The Butterfly Button
התחזקתי ואני חושש משידוכים

שאלה מקטגוריה:

בשנים האחרונות התחזקתי מאד וכעת אני לקראת שידוכים ויש לי חשש איזה בחורה אקבל?החברה הרי מתנשאת על אנשים כמוני..לא רוצה להתחתן עם אישה שהתחזקה בגיל מאוחר כי הן לרוב תמהוניות כאלה…. אני רוצה להתחתן עם דתייה מבית! איזה דתייה מבית טוב תרצה בעל תשובה?!

תשובה:

שלום לך

כשקראתי את שאלתך חשתי כי אתה מתמודד עם דילמה בה עקרת את עצמך במידה מסויימת מעולמם של משפחתך והוריך, החלטת לעשות שינוי וליצור “מאיר חדש”. ובעיקר, התרחקת אתה בעצמך מ”מאיר הישן”.

אתה מציין שאתה מתבייש בסיפור שלך. לדבריך אתה מתבייש דווקא בפני החברה החדשה שאתה מנסה להצטרף אליה כי אתה מרגיש שהיא מתנשאת עליך, ובנוסף אתה מעלה תהיה בנוגע למציאת אישה שהרי איזו אישה ראויה תרצה בחור כמוך? בעל תשובה?

 

מצד שני אני מקבל תחושה שאתה בעצמך מלא ביקורת על עולמך הישן.  ואתה גם “מצדיק” כאילו את אותה בחורה שלא תרצה להתחתן עם בעל תשובה. זאת אומרת התחושה שהחברה החדשה מביטה עליך מלמעלה היא קצת מוצדקת בעיניך, או לפחות אתה מבין אותם. ואתה גם אומר שבחורה בעלת תשובה היא לא מספיק טובה עבורך בגלל שהיא סוג של “תימהונית”. וכאן אני שואל, האם אתה רואה את עצמך כתימהוני? הרי גם אתה עובר את אותו מסלול, ואתה בחור איכותי שמבין מה טוב ומוכן לעשות שינוי.

 סליחה אם אני נשמע קצת שיפוטי. זאת לא הכוונה שלי. עיקר הסיבה שאני מראה לך את הנקודות הללו היא כדי להדגים לך את הדילמה שאתה נמצא בה ולהראות איך זה משתקף על פני השטח. אני בעצם אומר לך, שים לב, אתה מביע כאן עמדה של אנשים אחרים שאינם רואים את המהפך שלך בעין יפה ואתה כאילו “מפנים” את נקודת המבט שלהם ואף מוכן להפנות אותה כלפי אחרים ואפילו כלפי עצמך, ולומר “אני לא מספיק טוב כי באתי מרקע שונה”.

 

בדיוק כאן אני רוצה לעצור רגע ולהתבונן בדבר הזה. הבה נביט יחד בסיפור שלך ובפרשנות הראויה לתת לה, לא פרשנות שנראה לך שאחרים נותנים, אלא הפרשנות הראויה, שעושה צדק עם מי שאתה באמת ועם המאמצים שאתה משקיע.

 

באת מבית מסוים, ילדות מסוימת, ומסיפור חיים מסוים. בשלב כלשהו, לאור מי שאתה בפנימיות, ועם כל מה שנהיית עד אותו זמן, החלטת ללכת לכיוון יותר רציני ולהתרחק מההרגלים הישנים שלך. הדבר כשלעצמו ראוי להערכה רבה. זה לא פשוט לעשות כזה שינוי, וזה דורש תעצומות נפש ויכולת שליטה עצמית. הקרבנות בדרך גם הם לא קטנים. היחס עם ההורים אינו כשהיה, ההרגלים הישנים צריכים שינוי, צריך למצוא חברים חדשים וסביבה חדשה, ולמצוא מקום בחברה וותיקה וממוסדת. אולם, עיקר העיקרים בתהליך הזה הוא היחס שלך לעצמך. טעות מאד נפוצה, וקרבן גדול שמקריבים אנשים המוכנים לעשות שינוי מהותי כזה, הוא המחיקה של האני הישן וחיים מנותקים מהעבר.

חשוב להדגיש את הנקודה הזאת. הקרבן הקשה ביותר בתהליך של שינוי חיים מהותי כמו שאתה עושה הוא בעיקר כלפי עצמך!

ההחלטה לעמוד בסטנדרטים חדשים כרוכה בביקורת עצמית גדולה ופעמית רבות מתבטאת בהתכחשות לעבר, בביקורת עצמית גדולה, ובאימוץ של נקודת המבט של מי שמתנשאים על אנשים כמוך. הרבה פעמים קורה גם שהאדם לוקח את הביקורת הזאת ומפנה אותה החוצה כלפי עולמו הישן, קרי, משפחתו וחבריו הישנים, וכן החברה בה גדל.

 כעת שאנו מבינים את זה, ניתן לתת את הפרשנות הראויה והצודקת לסיפור.

 למען האמת, כל החיים שלך הם מקשה אחת, וכל חלק בהם הוא אבן דרך במהלך חייך. הסיפור שלך מורכב בדיוק מהמקום ממנו באת, מהמשפחה שלך, מנסיון החיים שלך עד עכשיו, ומתכונותיך והרגליך. וכמובן גם מהדרך שלך שאתה חי אותה כעת. כל מה שהיה עד עכשיו הוא חלק מהסיפור, ועליך לחבק הכל באהבה ולאמץ אל ליבך את עצמך. העובדה שאתה עובר שינוי אינה אומרת שעליך למחוק את העבר ולהתכחש אליו. אדרבה, עליך להשתמש במי שאתה כדי לבנות את עצמך הלאה. אף אחד אינו יותר טוב ממך. אף אחד לא חי את החיים שלך, רק אתה בעצמך. אין שום בושה בסיפור שלך. הפוך, יש בזה המון ערך! אתה בר מעלה ואתה בונה את עצמך. אתה לא עובד על אוטומט. אתה חושב ומתבונן, ועושה שינוי מבורך. לכן משפחתך והרקע שלך הם מקור לגאווה ותחושה טובה. אינך צריך להתייחס למי שלא מבין את זה. מה שהכי חשוב הוא שאתה עצמך תבין את זה, ותעריך את עצמך.

ככל שתרבה לאמץ את הלך המחשבה הזה תראה שאתה חש טוב יותר עם עצמך, ומול אחרים. וגם היחס שלך למשפחה יהיה טוב יותר.

בפועל, גם תוכל לזנוח את השיפוט שלך כלפי בעלי תשובה אחרים ותוכל להעריך אותם היטיב על השינוי שהם עושים.

כשאתה מדבר על המחשבות שלך בנוגע לעתיד, ואתה מהרהר בסוג האישה שהיית רוצה לבנות איתה בית, קח את זה בחשבון.

אין לי ספק שתמצא מישהי שתוכל להעריך ולכבד ושגם היא תוכל להעריך ולכבד אותך.

זה עדיין מוקדם קצת לדבר על זה, אבל נקודת המבט שתעזור לך בעתיד חשובה כבר עכשיו.

אני מאיץ בך – אהוב וקבל את עצמך ואת סיפור חייך, וכך תוכל גם להעריך ולאהוב אחרים לפי מעלתם.

החברים שלך ילמדו להעריך ולאהוב אותך דווקא בגלל שאתה מעריך ואוהב את עצמך. ככה זה בחברה. אדם שמביא את עצמו כמו שהוא בביטחון, זוכה להערכה גם מאחרים.

 על זה אמרו חז”ל “בשבילי נברא העולם”. בשביל מי שאתה, ולצורך בנייתך כאדם נוח לשמים ונוח לבריות.

 אין ספק שצריך להתבונן בדברים הללו הרבה ולהתרגל בהם. אולם כבר עתה ביכולתך לקחת צעדים מעשיים ולתרגל הערכה עצמית .

אני מציע שתתבונן בעצמך ותתרכז בנקודות טובות שבטוח שיש לך. אני מתכוון כמובן גם למה שיש בך היום, וגם למה שיש לך מפעם. תחשוב על ילדותך ונעוריך המוקדמים ומצא בהם נקודות חוזק שאתה יכול להצביע עליהם ולומר “זה טוב” “זה יכול לקדם אותי” “זה משהו שהייתי רוצה לשמר ולא לאבד”. אל תשכח שגם בעולם הישיבה יש דברים שאתה רוצה, ויש דברים שאינך רוצה לאמץ. למשל, התנשאות על אחרים.

העובדה שבאת מאיפה שבאת נותנת לך את היכולת לקבל אדם כמו שהוא ולא לשפוט אותו. וכן על זה הדרך.

בהצלחה בכל!

 מעריך ומכבד

יוסי

yodgreen@gmail.com

 

 

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני מחפשת דבר שלא קיים?....
אני בחורה חרדית, קצת פתוחה, בגיל השידוכים, שאמורה להתחיל לדעת איך היא רוצה שהבית שלה יהיה ויראה, איזה בעל היא רוצה.. הבעיה היא שאני לא יודעת מה אני רוצה מעצמי. בהתחלה היו לי הגדרות מאד ברורות מה אני רוצה, מה אני מחפשת ואיזה בית אני שואפת להקים. ואז שהתחלתי יותר...
מה המקום של התלבטויות אחרי האירוסין?
בן 29 ממשפחה דתית גדלתי כדתי לאומי ובשנים האחרונות התחזקתי בדת והתפיסה שלי יותר נוטה לכיוון החרדי או החרדלי,קובע עיתים ומבין את החשיבות של לימוד תורה וכן רוצה שהילדים ילמדו במסגרות יותר תורניות ולא דתיות לאומיות. מבחינת לבוש אני מתלבש בסיגנון הרגיל מכנסיים או גינסים וטי שירט סולידים כיפה שחורה...
מה צריך להרגיש כשנפגשים?
יש לי שאלה שמעסיקה אותי מאד בנושא שידוכים השאלה היא: מה צריך להרגיש. כולם אמרו לי כשזה יגיע את תדעי. ולא. אני לא יודעת. אם נחמד לי זה נקרא שאני מרגישה? האם לחשוב עליו יום למחרת זה נקרא להרגיש? או שאחרי הפגישה צריך להיות פרפרים וכו? אני פשוט לא יודעת...
מתלבטת לגבי הבחור - האם יש בינינו פערים?
אני בת 26. חרדית בחורה ביישנית ומעט מופנמת. יצאתי לשידוכים בגיל מאוחר כי סיימתי סמינר בתחושה מאד מבולבלת – מי אני, מה אני מחפשת? חיפשתי את עצמי מאד. אפשר לומר שמצאתי. בשביל הרקע: גדלתי בבית פתוח אבל עד רמה מסויימת (רואים סרטים, שומעים מוזיקה ישראלית / לועזית), אבל הרוח וההלכה...
אכזבה עמוקה משידוך שירד
אני בחור ישיבה כבר תקופה ארוכה בשידוכים , נחלתי אכזבות רבות במהלך הבירורים פגישות וכו’. אבל בימים האחרונים קרה משהו ששבר את ליבי לגמרי, נפגשתי עם בחורה כמה פגישות, ופעם ראשונה שנהניתי מכל רגע, היתה זרימה, התחברתי, וכך גם היא נתנה את התחושה, שהיא נהנתה וכו’, לפני כמה ימים קבענו...
נעלמה לי המשיכה אחרי שהתחזקתי מהנפילות
אני בחור כבן 22 התמודדתי בעבר בנסיונות קשים של צניעות אחרי כל פעם שראיתי ברחוב מה שהו זה גרם לי להיכשל על בסיס יום יומי, עד שקראתי איזה ספר שפתחתי שסידר לי את הראש וגרם לי לחשוב ולהפסיק לקשר בין מה שרואים ברחוב לבן המעשים שנכשלים אח”כ, וככה יצאתי מזה...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן