The Butterfly Button
הקיבעון בחברה החרדית והיחס לבעלי תשובה

שאלה מקטגוריה:

איזה חסד אתם עושים עם העולם באתר הנפלא שלכם….
אז ככה, אני בעלת תשובה נשואה באושר עם ילדים צדיקים וטהורים.
ברצוני לציין כי חזרתי בתשובה היתה דרך סמינרים שונים שאכן הם קירבו אותי לעולמו המתוק של הקב”ה.
בהיותי חילונית הייתי במקום טוב מאד מבחינה חברתית ובכלל.אני ממשפחה טובה, הצלחתי מאד בלימודים, למדתי מקצוע נחשב מאד ומכניס. הייתי מ”החילוניים האיכותיים” מה שנקרא. “ישראלית בדם”. אוהבת טבע, שירי ארץ ישראל ואת החיים הטובים שפה..
כשהתחלתי להחשף לעולם היהדות לקח לי כמה וכמה שנים טובות ממש לשנות את הלבוש אבל הרגשתי שהנה, שם האמת, זו החברה האידיאלית ושם אני רוצה שילדי יגדלו.
אכן התחתנתי עם בעל תשובה ולאט לאט נכנסתי לעולם החרדי.
(בטח כאן אתם מבינים כבר למה אי חותרת….)
אז גיליתי ככה (ובטח עוד הרבה גילו זאת לפני):
יש את ההתקרבות להשם, יש את עולם התורה, המצוות, גמילות החסדים
ו- יש את החברה החרדית.
נראה שאין קשר בין השניים….
בסמינרים השונים נחשפתי לאנשים חרדיים מקסימים אבל כיום אני מרגישה שחלק מהם רצו לצבור לעצמם מצוות ולכן קירבו אותי אבל בעצם לא גילו לי את העולם החרדי האמיתי. כלומר, “בוא אלי פרפר נחמד….”, “תפסנו אותך,.
הרגשתי שרימו אותי, שהעולם האידיאלי הזה שהם תיארו לי בסמינרים אינו קשור לעולם החרדי שאני מגלה לאט לאט….
רואה את המחלוקות הרבות והפילוגים, רואה שהעולם החרדי נשאר בשנות ה-50 מבחינת חוסר האיחוד בו.
בגלל מעמדנו כבעלי תשובה וגם זה שאני ספרדיה גורם לי להבין בצער שהילדים של הליטאים שקירבו אותי בסמינרים כנראה שלא ילמדו עם הילדים שלי….אני מבינה שבישיבות הטובות מקצים מספר דל לספרדים, שיש את אלו שמתקבלים לישיבות כי הם הבנים של….
מרגישה שהיה לי טוב יותר שם, בגלגול הקודם, מהבחינה החברתית ולפעמים תוהה, מה עשיתי לעצמי???
לא נעים לי לחשוב כך כי מרגישה שזה כפיות טובה לקב”ה אחרי כל מה שנתן ונותן לי…..
שואלת את עצמי, איפה האמת והטוהר???
(יודעת שב”עולם האמת”…ומה עם כאן???)
כואב לי הלב על הילדים שלי שב”ה נולדו לעולם התורה אבל למה הם צריכים לחוות את הצימצום החברתי של העולם החרדי.
אני למדתי במקומות מעולים והייתי עם חברה איכותית ולמה ילדי צריכים להתפשר על מקומות שהם ככה-ככה???
בבקשה, אל תכתבו לי שאנחנו מחכים לגאולה ושמה שחשוב זה מה שנותנים בבית.. את זה אני יודעת….
אני נותנת לילדי ומטפחת אותם מאד,
מרגישה שהחברה החרדית רקובה כחברה ומהבחינה הזאת יש לחרדים הרבה מה ללמוד מהחילוניים, מהי חברות אמת, כמה חשוב להסתכל על הבן אדם ולא על המגזריות שלו…..
קשה לי להאמין שמשהו ישתנה בחברה החרדית בשנים הבאות כי כמעט ואין ערבובים בין המגזרים.
דרך אגב, נראה שהערבובים בחברה החילונית הם אלו שהביאו לקירוב הלבבות ולביטול המגזריות ..
חשבתי על לעבור ל”דתיים לאומיים” אבל לא רוצה להתפשר על הלכות, לא על לימוד תורה ולא על צניעות.
אני רוצה שילדי ירגישו שייכים לעולם החרדי כי שם בחרנו להיות אבל אני מרגישה איכסה כלפיו ומרירות ואני לא רוצה שהילדים יספגו את זה ממני.
מאד הייתי רוצה להיות במקום של שמחה במה שיש (ואני שמחה על מה שזכיתי), במקום של רק לראות את הטוב בשני, לשאוף להתחזק עוד ועוד ולשמוח בתורה הקדושה .
השם תעזור לי…..
אודה לתשובה הולמת .
בברכה….

תשובה:

פונה יקרה ואהובה,

אשרייך!!!

אשרי האישה שבקשת האמת הובילה אותה לפני עשרים שנה לדבוק בחברה שחרתה על דיגלה את עשיית רצון ה’ באמת, ובחרה להסתופף בצילה של החברה החרדית.

אשריך אישה ואם, שמחפשת כעת, מתוך אותה בקשת אמת, לחנך את ילדיה לאור ערכים של תורה בלי שום זיוף ולכן היא מתבוננת סביבה ומחפשת את המקומות שחינוך של אמת וטוהר הוא נר לרגליהם, ורק שם היא חפיצה לשלוח את ילדיה !!!

אשריך שהגעת לגיל שבו עושים חשבון נפש, מתבוננים לאחור, ואח”כ לפנים, בודקים לאן צעדתי עד כה, ולאן אני רוצה לצעוד מכאן והלאה, ואת מחפשת את הדרך הנכונה להמשיך ולעשות זאת, מתוך נאמנות ומחוייבות לאותן אמיתות כנות שהובילו אותך עד כה.

אני שמחה מאד שפנית לאתרינו בשאלה זו. שאלה זו מטרידה רבים וטובים, רבות וטובות, ואפשר לאמר שכל מי שדובר אמת בלבבו, ומחפש בכנות לעשות רצון ה’, ורוצה לחיות בחברה שמכוונת את בניה ובנותיה לכך, מוטרד משאלה זו.

ראי גם כאן תשובה דומה שנתתי למשהיא, אמנם צעירה ממך, שאינה בעלת תשובה בעצמה אך היא בת לבעלי תשובה, ונראה שאותה ‘בקשת אמת’ מובילה אותך (וגם הובילה אותה) להתבונן, לערער ולהרהר ולדייק את המשך דרכך בעזרת ה’.

https://akshiva.co.il/%D7%9B%D7%9C%D7%9C%D7%99/%D7%90%D7%99%D7%9A-%D7%91%D7%90%D7%9E%D7%AA-%D7%90%D7%A4%D7%A9%D7%A8-%D7%9C%D7%93%D7%A2%D7%AA-%D7%9E%D7%94%D7%99-%D7%94%D7%A9%D7%A7%D7%A4%D7%AA-%D7%94%D7%AA%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%94%D7%A0%D7%9B%D7%95/

ולכן, אין לי שום כוונה לאמר לך שהעיקר זה הבית (זה אמנם העיקר, אך עדין אנו מחפשים לחיות בחברת אנשים שמאמינים בערכים שאנו מאמינים בהם) וגם אין כוונתי לאמר לך להמתין לשם כך לגאולה (בוודאי שכדאי להמתין לה בכל יום שתבוא, אך לא כתירוץ להתחמק מחובתינו לחנך את ילדינו לאור ערכי הנצח והאמת) ולכן, מוטב שנעשה מה שצריך ולא נתחמק מן האחריות הרובצת לפתחינו לגדל את ילדינו במוחין דגדלות, בבריאות נפשית, בשמחה ומצוי כל היכולות לעבודת ה’ באמת ובתמים.

החברה החרדית עוברת תהליך שנקרא בשפה המקצועית : ‘השגרה’. מל’ שיגרה. זו חברת משימה איכותית שהייתה מגויסת להקמת עולם התורה, ויתרה על נוחיותה, על מנעמי החיים, על פיתוח חלקים מרכזיים בקומת ‘האדם’ שלה למען המשימה הכללית של ‘מי לה’ אלי’, שהתבטא ביישום הערך של לימוד תורה כערך מרכזי בצורה של ‘נאר תוירה’ =רק תורה.

כל עוד ‘המלחמה’ על התורה הייתה לפנינו, גם רוח הלחימה נשבה בעוז, ואל אותה קריאה אלמותית של מי לה’ אלי, התגייסו מתוך התלהבות כנה גם החרדים מבית (שרבים מהם עבדו) וגם מקבוצות אחרות, כמו חילונים שחזרו בתשובה, מזרוחניקים ש’השחירו’ וחוצניקים שויתרו על ססגוניות ארצם והתגייסו אף הם לדגל השחור ונכנסו לתיבת נוח, לבית המדרש, המוגן מרוחות הזמן. אני מניחה שאותה התלהבות כנה ואמיתית, היא זו שמשכה אותך בזמנו, אל מחוזות החברה החרדית.

דא עקא, שחברה יקרה זו, שאני עצמי נמנית עליה, אוהבת אותה ומוקירה אותה, נמצאת בתקופה מאתגרת. המשימה הסתיימה, המבצר נכבש, הדגל הונף בראש המגדל, וכעת נותר רק ‘לשמור על הקיים’.

כבעלת תשובה את יודעת בעצמך, כמה יחסית קל היה (לא פיזית אך נפשית) בתחילת הדרך, כשכל מעשה מצווה שדבקת בו, היה בו מן ההתלהבות, והחידוש תדלק את כל העשיה הרוחנית שלך. עם הזמן, הדברים נעשים ‘רגילים’, השגרה שוחקת אותם תחת רגליה, והמוכר מאבד את זוהרו.

לא לחינם ענה ה’ לתפילתו של יצחק, שהיה צדיק בן צדיק, ולא לתפילתה של רבקה אשתו, שהייתה צדיקה בת רשע (כלומר, בעלת תשובה). לשמור על רמה רוחנית גבוהה, דווקא למי שנולד לתוך מסגרת של תורה ומצוות, והקפדה על כל תג היא המובן מאליו שלו, היא ‘הרגיל’ היום-יומי והמוכר, ובכל זאת לא לאבד את הנכנסים הרוחניים שלך בשגרת החיים, זה אתגר גדול מאד, אמנם פחות נוצץ ופוטוגני, אך בעולמו של הקב”ה הוא זוכה ליוקרה רבה.

שלב השמירה על הקיים, שאנו כדור שלם נמצאים בו, מהווה עבורינו אתגר ויש לו גילויים מבישים של אנשים שלא עומדים באתגר זה. שסיסמת האמת של ‘רק תורה’ נישאת בפיהם רק כדי להאדיר את שמם ומעמדם החברתי, ומשמשת יותר להדיר את מי שפחות נחשב בעיניהם. יש מהם, שרוממות “ההתבדלות” לא משמשים עבורם רק לשמירה רוחנית אמיתית, אלא כ’נשק’ שמופעל כנגד כל יוזמה שחורגת מעולמם המוכר, ואין כאן המקום להאריך.

אך אסור שגילויים אלו, שוודאי קיימים, יטשטשו את כל רוחב מבטך. התבונני סביבך. האם אין אנשים כמוך שלא טחו עיניהם מראות, ויודעים להבדיל בין אמת לשקר? הנה באתר שלנו, שפנית אליו, יושבת חבורה של חרדים שמשתדלים להיות אנשי אמת בפיהם ובלבבם ובדרך זו גם להנחות את הפונים ומבקשים את עצתם. האם אין עוד אנשים כאלו בסביבתך הקרובה? במעגל הקרוב או הרחוק יותר?

לכי ומצאי אותם, אותן. הם נמצאים סביבך. את מספרת על עצמך שאת מרגישה איכסה, ולא רוצה שילדיך יספגו את המרירות שבליבך. האם תחושת המרירות המקננת בך בשלב זה (היא תעבור, אל תדאגי) לא מעוותת קצת את העדשות שאת מרכיבה על עינך ומשפיעה על מה ומי שאת רואה?

כמו אישה בהריון שלפתע רואה רק נשים בהריון סביבה, יתכן וגם העובדה שאת מוטרדת מנושא זה, גורמת לכך, שמקרים מצערים אלו יזקפו את קומתם וישתלטו על כל אופק הראיה שלך. לכן, נסי לשבת בשעה שקטה, לעבור על כל רשימת האנשים ובעיקר הנשים שחלפו לצידך לאורך מסע חייך, ותראי, מי מתוכם את מעריכה? מי ביניהם אוהב/ת תורה ואמת כאשר אהבת את?

בטוחה אני שתגלי שהם רבים. שהן רבות. בהן ובדרכן תדבקי.

הדקי עימן את קשריך החברתיים. עימן תרגישי שהן מבינות לליבך, ומתמודדות כמוך עם האתגרים שהתקופה הזו מזמנת לנו.

אולי עמן תרצי להוביל יוזמה משותפת. שיעור תורני שבו תתכנסו ותתחברו מחדש לערכי התורה כפי שהנך מבינה אותם, באופן שיתן מענה לנפשך המשתוקקת, ואולי עמן גם תפתחי את המסגרת החינוכית המיטיבה שאת שואפת להכניס לתוכה את ילדיך. ואולי הן סתם תהיינה לך לחברה, מזינה נפשית ורוחנית ויחד תשלחו את ילדיכם למוסד רחוק יותר, שמבין שקומת האדם הבריאה שבנו, היא הבסיס שעליו צריך להשתית את עולמינו הרוחני, וברוך ה’, קמים עוד ועוד מוסדות כאלו במחנינו. שאי עיניך וראי, שתמונת החברה איננה שחורה משחור, יש בה, ככל חברה, צדדים יפים ופחות יפים. תבחרי על מה להסתכל, מה לראות, ובמה ובמי לדבוק.

בטוחה אני שתגלי את כל אותם אנשים נפלאים באמצע הדרך, שחושבים כמוך, שלא אבדו את המצפן המוסרי, והשאלה מה ה’ רוצה מהם בתקופה מורכבת זו, מטרידה גם אותם והם מוצאים את הדרך לענות עליה באופן שמצמיח אותם, מגביה את שיעור קומתם הרוחנית, ומעצים את כישוריהם המגוונים, ואת המבע החד-פעמי של נשמתם, כפי שה’ נטעה בתוכם.

פונה יקרה ואהובה,

מקווה שתשובתי תתיישב על ליבך, ולא תראי בה התחמקות מהתמודדות כנה עם האתגרים העומדים לפתחינו בדור זה.

אם תרצי, תוכלי להמשיך ולפנות

ורדית

varditro@mail.huji.ac.il

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

3 תגובות

 1. ממליץ לך להכנס לאתר ‘מענה’ של הרב דן טיומקין, זה ארגון שנחתן מענה לבעלי תשובה שנכנסו לעולם החרדי ומרגישים כמוך.
  רציתי גם ךהעיר על משהו שאמרת לגבי הצטרפות לציבור דתי לאומי, יש קהילות של דתיים לאומיים ממש חזקות שממש מקפידים על ההלכה ולא מתפשרים,קוראים להם דתיים תורניים/חרדלים , אולי משהו כזה יותר יתאים לכם.

 2. לשואלת השאלה,
  אני ממש מזדהה איתך בכל מילה* וזאת למרות שאני חרדית מהבית.
  הנושא הזה כואב לי, וגם שלחתי פה שאלה לא מזמן. נראה לי שתוכלי להזדהות קצת עם השאלה שלי (הקישור מצורף למטה)
  מה שמפריע לי יותר מהכל, זה הגזענות. המשיבה פה כתבה משהו על “השגרה” שזאת מילה שבפעם הראשונה אני שומעת אותה והכוונה היא בפשטות “מצוות אנשים מלומדה”. אז זה פחות מפריע לי, כי את זה אדם עושה לעצמו, וזה לא משפיע על עבודת השם שלי או על דרך החינוך שלי את ילדי.
  מה שהכי מפריע לי זה שפשוט “חוסמים” אותנו מלהכיר מגוון של אנשים. ז”א, אם אני חרדית ומישהו החליט לא לקבל אותי למוסד אשכנזי, אז גורל הבת שלי הוא להכיר אך ורק ספרדים ומנטליות מאד מסויימת שלא תמיד מתאימה לבית… וזה לא דוקא קשור לחוזרים בתשובה. אמנם אם כבר יש ספרדים במוסד אשכנזי אז הם לא ילדים של חוזרים בתשובה כמובן. אבל גם ספרדים חרדים מהבית, ואפילו רובם, נאלצים ללמוד במוסד שכולו ספרדי.
  זה נושא שמצער אותי ביותר, כי אין את זה בשום מגזר, רק אצל החרדים! אם כבר יש בית ספר לא חרדי שכולו ספרדי זה יכול להיות בגלל מיקום, כלומר מקום שפשוט אין שם אשכנזים, אבל זה לא הטוטליות הזאת שבה אין כניסה לספרדים אם עוברים את המכסה!
  אם אני חרדית, אין לי מקום שאני יכולה לרשום שם את הילדים שלי בתור ילדים שגם מתאימים מלכתחילה למוסד, וגם לומדים שם כל המגזרים בערבוביה. זה פשוט לא ייאמן!!
  אז שלחתי שאלה וענו לי תשובה יפה אך שלא ממש התקבלה על דעתי, כי בקיצור, הטענה היא שהם עושים הכל כדי לשמור על הגלותיות, בגלל שעדיין לא הגיע זמן הגאולה (בשונה מהציבור הדתי לאומי שסוברים שאני באתחלתא דגאולה).
  ואני שואלת את עצמי, אוקיי, אם אתם עושים הכל כדי לשמור על הגלותיות – אז איך אתם רוצים שתגיע הגאולה???!!! תתעוררו, אנחנו בארץ ישראל! השם שם אותנו כאן בשביל שנתגבר ונתחבר! לא בשביל שכל מגזר ישמור על עצמו ויתבודד.
  אף פעם לא שמעתי רב ליטאי קם וקורא – צריך להיזהר מחתונות מעורבות, אל לא לאשכנזי שיתחתן עם ספרדיה. להיפך, אני שמעתי סיפור ממקור ראשון על משפחה ליטאית שגרה בבניין של הרב קנייבסקי, שאמצו ילדה ספרדיה. הילדים גדלו יחד איתה והבן הגדול הגיע לגיל שידוכים וקצת היה קשה… הם הלכו לבקש ברכה והרב אמר להם – הכלה נמצאת אצלכם בבית. וככה קם בית קדוש בישראל, בו החתן ליטאי והכלה ספרדיה, ובלי שאף אחד צולע, גיבן או עיוור 🙂
  זה לא מצחיק, יש לי חברה ליטאית אוטוטו עוברת את גיל 30 ועדיין רווקה. שאלתי אותה אם היא שומעת גם על עוד עדות או רק אשכנזי והיא פשוט חשבה שהשתגעתי… ברור שלא… הכל איתה בסדר.
  עצוב, עצוב, עצוב.
  באמת שאנחנו תקועים – לא לפה ולא לפה. כמו שאת אומרת, גם אני הרבה פעמים חושבת איזה כיף אילו יכולתי פשוט לעבור לקהילה דתית לאומית ולהשתחרר, ממש להשתחרר מהקיטלוג הזה שקיים אצלינו. אבל כמוך, גם אותי עוצרת המחשבה שאני לא רוצה להתפשר על הלכות והשקפות שבציבור החרדי הן הקרובות ביותר לאמת.

  מקווה שנצליח לצמוח ולהיות הכי טובים שאנחנו יכולים מתוך הנקודה שאנחנו נמצאים בה. בכל אופן, אני תמיד מנסה לדון לכף זכות כל אחד ולאהוב כל יהודי. זה קשה, אבל כנראה שזכינו להיות בין האנשים שיש להם זוית ראיה גבוהה יותר משל אנשים אחרים, ועל כך צריך להודות להשם 🙂

  *הייתי חייבת להוסיף את הכוכבית, כי אני לא לגמרי מזדהה עם זה שהחברה הזאת רקובה. אולי כשמסתכלים על נושא הגזענות אז כן… אבל יש המון גמילות חסדים – ולא, אני לא מתכוונת לארגונים שחסדיהם ידועים לכל, אלא לאנשים פשוטים, עזרה ליולדת פה, נתינת צדקה שם ובכלל יש הרבה אנשים שכפרט- הם ממש אצילים ובעלי מידות טובות. זה לא מהדברים שגלויים בראש חוצות.

  https://akshiva.co.il/%d7%9b%d7%9c%d7%9c%d7%99/%d7%92%d7%96%d7%a2%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%95%d7%91%d7%93%d7%9c%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%99%d7%9f-%d7%a1%d7%a4%d7%a8%d7%93%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%90%d7%a9%d7%9b%d7%a0%d7%96%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%97/

 3. הי יקרה…
  אני מרגישה בדיוק כמוך ומניחה שעוד 2מיליון בעלי תשובה…!!!
  אצלי המצב יות רקשה כי התחתנתי עם חרדי אשכנזי חסידי מבית ואני בעלת תשובה ספרדייה.
  בדור שלנו כתוב “בנקודה שבעלי תשובה עומדים צדיקים גמורים אינם עומדים”. כי מאוד קשה להיות בעל תשובה היום כי רוצים לראות אותך בריצפה ולא עומד!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

אני יודעת שהתורה חשובה אבל נראה לי מוגזם הלימוד כל החיים
יש לי שאלה שבוערת לי כבר מזמן ועכשיו בגלל המלחמה והחוק על הגיוס היא ממש מציקה לי. אני מבינה את הטענה שהתורה מחזיקה את העולם, אמנם קשה לי עדיין עם הטענה הזו כי אני לא לגמרי מבינה איך זה קשור ולמה לימוד של כתבים שנכתבו אי אז ועוסקים בכל מיני...
חוסר עניין רוחני של הבעל
ראיתי באתר תשובה לשואלת בעניין פער רוחני בין בעל לאישה. השואלת סיפרה על מצב רוחני ירוד של בעלה.המשיבה הסבירה שצריך להניח לבעל ולאפשר לו את ההתבגרות הרוחנית שלו, לא להתערב ולתת לו בית חם תוך לתהליך הזה. אני מאוד מזדהה עם הקושי והכאב הזה, אני נשואה שנה וחצי עם ילד...
יצאתי מהישיבה-מה עושים עכשיו?
ראשית אפתח בזה שאני אוהב לקרוא את הפניות הרבות וכן את השאלות האמיתיות המגיעים מלב נכון ועכשיו אגש לעניין אני בחור ישיבה שהועף מהישיבה ולא יודע מה לעשות הלאה אני בחור עם ראש טוב ולמדתי והייתי בחור מצוין אך חוויתי קצת ירידות עד שעכשיו בתקופה שמסובכת לכולם בגלל המלחמה אני...
אני שוכח כל מה שאני לומד!
רציתי לשאול לגבי לימוד תורה אני מרגיש שכל מה שאני לומד אני שוכח דבר זה גורם לי לתסכול איך זה יכול להיות שאני שוכח את מה שאני לומד אני קובע כל יום לימוד תורה בגמרא והלכה אבל פשוט שוכח את מה שאני לומד זה קצת גורם לי לתסכול איך זה...
לקחת כסף מהמדינה שלא כדין זה מותר?
לאחרונה עזבתי את מקום העבודה ואני זכאי לדמי אבטלה. יש לי אפשרות להרשם כאברך כולל בתקופה הזו והקצבה החודשית תועבר ישירות לכולל כתרומה. אציין כמובן שאיני מתכוון ללמוד בכולל הנ״ל. האם ראוי לעשות זאת?
רוצה ללמוד ולהספיק כמה שיותר ולסיים ש"ס
אני בחור בן 16 בקרוב אני עומד לסיים את השס אני מחר מסיים מסכת חולין אני כבר 5 שנים לומד את השס בגרסא ולא מעמיק ולא עושה חזרות רק מסכתות מאוד ספציפיות שכן יש לי עליהם חזרות ואני זוכר מהם יותר מהשאר שנה שעברה התוודעתי ללימוד טוב שכולל שקלא וטריא...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן