The Butterfly Button
אני לא רוצה ליפול יותר!

שאלה מקטגוריה:

שלום, לאחרונה גיליתי על האתר שלכם וחשבתי לעצמי שאני חייבת להתייעץ אתכם. אני בת 17, לומדת בסמינר.הולכת צנוע ברוך ה’ ונחשבת לחזקה רוחנית בין חברותיי. אך יש משהו אחד שמאוד מעסיק אותי- נפילות שאני חווה. אני לא מפסיקה לחשוב על זה ולפעמים גם נופלת באתרים בעיתיים זה מגעיל אותי ואני מרגישה כבר מיואשת בעניין. שאין לי תקנה . בבקשה תעזרו לי!

תשובה:

שלום נערה יקרה,

ראשית, מגיעות לך כל המילים הטובות על הפניה הדחופה והחיפוש אחר עזרה. אדם המרגיש שקשה לו ויודע ש’אין חבוש מתיר עצמו מבית האסורים’, שאי אפשר לו לאדם לעזור לעצמו לבד בכל המישורים – הוא אדם שיוכל בעזרת השם להגיע רחוק ולהתגבר על הנסיונות שיזדמנו לו.

את כותבת על יאוש, על תחושת חוסר אונים נוראה, ואני רוצה לקרוא לך, יקירתי, להירגע בבקשה… אל תבהלי,  אין פה שום דבר חולני או חסר פרופורציה. יש פה מצוקה שלך, מול בעיה, שהיא אומנם בעיה אמיתית, אך היא ניתנת לפתרון. לא ביום אחד ולא בלחיצת כפתור, אבל עם כוח הרצון שיש לך, כפי שניכר מדברייך, תוכלי בעזרת השם להשתחרר מהמציאות הזו.

העובדה שאת הולכת צנוע, היא חשובה מאוד, גם לכשעצמה, וגם כי היא מזכירה לך שאת יראת שמים, ועובדת השם. גם אם לפעמים נופלת.

את ודאי יודעת את שלימדונו חכמים, ש”הבטלה מביאה לידי שעמום והשעמום לידי חטא”. בחורה יקרה כמוך מן הסתם אינה “משועממת”, אך לפעמים המחשבות המציקות מוצאות מקום ברגעים קטנים של שעמום. לפעמים כדאי להתחיל הפוך – לברוח מרגעים של שעמום, וממילא להנצל מן החטא.

נסי לבחון את עצמך, האם יש לך תחומי עניין ועשיה חשובים שמאתגרים אותך? לימודים בכל מיני נושאים, התנדבויות, עבודה וכדו’. כדאי לך לדאוג לסדר יום שלא ישאיר לך זמן להתבטל, וממילא להסתבך בדברים שאת מכנה אותם, ‘בעיתיים’.

מעבר לכך, לא כתבת לי האם יש לך חברה קרובה איכותית. פעמים רבות קשר עם מישהי יראת שמים, חכמה ובעלת תחומי עניין משותפים, יכול לספק לך חום וקרבה שאת מחפשת לתת ולקבל,  וגם במקביל, לשמור עלייך מנפילות מהסוג הזה. ‘קנה לך חבר’ – זו המלצה של התנא במסכת אבות, שמשמעותה, כדאי להתאמץ מאוד להשיג נפש קרובה, כי היא עוזרת לאדם גם מול עצמו ומול קונו.

כאשר עולות לך מחשבות לא מתאימות, יתכן שתרגול בהסחת דעת יכול גם הוא להועיל. את פשוט מחליטה לחשוב על משהו אחר.

וכמובן, לגשת במלוא הרצינות לטפל בגדרות שקודם המעשה. כלומר, ברור שכאשר את מגיעה למשהו אטרקטיבי שמושך אותך, קשה לך מאוד מאוד לעצור גם אם את רוצה, ולכן יש לתת את הדעת, על המעצורים – כיצד לא תגיעי למקומות הבעייתיים. למשל, סינון אינטרנטי מוקפד, יכול לשמור עלייך מאוד, כאשר הסיסמא נמצאת אצל מישהי שאת סומכת עליה, או אפילו נשארת אצל ספק הסינון האינטרנטי.

הגבלות שאת מגבילה את עצמך, מתי ואיפה לגלוש, יכולות גם הן לעזור. כי כאשר את מוקפת בחברה למשל, ודאי תצליחי לשמור על עצמך יותר מזמן שבו את עם עצמך.

ומעל לכל, לא לשכוח להתפלל בלי הפוגה. ‘אל תביאנו לידי נסיון ולא לידי ביזיון ואל תשלט בנו יצר הרע’. כי מי שנתן את היצר הזה. נותן גם כוחות להתמודד איתו, אם רק רוצים.

ואת הרי רוצה מאוד.

בהצלחה רבה, ואם תרצי המשך התכתבות, בשמחה גדולה.

שירה

hazmanyakar@gmail.com

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

איך לא נפחד מהמוות אם יש מצב לגיהנום?
תודה שיש כאן מקום לשאול- יש לי שאלה, יש לי פחד גדול מלמות , פחד שמורכב מהמון נקודות כמו החוסר וודאות , כמו האיבוד שליטה , כמו לא להגשים את עצמי ועוד ועוד. ככל שעובר הזמן אני מבינה, שכשאדם מפחד ככ למות, הוא הרבה פעמים לא זוכה לחיות.. כי הוא...
לא מרגיש סיפוק בכלום
אני לא יודע מה יש לי. אני אשמח לתמצת את השאלה – אין לי סיפוק במעשיי. למה ? הלוואי שהייתי יודע. אני בעל תשובה, ברוך השם זכיתי לחזור בתשובה ולעלות מעלה מעלה במעלות התורה והיראה, סיימתי הרבה מסכתות ברוך השם עושה זיכוי הרבים גדול שומר את הברית + את העיניים...
עד מתי כל הניסיונות האלה?
אני בן 20, לפני 10 שנה אמא שלי חלתה למשך כשנתיים והבריאה ב”ה ,לפני 5 שנים אבא שלי חלה במחלה בערך שנה והבריא ב”ה ומאז היו עוד כמה סבבים.. ושבוע שעבר בן דוד שלי חייל נהרג במלחמה ואחרי כמה שעות אחותי היה לה הפלה, בראש אני יודע שהכל לטובה, אבל...
איך למנוע התקררות רוחנית באקדמיה?
אני מתחילה שנה הבאה לימודי תואר ושמעתי מסביבי הרבה קולות בנושא. הקול שהכי צף היה כל הנושא של התקררות רוחנית. המורה שלי אמרה שאחותה אמרה שהמקום אליו אני הולכת נותן לגיטמציה להתקררות רוחנית, והאמת, אני רואה בעצמי, אחוזים גדולים של בנות יוצאות הרבה יותר פתוחות. והבנתי שהשאלה היא ” איך...
עבודה עם גברים שגורמת לי לחששות
אני מרגישה רגשות אשמה כלפי עצמי. לפני כחצי שנה התחלתי לעבוד בחברה חרדית שאומנם שומרת על כללי הצניעות אך בהחלט יש הרבה שיחות עבודה בין הגברים והנשים. אני לא עבדתי בעבר בעבודה שדרשה ממני שיחות עם גברים וכעת אני נדרשת לבצע לא מעט שיחות כאלה. לפעמים בצוות ופעמים בפגישות יחידניות...
כיצד אוכל תמיד להיות שמח וחזק?
מקווה שלא אראה כמוזר בעינכם,אך באמת אשמח לקבל תשובה מעמיקה ומחכימה…אז כך: כמו שציינתי לעיל,לגבי החיים עצמם – זכיתי להגיע לאמצע (42.5),והם כידוע עוברים במהירות הבזק,ואני לא הטיפוס המתרפס…אני תמיד מנסה להפיק מהם את המיטב – למרות כל הקשיים הרבים שיש לכולנו,בעקבות האפיזודות המורכבות בחיינו. זה בגדול,ובקטן יותר – למרות...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן