The Butterfly Button
הייתי בטוחה שאני אתחתן איתו!

שאלה מקטגוריה:

יצאתי לאחרונה, בשידוך כמובן, עם בחור מתוק ומקסים.
היה בו כל מה שחיפשתי ועוד דברים שאפילו לא חשבתי שאני מחפשת.
הכל היה מושלם ונקשרתי אליו מאד.
בפגישה השישית כבר דיברנו כאילו זה ברור לשנינו שאנחנו מתחתנים, הוא סיפר לי דברים אישיים והתחברנו ממש, חזרתי הביתה בעננים. אחרי כמה שעות השדכן התקשר אלינו, ולתדהמתנו אמר שהבחור החליט להוריד אותי. מסתבר שהוא התלבט לאורך כל הפגישות שלנו וכעת הכריע-לכיוון השלילי. הייתי בשוק. השמים נפלו עלי.
אני כ”כ מתגעגעת אליו! זה לא פייר! וזה נראה כאילו בחיים אני לא אמצא מישהו כ”כ מושלם ותפור עלי, כאילו עברנו את החיים ביחד. זה לא הגיוני! בפגישות כל הזמן פשוט השלמנו אחד את השניה! ובסוף ככה, בלי שהיה שום רמז שזה מה שעומד לקרות!
צריכה עצה דחוף, אני כמו ברז דולף, לא מסוגלת להתאושש, וכאילו לא מאמינה שיכול להיות מישהו יותר טוב בשבילי.

תשובה:

שלום לך בחורה יקרה וכואבת,

אכן – לא פשוט להתאכזב כל-כך ובאופן מפתיע וחד כל-כך….

כל שידוך, מטבע הדברים, נושא בתוכו הרבה ציפיות, חלומות, תקוות ורצונות. אולם, אחרי ארבע פגישות זורמות, כיפיות ומתאימות – כל אלו רק מתעצמים ואת כבר ממש רואה את עצמך מקימה את הבית הנכסף.

והנה, שינוי בתכנית, באופן מפתיע ודרמטי את כביכול “נזרקת” ונשארת בצד הדרך – לבד. עם הרבה ציפיות בלתי ממומשות ובידיים ריקות וחשופות.

זה לא קל.

זה באמת מכניס למערבולת שנראה שלא ניתן להתאושש ממנה לעולם.

המערבולת הזו היא תערובת של הרבה כעס, כאב, אכזבה ועלבון. אך נראה, שמעל הכל – המערבולת הזו גורמת להמון מחשבות לא טובות על עצמנו ועל העתיד שלנו.

כמו שכתבת: “אני כאילו לא מאמינה שיכול להיות מישהו יותר טוב בשבילי”.

ובאמת, כל הרגשות והמחשבות האלו הן בסך הכל מערבולת.

בחיים יש מערבולות שכאלו.

יש גלים שכאלו.

על זה אמר ר’ עקיבא: “כל גל וגל שבא עלי נענעתי לו ראשי” – צריך ללמוד לעבור אותם, לקחת את פסק הזמן הדרוש, את התנאים הדרושים ואת המחשבות המחזקות כדי לצאת מאוששים יותר מהגל המדובר.

נכון, זה נראה שלא ניתן להתאושש אף פעם – אולם, כשנמצאים בעיצומו של גל שכזה לא צריך לחשוב מייד על התאוששות. צריך לדעת להניח לעצמנו ולאפשר לעצמנו הפוגה מיטיבה ומבריאה.

תניחי לעצמך להתאבל, לעבד, להסתגר בעצמך ולעכל את מה שהיה – אל תמהרי לשום מקום.

עוד תראי – בלי לשים לב, את תתאוששי.

בינתיים, פנקי את עצמך במשהו טוב: יציאה נחמדה, מאכל מפנק (אולי אפילו במסעדה…), ספר טוב, הרבה שקט וזמן למנוחה.

זה הזמן שלך.

ובזמן הזה, במנוחה הזו, בפינוקים האלו, אוכל אולי להציע לך כמה מחשבות מחזקות שיש בכוחן לרומם ולנשא את הנפש גם בזמן מאכזב ומתסכל שכזה:

אחד הקשיים הגדולים בשידוכים הוא שהבחור או הבחורה עומדים כביכול למבחן. כל תהליך ה”בירורים” הוא תהליך שבקלות יכול להיחשב למרתון של מתן ציונים: כמה הבחורה טובה / מוכשרת / יפה / צדיקה / פתוחה / זורמת / חברותית / רצינית / מבית טוב / עם ייחוס / עם כסף ועוד כהנה וכהנה ללא סוף.

כל זה, עדיין בשלב המקדים לפגישות.

לאחר מכן, כשהבחור והבחורה נפגשים – הגיוני שאחד משניהם “יוריד” את השידוך ויענה בשלילה להמשך הקשר.

וכאן – הקושי מגיע לשיאו.

כי, הנטיה הטבעית שלנו כבני אנוש היא לחשוב שאם אמרו לי “לא” ואם נענו בשלילה להמשך הקשר איתי אזי משהו לא בסדר איתי. הציון שקיבלתי הוא גרוע. אני לא בסדר. אני לא טובה. ולי לא מגיע טוב.

באופן ראשוני, קשה מאוד להפריד בין תשובה שלילית לבין מחשבות שליליות על עצמי ועל העתיד שלי.

עוד יותר מזה, רובנו התרגלנו לכך שכשאומרים לי “לא” סימן שלא אוהבים אותי וסימן שאני לא טובה. זו מחשבה בסיסית שקיימת בילדות ונשארת קיימת בתוכנו עד לזמן בו נתעמת איתה ונחליף אותה במחשבה מדויקת יותר.

ומחשבה מדויקת יותר – ניתן לומר – שהיא אחד האתגרים החשובים יותר בתקופת השידוכים. ודיוק המחשבה מזמן אותנו בעצם לבנות בתוכנו השקפת עולם יהודית ומבוררת על כל נושא השידוכים. אנסה לתמצת אותה ממש בקצרה במילים הבאות:

שידוכים הם מסע.

לא מסע חיצוני של מתן ציונים והשגת הטוב ביותר, אלא מסע פנימי לזיווג האמיתי המתאים לאדם משורש נשמתו.

בבירורים – אין צורך לבדוק האם מדובר ב”טוב ביותר” אלא האם מדובר ב”מתאים יותר”.

זה גם אומר, שהאינפורמציה המועברת עלי – כבחורה – איננה אובייקטיבית אלא פשוט משקפת לצד המברר האם אני מתאימה לבחור המדובר או לא. בין אם כן ובין אם לא – אין זה אומר דבר אישי עלי – על ה”פנים” שלי, על הערך הטוב והאלוקי הקבוע בתוכי.

גם בהמשך, בשלב הפגישות, מדובר בחלק נוסף במסע:

כל פגישה של בחור ובחורה היא איננה במקרה, היא שמימית לחלוטין ויש בה כדי ללמד אותו ואותה משהו.

אולם, לא בטוח שכל פגישה שכזו אכן אמורה להוביל לנישואין – היות והיא רק פסיעה בדרך לזיווג.

לכן, חשוב להזכיר לעצמנו שוב ושוב ושוב: אני בודקת התאמה והוא בודק התאמה.

וגם במידה ולי ההתאמה הייתה נראית מושלמת, ייתכן והוא רואה את הדברים אחרת – כי אנחנו בני אדם שונים.

אם הוא נענה בשלילה להמשך הקשר – זה לא אומר שום דבר עלי באופן אישי.

זה אומר, שבתכנית האלוקית בה כתוב המסע שלי בדרך למיועד לי נכנס גם הסיפור הזה. וגם אם לפעמים הסיפור הזה הוא לא נעים ומאכזב – כמו שאת תיארת, עדיין ניתן ללמוד ממנו משהו…

כי אם נתמקד במה שקרה לך עכשיו – בחורה יקרה – נוכל לראות בו הרבה. שימי לב, שזו הייתה נקודת ציון שאפשרה לך ללמוד על עצמך המון דברים טובים:

למדת שאת מסוגלת ליצור קרבה באופן זורם ומשוחרר. למדת שאת יודעת לקבל דברים חדשים שלא חשבת עליהם (“היה בו כל מה שחיפשתי ועוד דברים שאפילו לא חשבתי שאני מחפשת”…). למדת שאת יודעת להיקשר ואני בטוחה שיש עוד המון דברים שלמדת ולא סיפרת עליהם או עדיין לא שמת לב אליהם. זה נהדר! וזו מתנה נהדרת מהקב”ה, שבמסע השידוכים שלך פגשת ציון דרך נפלא שכזה שמלמד אותך על עצמך ועל המוכנות שלך לקשר נישואין כל-כך הרבה דברים טובים…. אל תתייאשי – רק חזקי את עצמך בראיית הטוב שבך – כך, תוכלי לאהוב את עצמך, לא להיפגע מתשובה שלילית ולהתמלא בכוח ותקווה.

תאהבי את עצמך כמו שאת!

תזכירי לעצמך שאת טובה ומאושרת – לא זקוקה לאישור מאיש כדי לדעת שאת מיוחדת וייחודית בדרכך שלך.

אמרי ליצה”ר שלך – שגורם לך לחשוב שלא יימצא לעולם מישהו שמתאים לך עד כדי כך – שרק הקב”ה מנהל את העולם! והוא זה שישלח לך בהשגחה פרטית מיוחדת את המיועד לך. אולי הוא יהיה דומה לבחור הזה – ואולי לא. הכיני את עצמך להפתעות טובות! הן מחכות לך מעבר לפינה… :)

רק חזקי ואמצי, המשיכי בפסק הזמן הדרוש לך להתאוששות, פנקי את עצמך, תאהבי את עצמך ולאט-לאט תתחזקי. עוד תראי שככל שתחשבי בצורה מדויקת יותר על נושא השידוכים – כמפגש של נשמות ולא כ”שוק”, כך תוכלי גם לקבל עוד ועוד חיזוקים פנימה – מתוכך.

אז בעז”ה – יהיה טוב והקב”ה מכין לך הרבה הרבה טוב!

מאחלת לך שתראי אותו בקרוב, שתהיה לך התאוששות מהירה וקלה. ושבמהרה תפגשי את המיועד לך לבניית בית יהודי נאמן, שמח ואוהב בישראל – כל זה בקלות וללא חיבוטי נפש!!

שלך,

חן.

chenrosenblum@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

תגובה אחת

  1. דרך אגב, לסיפור הזה היה סוף טוב:
    הוא החזיר את השידוך לאחר שלושה ימים, התחתנו, ואנחנו חיים באושר!
    תודה לכם אתר אקשיבה!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה המקום של התלבטויות אחרי האירוסין?
בן 29 ממשפחה דתית גדלתי כדתי לאומי ובשנים האחרונות התחזקתי בדת והתפיסה שלי יותר נוטה לכיוון החרדי או החרדלי,קובע עיתים ומבין את החשיבות של לימוד תורה וכן רוצה שהילדים ילמדו במסגרות יותר תורניות ולא דתיות לאומיות. מבחינת לבוש אני מתלבש בסיגנון הרגיל מכנסיים או גינסים וטי שירט סולידים כיפה שחורה...
אני לא מרגישה שאני רוצה להתחתן... יש לי בעיה?
אני בחורה דתיה חזקה, כך שבציבור שלנו כבר יחסית מקובל שבנות יתחתנו בגיל הזה(לצורך העניין כבר יותר מחצי מהכיתה שלי התחתנה…). הבעיה היא שתמיד הרגשתי שונה מאותן הבנות… כאשר כולן היו קושרות מטפחות, מקוות ומייחלות להקים משפחה זוגיות כבר מגיל קטן, אני לא הרגשתי את זה, הרגשתי שאני קטנה מידי,...
לשתף בזוגיות בסערות שעוברות עלי?
ממש תודה על התשובות באתר, ניכר שהצוות כאן מקצועי ומבין בתחומו! הקדמה שאולי פחות נצרכת: ב”ה ארוסתי ואני נתחתן עוד חודשיים. לא מזמן קרה שהיה לי יום עם תחושת תסכול גדולה מאוד מכל מיני דברים שהצטברו, דיברתי עם ארוסתי היא שאלה אותי מה שלומי ואז פשוט הבכי התפרץ… שיתפתי. יום...
מה יהיה עם הזוגיות שלנו?
אני בת 27 . אני ובעלי נשואים 7 שנים ויש לנו 2 ילדים מתוקים .. מתחילת הנישואים היו קשיים . בהתחלה הוא היה מסור וקשוב וניסה לעשות הכל כדי שיהיה לי טוב . אני כנראה לא הייתי בשלה לנישואין והיה לי מאוד קשה עם השינויים שהנישואין הביאו איתם ונתתי לו...
פערים שהולכים וגדלים ביני לבין אשתי
כבר תקופה ארוכה שמפריע לי משהו בזוגיות שלנו שלי ושל אשתי. אז קצת רקע על הזוגיות שלנו :יש לנו זוגיות יחסית טובה אני מגדיר את זה הכי טובה, כי בשבילי זה טוב. אנחנו הורים ל-2 תכף לשלושה ברוך ה’, שנינו בערך באותו גיל התחתנו לפני 10 שנים, סך הכל הפערים...
בעלי נהיה קיצוני ומחמיר מדי בשבילי
חוזרת בתשובה, בת 27 ובעלי בן גילי. הכרתי אותו לפני החזרה בתשובה כשהוא היה גוי.. אני באה ממשפחה חרדית עם רקע של כפייה וקיצוניות בילדות, אבא שלי ביד אחת אחז את ספר הזוהר וביד השניה היה מכה אותי ללא רחם על כך שברחתי מהבית בלי גרביים, יצאתי בשאלה כי רציתי...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן