The Butterfly Button
בעלי עם בעיית התארגנות

שאלה מקטגוריה:

שלום רב!
אני נשואה קרוב לעשור לבעל מקסים ויש לנו זוגיות נפלאה.
יש לנו 5 ילדים והשישי ב”ה בדרך.
בעלי הוא אדם כריזמטי וחברותי שנמצא תמיד במרכז העניניים בכל מקום. הוא אוהב לארגן וליזום דברים ומשמים קיבל כוחות מיוחדים לכך. אני משתדלת לעמוד לצידו ולאפשר לו לעסוק במה שהוא אוהב, גם אם זה דורש ממני כוחות או זמן.
הוא עוזר לי בבית בתחומים מסוימים מאוד כמו פיזור הילדים וקניות וישנם תחומים שהוא מעולם לא נגע בהם גם כשאני שוכבת במיטה רוב היום במצבים מסוימים. כמו כביסה, הדחת כלים ועוד.
בזמנו קראתי על הפרעת התארגנות שהיא בעלת מאפיינים דומים להפרעת קשב אך שונה ממנה. לדעתי יש לבעלי הפרעת התארגנות שמכבידה מאוד על החיים שלי.
הוא מלא רצון טוב אבל הדברים שאני זקוקה להם נעשים כ”כ לאט או לא נעשים בכלל עד שאני יוצאת מדעתי.
לדוגמא, הברז בכיור האמבטיה משפריץ לכל הכיוונים כשפותחים אותו. כבר שלושה חודשים (!) שאני מבקשת שיתקן אותו וכמו בספורים, מדברת אל הקיר. הוא רוצה , ודאי, רוצה מאוד לתקן. אני יודעת שזה חשוב לו. הוא אפילו קנה את החלק המיוחד שחסר…אבל..אלף ואחת עניניים חשובים אחרים עומדים על הפרק בשעות המועטות שהוא נמצא בבית.
הצעתי להזמין איש תחזוקה שיטפל בבעיה אבל הוא מסרב. (אגב החלק שהוא קנה לברז נעלם בבלאגן שהוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלו…)
אני מבינה שמבחינתו הבעיה היא ממש שולית, כי בשעות שהוא נמצא בבית הוא בקושי משתמש בברז. את השלוליות על הרצפה אני מנגבת. את הליכלוך אני מנקה. וגם את תיסכולי הילדים בבואם להשתמש בברז ולקבל מטח מים על הבגדים, אני שומעת וסופגת ( וגם נאלצת להחליף את בגדיהם לפעמים…)
ניסיתי לבקש , להסביר, להתחנן, לבכות.
כלום.

זו רק דוגמא קטנה לעשרות דברים שקורים יום יום בבית.
החולצות שלו זרוקות בכל מקום, כמו הגרביים. לא אחת קרה שקמתי בלילה לילד וכמעט נפלתי על הנעליים שהיו זרוקות בדיוק באמצע הבית. הוא משאיר את הצלחת במקום שאכל וקופסאות הממרחים פתוחות מחכות לגמד שיסגור ויחזיר למקרר. דלת הארון שבורה, החלון לא נסגר עד הסוף..תמיד צריך להזכיר לו לשלם חובות ולבצע משימות.
החיים שלנו כמו שאמרתי נהדרים ויש בי המון הערכה ואהבה כלפיו. ולכן חבל לי שיש משהו שמפריע כ”כ.
בנוסף להתמודדות עם חמישה ילדים קטנים, והריון לא קל שמשמעותו שאני שוכבת מרבית היום במיטה, אני מרגישה שההשתתפות של בעלי עם עול הבית והילדים היא טיפה מן הים הגדול שאני צריכה.
יש לי כ”כ הרבה משימות לזכור ולעשות. אני לא מצליחה לבצע הכל לבד וגם להיות המזכירה שלו. (כי אחרת המשימות פשוט לא נעשות!)

תשובה:

שלום לך שואלת יקרה,

בערב תשעה באב התחלתי לכתוב את התשובה הזו. זמן מצוין להשקיע עוד קצת בבניין אחת מחורבות ירושלים.

כל אחת מאיתנו, כל אישה שמשקיע בבניין הבית הפרטי שלה, תורמת עוד כמה אבנים לבניין הבית הכללי שלנו, של כנסת ישראל עם בוראה.

את מתארת בעל שאת אוהבת, אדם עם תכונות שאת מעריכה – כריזמטי, חברותי, נמצא במרכז העניינים, יזם ובעל כושר ארגון,

יש לכם זוגיות נפלאה, אבל – – –

עם קוץ מציק באמצע.

כאישה אינטלגנטית ומבינה עניין, הגדרת בעצמך את הקושי שכפי הנראה מפריע לבעלך ולך בחיי היומיום – הפרעת התארגנות.

עבדתי בעבר בתחום הפרעות הקשב, ולמיטב ידיעתי הפרעת התארגנות היא חלק מקוקטייל הפרעות בתפקודים ניהוליים, שכלולות יחד תחת השם המוכר ‘הפרעת קשב’.

זה לא מאד משנה איך קוראים לזה, כמו שמשנה מה עושים עם זה…

את תארת את חלוקת העבודה ביניכם בצורה כזו שאת משחררת אותו לחלוטין מעול הבית, על מנת שיוכל להגשים את כישוריו בחוץ, נושאת בעול היומיום גם במצבים לא פשוטים, וסוחבת הריונות לא קלים בלי תלונה.

מה את מצפה ממנו?

לא הרבה.

ניהול תחזוקת בית. (חוץ מהדברים שהוא בכל זאת עושה, כמו פיזור הילדים למוסדות החינוך שלהם, וקניות).

זה מציק לך מאד בחיי היומיום.

אותן תכונות נפלאות של מרץ נלהב, של יוזמה ושל הרמת פרוייקטים,

עומדות לרועץ בשגרה השוחקת.

לאנשים עם הפרעת קשב או הפרעת התארגנות, הרבה יותר קל ליזום פרוייקטים מלהיבים, מאשר להתעסק בזוטות כמו תיקון ברז דולף.

יש לו לב זהב, הוא נורא רוצה לשמח אותך, הוא רוצה לעשות לך בעצמו הכי טוב שאפשר, אז למה שתזמיני בעל מלאכה? עוד רגע – עוד שניה – כבר כבר הוא מטפל בזה… המון רצון טוב.

ותכל’ס?

ווואו, כמה שזה מתסכל כשלמילים היפות אין כיסוי בשטח.

קצת-הרבה נמאס לך להיות המזכירה שלו. לבדוק שהוא משלם חשבונות בזמן, מבצע משימות למיניהן, ובנוסף לרדוף אחרי החולצות והגרביים, לאסוף את הצלחות, לסגור קופסאות ממרחים.

איכשהו, הכל מתערבב למין קוקטייל אחד שמצליח להעיב על הרבה רגעים יפים.

את יודעת, שבחיים יש לכל דבר שני צדדים. לכל תכונה יש את הצד המשמח שלה, ואת הצד הפחות משמח שלה.

לדוגמא, גבר מאד רגשי, שאשתו נהנית מהבנה ורכות שאינן מצויות בדרך כלל אצל גברים, יכולה גם להרגיש מאד לא נוח עם העובדה שהוא לא מספיק מוביל ומקבל החלטות, וקצת מדי תלוי בה.

נראה לי שגם במקרה שלך זה קצת דומה: יש לו תכונות שאת מאד אוהבת, תכונות שאולי אפילו תרמו למשיכה שלך להינשא לו, אבל לאותן תכונות בדיוק יש צד שני, של חוסר התארגנות, דחיינות, ובסופו של דבר – תחושה שאת לבד במערכה.

אז מה בשטח?

אני רוצה לענות לך בשני חלקים:

קודם כל, זאת באמת ההבנה שיש כאן תכונה מאד בסיסית של האדם, שקשה להאמין שהיא תשתנה ביום בהיר.

ברגע שמכירים את נקודות החולשה הקבועות, אפשר לנסות לייצר להן ‘מעקפים’. לחיות עם ברז מטפטף במקלחת במשך מספר חודשים זה באמת דבר מעצבן.

אולי אם תזמי שיחה פתוחה ולא מאשימה, הוא יסכים שתזמיני בעל מלאכה?

במיוחד אם תדגישי כמה שאת נעזרת בו בדברים שבאמת חשובים לך בחיים.

ומכאן לחלק השני –

אישה צריכה להרגיש שהיא מקבלת מבעלה, נעזרת בו ושמחה בתמיכתו.

בעל מרגיש הכי מדהים שבעולם כשהוא מרגיש שהוא מצליח להעניק לה והיא שמחה בנתינה שלו.

מדי הרבה פעמים, אנו כנשים נוטות להגיד ‘אוקיי, אז אני אסתדר לבד’. ואנחנו באמת יכולות להסתדר לבד… עובדה, אפילו נשים חד הוריות מצליחות לשרוד לא רע בכלל, הרבה יותר טוב מגברים חד הוריים.

אבל המחיר של ‘להסתדר לבד’ הוא גבוה.

בינתיים נבנה לנו בתוך הלב קיר של אכזבה, כאב ובדידות, מצופה בשכבות שכבות של מרמור.

בהתחלה, יותר קל לשתוק ולהסתדר איכשהו, מלדבר ולבקש עזרה. אבל התוצאה הבלתי נמנעת היא המרחק ההולך ונוצר.

את משתדלת כל כך הרבה לתת לו, לעזור לו, לתמוך בו, להיות המזכירה שלו.

האם חשבת פעם להשתדל גם לקבל ממנו?

לחפש את החלקים שאת אוהבת להעזר בו, והוא טוב בהם, ולבקש אותם?

מציעה לך לנסות את הגישה הזו.

אולי תנסי לפעול בשני המישורים: במישור האחד – לקבל את החולשות שלו, ולייצר להן ‘מעקפים’. במישור השני – לחפש את החוזקות שלו, ולבקש ממנו להעניק לך מהטוב שלו בחלקים שהוא יודע לעשות את זה.

אם תרצי לספר לי איך זה הולך – אני תמיד אשמח לשמוע.

מקווה שתמצאו ביחד את תמהיל הזוגיות המדוייק בשבילכם,

ושיהיו לכם חיים של אושר ואהבה ביחד.

דבורה.

vidvora2@gmail.com

נ.ב. אולי יעניין אותך לקרוא כתבה על זוגיות בצל הפרעות קשב:

http://www.sagie-ls.com/wp-content/uploads/2010/09/%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%A2%D7%95%D7%AA-%D7%A7%D7%A9%D7%91-%D7%95%D7%96%D7%95%D7%92%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%A0%D7%98%D7%94.pdf

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

לא מתקדם בקשר מחשש להחליט
אני לא חרדי האומנם אבל אני צריך תשובה אמיתית אני צריך תשובה אמיתית לצד היגיון ואמונה אני בזוגיות כבר שנה יש לציין שאנחנו לא נשואים אני שמתי לעצמי זמן יעד לזוגיות כדי להחליט להקים בית אני לא סמכתי על עצמי בהתחלה לכן נתתי לעצמי זמן להחליט זמן להכיר את הצד...
אשתי מדי צנועה וסגורה בשבילי
אני אברך חסידי שאשתי מאוד יר”ש ומאוד צנועה (ובשבילי זה מידי), בעבר היה יועץ שפתח אותה קצת בהתנהגות הזוגית אך זה רק היה לתקופה קצרה שלאחריה אמנם המשיכה אבל רק כמו שכפאה שד, גם בנושא הלבוש שלה בבית וגם בנושא כל ההתנהגות שאני כמה ליותר אהבה שתתבטא בין השאר גם...
קושי עם שמירת שבת מול בעלי והילדים
אני נשואה ויש לנו ב”ה שני ילדים בני 10 ו12 חזרתי בתשובה ממש לאחר נישואי ולבעלי ממש קשה עם זה. יש לנו הרבה ויכוחים סביב הנושא בכלל ובעיקר בכל מה שקשור לשמירת שבת וחגים. ב”ה הילדים שומרים שבת ככל יכולתם כבר כמה שנים. וזה נושא שעוד יותר מעלה כעסים ,גם...
איך מפרקים נישואים שיש ילד בתמונה?
אני ואשתי נשואים כבר מעל שנה יש לנו ילד בתמונה ומאז שהגיע לעולם אשתי לא מתייחסת אלי יפה, זה מתבטא בדיבור קולני בחוסר סבלנות אלי, כבר המון פעמים ריבים שלנו הגיעו לשיחות על גירושים , ונראה שאנחנו כבר בחצי הדרך לשם, אני יודע עמוק בתוכי שאם לא היה ילד בתמונה...
בעלי מסתיר ממני
אני נשואה כבר מספר שנים הזוגיות שלנו טובה. אני אוהבת ומעריכה את בעלי. הוא אדם מכובד בקהילה שלנו ובאמת טוב לנו. לאחרונה גיליתי שבעלי מסתיר ממני משהו משמעותי מעברו. כשניסיתי לשוחח איתו על כך, הוא נמנע מלשתף אותי בפרטים וטען שהוא מטפל בעניין בעזרת גורם מקצועי. אני מתלבטת כיצד להגיב....
התפרצויות ותחושת בדידות בנישואין
אשמח לעצה ,עזרה ,הקשבה. אני כותבת ובוכה. מרגישה לבד בזה ממש. אני בת 35 נשואה כ 12 שנים עם 3 ילדים. האמת שמתחילת הנישואים היה קשה. ממש. כבר בשבוע הראשון מהחתונה היה ריב גדול ממש ,האמת שזה לא ריב אלא יותר התפרצות של כעס מצד בעלי. הוא ממש צעק וכעס...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן