 מדברים אליי בחוצפה. מרימים את הקול, צועקים עלי, נותנים לי הוראות. זה מפריע לה...
קשה לי עם בן ה4 שלי
היי, קודם כל אני רוצה להודות לכם על הפלטפורמה המדהימה הזו שנותנת מרגוע ומקום לחששות לפחדים ולשאלות שיש לכולנו. הבן הבכור שלי בן 4.5, ולצערי יש לנו הרבה קשיים איתו. כבר אין כוחות להתמודד, ולהסתכל בנקודות אור שבתוכו ולהאיר אותן, אין לי כוחות לשמוע מהגננת כמה הוא לא היה רגוע היום- שזה אומר שהרביץ לילדים...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן