The Butterfly Button
איך להשתחרר מהרצון להתחתן כעת

שאלה מקטגוריה:

שלום רב.
אני כבר כמה חדשים מחפש שידוך, אבל אין לי שום הצעות. חשבתי מחדש והגעתי למסקנה שלמרות שאני מתנהג בצורה אחראית ובוגרת ביחס לגיל שלי (יש לי הרבה עם מי להשוות בסביבתי) אני צעיר מדי, ואנשים לא באמת ‘סופרים’ אותי כמישהו רציני, עם תכנית לחיים ואישיות מבוססת.
אז אני שואל: איך אפשר להשתחרר מהרצון הזה לשנתיים שלוש? אני יודע שזה רצון טוב, אבל אין איך ליישם אותו בשנים הקרובות.
בכלל: למה אני כל כך רוצה להתחתן?! זה משגע אותי! כל החברים שלי הולכים, יוצאים, נהנים מהחיים, אבל אני שונא את זה! אני לא סובל את כל השטויות שחברים שלי עושים.
אני רוצה לחכות שנתיים שלוש עם הסיפור הזה, אבל אני פשוט לא מסוגל! הכמיהה שלי לקשר והרצון להפסיק להיות שרוי בלא שמחה, בלא טובה, בלא ברכה, פשוט לא נותן לי מנוח! זה רודף אותי יומם ולילה ואני פשוט נואש. מצד אחד אני רוצה משפחה, מצד שני זה לא ישים כרגע! איך אפשר להשתחרר מזה עד שזה יהיה רלוונטי, למרות שזה רצון טוב?!
ובכלל, אני צריך להשתחרר מזה? אם לא, למה לא?

תשובה:

שלום וברכה לשואל היקר!

השאלה שלך מאוד מסקרנת ומעוררת בי ענין, היות ויש בי הערכה עצומה לתחושות שאתה מתאר בתוכך.

אתה מתאר שאתה מרגיש שמשובות ה”נעורים” של חבריך לא מענינות אותך, ואתה כמה לקשר.

כמה בריא מה שאתה מתאר פה.

התורה פותחת ב”לא טוב היות האדם לבדו”. הבדידות היא תחושה מהותית ובריאה לאדם.

בחורים עסוקים בשאלה “למה צריך להתחתן”, ואילו אתה כל כך בריא. אשריך וטוב לך!

מאידך חשוב לי להתייחס לכמה נקודות בשאלה שלך, היות והן קריטיות על מנת להגיע להדרכה הנכונה עבורך.

כמובן אני מקדים שכיון שאני לא מכיר אותך, ואיננו מדברים פנים אל פנים, הסיכויים שלי, או בכלל של כל אדם אחר שאינו אתה בעצמך, לתת לך תשובה מדויקת עבורך, הם קטנים.

את ההחלטה תצטרך לעשות אתה בעצמך. ובאמת המכתב שלך מריח עצמאות, וזה דבר יפה בפני עצמו, וחזון נדיר במחוזותינו.

אתה מציג מצב שאין לך הצעות, ואתה מניח שזה בגלל שלא לוקחים אותך ברצינות, וממילא אתה מחליט שעליך לדחות את הרצון שלך להתחתן.

כדי לדעת מה באמת טוב לך, צריך להכיר אותך, ולנסות להבין ממה נובע הרצון שלך בחתונה.

אם באמת הרצון שלך הוא הבדידות, אז זה דבר בריא וראוי.

אם אמנם מדובר במניעים אחרים, שיכולים להיות רבים: רצון לברוח מתחרות והתפתחות אישית במקום בו אתה נמצא- ישיבה וכדו’, או חשק מיני טבעי, ומניעים אחרים, אז הדבר טעון בדיקה.

הסיבה שבחברה שלנו ובכלל מאחרים את גיל הנישואין, היא באמת בגלל שיש צורך לתת כמה שנים להתפתחות האישית והבגרות של הבחור.

במיוחד בדורינו, הפינוק המוגבר וההאכלה בכפית גורמות לצורך ב”שפשוף” קודם לחיי הנישואין. גם כדי שההחלטה עם מי ואיך להתחתן תהיה ממקום בשל יותר, וגם כדי שהתפקוד והיכולת להקים בית יהיו איכותיות יותר. הן מבחינה טכנית והן מבחינה נפשית ורגשית.

נקודה זו של המניע של הרצון היא צריכה לבא לידי בירור. במיוחד בינך ובין עצמך או עם מבוגר שאתה נותן בו אמון ויכול לפתח איתו את הנושאים, ושהוא בעל גישה והבנה בנושאים אלו, ואולי אף עם איש מקצוע.

אם אכן המניע הוא בריא, ובאמת אתה מרגיש בשל ומוכן לחיי נישואין, יש מקום לשקול להקדים את זמן הנישואין, ובעזרת ה’ תגיע ההצעה. כמובן שאין זה אומר שהחיים נעצרים, אלא החיפוש הוא לצד החיים עצמם, וההתפתחות בכל התחומים בהם אתה עוסק.

זו גישה של רבים מחכמי דורינו, וידוע בענין זה מרן הגר”ח קנייבסקי במיוחד.

אם אכן יתברר לך, וזה בירור שצריך להעשות בכל הכנות, שעדיין המניעים שלך הם לא נכונים. והם גורמים לך לא לראות את המעלה והתועלת של חתונה בגיל יותר בוגר, אזי שתצטרך להתמקד בפתרון הבעיות הצדדיות שגורמות לך לרצות ו”לברוח” לחתונה.

זאת מלאכה בפני עצמה, ולדעתי היא תהיה קלה באופן יחסי, כי ברגע שתדע שהמניעים הם פחות מהותיים, ותרצה לפתור את הבעיות ההן, אז תתמודד איתן וממילא פחות תהיה דחוף להתחתן, מלבד החשק הטבעי הבריא, והבדידות.

ובכל אופן אין צורך להשקיע בזה מאמץ גדול, כי מדובר בכמה שנים בודדות עד החתונה, ואין צורך להשתכנע כל כך שאין צורך להתחתן…

מאחל לך בהצלחה בבירור הנפשי והעצמי הזה. אל תהסס לפנות לעזרה מקרוביך או מאנשי מקצוע. החיים זה דבר חשוב מדי בכדי להדחיק או למרוח אותו. אפשר לשפר את ההרגשה תמיד, וצריך להתעקש על זה!

מקוה שעזרתי, ואני שמח אם כן.

נתנאל א

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד שאלות באותו נושא:

נפילות בעניינים שבקדושה-יש מה לעשות עם זה?
אני בחור ישיבה בתקופת שידוכים לא קצרה ולא קלה, הכל אצלי רגיל, אני ברוך ה’ יושב ולומד ויחסית שמור, אבל יש בעיה אחת שמעיקה עליי ולא נותנת לי מנוחה – שוב ושוב אני נופל בעניינים שבקדושה שוב ושוב כך שכל החלטה שאני מקבל בנושא הזה וכל גדר שאני מציב לעצמי...
להתחיל שידוכים בתקופה שאני עם קשרים אחרים?
אשמח לעזרה וייעוץ, מקווה שזו הכתובת הנכונה. אני ב”ה בחורה חרדית בת 20, מיינסטרים פלוס, בעיני החברה והמשפחה שלי, נחשבת לבחורה חזקה (או צדיקה) אולי יותר מהרגיל. לצערי בחודשים האחרונים נחשפתי לפורומים בהם תקשרתי עם גברים בנושאים שונים, ככה שגם כיום אני בקשרים “ידידותיים” עם כמה. (כמעט רק בצ’אטים, לא...
כדאי/אפשר להיות פתוחה יותר בשידוכים?
שלום רב ותודה רבה על האפשרות לשאול קודם כל! אני בחורה חרדית בת 25 ומתקשה בשידוכים כי אני כנראה מיוחדת… אני לא אומרת את זה כיתרון. למרות שאני חברותית וכולם אוהבים אותי בלב אני מרגישה זרות ובדידות כמעט בכל מקום כי בכל מקום אני שונה וחריגה בנוף… האמת שאני חושבת...
איך הגעתי לגיל הזה ואני גרושה ללא ילדים?
תודה על כל העזרה שלכם ..ועל התשובות החכמות והיפות . שהייתי בת 26 התארסתי עם בחור שאחרי האירוסין התייחס אליי נורא . ואז ביטלתי. בגיל 29 התחתנתי עם בחור אחר, ואז הסתבר שהיה חולה נפש ולקח כדורים פסיכיאטריים קשים והתייחס אליי מזעזע והתגרשתי. כיום אני בת 34 גרושה בלי ילדים....
אני ספרדיה והוא בחור חסיד זה יכול לקרות ביננו?
אני בקשר עם בחור חסיד ואני בחורה ספרדיה מכירים ועכשיו מדברים על חתונה כן כיף לנו כן שומרים עלינו אבל מהצד שלי אני מפחדת ולכן לקחנו הפסקה של חודש לא מדברים אני לא יודעת מה לעשות אני מפחדת לאבד אותו מצד אחד מצד שני זה לשנות את החיים שלי לגמרי...
איך לשכוח בחור מהעבר?
קודם כל תודה ענקית על עצם קיומכם! תודה על ראיית הצורך והענקת האפשרות להיעזר ולקבל אוזן קשבת (גם אם אוזן ווירטואלית ;). האפשרות לשתף באנונימיות היא כל כך חשובה ונחוצה בתחומים רבים, והעזרה שלכם יכולה להציל נפשות כפשוטו. ועכשיו לענייננו, אני נמצאת שנתיים בתקופת השידוכים. במהלך התקופה הספקתי לחוות כמה...

עידכונים ותשובות בכל דרך שרק תרצו

באימייל
הזינו את כתובת המייל שלכם
בוואצאפ
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם
לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
דילוג לתוכן