The Butterfly Button
אני לא רוצה ליפול יותר!

שאלה מקטגוריה:

שלום, לאחרונה גיליתי על האתר שלכם וחשבתי לעצמי שאני חייבת להתייעץ אתכם. אני בת 17, לומדת בסמינר.הולכת צנוע ברוך ה’ ונחשבת לחזקה רוחנית בין חברותיי. אך יש משהו אחד שמאוד מעסיק אותי- נפילות שאני חווה. אני לא מפסיקה לחשוב על זה ולפעמים גם נופלת באתרים בעיתיים זה מגעיל אותי ואני מרגישה כבר מיואשת בעניין. שאין לי תקנה . בבקשה תעזרו לי!

תשובה:

שלום נערה יקרה,

ראשית, מגיעות לך כל המילים הטובות על הפניה הדחופה והחיפוש אחר עזרה. אדם המרגיש שקשה לו ויודע ש’אין חבוש מתיר עצמו מבית האסורים’, שאי אפשר לו לאדם לעזור לעצמו לבד בכל המישורים – הוא אדם שיוכל בעזרת השם להגיע רחוק ולהתגבר על הנסיונות שיזדמנו לו.

את כותבת על יאוש, על תחושת חוסר אונים נוראה, ואני רוצה לקרוא לך, יקירתי, להירגע בבקשה… אל תבהלי,  אין פה שום דבר חולני או חסר פרופורציה. יש פה מצוקה שלך, מול בעיה, שהיא אומנם בעיה אמיתית, אך היא ניתנת לפתרון. לא ביום אחד ולא בלחיצת כפתור, אבל עם כוח הרצון שיש לך, כפי שניכר מדברייך, תוכלי בעזרת השם להשתחרר מהמציאות הזו.

העובדה שאת הולכת צנוע, היא חשובה מאוד, גם לכשעצמה, וגם כי היא מזכירה לך שאת יראת שמים, ועובדת השם. גם אם לפעמים נופלת.

את ודאי יודעת את שלימדונו חכמים, ש”הבטלה מביאה לידי שעמום והשעמום לידי חטא”. בחורה יקרה כמוך מן הסתם אינה “משועממת”, אך לפעמים המחשבות המציקות מוצאות מקום ברגעים קטנים של שעמום. לפעמים כדאי להתחיל הפוך – לברוח מרגעים של שעמום, וממילא להנצל מן החטא.

נסי לבחון את עצמך, האם יש לך תחומי עניין ועשיה חשובים שמאתגרים אותך? לימודים בכל מיני נושאים, התנדבויות, עבודה וכדו’. כדאי לך לדאוג לסדר יום שלא ישאיר לך זמן להתבטל, וממילא להסתבך בדברים שאת מכנה אותם, ‘בעיתיים’.

מעבר לכך, לא כתבת לי האם יש לך חברה קרובה איכותית. פעמים רבות קשר עם מישהי יראת שמים, חכמה ובעלת תחומי עניין משותפים, יכול לספק לך חום וקרבה שאת מחפשת לתת ולקבל,  וגם במקביל, לשמור עלייך מנפילות מהסוג הזה. ‘קנה לך חבר’ – זו המלצה של התנא במסכת אבות, שמשמעותה, כדאי להתאמץ מאוד להשיג נפש קרובה, כי היא עוזרת לאדם גם מול עצמו ומול קונו.

כאשר עולות לך מחשבות לא מתאימות, יתכן שתרגול בהסחת דעת יכול גם הוא להועיל. את פשוט מחליטה לחשוב על משהו אחר.

וכמובן, לגשת במלוא הרצינות לטפל בגדרות שקודם המעשה. כלומר, ברור שכאשר את מגיעה למשהו אטרקטיבי שמושך אותך, קשה לך מאוד מאוד לעצור גם אם את רוצה, ולכן יש לתת את הדעת, על המעצורים – כיצד לא תגיעי למקומות הבעייתיים. למשל, סינון אינטרנטי מוקפד, יכול לשמור עלייך מאוד, כאשר הסיסמא נמצאת אצל מישהי שאת סומכת עליה, או אפילו נשארת אצל ספק הסינון האינטרנטי.

הגבלות שאת מגבילה את עצמך, מתי ואיפה לגלוש, יכולות גם הן לעזור. כי כאשר את מוקפת בחברה למשל, ודאי תצליחי לשמור על עצמך יותר מזמן שבו את עם עצמך.

ומעל לכל, לא לשכוח להתפלל בלי הפוגה. ‘אל תביאנו לידי נסיון ולא לידי ביזיון ואל תשלט בנו יצר הרע’. כי מי שנתן את היצר הזה. נותן גם כוחות להתמודד איתו, אם רק רוצים.

ואת הרי רוצה מאוד.

בהצלחה רבה, ואם תרצי המשך התכתבות, בשמחה גדולה.

שירה

hazmanyakar@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

מה עושים כשאין כוח לחיות?
מה עושים כשאין כח לחיות? אני מאובחנת עם פוסט טראומה מורכבת בטיפולים מתישים כואב לי הכל מאחוריי אישפוזים כואבים אני מאובחנת עם הפרעת אישיות גבולית אני קיצונית אוהבת ושונאת בצורה קיצונית אני נשואה עם ילדים ואין לי כח אני רוצה להיות האמא הכי טובה ואם לא מצליח אז לא באלי...
ראש השנה עבר נורא אז מה יהיה עם יום כיפור?
קשה לי ממש המחשבה שיום כיפור הולך להגיע. ראש השנה עבר עלי גרוע. נרדמתי ולא התעוררתי לתפילה לא הספקתי להתארגן ,הרגשתי כל החג תחושה של הפוך מחג..המשפחה שלי לא תורנית מה שהביא שלא היתה פה אוירה מתאימה בכלל ליום הדין.. ואני מדברת בעדינות.. בכללי אני מרגישה גרוע עם עצמי, שומעת...
כשנדמה שאי אפשר ליפול יותר אלוקים מוכיח לי אחרת
מאז שהייתי ילד עברתי ייסורים לא שגרתיים אני בן 26 ומרגיש בן 70 ממש צרה רודפת חברתה ולא אני לא מפונק ולא מדבר על כסף או דברים שמעסיקים בני נוער אני מדבר על דברים קשים שהמעט שכן ידעו מה אני עובר פשוט היו בהלם שדברים כאלה קורים. עם זאת אני...
איך עושים את המעבר הזה מרווקות לנישואין?
אני בגיל 20 לפני שידוכים בחור חרדי בישיבה כמו כולם בגיל 14-15 נחשפתי לדברים ועליות וירידות ביר״ש אבל ב״ה צולחים את זה היום כשאני חושב על שידוכים עולה בי מחשבה של איך אני מגיע למקום הזה של אחרי החתונה להיות עם אישה שכביכול גדלנו בידיעה שזה לא טוב ושמירת נגיעה...
בלגן בחיים - בבית בחברה ובלב...
אני בת 18 וחצי הכל התחיל לפני לפני שנה וחצי כשאחותי שאיתי בחדר התחילה לסור מהדרך . הרגשתי שאם אני רוצה לשמור על עצמי אני צריכה לצאת מהחדר אז עברתי לישון בסלון כי לא היה לי חדר אחר ואחותי הגדולה (אחרת)לא הסכימה שאעבור להיות איתה בחדר וכמובן שזה היה ממש...
איך נגמלים מההתמכרות לעישון?
לפני תקופה הפסקתי לעשן סיגריות וקנאביס שהייתי מכור אליהם ממש בעקבות לחצים גדולים שהיו לי בחיים וכעת ברוך ה התאזן מצבי יחסית למרות שעדיין יש חודשים שאני מתקשה אבל יותר טוב ממה שהיה ואני כעת מוצא את עצבי עם לחצים וחרדות בצורה שמעולם לא היה לי ואולי זה משהו שתמיד...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן