The Butterfly Button
חברה שעלולה להשפיע לרעה

שאלה מקטגוריה:

אנחנו בכיתה 50 בנות ויש בתוך הכיתה קבוצות של חברות היותר טובות אנחנו 8 בנות בקבוצה ויש ילדה אחת שהיא לא ככ טובה מבחינה רוחנית והיא רוצה להיכנס לקבוצה שלנו… (אני חרדיה מסימינר ממש טוב ) והילדה הזאת באינטרנט והיא שמה חצאיות קצרות.. ואין לה חברות מצד אחד מצד שני אני מפחדת שהיא תקלקל את כולם..

תשובה:

שלום לך יקרה

מתנצלת על העיכוב במתן התשובה

יתכן ופסק הזמן הזה ייצר שינוי בפרטי השאלה או באי אלו דיוקים בה- ואני מקווה כי רק לטובה (בכל אופן אם תרגישי שמשהו לא רלוונטי כרגע והשאלה מקבלת מימד אחר מבחינתך, תוכלי לפנות אלי באישי ולקבל תשובה מיידית בעז”ה)

אז קודם כמה מילים, אליך, אל האיכות שיש בך, איכות שמשלבת בד בבד: רצון לשמירה על טוהר נפשך ורמתך הרוחנית, יחד עם רגישות נפלאה לבן אדם לחברו.

לא פעם אנשים מתמקדים רק במימד אחד ורומסים את האחר.

ואת לא ממהרת להכריע מנסה לאמוד בשיקול דעת רווח מול הפסד- זה אומר יותר ממשהו על הבגרות שלך, על האחריות שלך כלפי עצמך וכלפי חברותיך. אין לי ספק כי את בחורה משכמה ומעלה.

ולגבי התשובה:

את מציגה תמונת מצב בו אתן שמונה חברות שלכאורה שומרות על גדרי הצניעות (אורך חצאית) שומרות על עצמכם מהחשפות לא ראויה לאינטרנט- וחוששות מבת אחת שנכשלת בדברים הללו שמא היא “תקלקל” אתכם, כלשונך. אני לא שומעת צד שאומר: אולי אנחנו נשפיע עליה לטובה- מעניין מדוע? (האם הוא לא קיים/ האם לא חשבת עליו/ האם מידת הסבירות היא נמוכה)

החשש שלנו כקבוצה להתקלקל מבת אחת שאני שומעת מדבריך שהמעמד החברתי שלה נמוך, לרב מספר לנו משהו על עצמינו. מספר לנו על המקום השברירי בו אנחנו עומדות, מקום שלא בטוח האם יצליח להשאר חזק דיו, מקום שחושש שמא יתקשה לעמוד מול פיתויים שונים כדוגמאת לבוש שאינו הולם, מדיה לא ראויה.

נראה לי, כי הבחורה הזו בפני עצמה לא כ”כ מאיימת בהשפעה שלה כמו המציאות שלכן במקום שאינו מספיק חזק ואיתן בהשקפת החיים שלו, אינו מספיק חזק ואיתן באמון שלכן בעצמכן.

נראה לי שהמבט צריך להתרכז בכן:

אני מזמינה אותך לחשוב מה יכול לעזור לכן כחברה לבסס את השקפת החיים שלכן. מה עשוי לחזק אתכן בצניעות ממקום בוחר, מעמיק ולא רק ממקום של “לא מרשים בבית/ בסמינר” “יצא עלינו שם רע” “יענישו/ יכעסו עלינו” אלא ממקום שמבין את היופי של המצווה הזו, את הסוד העצום שהיא מסתירה מאחוריה, את איכות החיים שהיא מעניקה למי שדבק בה. מקום שמעריך בנות שיודעות מהי המשמעות האמיתית להיות בת של השם.

חשבי מה יכול לגדור אתכן ברמה האישית מפגעי הטכנולוגיה לסוגייה השונים. ושוב, לא רק ממקום של “הרבנים אמרו” “אוי ואבוי אם מישהו ידע” אלא ממקום בוחר, ממקום שמבין עד כמה טהרת נפש הוא דבר חשוב, דבר אצילי, מודע עד כמה הנפש שלנו רגישה וכמה קל לקלקל וכמה חבל… מקום שמעריך בני אדם ששולטים על עצמם, ששמים לעצמם גדר, שדוחים סיפוקים, שיש בהם נחישות ועמוד שדרה.

אלו נושאים שהייתי כ”כ שמחה לו תוכלנה להעשיר את עצמכן בהם דרך שיעורים/ הרצאות/ ספרים, לעיתים גם בתוך סמינר גדול אפשר למצוא מורה אחת (לאו דווקא מחנכת) שניתן לדבר איתה בצורה פתוחה על נושאים שמטרידים- הרווח הוא עצום.

את מצויה בגיל של בניית זהות אישית, גיל שבו אנחנו מתחילים להפעיל ביתר שאת את כח הבחירה שלנו. אנחנו מחפשים עצמאות ובודקים כל דבר עם המון סקרנות- אלו מתנות נפלאות שעם הכוונה נכונה אפשר לבנות בעזרתן דמות יציבה, בוגרת ומרשימה- ואת ראויה לה.

מאחלת לך המון הצלחה

ומזמינה אותך לליבון נוסף אם יש צורך

פורים שמח

יעל

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

איך לא נפחד מהמוות אם יש מצב לגיהנום?
תודה שיש כאן מקום לשאול- יש לי שאלה, יש לי פחד גדול מלמות , פחד שמורכב מהמון נקודות כמו החוסר וודאות , כמו האיבוד שליטה , כמו לא להגשים את עצמי ועוד ועוד. ככל שעובר הזמן אני מבינה, שכשאדם מפחד ככ למות, הוא הרבה פעמים לא זוכה לחיות.. כי הוא...
עבודה עם גברים שגורמת לי לחששות
אני מרגישה רגשות אשמה כלפי עצמי. לפני כחצי שנה התחלתי לעבוד בחברה חרדית שאומנם שומרת על כללי הצניעות אך בהחלט יש הרבה שיחות עבודה בין הגברים והנשים. אני לא עבדתי בעבר בעבודה שדרשה ממני שיחות עם גברים וכעת אני נדרשת לבצע לא מעט שיחות כאלה. לפעמים בצוות ופעמים בפגישות יחידניות...
האם הצניעות שלי יותר חשובה מכיבוד הורים?
אני באה ממשפחה חרדית מודרנית ++ בתקופה האחרונה אני משתדלת להתחזק בצניעות כמה שאני יכולה. ובעקבות זה ,אמא שלי (שמאוד נרתעת מכל הנושא של ההתחזקות ,היא מפחדת שאני אהפוך לקיצונית) מתווכחת איתי הרבה על ביגוד, ואני רואה שאני ממש מאכזבת אותה. וכשאני רואה את האכזבה והעצב אני שואלת את עצמי...
איך עושים את המעבר הזה מרווקות לנישואין?
אני בגיל 20 לפני שידוכים בחור חרדי בישיבה כמו כולם בגיל 14-15 נחשפתי לדברים ועליות וירידות ביר״ש אבל ב״ה צולחים את זה היום כשאני חושב על שידוכים עולה בי מחשבה של איך אני מגיע למקום הזה של אחרי החתונה להיות עם אישה שכביכול גדלנו בידיעה שזה לא טוב ושמירת נגיעה...
מחשבות אחרי כנס צניעות...
שלום וברכה ותודה רבה על אתר כל כך מיוחד. השאלה שלי לא מקורית ולא באה לחדש שום דבר, היא גם מאוד ספציפית לפרט אחד מסויים (כבר תגלו…) אבל היא מציקה לי ואני מקווה שתוכלו לעזור.. היה לנו לאחרונה כנס בסמינר, מיזם מאוד מבורך ויפה שפועל אצלנו כבר כמה שנים שבו...
יש לי הרבה התלבטויות ובלגן בראש על צניעות ואינטרנט
תודה רבה על המקום שאתם מהווים בציבור שלנו!!! יש לי שאלה בנוגע לצניעות, אני כל כך מבולבלת אם מה אסור מה מותר מה חומרא ומה סתם תקנון. הבעיה הראשונה שלי זה גרביים, אני מתמודדת עם כל כך הרבה דברים אחרים הרבה יותר חשובים ואני מרגישה דפוקה על המאבק הזה, וכל...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן